چیدمان خانه به سبک سوئدی ها
08
مهر

چیدمان خانه به سبک سوئدی ها

چیدمان خانه به سبک سوئدی ها

طراحی اسکاندیناوی چیست؟

طراحی اسکاندیناوی چیزی بسیار بیشتر از مبلمان و لوازم خانه است. از وسایل الکترونیکی گرفته تا مد، معماری تا طراحی داخلی، طراحی نوردیک و به ویژه عناصر مینیمالیسم اسکاندیناوی، در همه جنبه های زندگی ما راه یافته است. اما طراحی اسکاندیناوی در واقع به چه معناست؟ افراد ساکن در کشورهای اسکاندیناوی و خصوصا سوئدی ها خانه هایشان را چگونه تزئین می کنند؟

برای پاسخ به سوال طراحی اسکاندیناوی چیست؟ ما مینیمالیسم نوردیک را بررسی می کنیم ، جایی که همه چیز در آنجا شروع شد و چگونه می توان این رویکرد طراحی را به خانه خود آورد: طراحی اسکاندیناوی با یک رویکرد حداقلی و تمیز مشخص می شود که به دنبال ترکیب عملکرد با زیبایی است. تمرکز آن بر روی خطوط ساده و فضاهای نوری، عاری از هرج و مرج است.

این اصول در تمام زمینه های طراحی، از معماری گرفته تا لوازم الکترونیکی، گسترش می یابد، اما بیشتر برای توصیف طراحی داخلی، از جمله مبلمان، منسوجات، سرامیک و روشنایی خانه استفاده می شود.

به طور معمول، هیچ چیز اضافی در طراحی اسکاندیناوی وجود ندارد. این موارد غیر ضروری را حذف می کند و عناصر ضروری هر محصول را به نمایش می گذارد. پس چیدمان خانه به سبک سوئدی ها به طور خلاصه یعنی مینیمالیست بودن!

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

چیدمان خانه به سبک سوئدی ها

رنگ های پرکاربرد در چیدمان خانه به سبک سوئدی ها

پرکاربردترین رنگ های اسکاندیناوی خنثی و تک رنگ هستند. یعنی رنگ های سفید بسیار روشن، رنگ های گرم و ترکیب آن با مشکی و برنزه با رنگهای برجسته، رنگ های صورتی مخملی، آبی-خاکستری و رنگ هایی که ریشه در طبیعت دارند مانند مریم گلی که محبوب ترین در طراحی اسکاندیناوی هستند.

مواد ارگانیک و طبیعی غالباً در طراحی سوئدی جایگاه ویژه ای دارند و نشان دهنده رابطه کشورهای اسکاندیناوی و شمال اروپا با طبیعت است. چوب ، سبک شده و متناسب با یک پالت رنگ خنثی ، پنبه و پشم در طراحی اسکاندیناوی بسیار قوی است ، مانند گیاهان خانگی. این تم تمیز اما گرم، در کنار طبیعت آرام بخش یک فضای بزرگ و پر از نور بدون هیچ گونه شلوغی، تا حدی دلیل محبوبیت طرح اسکاندیناوی است.

این نوع مینیمالیسم اسکاندیناوی به مردم این امکان را می دهد که بدون ایجاد فضایی ناخواسته یا سرد، آرامش را به خانه خود دعوت کنند. سرشار از سرزندگی است بدون هرج و مرج اضافی و رعایت مینیمالیسم.

 

تاریخچه طراحی سوئدی

جنبش طراحی اسکاندیناوی در شکل کنونی خود در اوایل قرن بیستم ظاهر شد و از دهه ۱۹۳۰ به بعد در پنج کشور شمال اروپا شکوفا شد.

این عنوان از Selskabet دانمارکی برای Dekorativ Kunst ، که مجله Skønvirke (به معنای واقعی کلمه “کار پر زرق و برق”) خود را در سال ۱۹۱۴ راه اندازی کرد، به عنوان نام یک سبک جدید هنر و صنایع دانمارکی برای رقابت با روندهای معاصر مانند Art Nouveau – اغلب استفاده می شود. مختص نخبگان اجتماعی در حالی که Skønvirke صنایع دستی محلی و طراحی دموکراتیک قابل دسترس را ترویج می کرد.

از دهه ۱۹۳۰ طراحانی مانند آلوار آلتو (فنلاند)، آرن ژاکوبسن (دانمارک)، یوسف فرانک (سوئد) و مایا ایسولا (فنلاند) شروع به تولید آثار خود کردند و “عصر طلایی طراحی اسکاندیناوی” را ایجاد کردند. کار آن ها از مفاهیم ساخت گرایی، کارکردگرایی و در برخی موارد سوررئالیسم الهام گرفته شده است. تا سال ۱۹۵۰، هنگامی که جایزه لانینگ به طراحان برجسته اسکاندیناوی اهدا شد، بین سالهای ۱۹۵۰ و ۱۹۷۰ به شهرت جهانی نرسید.

تاریخ طراحی اسکاندیناوی و مفهوم آن از آن زمان موضوع بحث های علمی، نمایشگاه ها و برنامه های بازاریابی بوده است. بسیاری بر ایده آل های طراحی دموکراتیک که موضوع اصلی جنبش بودند تأکید می کنند و در لفاظی پیرامون طراحی معاصر اسکاندیناوی و بین المللی منعکس می شوند.

 

چرا طراحی اسکاندیناوی و چیدمان خانه به سبک سوئدی ها اهمیت دارد؟

معماری اسکاندیناوی در کنار سنگ های ساده، کاربردی و راحتی، از نور استفاده می کند، برای مصالح طبیعی استفاده می کند و با طبیعت ادغام می شود. این ویژگی نهایی است که باعث شده است معماری و شهرسازی اسکاندیناوی به ابداعی در طراحی آگاهانه از نظر زیست محیطی و اجتماعی بدل شود. اسکاندیناوی با طراحی هوشمند و درک طبیعت، توانسته طبیعت را وارد شهرهای خود کند.

 

طراحی گرافیک اسکاندیناوی

طراحی گرافیکی جسورانه و گرافیکی اسکاندیناوی در حالی که از تصاویر ساده و محو شده برای نشان دادن پوسترها، تایپوگرافی و بازاریابی و همچنین هنر استفاده می کند، تمیز باقی می ماند. خطوط تمیز، پالت های رنگی محدود و جلوه های بصری بی نظم همه در طراحی گرافیک اسکاندیناوی برجسته هستند. اغلب، چند خط برای ایجاد پیشنهاد یک ایده استفاده می شود و زبان تصویری متکی بر استفاده از فضای مرده است.

این طراحی هوشمندانه ای است که به بیننده اجازه می دهد جاهای خالی را پر کند، در حالی که برهنه قابل تشخیص است. عملکرد در اینجا کلیدی است، زیرا طراحی گرافیک اسکاندیناوی قصد دارد تا آن جا که ممکن است اطلاعات کمتری را از طریق علامت گذاری کمی ارائه دهد.

 

مد، زیبایی و سبک زندگی سوئدی

الیاف طبیعی با کیفیت بالا و قطعات خوب ساخته شده برای ماندگاری ، منبع اصلی طراحی مد اسکاندنوایی هستند، شاید توضیح دهند که چرا اسکاندیناوی در خط مقدم پایداری در مد بوده است. در واقع می توان گفت که مد اسکاندیناوی همیشه کند بوده است.

اگرچه مینیمالیسم و ​​تک رنگ هنوز در دنیای طراحی مد رایج است اما این منطقه فضایی برای رویکردهای بازیگرا و بی احترام تر نیز دارد. از طرح های ماکسیمالیستی، گلدار گرفته تا رنگ های جواهر روشن، الگوها و لباس های بافتنی سنتی، بسیاری از مارک های مد اسکاندیناوی بر اساس اصول زیبا و خوش ساخت تمرکز می کنند، در حالی که جلوه ای سرگرم کننده را اضافه می کنند. درست همانطور که فضای داخلی اسکاندیناوی رنگ دیگری به رنگ دیگری می افزاید.

 

مبلمان، نورپردازی و دکوراسیون منازل سوئدی

همان طور که از ابتدای نوشته هم گفتیم طراحی اسکاندیناوی حداقلی و مینیمال است، بنابراین چند تکه در اتاق باید آن را به حساب آورد، به همین دلیل است که بر مواردی مانند صندلی فروتن تاکید زیادی می شود. صنایع دستی و طراحی بی انتها به احتمال زیاد در هر موردی در اتاق اسکاندیناوی یافت می شود. نورپردازی بخش بزرگی از طراحی اسکاندیناوی است، زیرا کشورهای شمال اروپا در زمستان به میزان کمی از آن استفاده می کنند. و همچنین حداکثر نور طبیعی در هر فرصتی – با دیوارهای سفید یا پنجره های بزرگ – لامپ ها و راه حل های روشنایی بسیار مهم هستند.

در هر اتاق باید چندین منبع نوری وجود داشته باشد، از نور کم و گرم شمع گرفته تا نور بالای سقف.

طراحی اسکاندیناوی به دنبال انتشار نور تا حد ممکن بدون ایجاد فضای خشن است. طراح به دنبال راه حلی برای پخش هرچه بیشتر نور لامپ بدون درخشندگی خیره کننده بود. این منجر به شکل گل زیبا چراغ او شد، با هر شکل گلبرگ نرم شدن و پخش شدن روشنایی لامپ. همچنین کالاهای خانگی تعادل کاملی بین مینیمالیسم و ​​احساس آرامش ایجاد می کنند.

اصول طراحی نوردیک در زمینه مهارت، کیفیت و امکان روز به روز یک بستر طبیعی برای پایداری است، که به طور طبیعی به دنبال بازگشت به تولید آهسته و محلی محصولات با کیفیت بالا است که برای ماندگاری طراحی شده است.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]