استفاده از آبنمای آبشاری در طراحی نما
05
بهمن

استفاده از آبنمای آبشاری در طراحی نما

استفاده از آبنمای آبشاری و دیوار سبز در طراحی نما

دیوار سبز مستقیم و استفاده از آبنمای آبشاری در طراحی نما بخشی از طراحی فضا و معماری نوین است که با احترام به لزوم حضور گیاهان و درختان در فضای شهری برای حفظ طبیعت و پاکی هوا، کیفیت بهتری را برای زندگی سالم به ویژه در شهرهای بزرگ و نیز برای سبزینگی و زیبایی نماهای شهری، فراهم می‌کند. ساخت و طراحی دیوار سبز مستقیم، در واقع روشی است بر پایه باغبانی سنتی که در آن نمای سبز و گیاهی بدون واسطه، مستقیما بر روی دیوار پرورش می‌یابد، مانند پیچک‌ها که در باغبانی سنتی و معماری‌های باشکوه قدیمی به ویژه در خانه‌های بزرگ اروپایی بر سطح دیوارها پوشش سراسر سبز و گیاهی، تشکیل می‌داد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد استفاده از آبنمای آبشاری در طراحی نما، با دکوطرح همراه باشید!

 

اگر می‌خواهید از استفاده از آبنمای آبشاری در طراحی نما بیشتر بدانید، این نوشته‌ها را بخوانید!

 

 

دیوار سبز چیست؟

دیوار سبز Green Wall نمایی پوشیده از گیاهان سبز انبوه بر روی بخش‌های خارجی و داخلی دیواره‌های ساختمان است. ساخت و طراحی دیوار سبز مستقیم هم برای نمای خارجی ساختمان و هم برای نماهای داخلی ساختمان و یا واحدهای آپارتمانی، انجام می‌شود. دیوار سبز، یک دیوار زنده است که قابلیت رشد و تغییر دارد و مانند باغ و باغچه باید طبق اصول خاص نگهداری شده و پرورش یابد. طراحی و ساخت دیوار سبز مستقیم، بیشتر از آنکه معماری زیبا باشد، معماری سلامتی است!

با درک این نکته که دوری گزیدن بشر از طبیعت و گیاهان در دهه‌های اخیر، جز ضرر و زیان‌های جبران ناپذیر در سلامت جسم و روان او نداشته است؛ همراه با رشد شهرنشینی و افزایش آلودگی هوا، با توسعه صنعتی و ساخت مواد مصنوعی و پخش آلودگی‌های صنعتی و شیمیایی در آب و خاک و هوا، با افزایش استرس و دغدغه‌های برگرفته از زندگی سربی و سخت مدرن، حضور در میان لطافت طبیعت همراه با هوای پاک و مطبوع بیش از پیش به یک روش درمانی و حیاتی برای بقا و سلامتی نسل بشر، بدل شده است.

 

بازگشت به طبیعت در دکوراسیون داخلی

آوردن گلدان‌ها، باغچه‌های خانگی و باغ‌های آپارتمانی به داخل فضای خانه‌ها و بخش‌ها مشاء ساختمان، از جمله راه‌هایی است برای رفع نیاز به تنفس هوای پاک و همنشینی با گیاهان، معماران نیز همگام به نیاز بشر، اقدام به طراحی فضاهایی کرده‌‌‌‌‌اند که تا حد ممکن بتوان این فضای سبز را گسترش داد. به ویژه با کاهش فضاهای ساختمانی برای اختصاص به حیاط و بهره‌مندی از باغچه، اشتیاق و استقبال برای ساخت باغ‌های آپارتمانی در بخش‌هایی نظیر بالکن‌ها، ساخت روف گاردن و فضای سبز در پشت بام‌ها، و ساخت دیوار سبز مصنوعی بر روی نمای ساختمان، افزایش یافته و از این طریق هم به سلامت ساکنین خانه و محله و هم به تصفیه هوای کل شهر، کمک می‌شود. بنابراین دیوار سبز مستقیم و یا سایر عناصر تداعی کننده طبیعت مانند ساخت آبنمای آبشاری و یا ساخت فلاورباکس فلزی و شیشه و ساخت تراریوم‌های گیاهی، و … پروژه‌ای مهم برای بهبود کیفیت زندگی و سلامتی مردم در طرح‌های شهرسازی محسوب می‌شود.

 

پیشنهاد نویسنده: طراحی فضای سبز به سبک مدرن

 

استفاده از دیوار سبز و آبنمای آبشاری در طراحی نما

شاید بتوان گفت، ساخت دیوار سبز مستقیم، ابتکاری بود که مرز میان شهرها و طبیعت را شکسته و دوباره طبیعت را به فضای شهر دعوت نمود با این چشم انداز و امید که در آینده‌ای نزدیک، این سبزینگی آنقدر فراگیر شود که گویا مانند قدیم، بناها در طبیعت بنا شده‌‌‌‌‌اند و نه اینکه طبیعت زینتی باشد برای فضای شهر! با توجه به تنوع مصالح مورد استفاده در ساخت و سازهای نوین، ساخت دیوار سبز مستقیم و نمای سبز و پرورش باغ‌های آپارتمانی، به تخصص و دانش معماری و باغبانی نیاز دارد.

می دانیم که برخی از گیاهان به نمای ساختمان آسیب زده و باعث فرسایش دیوار می‌شوند و برخی نیز اصلا قابلیت رشد بر روی برخی سطوح را ندارند. به همین دلیل ساخت دیوار سبز مستقیم، یک حرفه تخصصی است و باید با در نظر گرفتن آب و هوا، شرایط و موقعیت سازه، عمر بنا، مصالح به کار رفته و … انجام شود. در ساخت دیوار سبز مستقیم باید از گیاهانی استفاده کرد قابلیت رشد عمودی دارند؛ از جمله گیاهانی که برای ساخت دیوار سبز مستقیم بسیار مناسب است، پیچک‌های سبز  بالارونده هستند.

یکی از معایبی که برای ساخت دیوار سبز مستقیم مطرح می‌شود این است که در فصول گرم، بعلت فضای میان پوشش گیاهی روی دیوار، امکان عبور نسیم و بادهای ضعیف اطراف ساختمان وجود ندارد که البته خود سبز بودن محیط در خنکی و مطبوع شدن هوا موثر است. استفاده از درختچه‌های کوچک در ساخت دیوار سبز مستقیم، زیبایی و طراوت نمای زنده را چند برابر می‌کند. در ساخت دیوار سبز مستقیم باید توجه کرد که تامین نور کافی برای رشد گیاهان، بسیار مهم است.

از طرفی، گیاهان به طور طبیعی از منابع غذایی خاک برای رشد استفاده می‌کنند و در ساخت دیوار سبز لازم است این منابع خاکی و غذایی رشد گیاه بر روی دیوار تعبیه شود. همچنین طراحی و تعبیه مجاری آب و سیستم آبیاری در ساخت دیوار سبز مستقیم، الزامی است. گاهی لازم است از سیستم‌های نوری و نصب لامپ‌های مخصوص رشد گیاه برای تامین نور کافی در ساخت دیوار سبز مستیم بهره گرفت.

 

چگونه از آبنمای آبشاری در دکوراسیون بهره بگیریم؟

یکی دیگر از عناصر بسیار دلپذیر و آرام بخش طبیعت، جریان آب در میان دشت و جنگل و کوه است؛ رود و رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، آبشارها و برکه‌ها، نه تنها باعث مطبوع و خنک شدن هوا می‌شوند بلکه با صدای دلنشینی که ایجاد می‌کنند، روح انسان را نوازش می‌دهند. استفاده از حوض و جوی‌های آب در فضاهای معماری سنتی ایران و جهان، برگرفته از ویژگی‌های طبیعت بود اما با کاهش فضای معماری شهری و محدودیت‌های آن، کم کم جایی برای نغمه پردازی جریان آب نماند.

در عصر حاضر و با اهمیت یافتن دوباره طبیعت و عناصر زنده در تسلای روح و روان و سلامت جسم و جان، یکی از بخش‌های محبوب در طراحی فضا و معماری و طراحی دکوراسیون داخلی، استفاده از آبشارهای مصنوعی و آبنماهای آبشاری است. ساخت آبنمای آبشاری به شیوه‌های مختلف و در ابعاد گوناگون انجام می‌شود و ممکن است نیاز به منبع تغذیه مانند برق برای تامین انرژی حرکت و جریان آب داشته باشد و یا اینکه با استفاده از قوانین فیزیک طبیعی، بدون نیاز به برق و باطری، سیستم پویای چرخش آب را فراهم کند.

 

استفاده از فلاور باکس در کنار آبنمای آبشاری

از دیگر روش‌های نگهداری از گیاهان در فضاهای شهری و آپارتمانی، استفاده از محفظه‌های شیشه‌ای و یا فلزی و چوبی برای نگهداری گل و گیاه و پرورش باغچه‌ها آپارتمانی است. ساخت فلاور باکس فلزی در بخش‌های خارجی ساختمان‌ها مانند بالکن، سالن اجتماعات، لابی، ورودی ساختمان، راه پله‌ها، گذرگاه‌ها، پشت بام و … هم برای ساختمان‌های شخصی و هم برای سازه‌های عمومی به ویژه هتل‌ها و نمایشگاه‌ها، رستوران‌ها و مراکز تفریحی و فرهنگی و … برای حفظ نمای سبز، بسیار کاربرد دارد.

 

 

برای مشاوره‌ی رایگان می توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]