یک پلان خوب شامل چه مواردی است؟
09
خرداد

یک پلان خوب شامل چه مواردی است؟

یک پلان خوب شامل چه مواردی است؟

ویژگی های یک پلان مسکونی خوب

نقشه خانه مجموعه ای از نقشه هاست که به صورت گرافیکی مشخص می کند که ساختمان پس از فرایند ساخت به چه شکل خواهد بود. این نقشه ها توسط افراد سازنده و مهندسین پیمانکار مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این، میزان بودجه مورد نیاز جهت ساخت ساختمان به واسطه همین نقشه ها برآورد می گردد. نقشه ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است و شخص طراح با در نظر گرفتن نکاتی کلیدی، می تواند یک خانه بی نقص و یا اصطلاحاً خوش نقشه طراحی نماید.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

 

یک پلان خوب شامل چه مواردی است؟

تاثیر پلان آشپزخانه در نقشه خانه

طراحی آشپزخانه به عنوان قلب خانه باید فاقد ایراد و نقص باشد. یک مثلث فرضی در هر آشپزخانه ای وجود دارد که شامل سینک، یخچال و اجاق گاز می شود. بهتر است کانتر آشپزخانه دسترسی مناسبی به این موارد داشته باشد. تامین نور طبیعی در فضای آشپزخانه از طریق تراس و یا پنجره حائز اهمیت است

 

طراحی پذیرایی خانه

پذیرایی خانه محلی است که اعضای خانواده با یکدیگر وقت می گذرانند. ممکن است این فضا در پلان دلپذیر به نظر برسد، اما تا زمانی که چیدمان مبلمان و تلوزیون انجام نگردد، این امر قابل قضاوت نخواهد بود. در ادامه نکاتی را در خصوص طراحی پذیرایی خانه بیان خواهیم کرد:

  • ابعاد سالن باید با ابعاد آشپزخانه و اتاق ها تناسب داشته باشد. در حقیقت اگر ابعاد پذیرایی کوچک تر از آشپزخانه باشد، طراحی خانه دارای مشکل است.
  • حمام و سرویس بهداشتی باید به گونه ای طراحی شوند که در معرض دید مستقیم از فضای پذیرایی قرار نگیرند.
  • سالن پذیرایی محل اصلی قرارگیری مبلمان است، در نتیجه قرارگیری ستون در این فضا چندان خوشایند نیست.

 

اتاق خواب در طراحی پلان

در نقشه استاندارد خانه اتاق خواب به دو نوع اتاق خواب والدین و اتاق خواب فرزندان تقسیم می‌شود. البته اگر متراژ خانه بالا باشد ممکن است اتاق خواب مهمان نیز در طراحی لحاظ شود که ویژگی‌هایی مشابه اتاق خواب فرزندان دارد.

اتاق خواب باید در آرام‌ترین موقعیت خانه قرار داشته باشد. یعنی سعی شود در نقطه‌ای از خانه قرار بگیرد که سر و صدای آشپزخانه یا اتاق پذیرایی به آن نرسد. ضمن اینکه باید به آشپزخانه، دستشویی، اتاق نشیمن و حمام دسترسی مستقیم داشته باشد ولی دور از اتاق پذیرایی تعبیه شود.

 

پلان همکف در ساختمان

مهم ترین بخش از یک پلان ساختمان، پلان طبقه همکف است. همکف بیس اصلی ساختمان بوده و ستون گذاری روی آن تعریف می شود.

 

 

پلان کف چیست؟

پلان کف به طرحی گفته می شود که در مقیاس کوچک و از نمای بالا از یک اتاق یا ساختمان کشیده شده است. پلان کف ممکن است یک ساختمان کامل، یک طبقه از یک ساختمان یا فقط یک اتاق را نشان دهد. همچنین ممکن است اندازه ها، اثاثیه، وسایل منزل و هرچیز دیگری را که برای طراحی پلان ضروری است، در پلان ببینید.

با کمک پلان کف می توانیم نمای کلی اثاثیه، سیم کشی ها و خیلی چیزهای دیگر را ببینیم. علاوه‌ بر این، پلان ابزاری ارزشمند برای بنگاه داران مسکن و شرکت های لیزینگ است و به آنها در فروش یا اجاره ساختمان ها کمک می کند.

 

اهمیت طراحی پلان کف

پلان کف برای طراحی و ساخت خانه بسیار ضروری است. یک پلان کف خوب با ایجاد فضای مناسب میان قسمت های مختلف باعث می شود که از خانه خود لذت بیشتری ببرید و حتی باعث بالارفتن قیمت خانه می شود.

 

ویژگی های مهم یک پلان خوب

  • انعطاف پذیری و تغییر کاربری: طراحی خود را به گونه ای انجام بدهید که در آینده، خودتان یا خریدار احتمالی خانه، بتوانید به راحتی اتاق کار را به اتاق کودک تغییر دهید.
  • طراحی ایده‌آل اتاق ها: دقت کنید که اتاق خواب دور از فضاهای جمعی قرار بگیرد. سرویس بهداشتی نباید روبروی فضاهای جمعی منزل مانند غذاخوری یا پذیرایی باشد. اغلب افراد ترجیح می‌دهند آشپزخانه رو به غذاخوری یا پذیرایی باز شود تا کسی که مشغول آشپزی است بتواند با مهمان‌ها در ارتباط باشد یا بازی بچه ها را زیرنظر بگیرد.
  • توجه به اندازه: هنگام طراحی اتاق یا راهرو، تعداد افرادی که به طور همزمان در آن فضا حضور خواهند داشت را درنظر بگیرید. از خودتان بپرسید آیا فضای کافی برای حرکت آنها وجود دارد؟ آیا فضای کافی برای اثاثیه مورد نظر ما وجود دارد؟
  • انطباق با اولویت ها و سبک زندگی: اگر فضاهای جمعی برایتان مهم است، دقت کنید که بین آشپزخانه و محیط بیرون و همچنین پذیرایی فضای راحت و کافی وجود داشته باشد. اگر خانه، محل کار شماست، دقت کنید که اتاق کار روشنایی مناسبی داشته باشد و در صورت امکان در جای دنجی قرار بگیرد. حتماً می‌دانید که رفتن از طبقه اول به طبقه سوم برای بردن لباس ها از اتاق خواب مستر به رخت شوی‌خانه کار راحتی نیست.
  • برقراری تعادل بین ریزه‌کاری های معماری و شرایط واقعی: قبل از اینکه عشق پله های شاهانه و پنجره های کف تا سقف شما را بگیرد، ایمنی کودکان، نظافت و هزینه سرمایش و گرمایش خانه را در نظر بگیرید.

 

آیا پلان کف یک ضرورت است؟

بررسی ها ثابت کرده که خریداران املاک هنگام بررسی ملک، پلان کف را صرفاً حسن ساختمان نمی دانند، بلکه آن را از ضروریات تلقی می کنند. در این بررسی، از هر ۵ نفر ۱ نفر ترجیح می داد از خرید خانه ای که پلان کف ندارد صرف نظر کند.

همچنین از نظر آنها پلان کف از تصویر و توصیفات ملک اهمیت بالاتری داشت. این مسئله برای فروشندگان نیز حائز اهمیت بود. طبق یافته های شرکت راتموو، ۴۲ درصد از فروشندگان حاضر نبودند فروش ملک خود را به واسط ‌ای که از پلان کف استفاده نمی کرد، واگذار کنند.

اضافه کردن پلان کف به لیست ویژگی های ملک، احتمال بررسی شدن آن توسط خریداران را تا ۵۲ درصد افزایش می دهد. همچنین می توانید با استفاده از پلان کف ویژگی های ملک خود را با شرکت ها و پیمانکاران در میان بگذارید و در خصوص بازسازی ملک با مدل های جدید آینده با آنها مشورت کنید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]