منظر نرم چیست؟
01
خرداد

منظر نرم چیست؟

منظر نرم چیست؟

اگر نوشته ما درمورد محوطه سازی و منظر سخت را خوانده باشید احتمالا به خاطر دارید که محوطه سازی با دو عنوان همراه است: منظر سخت و منظر نرم (hard & soft landscape). منظر سخت به فضای چشم انداز بیرونی گفته می شود. عناصر اصلی تشکیل دهنده آن را اشیایی مانند مجموعه دیوارها، حصارها، آب نما، آبشار، جداره بیرونی مصالح تشکیل می دهند. منظر نرم به مجموعه ای گفته می شود که خاک و پوشش گیاهی و آب و جز آن را در برمی گیرد. محوطه سازی به برنامه ریزی و شکل دادن و نظام بخشیدن به محیط محوطه و فضای سبز حومه بیرونی، حد فاصل محیط های شهری گفته می شود.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

منظر نرم چیست؟

اهمیت محوطه سازی و لنداسکیپ

از این دیدگاه، فضای بیرونی، محیط های برون شهری را در برمی گیرد. از این رو، این طراحی به منظور بالابردن و ارتقاء و محافظت از ارزش های فضایی و یا محیط های حومه شهری است. چنین فضایی با حصارها، دیوارها، یا سایر عناصر همچون درختان و گیاهان و چمنزارها شکل گرفته است. به تمامی عملیات زیبا سازی و مناسب سازی محیط که مبتنی بر ویژگی های زمین و کارکردهای مورد نظر و در جهت شکل بخشیدن به عناصر و بالا بردن کیفیت بصری آن است، landscaping (فضای سبز) گفته می شود. آن طور که پیش تر ذکر شد، در برگیرنده دو گونه محوطه سازی سخت و نرم است.

 

انواع سنگ فرش در محوطه سازی فضای سبز

  • سنگ فرش با طرح زاویه های منظم: دراین طرح خرده سنگ ها به شکل هندسی و منظم می باشند وبا استفاده از چمن و گل های پاکوتاه فصلی به صورت منظم وهندسی کاشته می شوند.
  • سنگ فرش با طرح زاویه های نامنظم: خرده سنگ ها به اشکال غیرهندسی نامنظم می باشند و بطور پراکنده ودربرخی اززوایای چمن یا گلهای فصلی یا دائمی بصورت مجتمع کاشته می شوند.
  • سنگ فرش با طرح گوشه های گرد یا فاصله دار: در این طرح سنگ ها بطور منظم گاهی نامنظم از یکدیگر قرارمی گیرند.در فواصل سنگ ها برای ایجاد زیبائی ازچمن استفاده می شود. معمولاً این گونه سنگ ها رنگارنگ می باشند وگاهی درفواصل سنگ ها بجای چمن ازملات رنگی ویا شن استفاده می شود.
  • سنگ فرش با طرح های قدیمی: دراین طرح سنگ ها بطورنامنظم ولی ازاصول هندسی برخوردارند. پوشش فواصل این سنگ ها از سیمان یا چمن یا ملات میباشد. دربعضی ازطرحها سنگ ها برجسته ترازسطوح ملات می باشند.
  • سنگ فرش با طرح انگلیسی: سنگ هائی که دراین نوع طرحها بکارمیروند ازاشکال هندسی منظم بوده ونحوه قرارگرفتن آنها به نوعی است که تقریباً خطوط موازی ایجاد می کنند. شکل ظاهری این نوع سنگ فرش مانند آجرچینی است.
  • سنگ فرش ژاپنی: دراین نوع طرح ها ازسنگ های بزرگ استفاده می شود. سنگ ها نسبت به هم طوری قرارگرفته اند که فاصله مرکز یک سنگ نسبت به سنگ دیگر زیادهست تقریباً به فاصله نیم الی یک متر میرسد.
  • سنگ فرش ماشین روداخل باغ: معمولاً خیابان ها یا پیاده روها ازمقابل درب ورودی شروع می شود. بطوری که کاملاً در فضای سبزداخل چمن قرارمی گیرد سنگها بطور نامنظم یا منظم با فاصله بسیار کم وگاهی بین آنها چمن کاری می شود انجام میگیرد.

 

انتخاب خاک در محوطه سازی

در محوطه سازی در بخش های مختلف عناصر با نیروهای دینامیکی و استاتیکی متفاوتی در کنار هم قرار میگیرند. هر کدام از آن ها نیاز های متفاوتی برای زیر سازی دارند. همچنین با توجه به ایجاد بستر کاشت گیاهان در محوطه سازی، بررسی، جمع آوری، خاکبرداری و خاکریزی با مطالعه دقیق خاک موجود در سایت و همچنین استفاده از خاک مناسب در محوطه سازی، می تواند نقش مهمی در رشد و سهولت نگهداری گیاهان و استقامت عناصر در مقابل نیرو های ذکر شده داشته باشد.

 

مصالح ساختمانی در محوطه سازی ویلا

خوشبختانه امروزه تولید و نو آوری مصالح در بخش ساختمان با توجه به رونق ساختمان سازی در جامعه با رشد سریعی روبروست. اما شناخت وانتخاب صحیح مصالح برای محوطه سازی ویلا امریست که علاوه بر حس زیبایی شناسی در محوطه سازی نیاز به تجربه در مورد تغییرات احتمالی این مصالح در برابر شرایط جوی داراست. علاوه بر مصالحی که بصورت عمومی در فعالیت های مختلف ساختمانی استفاده می شود بخشی از مصالح بطور تخصصی فقط در محوطه سازی مورد استفاده قرار می گیرد. اطلاع از این موارد میتواند کمک بزرگی در بالا بردن سطح کار محوطه سازی باشد.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]