لیستوفر سازه چیست؟
06
فروردین

لیستوفر سازه چیست؟

لیستوفر سازه چیست؟

لیستوفر چیست؟

لیستوفر جدولی است که معمولاً برای آرماتور و سازه های فولادی تهیه می شود. مثلاً در نقشه های اجرایی سازه های بتنی لیستوفری از آرماتورها تهیه می شود. مثلاً ذکر می شود که آرماتور نمره ۸ با طول ۱۶۰ سانتیمتر به چه تعداد به کار رفته و در نهایت طول کل را برای آرماتور نمره ۱۰ می دهد. تهیه لیستوفر ساختمانی از اصلی ترین مراحل مهندسی سازه در پروژه های ساختمانی است. قطعا هیچ فردی نقش موثر سازه ها را انکار نمی کند. مهندسان سازه پیش از احداث سازه ها، باید مراحل متعددی را به منظور تسریع در روند کار و همچنین بهبود کیفیت تاسیسات پشت سر بگذارند و از مهم ترین آن ها هم می توان به تهیه لیستوفر ساختمانی اشاره کرد. در ادامه قصد داریم شما را بیشتر با لیستوفر ساختمانی آشنا کنیم.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

 

لیستوفر سازه چیست؟

 لیستوفر ساختمانی چیست؟

طبیعتا آرماتور بندی، یکی از مراحل حساس و البته دشوار در اغلب ساختمان ها محسوب می شود و گفتنی است که حساسیت این امر در سازه های بتنی هم افزایش پیدا می کند. لیستوفرمیلگرد و آرماتوربندی، یک نوع لیست و جدولی است که به خوبی می تواند ما را در زمینه نصب، خم و برش کاری راهنمایی کند و طبیعتا این فرایند در تسریع آرماتور بندی بی تاثیر نمی باشد. بعد از طراحی نما و پلان ها باید لیستوفر میلگرد و آرماتوربندی تهیه و در اختیار تیم اجرایی قرار گیرد.

 

مزایای لیستوفر ساختمانی

مرحله طراحی ویلا و  نما و پلان های اجرایی قبل از ساخت انجام می شود. بسیاری از افراد دغدغه این را دارند که چرا باید از لیستوفر ساختمانی استفاده کنند و در پاسخ باید گفت : تهیه میلگرد و آرماتور بندی امری دشوار محسوب می شود و با استفاده از لیستوفر می توان از هدر رفتن آن ها جلوگیری به عمل آورد، بدیهی است که مهندسان به کمک این دسته از این لیست ها می توانند در حداقل زمان ممکن از مقدار هزینه یا میزان میلگرد ها و سایر مصالح ساختمانی آگاه شوند. مزایای لیستوفر ساخمانی به همین نقطه محدود نمی شود؛ چرا که این موضوع در زمینه مترو و همچنین تسهیل احداث بنا هم تاثیر فراوانی دارد.

 

ریسک های عدم استفاده از لیستوفر

همان طور که اشاره کردیم، متخصصان به کمک لیستوفر میلگرد و آرماتوذ ساختمانی می توانند دید کلی تر نسبت به میزان میلگرد، آرماتور و … پیدا کنند و در صورت عدم دسترسی به این دسته از لیست ها بهتر است که لیستوفر ها توسط دفتر های فنی تهیه شود؛ چرا که عدم استفاده از آن می تواند پیامد های متعددی را از قبیل هدر رفتن مصالح، عدم پیش بینی دقیق در قیمت ها و … را به همراه داشته باشد.

 

نحوه تهیه لیستوفر آرماتوربندی

خبر خوش این که امروزه علم و تکنولوژی پیشرفت فراوانی را به همراه داشته است و طبیعتا نرم افزار های چشم گیری هم در جهت تولید لیستوفر های ساختمانی در نظر گرفته شده است که در ادامه به کلیه آن ها اشاره می کنیم.

همان طور که می دانید لیستوفر یک نوع جدول می باشد که رسم کردن آن هم کار چندان آسانی نمی باشد؛ اما نرم افزار مترو پلاس به سادگی می تواند اطلاعاتی را از قبیل تعداد، قطر و طول آرماتور ها و میلگردهارا وارد کند. سپس اطلاعات درج شده به همراه آرماتور ها به صورت کاملا خودکار به جدول های اکسل افزوده می شود، البته بهتر است بدانید که افزونه های اکسل و همچنین اتوکد هم نقش بسزایی را در طراحی لیستوفر های ساختمانی ایفا می کنند. پس از این که لیستوفر ساختمانی را طراحی کردید، اکنون نوبت به آنالیز کردن آن می رسد که در این راه کافی است که از فیلتر های متنوع نرم افزار اکسل بهره ببرید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]