سبک دکوراسیون جپندی چیست؟
02
شهریور

سبک دکوراسیون جپندی چیست؟

سبک دکوراسیون جپندی چیست؟

سبک جپندی (japandi) ترکیبی از طراحی های داخلی جذاب و در عین حال کارآمد اسکاندیناوی و طراحی های خانه های روستایی و مینیمال ژاپنی است. هدف از این سبک ایجاد احساسی از هنر، طبیعت و سادگی است. تمرکز این سبک ادغامی بر خطوط صاف، فضاهای روشن و رنگ های روشن است و سبکی ترکیبی از اشکال هندسی و در عین حال راحت ایجاد می کند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

 

سبک دکوراسیون جپندی چیست؟

المان های سبک جپندی

طراحی داخلی جذاب سبک جپندی که تلفیقی از دو سبک طراحی کشور ژاپن و اسکاندیناوی است، بر طرح های مینیمالی تاکید دارد که از نظر زیبایی شناختی بصری، چشم نواز و خوشایند هستند و در عین سادگی کارایی بسیاری دارند. کالاس بر این نظر است در طراحی این سبک باید انتظار دیدن انبوهی از عناصر طبیعی و ارگانیک، رنگ های پخته تر، خطوط تمیز و فضاهای باز را داشت. با این وجود که این سبک بر فضاهای باز تمرکز دارد اما مینیمالیسم مصنوعی از به هم ریختگی فضا و شلوغی محیط جلوگیری می کند. طراحی جاپاندی بر هنرهای دستی متمرکز است، اما این به معنای جمع آوری دور ریزها نیست، بلکه وسایلی که بادوام باشند.

 

سبک جپندی و پالت رنگی

در این سبک از رنگ های خنثی و همچنین رنگ هایی استفاده می شود که تکمیل کننده ی زیبایی و ظرافت دکوراسیون ژاپنی باشد. پالت رنگی استفاده شده در این سبک طراحی، رنگ های آرامش بخش و ملایم هستند. رنگ های دیگر نیز به طور هوشمندانه با این رنگ ها تکمیل می شوند. علاوه بر این، سبک جپندی بر کارایی و قابل استفاده بودن تاکید دارد. ترکیب عناصر تزئینی طبیعی مثل چوب و چوب پنبه و بامبو آن را به یک سبک دکوراسیون سبز عالی تبدیل کرده است که با توجه به استفاده از مواد ارگانیک که آسیبی به محیط زیست هم نمی زنند در آینده روند رو به رشدی خواهد داشت.

 

چگونه این دو طرح باهم تلفیق می شوند؟

اگر با طراحی اسکاندیناویایی آشنا هستید، مطمئناً با مفهوم “Hygge ” برخورد کرده اید. این کلمه در زبان اسکاندیناویایی به معنی دنج است و در چند سال گذشته محبوبیت زیادی در ایالات متحده پیدا کرده است. اساساً، خانه شما باید پناهگاه شما باشد و هر بار که از در ورودی داخل خانه می شوید، احساس راحتی کنید. همچنین مفهوم وابی سابی در فرهنگ ژاپنی بر این ایده بنا شده است است که زیبایی در نقص است.

با ترکیب و تلفیق این مفهوم سبک جپندی به وجود می آید. سبک های طراحی ژاپنی و اسکاندیناوی بسیار هماهنگند، زیرا هر دو ریشه در مینیمالیسم و راحتی دارند. زیبایی مشترک این دو در کنار هم سبکی را ایجاد می کند که هم ساده و هم پیچیده است. تفاوت های آن‌ها هم در واقع مکمل یکدیگر است. جایی که طراحی داخلی اسکاندیناویایی زیبا و شیک است، طراحی ژاپنی ها روستایی است. همچنین رنگ‌های غنی‌تر (اما هنوز خنثی) به طراحی ژاپنی کمک می‌کند تا با پالت‌ های رنگی خشک و سرد، مانند خانه‌های اسکاندیناوی بی روح نباشند.

 

چگونه سبک جپندی را در منزل خود اجرا کنیم؟

برای پیاده سازی این طرح روی مواد طبیعی مانند چوب های ناتمام یا قطعات بامبو تمرکز کنید، که حس طبیعت و زیبایی ساده ای را به شما می دهد. کالاس توصیه می‌کند از رنگ‌های کم‌رنگ مخصوصا رنگ سبز کم‌رنگ استفاده کنید یا گیاهان سبز را به خانه خود بیاورید تا حس زندگی در فضای باز را به آن ببخشید.

کاهش به هم ریختگی، کلید دستیابی به سبک جپندی است. این سبک بر خطوط تمیز و فضاهای باز تمرکز دارد. اگر در منزل شما از وسایل زیاد و شلوغ استفاده شده پیشنهاد کالاس «مینیمالیزم مصنوعی» است. برای داشتن ظاهر مینیمالیستی می توانید با جعبه و سبدهایی از جنس مواد طبیعی، باکس و سبدها و… وسایل اضافی را پنهان کنید. تا فضای خانه را از شلوغی درآورید. برای رسیدن به بهترین تلفیق از دو سبک ژاپنی و اسکاندیناوی از زیبایی های طرح اسکاندی با بافت گرم و قطعات نرم استفاده کنید و در عین حال زیبایی و ظرافت دکوراسیون ژاپنی را هم حفظ کنید.

نکته اصلی در این سبک حفظ آرامش در فضای زندگی است. و در کنار داشتن آرامش سبک جپندی، هدف کمک به محیط زیستی انسانها و استفاده از متریال و موادی است که جزئی از طبیعت باشند و دوباره به چرخه ی طبیعت باز گردند مثل انواع چوبها، حصیر و بامبو. استفاده از پارچه های پنبه ای با رنگ های طبیعی و به دور از رنگ های مصنوعی و الیاف مصنوعی هدف دیگر این سبک است. سبک جپندی به دنبال سادگی در عین حال فضایی گرم و آرام است.

 

 

برای مشاوره‌ی رایگان می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]