ایده های طراحی آپارتمان کوچک
02
مرداد

ایده های طراحی آپارتمان کوچک

ایده های طراحی آپارتمان کوچک

امروزه با گران شدن خانه توانایی خرید آپارتمان به شدت کاهش پیدا کرده است و دیگر امکان خرید خانه با متراژ های بسیار زیاد برای افراد جامعه بخصوص قشر متوسط و ضعیف وجود ندارد. به همین جهت افراد جامعه برای تهیه مسکن به سمت آپارتمان های کوچک روی میاورند تا توانایی رهن و یا خرید آن را داشته باشند.

در دکوراسیون داخلی قاعدتا هرچه فضا بزرگ تر باشد چیدمان آن نیز راحت تر خواهد بود و با رعایت یک سری اصول اولیه میتوان چیدمانی ایده آل داشت.

و برعکس آن برای چیدمان فضا های کوچک با یک سری محدودیت هایی مواجه هستیم که کار را سخت میکند. با این حال در دکوراسیون آپارتمان های کوچک نیز باید یک سری قانون و قاعده هایی رعایت شود تا چیدمانی ایده آل داشت تا خیلی زود از خانه ی کوچکمان خسته نشویم و حس کلافگی نداشته باشیم.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

ایده های طراحی آپارتمان کوچک

در ابتدا باید بدانیم که سبک کلاسیک و شلوغ اصلا مناسب چنین فضا هایی نیست و حتما باید از سبک مدرن برای چیدمان چنین فضا هایی بهره ببریم.

در یک آپارتمان کوچک نمیتوانیم فضاهای اضافی داشته باشیم و تنها باید منزل را به چند بخش اساسی که در یک خانه برای زندگی نیاز داریم تقسیم کنیم که شامل آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام، فضای نشیمن و اتاق خواب می باشد.

اگر در مرحله ی ساخت و یا بازسازی آپارتمان های کوچک هستیم باید به این نکته توجه کنیم که هیچ فضایی از حالت استاندارد نباید خارج شود و باید حداقل ها در ابعاد فضا ها رعایت شود برای مثال حداقل استاندارد سرویس بهداشتی ۱.۶ در ۱.۶ می باشد و شما نمیتوانید سرویس بهداشتی را از این ابعاد کوچک تر بسازید تا فضای نشیمن بزرگ تری داشته باشید.
اگر این استاندارد ها را رعایت نکنید بعد ها و در هنگام استفاده از این فضا ها به مشکل بر میخورید که دیگر هیچ کاری از دستتان بر نمی آید و برای حل کردن این مشکل باید هزینه ای زیاد صرف آن کنید.

 

آشپزخانه

در آپارتمان های کوچک نیازی به آشپزخانه ای بزرگ و مجلل نداریم ولی میتوانیم کابینت های هوایی را تا سقف ادامه دهیم و حتما از رنگ های روشن مثل سفید استفاده کنیم تا فضای آشپزخانه بزرگ تر به نظر برسد.

حتما به این نکته توجه داشته باشید که وسایل آشپزخانه مثل ظرف و ظروف و وسایل برقی آشپزخانه را متناسب با کابینت های آشپزخانه تهیه کنید تا با کمبود جا مواجه نشوید.

همان طور که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم فضا ها به خصوص سرویس های بهداشتی و حمام باید طبق استاندارد ها ساخته شوند. اما با این حال اگر مجبور شدید به خاطر کمبود جا از حداقل ابعاد استفاده کنید با چندین ترفند ساده میتوانید کاری کنید که ابعاد سرویس بزرگ تر به نظر برسد برای مثال می توانید از رنگ های سفید و روشن برای کاشی های سرویس ها استفاده کنید همچنین اسلب های بزرگ را جایگزین کاشی های کوچک و شلوغ کنید با این کار سرویس شما بزرگ تر از ابعاد واقعی به چشم می آید. همچنین از آینه های بزرگ و گرد شکل میتوانید استفاده کنید.

 

فضای نشیمن

فضای نشیمن را به وسیله ی مبلمان بزرگ پر نکنیم به علاوه باید بدانیم که بهترین مبلمان برای فضاهای کوچک مبل های ال شکل هستند.

خصوصا عروس خانم هایی که قصد تهیه وسایل برای چنین منازلی را دارند باید چشم و روی هم‌ چشمی را کنار گذاشته و در خرید وسایل بیشتر دقت کنند تا وسایلی متناسب با فضا تهیه کنند و حتما به این نکته توجه داشته باشند که به هیچ وجه برای این که جهیزیه ای داشته باشند که دهن پر کن باشد مبل های کلاسیک خریداری نکنند و مطمئن باشند که از داشتن یک چیدمان اصولی و شیک پشیمان نخواهند شد.

 

اتاق خواب

برای طراحی اتاق خواب حتما استاندارد ها را رعایت کنید و به این مساله توجه داشته باشید که یک تخت دو نفره چه ابعادی دارد و علاوه بر آن اگر یک تخت در اتاق قرار دادید مسیر رفت و آمد در آن به چه صورت خواهد بود.

همچنین برای جدا کردن فضای اتاق خواب از سایر فضا ها میتوانید از شیشه های مات شونده استفاده کنید که مکانیزم آن ها به این صورت است که وقتی در اتاق باز است به صورت شیشه ای شفاف عمل میکند که پشت آن کاملا مشخص است و این امر در آپارتمان های کوچک باعث بزرگ تر نشان دادن فضا میشود و پس از آن که درب اتاق را ببندید شیشه ها مات میشود و داخل اتاق مشخص نمیشود با استفاده از این شیشه ها شما هم میتوانید فضا را بزرگ تر نشان بدهید و علاوه بر آن خصوصی بودن اتاق حفظ میشود.

با استفاده از این شیشه ها شما میتوانید در آپارتمان های کوچک برای جدا کردن فضا ها، دیوار های داخلی را حذف کنید.

از مواردی دیگر به جز شیشه نیز برای جدا کردن فضا نیز میتوانیم استفاده کنیم که نسبت به دیوار های سازه ای فضای کم تری را اشغال می کنند و یا حتی اگر عمق بیشتری نسبت به دیوار دارند با این حال میتوان از آن ها استفاده کرد و مثل دیوار فقط نقش جدا کنندگی ندارند، مانند کتابخانه و کمد.

 

نورپردازی

از معجزه ی نورپردازی در چنین فضا هایی غافل نشوید.

احتمالا در آپارتمان های کوچک شما نمیتوانید پنجره هایی با عرض زیاد تعبیه کنید ولی اول باید در چنین آپارتمان هایی از پنجره های قدی استفاده کنید تا نور بیشتری را به داخل تزریق کند با این حال این نور برای کل فضا کافی نخواهد بود و باید از نورپردازی مصنوعی استفاده شود. اگر نورپردازی به صورت اصولی انجام پذیردهم فضا بزرگ تر به نظر میرسد و هم افراد ساکن حس بهتری خواهند داشت.

نورپردازی باید به شکلی باشد که تناسب بین نور های آفتابی و مهتابی رعایت شود زیرا نور بیش از حد زرد فضا را خشن و نور های بیش از حد مهتابی چشم را اذیت میکند.

این نورپردازی باید به وسیله ی هالوژن ها، نورهای مخفی و لوستر صورت پذیرد.

 

آیینه های بزرگ و قدی

خاصیت آیینه ها دوبل کردن فضا است و با شما میتوانید با استفاده از آینه خانه ی خود را بزرگ تر نشان دهید.

البته آیینه هم باید در جایی درست نصب شود و روی هر دیواری نمیتوان آینه نصب کرد برای مثال پشت و روبه روی تلوزیون مکانی مناسب برای نصب آینه نیست.

همچنین فضای رو به روی آیینه باید فضایی باشد که ارزش دوبار دیده شدن را داشته باشد.

شما برای چیدمان آپارتمان کوچکتان میتوانید با مشاورین شرکت دکوطرح تماس حاصل فرمایید تا از بهترین ایده ها برای دکوراسیون منزلتان بهره ببرید و فضایی شیک و ایده آل داشته باشید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۵ میانگین: ۴.۲]