طراحی داخلی اشپزخانه
۱۱
آذر

طراحی داخلی اشپزخانه

طراحی داخلی اشپزخانه

اگر به فکر تغییراتی در اشپزخانه خود هستید بهتر است که این مقاله را مطالعه کنید تا بتوانید از آن ایده بگیرید و متوجه شوید که چه نکات کلیدی برای تزئینات ساختمان مهم هستند.

آشپزخانه یکی ازمهم ترین قسمت هایی در منزل است که در نمای داخلی منزل تاثیرگذار است.

برای همین بهتر است که به طراحی آن و متریال هایی که برای آن انتخاب می کنید اهمیت دهید.اغلب خانه ها پس از گذشت زمان دچار فرسودگی می شوند و بهتر است بازسازی در آن انجام گردد.

برای برخی از خانه ها که کار بازسازی انجام میشود افراد تصور این را دارند که حتما با هزینه های بسیار باید این کار را انجام دهند.

البته که بازسازی به طور کلی هزینه بردار است اما در دنیای امروزی با توجه به تنوع محصولات و تنوع متریال ها افراد می توانند با توجه به بودجه ای که در نظر دارند بازسازی منزل را انجام دهند.

 

پیشنهاد نویسنده برای طراحی داخلی اشپزخانه: طراحی آشپزخانه اپن ام دی اف

 

طراحی داخلی اشپزخانه

کابینت های آشپزخانه

هنگامی که به آشپزخانه وارد می شوید قطعا اولین قسمتی که توجهتان را جلب می کند کابینت ها هستند.هرچه که کیفیت کابینت ها بهتر باشد ظاهر آشپزخانه هم متفاوت تر می شود.

کابینت ها همانطور که از کاربردشان مشخص است به عنوان کاربردی ترین متریال ها در دکوراسیون داخلی منزل به حساب می آیند.

طراحی داخلی اشپزخانه
طراحی داخلی اشپزخانه

برای برخی از خانه ها بهتر است که از کابینت های ساده برای طراحی آن استفاده شود. زیرا اینکه کابینت های شلوغ را در هر خانه ایبا هرمتراژی به کار می برند قطعا جلوه خوبی نخواهد داشت.

کابینت ها انواع مختلفی دارند که هر سلیقه ای را راضی نگاه می دارند.

مثلا برای خانه های مدرن از کابینت هایی با متریال ام دی اف، هایگلاس و … استفاده می کنند.

برای خانه های کلاسیک به دلیل صلابتی که وجود دارد اغلب از متریال چوبی استفاده می نمایند.

اما این کابینت ها امروزه به دلیل هزینه بالایی که دارند تهیه را برای مشتریان سخت کرده است و صرفا متریال ممبران جایگزین آن شده است.

البته که هنوز کابینت های چوبی اصالت خود را حفظ کرده اند و برای بسیاری از افراد زیبا تلقی می گردند.

 

انتخاب پنجره برای منزل

 

نورپردازی در طراحی داخلی اشپزخانه

پس از انتخاب متریال ها والمان ها موجود اغلب به سراغ نوع رنگ و انتخاب جزئیات می روند.البته که این ها هم اهمیت دارند اما نورپردازی در اولویت است.

هنگامی که یک محیط را مشاهده می کنید و نور آن را بررسی می نمایید بهتر است که از این نوع المان ها برای در کنار یک نورپردازی مناسب استفاده شود.

نورپردازی های امروزه دارای طیف گسترده ای هستند که هر کدام متناسب با یک فضا می توانند طراحی شوند.

البته که محدودیتی برای استفاده از نورها و لامپ ها نمی باشد.

طراحی داخلی
طراحی داخلی

اما اگر بتوانیم استانداردهای طراحی را رعایت کنیم و همه رنگ و نقش ها را متناسب با دکوراسیون داخلی منزل به کار ببریم بهت است.

نورهای ریسه ای،لامپ های ال ای دی و … در بین کابینت ها و درون کشوها و حتی در پشت اجاق گاز تاثیر بسیاری دارند.

این کار بهتر است به دست استادکاران حرفه ای انجام گیردوزیرا آنها می دانند که کدام قسمت در تزئینات ساختمان و همان آشپزخانه تاثیر بیشتری می گذارد.

اگر برای مثال کابینت هایگلاس را انتخاب کرده اید بهتر است که این نورها را در زیر کابینت ها استفاده نمایید.

نورها در دو نوع پایین تاب و بالا تاب هستند.برای همین بهتر است که از این نورها در جای مناسب استفاده گردد.

لوسترها هم بهتر است با توجه به سبکی که در اختیار دارید تهیه شود.مثلا برای خانه های کلاسیک از لوسترهایی با نقش و نگار بسیار استفاده نمایید.

این کار باعث خواهد شد که همه متریال ها و المان های موجود در آشپزخانه با یکدیگر در تعادل باشند.

طراحی اشپزخانه
طراحی اشپزخانه

آشپزخانه شما میزبان طیف گسترده ای از کارهای مهم روزمره است ، بنابراین باید هم سخت کار کند و هم ظاهر خوبی داشته باشد. چه در حال آشپزی ، تمیز کردن ، غذا خوردن یا سرگرمی باشید ، آشپزخانه باید فضایی باشد که از حضور در آن لذت می برید و طراحی متفکر آشپزخانه می تواند به تحقق آن کمک کند. اگر قصد بازسازی آشپزخانه یا طراحی آشپزخانه جدید را دارید ، این نکات به شما کمک می کند فضایی را که دوست خواهید داشت ایجاد کنید. از توصیه های ما در زمینه برنامه ریزی ، سازماندهی و ویژگی های لازم برای آشپزخانه ای که زیبا به نظر می رسد و برای همه نیازهای شما کارایی دارد ، پیروی کنید.

 

پیشنهاد نویسنده برای طراحی داخلی اشپزخانه: امکانات خانه های لوکس – قسمت دوم، کابینت آشپزخانه وکیوم

 

۱. مراحل هدر رفته را از بین ببرید.

هنگام سازماندهی آشپزخانه ، به چگونگی و مکان استفاده معمول از وسایل فکر کنید. غذاها و کاسه های صبحانه را نزدیک میز صبحانه نگهداری کنید. بسته بندی و ظروف پلاستیکی را در یک محل مفید و نزدیک یک سطح کار برای بسته بندی مواد باقی مانده نگه دارید. ظروف و ظروف را در نزدیکی ماشین ظرفشویی قرار دهید تا روند تخلیه را آسان کنید.

۲. مسیرهای عریض را طراحی کنید.

اطمینان حاصل کنید که نقشه کف آشپزخانه شما فضای کافی بین کابینت و جزیره را دارد تا بتوانید به راحتی در فضا حرکت کنید. به عنوان یک قاعده کلی ، عرض مسیرهای سراسر آشپزخانه باید حداقل ۳۶ اینچ باشد. راهروهای داخل منطقه پخت و پز برای آشپزخانه یک آشپز باید ۴۲ اینچ عرض و برای تنظیمات دو طبخ ۴۸ اینچ عرض داشته باشند. هنگام برنامه ریزی ، جزایر آشپزخانه و شبه جزیره ها را بر این اساس تنظیم کنید.

۳. رفت و آمد مستقیم از طریق اشپزخانه.

جریان ترافیک در هنگام طراحی آشپزخانه یک نکته اساسی است. برای طراحی آشپزخانه مناسب بچه ها ، میز آشپزی را از مناطق ترافیکی دور نگه دارید تا کودکان دستگیره نگیرند و هنگام عبور از آن باعث ریختن آن شوند. همچنین ، یخچال و فریزر را هم برای عابران و هم افرادی که در مناطق پخت و پز و پاکسازی کار می کنند ، قابل دسترسی کنید.

۴. از گوشه و کنار دور بمانید.

هنگام تصمیم گیری در مورد قرار دادن کابینت و لوازم خانگی به گوشه ها توجه کنید. برای کاملاً کاربردی بودن درهای کابینت و لوازم خانگی ، در طراحی اشپزخانه خود فضای خالی و جهت چرخش درب را برنامه ریزی کنید. وسایل را از گوشه و کنار خود دور کنید و مطمئن شوید که درها در صورت باز بودن همزمان به یکدیگر برخورد نمی کنند.

۵- ارتفاع مناسب مایکروویو را پیدا کنید.

ارتفاع و مکان صحیح اجاق مایکروویو بسته به آشپز یا طبیعت کودک پسند آشپزخانه متفاوت خواهد بود. برای بزرگسالان ، ۱۵ اینچ بالاتر از سطح میز ، ارتفاع مایکروویو خوبی است. اگر بچه ها از این دستگاه استفاده می کنند ، تنظیمات زیر میز ممکن است ایمن تر و مناسب تر باشد.

۶. عملکرد قسمت های مختلف اشپزخانه را تعیین کنید.

وقتی نوبت به قسمت های مختلف آشپزخانه می رسد ، شکل عملکرد را دنبال می کند. قبل از اینکه طرح را در نظر بگیرید ، به این فکر کنید که چگونه می خواهید از درون فضا استفاده کنید. اگر می خواهید در قسمتی از اشپزخانه غذا بپزید و غذا بخورید ، فضای کافی را برنامه ریزی کنید تا صفحه آشپزی با خیال راحت از محل غذاخوری جدا شود. این قسمت ها همچنین می تواند عناصر دیگری مانند سینک ظرفشویی یا ماشین ظرفشویی را برای قابلیت های بیشتر در خود جای دهد.

۷. فضای فرود نزدیک وسایل را برنامه ریزی کنید.

فضای فرود در اطراف وسایل خانه محلی را برای قرار دادن وسایل هنگام پخت و پز یا تهیه مواد فراهم می کند. هنگام طراحی آشپزخانه خود ، از هر طرف یک میز و یخچال و فریزر ، ۱۵ سانتیمتر آشپزخانه بگذارید. فضای فرود در نزدیکی مایکروویو و سایر وسایل کوچک مانند دیگ قهوه یا توستر نیز مهم است.

۸- میزهای پیشخوان را در نظر بگیرید.

نیازهای خود را برای تهیه وعده غذایی برای راهنمایی انتخاب های میز جلو انتخاب کنید. سرآشپزهایی که دوست دارند آشپزی کنند نسبت به کسانی که به ندرت آشپزی می کنند یا غذاهای ساده تهیه می کنند به فضای مقابله بیشتری (ایده آل بین طیف و غرق) نیاز دارند. علاوه بر این ، با استفاده از دو ارتفاع آشپزخانه می توان پخت را آسان تر کرد و به بچه هایی که در تهیه غذا مشغول هستند کمک می کند.

۹. وسایل آشپزخانه را دو برابر کنید.

اگر خانواده ای پرجمعیت یا نیازهای آشپزی گسترده دارید ، در مورد وسایل پرمصرف خود دو برابر کنید. به عنوان مثال یک اجاق مایکروویو و یک کشوی یخچال کوچک یا یخچال و فریزر که در لبه مرکز کار آشپزخانه قرار دارد ، می تواند حجم کار را گسترش دهد و اسنکرها را از سر آشپز دور نگه دارد. یک میان وعده با مدفوع برای مکان بعد از مدرسه برای بچه ها اضافه کنید.

۱۰. منطقه محدوده را مرتب کنید.

برنامه ریزی کنید که مواد ضروری مهم پخت و پز را در فضای مستقیم در محدوده ذخیره کنید. یک قفسه در کنار یا پشت محدوده قرار دهید تا روغنهای پخت و پز ، و ادویه جات راحت باشد. قلاب های S را در کنار هود محدوده قرار دهید تا گلدان ها و قابلمه های پر استفاده را آویزان کنید.

۱۱. گلدان پرکننده را نصب کنید.

خسته شده اید که گلدان های پر از آب را از سینک ظرفشویی به بالای آشپز برسانید؟ یک شیر تاب دار ، که به آن پرکننده گلدان نیز گفته می شود ، نصب شده در نزدیکی صفحه آشپزخانه گلدان ها را در محلی که آنها را گرم می کنید پر می کند. متناوباً ، می توانید یک اتصال شلنگ بسیار بلند را روی شیر اصلی خود نصب کنید تا گلدان ها را روی صفحه آشپزی پر کنید.

۱۲. در نگهداری چاقو هوشمند باشید.

چاقوها را به یک نوار مغناطیسی چسبیده به صفحه عقب آویزان کنید. آن را بالاتر از کشویی که به طور معمول برای تهیه مواد اولیه استفاده می کنید ، قرار دهید. این کار تشخیص چاقوی مناسب برای یک کار را آسان می کند و وسایل خطرناک را از دسترس کودکان دور می کند.

۱۳. بازیافت را آسان کنید.

نقاطی را برای زباله و بازیافت برنامه ریزی کنید تا مرتب سازی هر چه آسانتر انجام شود. یک کابینت را به ظروف جداگانه برای شیشه ، پلاستیک و فلز مجهز کنید. یک کشوی اضافی می تواند روزنامه های قدیمی و سایر مقالات را برای بازیافت نگه دارد.

۱۴. مواردی را که در دسترس است سازماندهی کنید.

هنگام سازماندهی شربت خانه و سایر مکانهای ذخیره سازی مواد غذایی ، مواد و تنقلاتی که اغلب استفاده می کنید را به راحتی در دسترس قرار دهید. هنگام تنظیم وسایل ، نیازهای سایر اعضای خانواده را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر فرزندان کوچکی دارید ، حتما غذاهای مورد علاقه کودکان و غذاهای میان وعده را در قفسه هایی که می توانند به آنها برسند قرار دهید.

۱۵. یک مرکز پیام اضافه کنید.

یک مرکز پیام در یک مکان به راحتی قابل مشاهده مانند کنار یخچال ایجاد کنید. یک تابلوی اعلانات ، تخته سیاه ، یا تخته سفید روی دیوار قرار دهید تا نقطه ای برای یادداشت برداری یا لیست مواد غذایی ایجاد کنید. یک تقویم ، دفترچه و وسایل نوشتاری را در کشوی نزدیک یا سبدهای دیواری ذخیره کنید.

۱۶. پریزهای برق را در نظر بگیرید.

اطمینان حاصل کنید که آشپزخانه شما در مکانهایی که قصد استفاده از دیگ قهوه ، اجاق توستر ، مخلوط کن و سایر وسایل آشپزخانه را دارید ، دارای تعداد زیادی پریز برق است. چندین خروجی را در امتداد صفحه پشت و در جزیره نصب کنید تا در هر کجا که نیاز داشته باشید برق داشته باشید. برای سفارشی سازی بیشتر ، ایجاد یک کشو با خروجی و پورت USB را در نظر بگیرید تا یک ایستگاه شارژ مخفی برای دستگاه ها ایجاد کنید.

۱۷. زمان تمیز کردن اشپزخانه را قطعی کنید.

تصمیمات دقیق در طراحی باعث تمیز کردن آشپزخانه می شود. به عنوان مثال ، قفسه های شیشه ای یخچال نشت می کند که قفسه های سیم از آن عبور می کند. سینک ظرفشویی های تنظیم شده یا زیرپاشت لبه خرده گیر ندارند که نگران آن باشند. اتمام های مات به اندازه براق بودن خاک را نشان نمی دهند.

۱۸. بلوک های کابینت را بشکنید.

دیوارهای آشپزخانه کاملاً پوشیده از کمد می تواند سنگین و جالب به نظر برسد. با افزودن جزئیات جالب توجه مانند درب های شیشه ای و قفسه های صفحه نمایش ، درها و کشوهای طولانی را بشکنید. همچنین می توانید محل نگهداری شراب یا پنجره ها را بین مناطق کابینت قرار دهید.

۱۹. از رنگ های روشن در اشپزخانه کوچک استفاده کنید.

طرح های رنگی تیره می تواند فضای کوچکی را که در حال حاضر کوچک است ، کوچک کرده و باعث جذابیت کمتر شود. از سایه های ملایم روی کابینت های آشپزخانه برای گسترش بصری یک اتاق کوچک استفاده کنید. پنجره های بزرگ را با درمان های ساده پنجره سازگار کنید تا اطمینان حاصل شود که فضا نور طبیعی زیادی دریافت می کند.

۲۰- یک نقطه کانونی پیدا کنید.

در طراحی آشپزخانه خود یکی از نقاط کانونی را انتخاب کنید که چشم را به خود جلب کند یا گفته ای جسورانه را بیان کند. کاشی پشت پرده شفاف ، کفپوش فانتزی ، هود با اندازه قابل توجه ، کابینت های آشپزخانه روشن ، یا میزهای آشپزخانه طرح دار همه می توانند عنصر جلب توجه کننده باشند. وقتی کانون را انتخاب کردید ، آن قسمت را با چند جزئیات ساکت و آرام اما هنوز هم چشم نواز تکمیل کنید.

 

پیشنهاد نویسنده برای طراحی داخلی اشپزخانه: بازسازی آشپزخانه، اصول طراحی داخلی

 

پروژه های مرتبط با طراحی داخلی آشپزخانه که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با طراحی داخلی آشپزخانه

آیا این امکان وجود داره که سبک دکوراسیون داخلی آشپزخانه از سایر فضاهامون متفاوت باشه ؟

بستگی به متراژو فضای منزل مسکونی شما داره ، اگه فضای منزل شما کوچیکه و فضاهاتون به هم دید داره بهتره از یه سبک در دکوراسیون داخلی منزلتون استفاده کنید اما اگر منزل مسکونی شما بزرگه و فضا هاتون مجزا از همه می تونید از سبکی متفاوت استفاده کنید

برای طراحی و اجرای سبک مدرن در آشپزخانه باید به چه نکته ای توجه کرد ؟

مهمترین ویژگی سبک دکوراسیون داخلی به سبک مدرن سادگی و خلوت بودن فضا هستش پس باید در طراحی داخلی اشپزخانه از به کار بردن المان های شلوغ پرهیز کنیم

چه ابعاد فرشی در طراحی داخلی آشپزخانه مناسبه؟

از فرشی استفاده کنید که ضمن برقراری تناسب در فضا به اندازه ای باشه که میز صبحانه خوری به همراه صندلی های اون به روی فرش جا بشه

در تزیین آشپزخانه چه کار باید کرد ؟

برای تزیین زیبای آشپزخانه می تونید از پرده و تابلو های متناسب با هم استفاده کنید و اگه آشپزخانه شما پنجره داره می تونید یک گلدان زیبا جلوی اون قرار بدید

آیا تمام مراحل طراحی و اجرا توسط تیم دکوطرح انجام میشه ؟

بله تمام مراحل طراحی و اجرا توسط مهندسین و پیمانکاران با تجربه این تیم انجام میشه

 

گالری تصاویر طراحی داخلی اشپزخانه

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۹۹۱۹۱۷۴۱ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۷ میانگین: ۵]