زیبایی شناسی در دکوراسیون داخلی
25
بهمن

زیبایی شناسی در دکوراسیون داخلی

اصول زیبایی ‌شناسی در دکوراسیون داخلی

زیبایی شناسی در دکوراسیون داخلی یک اصل طراحی است که مشخص می‌کند، یک فضای طراحی شده چقدر جذاب است. از این رشته در زمینه‌های معماری، طراحی گرافیک و ساخت رابط‌های کاربری استفاده می‌شود. حس بینایی یکی از پارامترهای مهم در تشخیص زیبا بودن یا نبودن یک محیط است، پس در این اصل بیشتر جلوه‌های بصری و عنصرهای دیداری مورد بحث قرار می‌گیرد. عواملی که در اصل زیبایی ‌شناسی در دکوراسیون داخلی مهم هستند عبارت‌اند از: رنگ، الگو، مقیاس، شکل، حجم، تقارن و غیره.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه‌‌‌‌‌ می‌‌شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

ایجاد هماهنگی و جذابیت بصری

حس بینایی در اکثر افراد حس غالب است، جذابیت بصری تأثیر به سزایی در تشخیص زیبا بودن یا نبودن توسط افراد را دارد. یک طراح داخلی با درنظرگرفتن خواسته‌های مشتری، چشم‌اندازها و محیطی دل‌نشین را طراحی می‌کند و این طرح باید نزدیک به فرهنگ، سنت، سن، علایق و استعداد مشتری باشد.

زیبایی شناسی در دکوراسیون داخلی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

در واقع هرچه ارتباط بین عناصر مورداستفاده در خانه با ذهنیت‌های صاحب‌خانه نزدیک عمیق‌تر باشد، می‌توانیم شاهد جذابیت بیشتری باشیم.

 

جادوی تعادل و تقارن

طراحان برای اینکه یک محیط از نظر زیبایی ‌شناسی در دکوراسیون داخلی مورد قبول باشد، سعی در ایجاد تقارن متعادل در دو سمت خانه هستند. در واقع می‌توان گفت یک سمت خانه آینهٔ سمت دیگر باشد. (این سبک یک روش قدیمی و سنتی است) در طراحی‌های مدرن و امروزی از نوع دیگری از تقارن استفاده می‌کنند، در این سبک وسایل به طور کامل شبیه به هم نیستند اما از لحاظ ارزش بصری یکسان هستند.

زیبایی شناسی در دکوراسیون داخلی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

برای مثال فرض کنید دیوار انتهایی خانه دارای دو تابلو در تقارن یکدیگر باشد، در این حالت استفاده از دو تابلوی یکسان کاری اشتباه به نظر می‌رسد. در این مواقع ما از دو تابلوی متفاوت باارزش بصری یکسان استفاده می‌کنیم. یا فرض کنید یک مبل سه‌نفره در سمت چپ اتاق قرار دارد و دو مبل تک‌نفره در سمت راست، در این‌گونه موارد ما با استفاده از اکسسوری یا یک میز کوچک تعادل بین سمت چپ و راست اتاق را برقرار می‌کنیم.

 

رعایت مقیاس و اندازه

مبحث مقیاس به این مسئله اشاره دارد که اندازهٔ وسایل به‌کاررفته در منزل، از لحاظ اندازه با یکدیگر متناسب باشد. برای مثال ما در اتاق‌های کوچک، از اکسسوری و وسایلی استفاده می‌کنیم که آن را بزرگ‌تر نمایش دهد.

زیبایی شناسی در دکوراسیون داخلی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

در اتاق‌های کوچک فرش‌های بزرگ که کل کف را بگیرند مناسب‌تر هستند، استفاده از میز و مبل‌های تاشو نیز از نظر زیبایی ‌شناسی در دکوراسیون داخلی قابل‌قبول‌ترند.

 

حفظ ریتم در نوع طراحی انتخاب شده

اگر سبکی را انتخاب می‌کنیم، باید تا انتها و در تک‌تک جزئیات آن را رعایت کنیم. ما نمی‌توانیم در انتخاب مبلمان از سبک سنتی استفاده کرده، و در رنگ‌ها از رنگ‌های مدرن یا کلاسیک استفاده کنیم. تکرار یک تکنیک و سبک برای عناصر منزل در طراحی و حفظ ویژگی‌ها و کیفیت وسایل، یکی از اصل‌های زیبایی ‌شناسی در دکوراسیون داخلی است.

 

کنتراست با متضادهای مناسب

برای جلوگیری از یکنواختی و ایجاد فضای کسل‌کننده، می‌توانیم با ایجاد یک فضای متضاد از لحاظ رنگی مثل ترکیب سیاه‌وسفید یا رنگ‌های روشن و آرامش‌بخش فضای جذاب بصری را در آن نقطه ایجاد کنیم. استفاده از اشکال مختلف مثل شکل‌های دایره‌ای، مربعی و غیره روش دیگری برای برجسته‌سازی است.

 

اصل تمرکز زیبایی شناسی در دکوراسیون داخلی

تمرکز در طراحی و استفاده از اکسسوری و وسایل مناسب، مهم‌ترین اصل است که عدم رعایت آن باعث خطاهایی در طراحی می‌شود.

زیبایی شناسی در دکوراسیون داخلی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

عدم داشتن تمرکز در پارامترهای رنگ، مقیاس، ریتم، اشکال و غیره، طرح ما را از نظر زیبایی ‌شناسی در دکوراسیون داخلی دچار عیب می‌کند.

 

وحدت میان پارامترها

وحدت میان اصل‌هایی که در بالا معرفی کردیم (هماهنگی، تعادل، مقیاس، ریتم، کنتراست، تمرکز) باعث می‌شود این پارامترها در یک راستا قرار دهد. وحدت باعث دیده‌شدن کلی طراحی ما می‌شود و رعایت این اصول به طراحان داخلی کمک می‌کند تا یک شاهکار خلق کنند.

 

 

برای مشاوره‌‌ی رایگان‌‌‌‌‌ می‌ توانید با شماره‌‌‌‌‌‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]