۱۰ اصول ضروری در دکوراسیون داخلی
07
بهمن

۱۰ اصول ضروری در دکوراسیون داخلی

بررسی اصول ضروری در دکوراسیون داخلی

امروزه اهمیت طراحی مناسب فضای داخلی منزل و محیط کار و تاثیر آن در افزایش بهره‌وری و ایجاد حس آرامش امریست انکار ناپذیر. سابق بر این، طرح‌‌ها همگی یک چهارچوب خاصی داشتند، استفاده از اشکال منظم، چند ضلعی منظم، دایره یا بیضی ویا تلفیقی از این اشکال بسیار متداول بود اما امروزه طراحان داخلی سعی دارند کمتر از قرینه سازی استفاده نمایند و یا به بیان بهتر سبک‌های کلاسیک رفته رفته جای خود را به سبک‌های مدرن داده اند. توجه به فضای داخلی و نحوه و تقسیم بندی پلان ها، نقش مهمی را در ساختار معماری یک بنا بر عهده دارد. طراحی فضایی با انعطاف پذیری بالا و تنوع پذیر از لحاظ چیدمان و آرایش سطوح‌ می‌تواند کارکرد‌‌های مختلفی را بپذیرد و این در حالی است که مخاطب احساس رضایت بیشتری از فضا خواهد داشت.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد اصول ضروری در دکوراسیون داخلی، این نوشته‌ها را بخوانید!

 

 

ویژگی‌های دکوراسیون داخلی به سبک جدید

استفاده از جدا کننده‌‌های سبک و قابل حمل، شفاف سازی، رنگ بندی‌‌های متناسب با نیاز‌‌های موجود، تنوع مصالح، توجه به نحوه قرار گیری و تعامل مابین فضاهای مختلف از جمله ویژگی‌‌هایی هستند که در کنار ساختار خاصی که برای یک پلان معماری در نظر گرفته شده است،‌ می‌تواند بر غنای آن افزوده و حتی قسمتی از مشکلات آن را حل کند.

معماری داخلی نقش عمده‌‌‌ای در کیفیت فضای ساختمان ایفا‌ می‌کند. نحوه چیدمان و تقسیم بندی فضا، جنس و رنگ پوشش سطوح (کف، سقف و دیوارها)، نور پردازی، مبلـمان و مجموعه عوامل موثر دیگر تعیین کننده زیبایی و کار آمدی فضاهای داخلی هستند. امروزه تاثیر معماری داخلی بر آرامش (مجموعه هنجارهای عصبی)، راندمان (در فضاهای اداری)، اثر بخشی (در فضاهای تجاری) بسیار بدیهی و لازم به نظر‌ می‌رسد.

۱۰ اصول ضروری در دکوراسیون داخلی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

از سوی دیگر معماری داخلی به لحاظ معیارهای روانشناسی اهمیت بسیاری دارد. میزان امنیت، صمیمیت، شور و هیجان و آرامش موجود در یک فضا را‌ می‌توان با راهکارهای مناسب تشدید یا تضعیف کرد. باید دانست که هر کدام از انسان‌‌ها دارای تعلقات ذهنی و روحی خاصی هستند که پاسخگویی به نیازهای آنها در معماری داخلی در اولویت قرار‌ می‌گیرد. پیشرفت تکنولوژی به سبب تسهیل در یکسری از مسائل تاسیساتی و اجرایی از یک طرف و تنوع و کارآیی بالا در محصولات عرضه شده، زمینه مساعد و کارآمدی را در سطح جامعه به وجود آورده است؛ بهانه‌‌‌ای که پرداختن به مقوله طراحی داخلی را جزء لاینفک فضاهای معماری بر‌ می‌شمارد.

 

اصول ضروری در دکوراسیون داخلی

طراح داخلی باید قابلیت برنامه‌ریزی و اجرای پروژه، تصمیم‌های عملکردی را داشته و با پیمانکار و کارفرما همکاری کند و تمام کارها بنا به نظر خود آنها انجام شود. برای این منظور باید بین سلیقۀ خود و کارفرما تعادل برقرار کند و بیشتر سلیقۀ کارفرمای خود را در نظر داشته باشد. این عامل شاید در ابتدا برای کسانی که می‌خواهند وارد این حرفه شوند ناامید کننده باشد. بخصوص کسانیکه می‌خواهند قبل از اینکه ساخت یک بنا تمام شود طراحی خودشان را شروع کنند.

هنر دکوراسیون داخلی

این دو موضوع بیانگر این نکته است که آنها باید در مورد طراحی اولیه و پردازش اطلاعات و زمان‌بندی کارها مهارت داشته باشند. این اصل موجب تعجب تعداد زیادی از طراحان واقعی می‌شود که انتظار دارند تأثیرپذیری کمتری از قواعد اجرایی و فنی در مورد پیدایش یک فضاء و حس کلی آن داشته باشد.

افراد موفق در این صنعت اظهار‌ می‌دارند قابلیت متعادل کردن عملکرد با زیبایی، تعیین کنندۀ موفقیت یک طراح داخلی است. با وجود پیچیدگی کار، آنان که بخوبی از عهدۀ آن بر می‌آیند بسیار راضی و خشنودند. به دلیل عوامل متعددی که در شکل‌گیری یک طرح موقت دخالت دارند اجرای کار نیازمند برنامه‌ای دقیق و منظم است. پیشرفت قدم به قدم و حساب شده از اتلاف وقت و هزینه‌ می‌کاهد و در نتیجه حاصل کار را پر ثمر می‌سازد، لذا در طرح اجرائی عواملی چند لازم است مورد نظر قرار گیرد.

 

عملکرد از اصول ضروری در دکوراسیون داخلی

اولین عنصری که در بدو امر باید مدنظر قرار گیرد عملکرد و نحوه استفاده از فضای داخلی است. یک چهار دیواری می‌تواند به عنوان اتاق خواب، نشیمن، اتاق بچه، آشپزخانه، سالن ورزش، فروشگاه یا اداره شخص معین برای فعالیت مشخص قرار گیرد…. ضروری است با استفاده از عواملی چون نورپردازی و چیدن مبلمان تقسیم گردد تا عملکرد هر یک دقیقآ مشخص شود.

 

افراد و اصول ضروری در دکوراسیون داخلی

نیازهای یک خانواده پر جمعیت با احتیاجات فردی مجرد یکسان نیست. وجود اطفال خردسال قهرا نوع خاصی تزئین را دیکته میکند خصوصیات روانی افراد خانواده و زمانی را که با هم یا جدا از هم در منزل صرف میکنند نیز از عواملی مهم در آرایش خانه بشمار میرود لذا منظور داشتن سلیقه کلیه اعضای خانواده ضروری است.

 

اصول ضروری در دکوراسیون داخلی و آسایش

در نظر گرفتن آسایش ساکنان خانه بیش از زیبایی در دکوراسیون داخلی واجد اهمیت است. اتاق زیبا اما غیر قابل استفاده تدریجا به جایگاه ارواح بدل میگردد! محل کار زندگی یا استراحت چنانچه شرایط مناسب و راحتی فراهم ننماید دارای فضای سنگین و کسالت بار شده افراد را از خود گریزان خواهد نمود نقش عمده معماری و تزئین داخلی در حقییقت ایجاد محیطی مناسب برای زیستن و فعالیت‌‌های انسانی است.

 

ویژگی‌ها در اصول ضروری در دکوراسیون داخلی

منظره اتاق، میزان نور طبیعی و خصوصیات معماری ساختمان از دیگر عواملی هستند که قبل از شروع تزئین باید مدنظر قرار گیرند. این عوامل اجزا ثابتی را تشکیل میدهد که تغییر آنها و پس از اتمام کار دیگران امکان پذیر نیست لذا ترکیب بندی را طوری باید انجام داد که از جنبه‌های مثبت این ویژگی‌ها حداکثر بهره‌ برده ‌شود.

 

اصول ضروری در دکوراسیون داخلی و مصالح

یکی از مواردی که در طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف و بازسازی نقش مهمی ایجاد‌ می‌کند استفاده درست و بجا از مصالح ساختمانی است، دستیابی به این امر مستلزم آشنایی و شناخت مصالح روز و رایج در صنعت ساختمان و بکار گیری آن‌‌ها مطابق با اهداف پروژه‌ می‌باشد. با روی کار آمدن مصالح جدید دکوراسیون داخلی می‌توانید خانه‌های مقاوم‌تر و زیباتری داشته باشید.

دکوراسیون داخلی ایسلندی

امروزه مصالح متنوعی برای استفاده به عنوان دیوارپوش‌‌ها (مانند SPL)، فضاهای داخلی آشپزخانه ها، صفحات کابینت (مانند مارمونایت و کورین)، روشویی و… در طراحی دکوراسیون داخلی منازل و دیگر فضاها رایج شده است،که این مصالح متنوع به تنهایی یا در ترکیب با یکدیگر نه تنها جذابیت خاصی دارند بلکه میتوانند نمایانگر شخصیت و سلیقه فرد صاحب خانه باشند. هر یک از این مصالح متنوعی که در طراحی دکوراسیون داخلی به کار می‌روند‌ می‌تواند حس و حال خوبی به فرد القا کرده و فضایی دلنشین برای او ایجاد کند.

 

نقشه از اصول ضروری در دکوراسیون داخلی

انجام کار چه در ساختمانی نو و چه تغییر دکور یک ساختمان کهنه باشد باید با در نظر گرفتن شکل فضا و پیاده کردن نقشه آن صورت گیرد. کشیدن نقشه یکی از ضروری ترین اقدامات است. مبلمان یا تغییر رنگ بر روی نقشه امری ساده و بدون خرج است اما ارتکاب هر اشتباه پس از اتمام کار به قیمت صرف هزینه اضافی و دوباره کاری است. نقشه نه تنها فضای قابل استفاده را پیشاپیش نمایش میدهد بلکه به کمک آن میتوان تعداد و اندازه اثاثه مورد نیاز را نیز مشخص کرد.

 

اصول ضروری در دکوراسیون داخلی و نورپردازی

ضمن کشیدن نقشه مناطقی که از آنجا نور طبیعی به داخل تابیده میشود و نواحی تاریک، همچنین تعداد چراغهای سقفی و آباژور با تعیین محل دقیق آنها لازم است مشخص گردند محاسبه روشنائی عمومی و نقاطی که احتیاج به نور بیشتری برای مطالعه یا کار دارند واجد اهمیت خاصی است.

 

سطوح در اصول ضروری در دکوراسیون داخلی

سطوح اصلی اتاق شامل سقف و کف ودیوار‌‌ها است؛ پرده‌ها روکش مبل و صندلی، سطح درها و پنجره‌‌ها نیز سطوح کوچکتر را تشکیل‌ می‌دهند. رنگ، نقش، بافت در بزرگ یا کوچک جلوه دادن اتاق موثر است نقوش درهم و رنگ‌‌های تند بر سطوح مذکور قدرت جلب توجه بیشتری داشته و فضا را شلوغ و کوچک خواهند کرد. طاقچه ها، رف ها، ارسی ها، هشتی ها، حوض‌‌ها و باغچه‌‌ها تنها شماری از عناصر کالبدی طراحی داخلی در ایران هستند. روش معماران گذشته ایرانی در به کارگیری این عناصر، در راستای آن بوده تا از جذابیت فرم کاسته شود و به غنای فضا افزوده گردد. این همان هندسه همراه با تزئینات است.

 

 

برای مشاوره‌ی رایگان می توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]