طراحی داخلی آسیایی
16
شهریور

طراحی داخلی آسیایی

طراحی داخلی آسیایی

آرامش و تعادل، دو ویژگی منحصر به فرد از سبک آسیایی است که همه جنبه های یک خانه را از اجزای معماری تا کوچکترین بخش های فضای داخلی را پوشش می دهد. طراحان داخلی، فضاهای باز و خلوت و تمیز را به جای فضاهای ترکیبی و شلوغ پیشنهاد می کنند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

طراحی داخلی آسیایی

سبک آسیایی چیست؟

همان طور که از نامش پیداست این سبک طراحی دکوراسیون داخلی مربوط به کشور های آسیایی است، چین، ژاپن، هند، ایران و… از آن جایی که معماری و طراحی دکوراسیون داخلی در این کشور ها با یکدیگر تفاوت زیادی دارد لذا اول بایستی مشخص کنید که می خواهید مطابق با معماری کدام کشور آسیایی، خانه را طراحی کنید. مثلا در طراحی ژاپنی از رنگ های طبیعی زیاد استفاده می شود. البته سیاه و سفید هم جایگاه ویژه ای در این طراحی دارند. اما در طراحی به سبک ایرانی ها رنگ های آبی، زرد و فیروزه ای و کاشی های رنگی و شاد کاربرد فراوانی دارد.

هندی ها از رنگ های گرم نظیر نارنجی و قرمز استفاده می کنند و چینی ها هم طرفدار رنگ های جیغ هستند. اگرچه می توان از سبک های تلفیقی هم استفاده کرد و طرح های نزدیک به هم را با یکدیگر ترکیب کرد اما پیشنهاد می شود اگر به سراغ آرامش سبک آسیایی هستید به انتخاب یک کشور و پیاده کردن اصول طراحی مربوط به آن بسنده کنید. البته برخی اصول هم در همه معماری های آسیایی مشترک است.

به طور مثال استفاده از عناصر طبیعی نظیر چوب، سنگ و گل و گیاه برای تزیین خانه از قواعدی است که معمولا در اغلب سبک های آسیایی از آن پیروی می شود. سفال یکی دیگر از المان هایی است که در این سبک مورد استفاده قرار می گیرد و برای تزیین قسمت های مختلف خانه کاربرد دارد. در سبک آسیایی فضا باز و وسیع است. حتی الامکان از شلوغ کردن اتاق ها و نشیمن خانه با وسایل غیر ضروری خودداری کنید. ورود به خانه هایی که با سبک آسیایی طراحی شده اند اول از هر چیز دیگری باعث انتقال آرامش و راحتی می شود.

 

طراحی داخلی چوبی با سبک آسیایی

هیچ چیز در جریان طراحی داخلی فضا تصادفی نیست. جایگیری هر شی و وسیله ای، انتخاب هر رنگ و جهت گیری اتاق ها به دقت مورد توجه قرار می گیرد تا در نهایت بتوان هماهنگی کلی را در فضا ایجاد نمود.

 

سبک آسیایی در طراحی داخلی خانه

رنگ در پالت رنگی سبک آسیایی از رنگ های زمین، آب و آسمان تشکیل شده است. به جای رنگ های سنگین و تاریک، رنگ های سبک و روشن را در نظر بگیرید: قهوه ای مایل به زرد، خاکی و بژ؛ سبز و خاکستری کم رنگ؛ نارنجی و زرد پر رنگ. اگر تمایل به نمایش بیشتر دارید، می توانید از رنگ های تاثیرگذاری مانند طلایی و برنزی و یا مشکی و یا مقداری از رنگ قرمز غلیظ استفاده کنید.

 

سبک آسیایی در دکوراسیون اتاق خواب

جزئیات مبلمان و سبک های خاص، بسته به اینکه مربوط به کدام بخش از آسیا می باشد (سنت های تانسو ژاپنی، صندلی های انحنا دار چینی، پرده های پارچه ای یا پاف های هندی)، متفاوت است. به طور کلی، مبلمان از نوع آسیایی دارای فلسفه ای عمیق و قوی، نسبت هایی دلپذیر و همچنین دارای تعادل و هماهنگی خاص با فضا است. میزها، صندلی ها و تخت ها دارای ارتفاعی کم از زمین می باشند.

 

سبک آسیایی در دکوراسیون خانه

اگر چه چوب یک عنصر کلیدی در سبک آسیایی است، لاک، پوشش هایی از طلا و دیگر لوازم تزئینی سنتی نیز هستند.

 

سبک آسیایی در دکوراسیون سرویس بهداشتی

بامبو، چوب خیزران، کاغذ برنج و کناف همه با دکور آسیایی هماهنگ می شوند. کف تاتامی را بر روی کف قرار دهید، دیوارها را با پارچه های چمنی پوشش دهید و از سبد های کم عمق برای ذخیره سازی و انبار وسایل استفاده کنید. سفال و دیگر اشیا متعلق به خاک، لایه دیگری از بافت ارگانیک فضا را تشکیل می دهد.

 

سبک آسیایی در دکوراسیون داخلی خانه ژاپنی

نور آفتاب در این سبک کل خانه را در بر می گیرد، که بر روی پنجره های گسترده و بی نظیر، صفحه نمایش شفاف و عناصر دیگر که به نور اجازه ورود می دهند، تأکید دارد. فضاهای وسیع باز و آزاد را در فضای داخلی خود و هر جایی که امکان دارد قرار دهید، تا جایی که جلوی ورود جریان نور را نگیرد با این فضاها بازی کنید.

 

سبک آسیایی در نمای خانه

از فواره تا حوضچه های کوچک و بزرگ، آب از ویژگی های مهم و ضروری برای بحث زیبایی شناسی آسیایی می باشد. یک فواره، استخری کوچک یا دیواره ای از آب را به خانه، باغ یا حیاط خود اضافه کنید. حتی اگر فضا و یا بودجه شما کم باشد، می توانید از کاسه ها و یا تنگ های کوچک و ساده که داخل آن ماهی قرار دارد را به فضای خود اضافه کنید.

 

مزایای سبک آسیایی

  • ارگانیک بودن فضاهای معماری و معماری داخلی
  • احترام و ارج نهادن به حضور طبیعت و تعیین جایگاه خاصی برای آن در درون و بیرون فضا
  • الهام از طبیعت و قرارگیری المان های طبیعی درکل فضا که شامل سازه و متریال و مبلمان و دکوراسیون و متعلقات می شود.
  • بازی نور و سایه درفضا
  • خلق فضای آرام و دلنشین

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]