نمای آجری
27
شهریور

نمای آجری

نمای آجری

یکی از محبوب ترین نماها در صنعت ساختمان سازی از نظر معماران و طراحان، نمای آجری می باشد که در ایران بسیار کاربرد دارد و می توان با یک طرح و ایده مطلوب به یک نمای خاص دست پیدا کرد.

اگر شما در حال ساختن یک ساختمان هستید نمای ساختمان شما، یکی از عوامل مهم در معرفی کیفیت و سبک معماری ساختمان شما می باشد و به همین لحاظ باید توجه ویژه ای به آن شود.

یکی از فاکتورهایی که در معماری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد چگونگی ساخت نما با آجر است که این فرآیند تاثیر بسیار بالایی در زیبایی شناسی محیط اطراف خواهد داشت و آن چه که در طراحی و اجرای نما بسیار مهم می باشد انتخاب مصالح مناسب است.

آجر از نمونه مصالح ساختمانی می باشد که با توجه به ویژگی های منحصربفردی که دارد مورد توجه  معماران و طراحان در صنعت ساختمان قرار گرفته است و به طور چشمگیری مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نمای آجری | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

 

ویدیو + صوت نمای آجری

نسخه ویدیویی

 

نسخه ی صوتی

 

نمای آجری

ویژگی های آجر نما

همانطور که در مطالب قبلی خدمت شما ذکر کردیم آجر یکی از مصالح ساختمانی پر مصرف در صنعت ساختمان می باشد که یکی از این موارد در نمای ساختمان است که این متریال در نمای ترکیبی نیز استفاده می شود.

در استفاده از این متریال باید به موارد خاصی توجه داشته باشیم که یکی از این موارد مقاومت کافی در برابر گرما، رطوبت و نفوذ آب می باشد.

آجرهای نما، عموما دارای تنوع رنگی می باشند و به همین جهت دست افراد برای انتخاب نمونه متناسب با سلیقه و سایر المان ها را باز کرده است.

در ساخت برخی از مدل های این متریال از فناوری نانو بهره برده شده است و همین امر از دلایل بالا رفتن استحکام و مقاومت آن ها در برابر شرایط محیطی می شود.

به طور کل می توان گفت که آجرهای نما عموما دارای مقاومت فشاری بالایی می باشند.

این نوع آجر که در نما مورد استفاده قرار می گیرد نسبت به نمونه های معمولی سبک تر بوده و نصب آن ها نیز آسان تر می باشد و از دیگر ویژگی های این متریال طول عمر بالا و عدم ایجاد هرگونه خوردگی می باشد که اگر در نصب آن دقت کافی به کار برده شود هیچ گاه دچار لق شدگی نمی شود و نیاز به استفاده از نگهدارنده نیز ندارد.

یکی از ویژگی های بارز این متریال، خاصیت عایق دما بودن آن  است که می تواند از اتلاف انرژی جلوگیری به عمل آورد.

 

 

پیشنهاد نویسنده: مصالح ساختمان، نمای آجری

 

آجر چیست ؟

آجر  به واحد های کوچک مصالح در ساختمان سازی اطلاق می شود که معمولا به شکل مکعب مستطیل می باشد و دارای انواع مختلف می باشند.

می توان گفت پایه اصلی آجر خاک رس می باشد که با مواد صنعتی دیگری ترکیب می شود که باعث استحکام بیشتری این عنصر شود که در ساختمان سازی آجر ها را با ملات سیمانی به هم متصل می کنند تا از هم جدا نشوند.

آجر ها را در انواع رنگ و سایز گوناگون می سازند که با توجه به دسته بندی های مختلف این متریال، ابعاد آجر نیز متفاوت است که به دو صورت دستی و ماشینی ساخته می شوند که در هر دو حالت از ساخت نباید وزن مخصوص آنها کمتر از ۱/۷ گرم بر سانتی متر مکعب باشد و نکته قابل توجه این است که نباید میزان جذب آب آن  از ۳۰ درصد وزن آجر تجاوز کند.

 

نما
نما

 

مراحل تولید آجر
 • ریز کردن مواد خام
 • ذوب و ترکیب مواد خام
 • شکل دهی به آجر
 • حرارت دادن
 • خشک کردن
 • خنک کردن

انواع آجرها

آجر فشاری

این نوع از آجر ها به صورت دستی تهیه و توزیع می شوند و  در شهر هایی که دارای آب و هوای گرمی می باشند به صورت تک تک و غیر مکانیکی ساخته می شوند که به علت به کار گیری از نیروی انسانی زمان زیادی را صرف ساخت آن می کنند.

می توان گفت موارد استفاده از این آجر زمانی است که می خواهند سفت کاری و زیر سازی انجام دهند، زیرا می تواند مقاومت بیشتری از خود نشان دهد و برای استحکام بالای ساختمان ها استفاده می شود.

 

آجر سفالی

آجرهای سفالی را ما همه در ساختمان سازی دیده ایم که آجر هایی با شکل متفاوت هستند و دارای سوراخ هایی روی این آجرها می باشد که این سوراخ ها باعث سبکی در آجر می شود که در ساخت این آجر ها که در اشکال متفاوتی می باشند دقت زیادی می شود.

بسته به شکلی که دارد باعث می شود در نقاط مختلف ساختمان سازی از آن استفاده می شود که از ویژگی های این آجر ها سبک بودن و کم وزن بودن آنها می باشد که می تواند به راحتی در ساختمان سازی مورد استفاده قرار بگیرد.

 

آجر قزاقی

این آجر مانند آجر معمولی می باشد، با این تفاوت که در ساخت مواد اولیه آن از موادی صنعتی استفاده می شود و در نهایت باعث به وجود آمدن آجری با رنگ سفید می گردد که می توان در نمای ساختمان از آن استفاده کرد.

 

آجر قدیمی

این آجر ها همان طور که از نامشان مشخص است همان آجر های قرمز رنگ یا قهوه ای رنگ می باشند که بصورت سنتی ساخته می شود و می توان گفت که در تمام مراحل تولید این نوع از آجر ماشین آلات هیچ نقشی ندارند و کاملا” به وسیله نیروی انسانی تولید می شود.

 

آجر نظامی

آجر نظامی همان آجر های قزاقی یا آجر های قمی می باشند که بسیاری بر این گمانند که این نوع آجرها با یکدیگر فرق دارند که در حقیقت تنها تفاوت این آجر ها در ابعاد و اندازه آنها می باشد که این آجر ها در کف سازی سالن های سربازی مورد استفاده قرار می گرفت  که در ابعاد اندازه ۵۰ در ۵۰ در ۵ سانتی متر تولید می شد که اکنون به ندرت می توان از این نوع آجر پیدا کرد.

 

آجر خطایی

همان آجر های قزاقی هستند که در کف سازی حیاط خانه های قدیمی مورد استفاده قرار می گرفت که در ابعاد  ۲۵ در ۲۵ در ۵ سانتی متر تولید می شد و اکنون به دلیل آپارتمانی شدن خانه ها این آجر ها زیاد کاربرد ندارد.

 

آجر تخت

این آجر ها که به آجر چهار گوشه ایرانی نیز معروف است که از بقیه آجر هایی که  برای کف سازی مورد استفاده قرار می گرفت نیز بزرگ تر بوده است که از این آجر برای کف سازی استفاده می کنند.

 

۱. ۵ نوع مواد مورد استفاده برای نمای آجری

همانطور که قبلا” به آن اشاره شد آجر یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی است که این متریال کاربردی در طول زمان زیاد جواب خود را پس داده است، ازآنجا که دیوارهای آجری، پایه ها، ستون ها و سطوح جاده ای که هزاران سال پیش توسط معماران و سازندگان ساخته شده است هنوز هم دست نخورده مانده و امروزه بیشتر آجرها  برای ساخت دیوار مورد استفاده قرار می گیرد که از انواع زیر تشکیل شده است:

 • آجرهای سفالی سوخته
 • آجرهای آهک ماسه ای (آجرهای سیلیکات کلسیم)
 • آجرهای بتونی
 • آجرهای سفالی
 • خاکستر آجر

۲. نحوه نصب روکش آجری روی دیوار خارجی

روکش آجری به دو دسته تقسیم می شود. سایدینگ آجری سنتی از آجرهایی با اندازه کامل تشکیل شده است که با ملات بر روی یکدیگر قرار می گیرند و به وسیله اتصالات لنگر به دیوار قاب دار بسته می شوند. آجرها با الگوهای مشابه با آجرهایی که برای ساخت آجر جامد مورد استفاده قرار می گیرد چیده می شوند که به همین جهت از لحاظ ساختاری دارای یک شکل می باشند. در کل می توان گفت، سایدینگ آجر فقط یک لایه می باشد و هیچ پشتیبانی ساختاری برای دیوار ایجاد نمی کند.

دسته دوم روکش آجری که به آن آجر نازک یا کاشی آجری میگویند از آجرهای خشتی بسیار باریک یا بتونی تشکیل شده است که فقط ۸.۵ تا ۴.۵ اینچ ضخامت دارند و به همین دلیل آنها بیشتر شبیه کاشی و سرامیک هستند تا آجر ساختمانی ونصب آن مانند کاشی و سرامیک می باشد که با سطح ملات چسب یا نازک روی سطح دیوار نصب می شود. بعد از اینکه همه آجرها در جای خود نصب شدند، نصاب به عقب برگشته و فضاهای بین آجرها را با دوغاب پر می کند تا اتصالات ملات واقعی را شبیه سازی کند.

 

۳. بند کشی کردن درزهای آجر و سنگ

Tuckpointing اصطلاحی است که برای برداشتن ملات خشک شده از اتصالات ملات خراب و بسته بندی آنها با ملات جدید استفاده می شود. بهتر است که این کار توسط پیمانکاران حرفه ای انجام شود، اما در واقع این کار بیشتر وقت گیر است تا دشوار، به همین جهت بهتر است توسط یک فرد متخصص یا حتی یک صاحب خانه مصمم انجام شود.

 

۴. انتخاب مخلوط ملات مناسب

انواع مختلفی از مخلوط ملات در بازار وجود دارد که بر اساس سیمان پرتلند ساخته شده اند. ملات به چندین شکل مختلف وجود دارد ، از جمله انواع N ، O ، S و M. ملات نوع N معمولاً در دیواره های خارجی و درجه بالاتر است که در معرض هوا و گرمای زیاد قرار دارند. اما این را هم بدانید که انواع O ، S و M هم مناسب هستند.

 

۵. نحوه ساخت دیوار بلوک بتونی

بلوک های بتنی متداول ترین متریالی است که برای دیوارهای پایه مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین می توان برای ساخت دیوارهای خارجی از آن بهره برد.

نوع خاصی از بلوک بتونی ، واحدهای عایق بلوک بتونی (CBIU)  می باشد که می تواند مقادیر عایق تا R-22 را فراهم کند. این بلوک ها در قسمت داخلی کار می شوند و نیاز به دیوار خشک و یا رنگ مورد استفاده برای پوشش داخلی را کاهش می دهند که همین امر سبب می شود تا از قیمت مناسب تری برخوردار باشند.

 

۶. نکات سنگ تراشی و ملاط سرد آب و هوا

کارهای سنگ تراشی نیاز به توجه بسیار بالایی دارد و باید زمانی که دمای کار زیر ۴۰ درجه فارنهایت است انجام شود. روش های آجرگذاری و پخت در شرایط آب و هوای سرد از نکات مهمی هستند که بهتر است به آنها واقف باشید.

 

۷. نکاتی در مورد نحوه جلوگیری از ایجاد ترک در آجر چینی

عوامل بسیار زیادی می تواند در ترک خوردن آجر دخیل باشد که در مطالب جداگانه به صورت کامل در مورد عوامل آن توضیح داده ایم ، اما موارد زیر متداولترین مواردی هستند که باعث ایجاد ترک در دیوار می شوند:

 • نوع آجرهای استفاده شده
 • محل قرارگیری آجر
 • رطوبت در آجرها
 • خسته شدن ملات

 

۸. مخلوط کردن نکات و مقدار ملات

نصب آجر بستگی به مخلوط کردن ملات با استفاده مناسب از نسبت های مناسب سیمان و ماسه دارد. در مخلوط ملات خود از شن و ماسه خوب استفاده کنید و مطمئن شوید که فاقد رس و سایر آلاینده ها باشد که باعث خمیر شدن ملات در هنگام خشک شدن می شود. قبل از آن یاد بگیرید که چگونه مواد را انتخاب کنید و چگونه آنها را به درستی مخلوط کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 

نمای آجری
نمای آجری

 

تعریف آجر

به طور رسمی ، اصطلاح آجر برای نشان دادن یک واحد ساختمانی ساخته شده از خاک رس استفاده می شود، به طور معمول ، آجرها در حدود ۴ اینچ عرض ، ۸ اینچ طول ، و ضخامت های مختلف دارند. معمولاً واحدهای ساختمانی بزرگتر بر پایه سنگ یا رس از نوع استفاده شده در پایه ها بلوک نامیده می شوند.

چگونه آجر ها دسته بندی می شوند

آجرها را نیز می توان بر اساس شکل آن ها دسته بندی کرد. برخی از اشکال رایج عبارتند از:

روکش های آجری: این آجرها نازک هستند و برای روکش سطح استفاده می شوند.

آجرهای آهنی: درون این آجرها سورخ های بزرگی وجود دارد که برای گردش هوا و کاهش وزن می باشد که از آنها در کف معلق و دیوارهای حفره استفاده می شود.

آجرهای سوراخ دار: این آجرها حاوی سوراخ های استوانه ای زیادی هستند که در سرتاسر آجر سوراخ شده اند. وزن آنها بسیار سبک است.

آجر: Bullnose این آجرها با زاویه های گرد قالب ریزی شده اند.

سنگ فرش آجرها: این آجرها مقدار زیادی آهن دارند. از آن ها در برنامه های زیرسازی روکش استفاده می شود.

آجرهای توخالی: تقریباً در یک سوم وزن آجرهای معمولی ، این موارد بیشتر در دیواره های جداکننده که باربری مورد نیاز نیست ، استفاده می شود.

 

دسته بندی آجر ها توسط مواد اولیه

در شیوه های مدرن ساخت و ساز ، آجرهای معمولی با توجه به مواد تشکیل دهنده و روش ساخت آنها طبقه بندی می شوند که عبارتند از:

 • آجرهای سفالی سوخته
 • آجرهای آهک شنی (آجرهای سیلیکات کلسیم)
 • آجرهای بتونی
 • آجر سفالی خاکستر
 • آجر نسوز

 

آجرهای سفالی سوخته

آجرهای سفالی سوخته به شکل کلاسیک آجر است که با فشار دادن خاک رس مرطوب به قالب ، سپس خشک شدن و پخت آن ها در کوره ایجاد می شود. این نوع آجر یک مصالح ساختمانی بسیار قدیمی است که این نوع آجر در بسیاری از سازه های باستانی جهان یافت می شود. از نظر ظاهری ، این آجرها بلوک های جامد از خاک رس سخت شده ، معمولاً به رنگ قرمز هستند.

آجرهای سفالی سوخته در چهار تیپ مختلف وجود دارد که آجر های تیپ یک بهترین کیفیت و مقاومت را دارند. این آجرهای رسی سوخته درجه یک هیچ نقص قابل توجهی ندارند ، اما هزینه بیشتری نیز دارند.

هنگامی که از این آجرها در دیوارها استفاده می شود ، نیاز به گچ کاری یا رندر با ملات دارند که در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

 • دیوارهای سنگ تراشی
 • مبانی
 • ستون ها

 

آجرهای آهکی ماسه ای

آجرهای آهک شنی (که به آن آجرهای سیلیکات کلسیم نیز گفته می شود) با مخلوط کردن شن ، خاکستر بادی و آهک ساخته می شوند که در مرحله بعد مخلوط تحت فشار قالب گیری می شود تا آجر شکل بگیرد. مواد با واکنش شیمیایی با یکدیگر پیوند می خورند که در اثر خشک شدن آجرهای مرطوب تحت فشار و گرما به وجود می آید. آجرهای آهکی ماسه ای می توانند مزایای زیادی نسبت به آجرهای سفالی داشته باشند مانند:

 • ظاهر رنگ آن ها به جای رنگ قرمز مایل به قهوه ای، خاکستری است.
 • شکل آن ها یکنواخت است و انتهای صاف تری دارد که نیازی به گچ کاری ندارد.
 • این آجرها دارای مقاومت بسیار بالایی در تحمل بار می باشند.
 • وقتی رنگدانه ها اضافه می شوند ، می توان از آجرها برای اهداف زینتی استفاده کرد.
 • در هنگام ساخت ملات کمتری لازم است.

موارد استفاده برای آجر های آهک شنی شامل موارد زیر است:

 • پی و دیوارهای سازه ای
 • دیوارها و ستون های آجری که در معرض دید قرار دارند
 • مصارف زینتی (هنگام افزودن رنگدانه ها)

 

آجرهای بتنی

آجرهای بتنی از بتن جامد ساخته می شوند و در بین صاحبان خانه محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. آجرهای بتنی معمولاً در نماها ، نرده ها قرار می گیرند و حضور زیبایی شناختی بسیار خوبی را ایجاد می کنند. در صورت افزودن رنگدانه ها در حین تولید ، می توان این آجرها را برای تأمین رنگ های مختلف تولید کرد.

از آجر های بتنی در موارد زیر استفاده می شود:

 • نرده ها
 • آجر کاری داخلی (پنهان)

 

آجر خاکستر

آجرهای سفالی خاکستر با خاک رس و خاکستر بادی ساخته می شوند که یک محصول جانبی از سوختن زغال سنگ می باشند و در دمای حدود ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد سوزانده می شود. از آن جا که خاکستر بادی حاوی حجم بالایی از اکسید کلسیم است ، از این نوع آجرها گاهی اوقات به عنوان خود سیمان توصیف می شود ، زیرا در معرض رطوبت منبسط می شود. گرچه این تمایل به گسترش می تواند شکست فوری آجر را نیز ایجاد کند. مزیت آجر سفالی خاکستر  سبک بودن آن نسبت به آجر سفالی یا بتونی می باشد.

کاربردهای معمول برای آجر خاک رس خاکستر بادی شامل:

 • دیوارهای سازه ای
 • مبانی
 • ستون ها
 • در هر مکانی که در معرض آتش باشد

 

آجرهای آتشی

این آجرها با نام آجر نسوز نیز معرفی می شوند که از خاک های مخصوص فرم دهی شده با مقدار زیادی اکسید آلومینیوم تولید می شوند. این آجرها پس از سوختن می توانند در برابر درجه حرارت بسیار بالا مقاومت کنند بدون اینکه شکل ، اندازه یا مقاومت آن ها تحت تأثیر قرار گیرد.

این آجر ها در موارد زیر کاربرد دارند:

 • پوشش دودکش ها و کوره ها
 • اجاق های برخی از رستوران ها  و کباب پزهای آجری

مزایای ساخت آجر

هنگامی که از آجر به عنوان بخشی از ساخت استفاده می شود ، مزایای بسیاری وجود دارد.

زیبایی شناسی: آجر ها دارای رنگ ها و بافت های متنوعی می باشند.

مقاومت: آجرها مقاومت فشاری بسیار خوبی دارند.

تخلخل: توانایی آزاد سازی و جذب رطوبت از مهم ترین و مفیدترین خواص آجرها ، تنظیم دما و رطوبت داخل سازه ها است.

حفاظت در برابر آتش: اگر سازه آجری به درستی آماده شود ، می تواند حداکثر درجه حفاظت در برابر آتش را ۶ ساعت ارائه دهد.

میرایی صدا: آجر ها عایق صدای نسبتا” خوبی هستند که به طور معمول ۴۵ دسی بل برای ضخامت آجر ۴.۵ اینچ و ۵۰ دسی بل برای آجر با ضخامت ۹ اینچ است.

عایق بندی: آجرها در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی، عایق حرارتی خوبی می باشند. آجرها به دلیل توانایی جذب و آزاد سازی آرام گرما ، می توانند به تنظیم و نگهداری دمای داخلی سازه کمک کنند. به این ترتیب ، آجرها می توانند باعث صرفه جویی در انرژی قابل توجهی شوند – در مقایسه با ساخت چوب بیش از ۳۰ درصد

مقاومت در برابر سایش: این متریال کاربردی دارای استقامت بالایی می باشد که ترکیب آن با مصالح مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش ایجاد می کند.

امید داریم با این مطلب توانسته باشیم رضایت شما را جلب کنیم.

 

پیشنهاد نویسنده: بازسازی نمای آجر، نمای آجر

 

پروژه های مرتبط با نمای آجری که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با نمای آجری

در نمای آجری پایه اصلی آجر چیه ؟

پایه اصلی آجر خاک رسه که با ترکیب با مواد صنعتی دیگر استحکامش بالاتر میره و در نما مورد استفاده قرار میگیره و این متریال به کمک ملات سیمان به هم متصل میشه

آجر چطوری تولید میشه؟

در ابتدا مواد خامو ریز میکنن و بعد از ذوب و ترکیب این مواد خام با هم آجر تهیه میشه و در آخر عملیات حرارت دادن خشک کردن وخنک کردن روی اون انجام میشه که باعث بالا رفتن مقاومت این متریال میشه

مزایای استفاده از آجر در نما چیه ؟

زیبا شناسی ، تخلخل ، مقاومت بالا ، عایق بندی مناسب ، میرایی صدا و مقاومت در برابر سایش از خصوصیات بارز در این متریاله

نمای آجری مدرن برای کدوم بنا ها مناسبه ؟

در ساختمان هایی که هدف معمار انتقال پیام اصالت و قدمته از نمای آجری استفاده میشه مانند ساختمان دانشگاه ها یا واحد های تولیدی و تجاری قدیمی

هزینه نمای آجر چقده ؟

در نمای آجری نوع و رنگ آجر نقش مهمی در هزینه پروژه داره ولی در کل قیمت معقولی داره و مقرون به صرفه هستش

آیا میتونیم نمای آجریو به صورت تلفیقی کار کنیم ؟

بله میشه این متریالو در کنار انواع مصالح ساختمانی به کار برد و یک نمای منحصر به فردو خلق کرد

 

گالری تصاویر نمای آجری

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۸ میانگین: ۵]