نمای آجری
۲۷
شهریور

نمای آجری

نمای آجری

یکی از محبوب ترین نماهای ساختمان سازی می توان گفت نمای آجری می باشد که در ایران بسیار کاربرد دارد.

اگر شما ساختمانی را می سازید این ساختمان ها باعث می شود با نمای خود، خود را به دیگران معرفی کنند.

همان طور که همه ما بسیار کنجکاو هستیم می دانیم اگر نمای ساختمانی جذاب باشد دوست داریم داخل ساختمان را هم تماشا کنیم، حال اگر ما ساختمانی را با نمای ساده ببینیم اصلا شوق و اشتیاق دیدن داخل ساختمان را نداریم.

می توان گفت بعضی از نما ها ارزش تاریخی در خود دارند یعنی با دیدن این ساختمان ها یاد گذشته می افتید.

به دلیل قدیمی بودن نمای آجری نمی توان گفت که این نما مربوط به چه دوره ای می باشد.

نمی توانیم دقیق ساختمان های آجری چند سال قدمت دارند و برای چه تاریخی هستند.

در ساخت ساختمان طاق کسری از نمای آجری استفاده شده است و می توان گفت این نما نمایی آجری باستانی مشهوری می باشد.

می توان این گونه تصور کرد که انسان های اولیه بعد از فهمیدن این که چگونه آجر درست کنند، با گذاشتن ظروف گلی در کنار آتش به این نکته پی بردند که می توانند از گل نرم ظروفی با استحکام بالا بسازند و بعد ها توانستند با این گل آجر را بسازند و برای ساختمان سازی استفاده کنند.

در هر گوشه از معماری سنتی، مصالح آجر را می توان به کار برد این گونه که نمای سنتی را با نمای آجری می شناسند.

اگر در نماهای امروزی از آجر استفاده می شود می توان گفت که یادآوری گذشته را برای ما به ارمغان می آورد.

 

پیشنهاد نویسنده: مصالح ساختمان، نمای آجری

نمای آجری

آجر چیست ؟

آجر را این گونه معنی می کنند که به واحد های کوچک مصالح در ساختمان سازی آجر گویند که معمولا به شکل مکعب مستطیل می باشد.

می توان گفت پایه اصلی آجر خاک رس می باشد که با مواد صنعتی دیگر با هم ترکیب می شود که باعث استحکام بیشتری شود.

در ساختمان سازی آجر ها را با ملات سیمانی به هم متصل می کنند تا از هم جدا نشوند.

آجر ها را در انواع رنگ و سایز می سازند ولی عمومی ترین اندازه آجر ها می توان گفت با ۴ اینچ در عرض و ۸ اینچ در طول ساخته می شود.

این ابعاد به گونه ای عمل می کند که باعث قفل و بست در هم دیگر اتفاق می افتد.

با این مصالح در دوره ساسانیان می توانستند طاق ها و گنبد ها و قوس هایی را بسازند و این کار تا همین الان هم ادامه دارد و می توان گفت این نما، نمایی فوق العاده منحصر به فرد می باشد.

نما
نما

 

مراحل تولید آجر
  • ریز کردن مواد خام
  • ذوب و ترکیب مواد خام
  • شکل دهی به آجر
  • حرارت دادن
  • خشک کردن
  • خنک کردن

 

انواع آجرها

  • آجر فشاری

این آجر ها به صورت دستی ساخته و تهیه می شود و می توان در شهر هایی که آب و هوای گرمی دارند این آجر ها را به صورت تکی تکی و غیر مکانیکی و با دست می سازند که می توان گفت زمان بسیاری را می برد چون از نیروی انسانی استفاده می کنند و نیرویی مانند ماشین آلات را ندارند.

می توان گفت این نوع آجر ها را یعنی آجر فشاری را در زمانی که می خواهند سفت کاری و زیر سازی انجام دهند استفاده می شود، زیرا می تواند مقاومت بیشتری از خود نشان دهد و برای استحکام بالای ساختمان ها استفاده می شود.

 

  • آجر سفالی

آجرهای سفالی را ما همه در ساختمان سازی دیده ایم که آجر هایی با شکل متفاوت هستند و دارای سوراخ هایی روی این آجرها می باشد که این سوراخ ها باعث سبکی در آجر می شود.

در ساخت این آجر ها که شکل متفاوتی دارند دقت زیادی می شود.

بسته به شکلی که دارد باعث می شود در نقاط مختلف ساختمان سازی از آن استفاده می شود.

یکی از ویژگی های مثبت این آجر ها این است که به دلیل سبک بودن و کم وزن بودن این آجر ها می توان به راحتی در ساختمان سازی از آن ها استفاده کرد.

 

  • آجر قزاقی

این آجر همانند آجر معمولی می باشد ولی با این تفاوت که در مواد ساخت اولیه آن مواد صنعتی استفاده می شود که باعث به وجود آمدن آجری با رنگ سفید به وجود می آید که می توان در نمای ساختمان از آن استفاده کرد.

 

  • آجر قدیمی

این آجر ها همان طور که از نامشان می توان فهمید همان آجر های قرمز رنگ یا قهوه ای رنگ می باشد که بصورت سنتی ساخته می شود و می توان گفت آن ها به صورت دستی ایجاد می شود و در این کار ماشین آلات هیچ نقشی ندارند.

 

آجر نظامی

این آجر ها را در کف پوشی سالن های سربازی استفاده می کنند.

ابعاد اندازه آن می توان گفت ۵۰ در ۵۰ در ۵ سانتی متر می باشد.

البته می توان گفت که این آجر ها در زمان های گذشته به کار گرفته می شده است.

 

آجر خطایی

این آجر ها در کف پوشی حیاط های خانه ها ساخته می شود، ابعاد این آجر ها را می توان این گونه گفت که ۲۵ در ۲۵ در ۵ سانتی متر بوده است و البته به این توجه داشته باشید که حیاط های قدیمی از این آجر ها ساخته می شده است و اکنون به دلیل آپارتمانی شدن خانه ها این آجر ها زیاد کاربرد ندارد.

 

آجر تخت

این آجر ها را می توان با نام دیگری نیز شناخت به این آجر ها نیز آجر چهار گوشه ایرانی می گویند که از بقیه آجر هایی که در کف پوشی استفاده می شد نیز بزرگ تر بوده است و فقط برای کف پوشی از آن استفاده می کنند.

 

هزاران سال است که سنگ تراشی آجر از انواع مختلف در ساخت و ساز ساختمان استفاده می شود و همچنان یکی از پرکاربردترین و مقاوم ترین مصالح ساختمانی است. این پیوندهای مقاله اطلاعاتی در مورد انواع مختلف آجر ، محصولات ملات و تکنیک های نصب که توسط مزون ها ، متخصصان ساخت و ساز و صاحبان خانه DIY استفاده می شود ، ارائه می دهد.

 

۱. ۵ نوع مواد مورد استفاده برای نمای آجری

از چندین ماده مختلف در آجرهای سنگ تراشی استفاده می شود – برخی از مواد کلاسیک که از قرن ها قبل به وجود می آیند و برخی دیگر از نوآوری های جدیدتر هستند. مشخصات ، مزایا و اصول نصب را برای انواع زیر بیاموزید:

آجرهای سفالی سوخته
آجرهای آهک ماسه ای (آجرهای سیلیکات کلسیم)
آجرهای بتونی
آجرهای سفالی
خاکستر آجر

۲. نحوه نصب روکش آجری روی دیوار خارجی

اگرچه آن ها مانند دیوارهای سنگی جامد به نظر می رسند ، اما بیشتر تاسیسات نمای سایدینگ آجری در واقع روکش هایی از آجر سفالی متصل به دیوار هایی است که به طور سنتی قاب و غلاف دارند. اتصالات با ملات سیمانی بسته بندی شده در درزها ساخته می شوند. نصب روکش آجری بر روی نمای خارجی ساختمان شما به مهارت های خاصی نیاز دارد و این کار معمولاً توسط خدمه آجر تراش کار با تجربه انجام می شود.

 

۳. بند کشی کردن درزهای آجر و سنگ

Tuckpointing اصطلاحی است که برای برداشتن ملات خشک شده از اتصالات ملات خراب و بسته بندی آنها با ملات جدید استفاده می شود. این کار بهتر است توسط افراد حرفه ای انجام شود ، اما کار بیشتر وقت گیر است تا دشوار ، و همچنین می تواند توسط یک فرد متخصص یا حتی یک صاحب خانه DIY مصمم انجام شود. چندین محصول در دسترس است که به شما امکان می دهد ملات را درون مفاصل قرار دهید.

 

۴. انتخاب مخلوط ملات مناسب

ملات های مورد استفاده برای مونتاژ و پایان دیوارهای سنگ تراشی بر اساس سیمان پرتلند ساخته شده اند. ملات به چندین شکل مختلف وجود دارد ، از جمله انواع N ، O ، S و M. ملات نوع N معمولاً در دیواره های خارجی و درجه بالاتر توصیه می شود که در معرض هوا و گرمای زیاد قرار دارند. بیاموزید که انواع O ، S و M مناسب هستند.

 

۵. نحوه ساخت دیوار بلوک بتونی

بلوک های بتنی متداول ترین ماده ای است که برای دیوارهای پایه استفاده می شود و همچنین می تواند برای ساخت دیوارهای خارجی و همچنین دیوارهای منظره مورد استفاده قرار گیرد. با نحوه نصب بلوک بتنی آشنا شوید.

نوع خاصی از بلوک بتونی ، واحدهای عایق بلوک بتونی (CBIU) ، می تواند مقادیر عایق تا R-22 را فراهم کند. این بلوک ها در قسمت داخلی به پایان می رسند و نیاز به دیوار خشک و / یا رنگ مورد استفاده برای پوشش داخلی را کاهش می دهند و باعث می شوند از قیمت کمتری برخوردار باشند و از نظر محیط زیست سازگارتر باشند.

 

۶. نکات سنگ تراشی و ملاط سرد آب و هوا

کارهای سنگ تراشی زمانی که دمای کار زیر ۴۰ درجه فارنهایت باشد ، نیاز به توجه ویژه ای دارد. روش های مختلف دست زدن ، آجرگذاری و پخت را که در شرایط آب و هوای سرد لازم است بیاموزید. همچنین در مورد محصولات مختلفی که می توانند کار را آسان کنند ، از جمله تسریع کننده ها و مواد افزودنی ، بیاموزید.

 

۷. نکاتی در مورد نحوه جلوگیری از ایجاد ترک در آجر چینی

برخی از پیمانکاران نتوانسته اند برخی از مراحل ساده را اجرا کنند و پس از اتمام کار هزینه آن را با پاسخ های پرهزینه پرداخت کرده اند. روش هایی را برای جلوگیری از این مشکل رایج ، مانند نصب اتصالات انبساطی مناسب ، بیاموزید.

 

۸. مخلوط کردن نکات و مقدار ملات

نصب آجر بستگی به مخلوط کردن ملات با استفاده مناسب از نسبتهای مناسب سیمان و ماسه دارد. در مخلوط خود از شن و ماسه خوب استفاده کنید و مطمئن شوید که فاقد رس و سایر آلاینده ها باشد که باعث خمیر شدن ملات در هنگام خشک شدن می شود. بیاموزید که چگونه مواد را انتخاب کنید و چگونه آنها را به درستی مخلوط کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 

نمای آجری
نمای آجری

 

تعریف آجر

به طور رسمی ، اصطلاح آجر برای نشان دادن یک واحد ساختمانی ساخته شده از خاک رس شکل استفاده می شود ، اما در دوران مدرن از آن برای اشاره به هر واحد ساختمانی مبتنی بر سنگ یا خاک رس استفاده می شود که هنگام استفاده در ساخت و ساز با ملات سیمانی متصل شود. به طور معمول ، آجرها در حدود ۴ عرض ، ۸ اینچ طول ، و ضخامت های مختلف دارند. معمولاً واحدهای ساختمانی بزرگتر بر پایه سنگ یا رس از نوع استفاده شده در پایه ها بلوک نامیده می شوند.

چگونه آجر ها دسته بندی می شوند

روش های مختلفی وجود دارد که می توان آجر را دسته بندی کرد. به عنوان مثال ، شما می توانید آجر را به انواع استفاده شده برای روبرو کردن (نمایان و قابل مشاهده در نمای خارجی سازه) در مقابل آجرهای پشتی (که از نظر ساختاری استفاده می شوند و از دید پنهان هستند) تقسیم کنید. روش دیگر برای طبقه بندی آجر مطابق با نحوه ساخت آنها است: منشعب نشده (آجری که با هوا پخت می شود) و آتش زده (آجری که برای سخت شدن در کوره ها پخته می شود). آجرها را می توان بر اساس کاربرد معمول آنها نیز دسته بندی کرد: آجرهای معمولی یا آجرهای مهندسی.

آجرها را نیز می توان بر اساس شکل آنها دسته بندی کرد. برخی از اشکال رایج عبارتند از:

روکش های آجری: این آجرها نازک هستند و برای روکش سطح استفاده می شوند.
آجرهای آهنی: این آجرها دارای سوراخ های بزرگی برای گردش هوا و کاهش وزن هستند. از آنها در کف معلق و دیوارهای حفره استفاده می شود.
آجرهای سوراخ دار: این آجرها حاوی سوراخ های استوانه ای زیادی هستند که در سرتاسر آجر سوراخ شده اند. وزن آنها بسیار سبک است.
آجر Bullnose: این آجرها با زاویه های گرد قالب ریزی شده اند.
سنگ فرش آجرها: این آجرها مقدار زیادی آهن دارند. از آنها در برنامه های زیرسازی روکش استفاده می شود.
آجرهای دربندی: از این آجرها برای پوشاندن قسمت بالای دیوارهای مستقل استفاده می شود.
آجرهای توخالی: تقریباً در یک سوم وزن آجرهای معمولی ، این موارد بیشتر در دیواره های جداکننده که باربری مورد نیاز نیست ، استفاده می شود.

 

دسته بندی آجر ها توسط مواد اولیه

در شیوه های مدرن ساخت و ساز ، آجرهای معمولی با توجه به مواد تشکیل دهنده و روش ساخت آنها طبقه بندی می شوند. تحت این طبقه بندی ، پنج نوع رایج وجود دارد:

– آجرهای سفالی سوخته
– آجرهای آهک شنی (آجرهای سیلیکات کلسیم)
– آجرهای بتونی
– آجر سفالی خاکستر
– آجر نسوز

 

آجرهای سفالی سوخته

آجرهای سفالی سوخته به شکل کلاسیک آجر است که با فشار دادن خاک رس مرطوب به قالب ، سپس خشک شدن و پخت آنها در کوره ایجاد می شود. این یک مصالح ساختمانی بسیار قدیمی است – نوعی آجر که در بسیاری از سازه های باستانی جهان یافت می شود. از نظر ظاهری ، این آجرها بلوک های جامد از خاک رس سخت شده ، معمولاً به رنگ قرمز هستند.

آجرهای سفالی سوخته به طور معمول در چهار کلاس فروخته می شوند که کلاس اول بهترین کیفیت و مقاومت را دارند. این آجرهای رسی سوخته درجه یک هیچ نقص قابل توجهی ندارند ، اما هزینه بیشتری نیز دارند.

هنگامی که از این آجرها در دیوارها استفاده می شود ، نیاز به گچ کاری یا رندر با ملات دارند. موارد استفاده برای آجرهای سفالی سوخته شامل موارد زیر است:

– دیوارهای سنگ تراشی
– مبانی
– ستون ها

 

آجرهای آهکی ماسه ای

آجرهای آهک شنی (که به آن آجرهای سیلیکات کلسیم نیز گفته می شود) با مخلوط کردن شن ، خاکستر بادی و آهک ساخته می شوند. رنگدانه ها نیز ممکن است برای رنگ اضافه شوند. سپس مخلوط تحت فشار قالب گیری می شود تا آجر تشکیل شود. مواد با واکنش شیمیایی به هم پیوند می خورند که در اثر خشک شدن آجرهای مرطوب تحت فشار و گرما اتفاق می افتد. این آجرها به همان روش آجرهای سفالی سوخته در کوره شلیک نمی شوند. آجرهای آهکی ماسه ای می توانند مزایایی نسبت به آجرهای سفالی داشته باشند مانند:

– ظاهر رنگ آنها به جای رنگ قرمز مایل به قرمز ، خاکستری است.
– شکل آنها یکنواخت است و پایان صاف تری دارد که نیازی به گچ کاری ندارد.
– این آجرها مقاومت بسیار خوبی برای سازه های تحمل بار ارائه می دهند.
– وقتی رنگدانه ها اضافه می شوند ، می توان از آجرها برای اهداف زینتی استفاده کرد.
– در هنگام ساخت ملات کمتری لازم است.
– لبه ها مستقیم و دقیق هستند و ساخت را آسان تر می کنند.
– آجرها نمک و مواد معدنی را گل نمی کنند.

موارد استفاده برای آجر های آهک شنی شامل موارد زیر است:

– پی و دیوارهای سازه ای
– دیوارها و ستون های آجری در معرض دید
– مصارف زینتی (هنگام افزودن رنگدانه ها)

 

آجرهای بتنی

آجرهای بتونی از بتن جامد ساخته می شوند و در بین صاحبان خانه محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. آجرهای بتنی معمولاً در نماها ، نرده ها قرار می گیرند و حضور زیبایی شناختی بسیار خوبی را ایجاد می کنند. در صورت افزودن رنگدانه ها در حین تولید ، می توان این آجرها را برای تأمین رنگهای مختلف تولید کرد. از آجرهای بتونی نباید در کاربردهای زیر زمین استفاده شود.

موارد معمول استفاده از آجرهای بتنی شامل موارد زیر است:

– نرده ها
– آجر کاری داخلی (پنهان)

 

آجر خاکستر

آجرهای سفالی خاکستر با خاک رس و خاکستر بادی تولید می شوند – یک محصول جانبی از سوختن زغال سنگ – که در حدود ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد سوزانده می شود. از آنجا که خاکستر بادی حاوی حجم بالایی از اکسید کلسیم است ، از این نوع آجرها گاهی اوقات به عنوان خود سیمانی توصیف می شود ، زیرا در معرض رطوبت منبسط می شود. گرچه این تمایل به گسترش می تواند شکست فوری نیز ایجاد کند. آجر سفالی خاکستر دارای مزیت سبکی نسبت به آجر سفالی یا بتونی است.

کاربردهای معمول برای آجر خاک رس خاکستر بادی شامل:

– دیوارهای سازه ای
– مبانی
– ستون ها
– در هر مکانی که مقاومت در برابر آتش بهبود یابد مورد نیاز است

 

آجرهای آتشی

این آجرها با نام آجر نسوز نیز شناخته می شوند و از خاک های مخصوص فرم دهی شده با مقدار زیادی اکسید آلومینیوم ساخته می شوند. این آجرها پس از سوختن می توانند در برابر درجه حرارت بسیار بالا مقاومت کنند بدون اینکه شکل ، اندازه یا مقاومت آنها تحت تأثیر قرار گیرد.

معمول مورد استفاده برای این نوع آجر عبارتند از:

– پوشش دودکش ها و کوره ها
– اجاق های پیتزا و کباب پزهای آجری در فضای باز

 

مزایای ساخت آجر

هنگامی که از آجر به عنوان بخشی از ساخت استفاده می شود ، مزایای بسیاری وجود دارد.

زیبایی شناسی: آجرها رنگ های طبیعی و متنوعی از جمله بافت های متنوع را ارائه می دهند.
مقاومت: آجرها مقاومت فشاری بسیار خوبی دارند.
تخلخل: توانایی آزاد سازی و جذب رطوبت از مهمترین و مفیدترین خواص آجرها ، تنظیم دما و رطوبت داخل سازه ها است.
حفاظت در برابر آتش: اگر سازه آجری به درستی آماده شود ، می تواند حداکثر درجه حفاظت در برابر آتش را ۶ ساعت ارائه دهد.
میرایی صدا: عایق صدای آجر به طور معمول ۴۵ دسی بل برای ضخامت آجر ۴.۵ اینچ و ۵۰ دسی بل برای آجر با ضخامت ۹ اینچ است.
عایق بندی: آجرها در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی می توانند بالاتر از عایق حرارتی طبیعی باشند. آجرها به دلیل توانایی جذب و آزاد سازی آرام گرما ، می توانند به تنظیم و نگهداری دمای داخلی سازه کمک کنند. به این ترتیب ، آجرها می توانند باعث صرفه جویی در انرژی قابل توجهی شوند – در مقایسه با ساخت چوب بیش از ۳۰ درصد
مقاومت در برابر سایش: آجر چنان محکم است که ترکیب آن در مقایسه با چوب مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش ایجاد می کند.

 

پیشنهاد نویسنده: بازسازی نمای آجر، نمای آجر

 

پروژه های مرتبط با نمای آجری که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با نمای آجری

در نمای آجری پایه اصلی آجر چیه ؟

پایه اصلی آجر خاک رسه که با ترکیب با مواد صنعتی دیگر استحکامش بالاتر میره و در نما مورد استفاده قرار میگیره و این متریال به کمک ملات سیمان به هم متصل میشه

آجر چطوری تولید میشه؟

در ابتدا مواد خامو ریز میکنن و بعد از ذوب و ترکیب این مواد خام با هم آجر تهیه میشه و در آخر عملیات حرارت دادن خشک کردن وخنک کردن روی اون انجام میشه که باعث بالا رفتن مقاومت این متریال میشه

مزایای استفاده از آجر در نما چیه ؟

زیبا شناسی ، تخلخل ، مقاومت بالا ، عایق بندی مناسب ، میرایی صدا و مقاومت در برابر سایش از خصوصیات بارز در این متریاله

نمای آجری مدرن برای کدوم بنا ها مناسبه ؟

در ساختمان هایی که هدف معمار انتقال پیام اصالت و قدمته از نمای آجری استفاده میشه مانند ساختمان دانشگاه ها یا واحد های تولیدی و تجاری قدیمی

هزینه نمای آجر چقده ؟

در نمای آجری نوع و رنگ آجر نقش مهمی در هزینه پروژه داره ولی در کل قیمت معقولی داره و مقرون به صرفه هستش

آیا میتونیم نمای آجریو به صورت تلفیقی کار کنیم ؟

بله میشه این متریالو در کنار انواع مصالح ساختمانی به کار برد و یک نمای منحصر به فردو خلق کرد

 

گالری تصاویر نمای آجری

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۹۹۱۹۱۷۴۱ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۶ میانگین: ۵]