رنگ فرش سال
21
آبان

رنگ فرش سال

رنگ فرش سال

فرش و نکات دکوراسیونی مربوط به آن!

فرش های ایرانی در همه جای دنیا به عنوان عضوی جدانشدنی و فوق العاده لوکس در دکوراسیون داخلی به شمار می روند که اکثر طراح ها از آن برای افزودن فوت نهایی خود استفاده می کنند و جایگاه ویژه آن در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی غیرقابل انکار است. گاهی اوقات تجسم یک فضای کلاسیک شیک و لوکس بدون یک تخته فرش ایرانی واقعا غیرقابل تصور است!

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

رنگ فرش سال

اول فرش، بعد دکوراسیون!

صد و پنجاه سال قبل، ادگار آلن پو شاعر و نویسنده مشهور آمریکایی نوشت: «روح یک خانه فرش است.» سخن او به این معنی است که فرش پایه و اساس طراحی خانه است و همه چیز تحت تاثیر آن می باشد. وقتی فرشی را برای یک اتاق انتخاب می‌کنید، چیدمان کلی اتاق را تعیین کرده‌اید، وقتی فرش یا فرش‌هایی را برای یک اتاق انتخاب می‌کنید، در واقع رنگ‌های اصلی آن اتاق را نیز تعیین کرده‌اید. انتخاب کردن فرش در ابتدا و بعد سراغ خرید مبلمان و دیگر وسایل رفتن بسیار راحت‌تر از راه‌های دیگر است.

 

تاثیر کفپوش ها بر انتخاب رنگ فرش

کف در واقع دیوار پنجم به حساب می آید و رنگ آن به اندازه دیوارها، مبلمان و پارچه های به کار رفته در خانه حائز اهمیت است. یک انتخاب خوب برای کف باقی کار را راحت و دلچسب میکند لذا قبل از خرید فرش حتما رنگ کفپوش‌های منزلتان را که می‌خواهید فرش‌ها را روی آن پهن کنید در نظر بگیرید، اگر این کفپوش‌ها رنگ‌های خنثی دارند کار راحت‌تری را در پیش خواهید داشت، اما اگر کفپوش‌های خانه ‌تان رنگ‌هایی مثل طیف قهوه‌ای دارد حتما فرش‌هایی را انتخاب کنید که با کفپوش‌ها هماهنگی داشته باشد، البته به گفته کارشناسان دکور تضاد بین رنگ فرش‌ها و کفپوش‌های استفاده شده در طراحی دکوراسیون داخلی خانه، باعث خودنمایی هرچه بیشتر فرش‌ها می‌شود. به طور کلی اگر طرفدار کنتراست یا تضاد در دکوراسیون تلفیقی خانه هستید باید از رنگ‌های متضاد استفاده کنید و اگر تمایل به ایجاد هارمونی یا هماهنگی در دکوراسیون دارید، باید از رنگ‌های مکمل استفاده کنید. این را هم به خاطر داشته باشید که رنگ کف و دیوارها باید با توجه به هم انتخاب شوند به عنوان مثال کف تیره با دیوارهای تیره اتاق را بسته و دلگیر می کند ولی اگر انتخاب تان رنگ های تیره است دیگر ناچارید که مبلمان روشن به کار ببرید.

 

گردش رنگ در دکوراسیون داخلی خانه

گردش رنگ در کل فضای خانه یکی از ارکان اساسی دکوراسیون داخلی محسوب می شود که به سادگی قابل اجراست. می توانید از یک یا چند رنگ فرشتان را انتخاب کرده و از آن رنگ ها در سایر قسمت های خانه نیز استفاده کنید یا فرشتان را با توجه به رنگ غالب خانه تهیه کنید. البته توجه داشته باشید چنانچه از فرش های ساده یک رنگ استفاده می کنید، بهتر است برای هماهنگ شدن رنگ های آن با خانه تان رنگ های مکملش را به کار ببرید و از تکرار یک رنگ خاص خودداری کنید. یک جای خیلی خوب که می توانید برای انتخاب رنگ از آن الهام بگیرید کمدتان است. معمولا افراد لباس هایی انتخاب می کنند که رنگ آن ها بهشان می آید و جذاب تر شان می کند، همین رنگ ها در اتاق تان هم همین تاثیر را خواهند داشت. به هر حال منزل شما هم نشان دهنده شخصیت و روحیات شما است!

اگر تعداد رنگ های خیلی زیاد و متنوع شما را گیج کرده است می توانید از قانون طلایی سه گانه استفاده کنید. به این ترتیب که برای شروع سه رنگ انتخاب کنید و از تنالیته های مختلف این سه رنگ در جاهای مختلف منزل استفاده نمایید. همچنین می توانید از نسبت ۶۰-۳۰-۱۰ استفاده کنید. این نسبت به این معناست که ۶۰ درصد منزلتان را باید رنگ اصلی تشکیل دهد، ۳۰ درصد آن را رنگ ثانویه و ۱۰ درصد بقیه را رنگ سوم. برای مثال می توان دیوارها و مبل را رنگ اصلی در نظر گرفت، برای فرش ها از رنگ ثانویه استفاده کرد، و چیزهای تزیینی مثل گلدان ها و کوسن ها از رنگ ۱۰ درصدی شما باشند. اگر احساس کردید منزل تان با سه رنگ خیلی یکنواخت شده و همه چیز با هم ست شده است می توانید از درجه های تیره تر یا روشن تر این سه رنگ استفاده کنید. در رنگ آمیزی منزل تان پیشنهاد می شود که از پایین به بالا رنگ ها روشن شوند درست مثل طبیعت که رنگ زمین تیره است رنگ چیزهایی که می بینیم مثل ساختمان ها و درخت ها متوسط است و رنگ آسمان روشن است. رنگ بندی منزل هم خوب است به همین صورت باشد. اگر دیوارها روشن باشند و سقف تیره این حس القا می شود که انگار آسمان دارد می افتد! توجه داشته باشید آشنایی با تاثیر رنگ‌ها و استفاده از آن ها‌ در جای مناسب یکی از اصلی‌ترین نکات در دکوراسیون داخلی است. مهم‌ترین نقش را در طراحی و دکوراسیون داخلی، رنگ‌ها بر عهده دارند. هر چیزی که می‌بینیم دارای رنگ است. رنگ‌ها باعث می‌شوند چیزها را احساس کنیم به عبارتی می‌توان گفت خود نیز دارای احساسند! رنگ‌ها معنی‌دار بوده و نوع احساس ما را منعکس می‌کنند. هریک از رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، بنفش، سیاه، سفید، خاکستری و قهوه‌ای معنی خاصی دارند. استفاده از چرخه رنگ و تلفیق آن‌ها، شما را به ایده‌ای که در نظر دارید، نزدیک می‌کند. برای تغییر فضایی که در آن قرار دارید و انجام دکوراسیون باید بتوانید انتخاب رنگ کرده، آن‌ها را تلفیق کنید.

 

بررسی تاثیر رنگ ها در دکوراسیون

در حال حاضر عمده فرش های موجود در بازار، چه فرش ماشینی و چه فرش دستباف، با ۵ رنگ زمینه کرم، سورمه ای، آبی، گردویی و لاکی تولید می شوند و از بقیه رنگ ها در بستر این ۵ رنگ استفاده می شود که در ادامه به بررسی خواص هرکدام از این رنگ ها می پردازیم

 

رنگ فرش سال: فرش های زمینه کرم

فرش های زمینه کرم، دارای رنگی بسیار چشم نواز می باشند چرا که رنگ آنها به هیچ وجه چشم را آزار نمیدهد، و در عین حال باعث آرامش و تسکین چشم نیز می شوند و برای خانه رنگی بسیار شیک به شمار می روند. رنگ های خنثی مانند کرم در هر محیطی کاربرد دارند چرا که می توانند به عنوان رنگ تکمیلی در کنار هر رنگی استفاده شوند، به همین دلیل برای هر اتاقی از خانه مناسب هستند. علاوه بر این کارشناسان توصیه میکنند برای فضاهایی با وسعت کم از فرش هایی با ترکیب رنگ روشن استفاده نمایید چرا که هر چه کف روشن تر باشد فضا بزرگتر و نورانی تر دیده می شود. پس اگر می خواهید اتاق نشیمن کوچکتان بزرگتر شود یا دوست دارید اتاق پذیراییتان بازتر به نظر برسد، فرش های زمینه کرم میتواند یک انتخاب خوب برای شما به شمار رود.

 

رنگ فرش سال: فرش های زمینه سورمه ای

فرش های زمینه سورمه ای، دارای رنگی بسیار آرامش بخش می باشند. رنگ سورمه‌ای نشان دهنده‌ی آرامش کامل است. این رنگ، از یک تاثیر آرام بخش در سیستم اعصاب مرکزی برخوردار است. فشار خون، نبض و تنفس کاهش می‌دهد، و این در حالی است که مکانیسم‌های خود محافظ برای تجدید نیروی بدن را فعال می‌نماید. بدن انسان خود را با آرامش و تجدید قوا تطبیق می‌دهد، به طوری که در هنگام بیماری و خستگی نیاز به این رنگ بیشتر می‌شود. از نظر روانشناسی، گرایش به حساس بودن و سهولت دل آزرده شدن نیز افزایش می‌یابد. انتخاب رنگ‌های قوی تر مانند سورمه‌ای به مدرن کردن دکوراسیون شما کمک می‌کند. اغلب رنگ‌ها یا گرم تلقی می شوند یا سرد. در چرخه رنگ، رنگ ها به سهولت از نظر گرمی و سردی از هم تفکیک می شوند. قرمز، نارنجی و زرد رنگهای گرم و رنگ‌های سبز، آبی و بنفش و سورمه ای رنگ‌های سرد و رنگ های کرم، بژ و خاکستری رنگهای خنثی محسوب می شوند. به یاد داشته باشید که رنگ‌های تیره ارتفاع اتاق را کم‌تر  و دیوارها را نزدیک‌تر به نظر می‌رسانند لذا اتاقی بزرگ با یک کفپوش تیره مانند سورمه‌ای یا آبی صمیمی تر و دلنشین تر خواهد بود. علاوه بر این اگر لوازم دکور منزلتان از رنگهای روشن تشکیل شدهاند یا خانهای روشن دارید که برایتان یکنواخت و خسته کننده شده است، فرش های زمینه سورمه ای می توانند یک انتخاب ایده آل برای شما باشند. البته نکاتی مانند مساحت فضا و سبک های دکوراسیونی را هم در نظر داشته باشید.

 

 رنگ فرش سال: فرش سورمه ای و فرش های زمینه آبی

فرش های زمینه آبی نیز دارای رنگی بسیار زیبا و آرامش بخش می باشند. آبی یک رنگ معنوی است. خواص روانی مثبت این رنگ ایجاد اعتماد، بهره‌وری، آرامش، وظیفه، ارتباط، منطق، انعکاس و آرامش و همچنین خنکی است. آبی رنگی از ذهن بوده و اساسا رنگی تسکین دهنده است و به جای آن‌که مانند رنگ قرمز بر روی ما تاثیر فیزیکی داشته باشد، روی ذهنمان تاثیر می‌گذارد. آبی پررنگ محرک تفکر روشن است و آبی کمرنگ باعث آرامش ذهن بوده و به سکوت دعوت می‌کند. بارها و بارها در پژوهش‌ها رنگ آبی، رنگ مورد علاقه در جهان بوده با این حال، این رنگ در زمره رنگ‌های سرد طبقه بندی می‌شود، به همین خاطر استفاده بیش از حد آن در محیط می‌تواند باعث کسالت شود. در رنگ آمیزی بناها، اتاق های کوچک و باریک را به رنگ آبی در می آورند تا بزرگتر و بازتر جلوه کند. تمام طیف های رنگ آبی به شدت با سفید هماهنگ و متناسب هستند و در کنار هم فضایی مدرن و زیبا ایجاد  می کنند.  یکی دیگر از رنگهای زیبا در کنار آبی، رنگ زرد است.آبی در ترکیب با زرد، رنگ باز و گیرایی است و ساحلی ایده‌آل را تداعی می‌کند و در ترکیب با رنگ‌های صورتی کم‌رنگ، سبز نعنایی و با آبی کم‌رنگ‌تر، آرامش ‌کامل و محیطی بی‌سروصدا را برای کودکان فراهم می‌کند.

 

رنگ فرش سال: فرش های زمینه گردویی

رنگ گردویی نیز از جمله رنگ های گرم به شمار می رود این رنگ سمبل زمین و طبیعت است رنگ ثبات عقیده و استواری و اصالت است. این رنگ به محیط خانه آرامش می‌دهد و حس گرما، محبت، آسایش و امنیت را به وجود می‌آورد. کارشناسان توصیه می‌کنند برای دعوت طبیعت به خانه‌ خود علاوه بر استفاده از رنگ گردویی در دکوراسیون اتاق از سنگ‌های زیبا، وسایل حصیری، پوستین ها و ریگ های زیبا استفاده نمائید. رنگ های آبی مایل به خاکستری، خاکستری روشن (مایل به آبی)، بژ (طلایی)، کرم مایل به زرد، قهوه ای نسکافه ای، قهوه ای شکلاتی، سفید و سبز چمنی در دکوراسیون داخلی، زیباترین هارمونی را با رنگ گردویی ایجاد می کنند .این رنگ در اتاق پذیرائی، ناهارخوری، اتاق خواب، آشپزخانه و راهروهای ورودی گرما و حس مطلوبی را برای افراد به وجود می آورد.گردویی در اکثر اتاق ها کاربرد دارد برای هر خلق و خویی و در  هر حالت و فضایی می توانید به نحوی از  گردویی کمک بگیرید برای مثال در یک اتاق شمالی و بی روح حضور رنگ گردویی ملایم و گرم، احساس آرامش و راحتی را به  آن اتاق می بخشد و یا در یک اتاق جنوبی یا آفتاب گیر به کار بردن یک گردویی تیره می‌تواند جلوه بی‌نظیری داشته باشد.

 

رنگ فرش سال: فرش های زمینه لاکی

فرش های زمینه لاکی (قرمز)، دارای رنگی بسیار زیبا، شاد و پرانرژی می باشند. معمولاً رنگ لاکی در دکوراسیون برای تاکید مورد استفاده قرار می گیرد. دکوراتورها بر این ایده اند که مبلمان قرمز محشر است چون جلب توجه می کند. این رنگ این ویژگی را دارد که نزدیکتر از آن چیزی که هست به نظر می آید و توجهات را به خودش جلب میکند. اثر این رنگ کاملا فیزیکی است. تحریک کننده و بالا برنده ضربان قلب است و این تصور را ایجاد میکند که زمان سریعتر در حال سپری شدن است. این رنگ پر جنب و جوش و بسیار دوستانه است. استفاده از رنگ قرمز موجب به وجود آمدن تغییرات خلقی میشود،همچنن استفاده از این رنگ تمایلات جنسی را تا دوازده برابر افزایش می دهد. رنگ قرمز برای زیر پا و به عنوان فرش بسیار خوب میباشد. طراحان داخلی توصیه می‌کنند در فضاهای کوچک از مقدار کمتری قرمز استفاده کنید زیرا در غیر اینصورت آن فضا کوچکتر به نظر‌ می‌‌رسد. رنگ قرمز به فضای یک اتاق نشیمن عمق می‌دهد. گرما‌بخشی نیز از سایر ویژگی‌های این رنگ زیبا می‌باشد، از این رو استفاده از آن در اتاق‌های رو به شمال که آفتاب گیر نیستند بسیار موثر و مناسب می‌باشد. رنگ قرمز هم چنین رنگی بسیار مناسب برای راهروهای داخلی و هال است. قرمز و سفید از ترکیبات کلاسیک و بسیاز زیبا هستند. سفید قرمز را تعدیل می‌کند. به ترکیب قرمز و سفید می‌توان رنگ‌های روشن دیگری را نیز از از قبیل نارنجی، صورتی، سبز لیمویی و هم‌چنین ارغوانی و آبی‌روشن را نیز اضافه کنید که ترکیب رنگی بسیار دوست داشتنی را خلق می‌کنند و البته باب طبع کودکان هم هستند. شما می‌توانید در اتاق بازی کودکان از این ترکیب رنگی استفاده کنید.

ممنون که تا انتهای این نوشته همراه ما بودید. امیدواریم که به تمام سوالات شما برای طراحی دکوراسیون با هر نوع و رنگ از فرشی و خصوصا رنگ فرش سال پاسخ داده باشیم، در انتها فراموش نکنید که می توانید هر زمان که خواستید با تماس با دکوطرح از مشاوره رایگان بهره مند شده و سوالاتتان را بپرسید. موفق باشید!

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]