متریال های رایج در نمای ساختمان
04
آذر

متریال های رایج در نمای ساختمان

متریال های رایج در نمای ساختمان

نمای ساختمان های مدرن؛ آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ؟

قدم زدن در هر یک از خیابان های هر شهر و کشوری، به خوبی به شما نشان می دهد که چگونه جهت سبک‌های نمای ساختمان حتی در یک قرن گذشته تغییر کرده است.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

متریال های رایج در نمای ساختمان

پوشش نماهای ساختمان

دیدن انواع نماهای ساختمان بر روی هر چیزی، از ساختمان‌های مقامات محلی، از طریق فرودگاه‌ها و هتل‌ها، تا سالن‌های کنسرت و خانه‌های شهری با آپارتمان‌ها و بالکن‌ها، غیرعادی نیست – هیچ دو ساختمان همسایه‌ای شبیه هم نیستند. متداول ترین مواد مورد استفاده برای روکش فلزی در ساختمان های شهری مدرن، فولاد، فولاد ضد زنگ و آلومینیوم است. همه آنها از نظر ارائه یک نمای بیرونی با کیفیت بالا، پایدار و مقرون به صرفه دارای مزایای خود هستند. به عنوان مثال، روکش براق فولاد ضد زنگ آن را به گزینه ای بسیار جذاب برای هر سازه ساخته شده ای تبدیل می کند، زیرا زیبایی نتیجه مهم است و خواص خود ترمیمی آن برای به حداقل رساندن هزینه های تعمیر و نگهداری ایده آل است. روکش فولاد ضد زنگ برای ساختمان هایی که نیاز به دوام دارند، انتخابی پایدار و مقرون به صرفه است.

 

روکش آلومینیومی برای نمای ساختمان

روکش آلومینیومی به طور کلی دارای هسته نئوپرن است که آن را به گزینه ای ایده آل برای ساختمان هایی تبدیل می کند که در آنها بهره وری انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است. آلومینیوم نیز به دلیل وزن کم آن مفید است. به لطف تکنیک‌های خاص، می‌توانیم هر دو فلز را طوری رنگ کنیم که با طرح معمار مطابقت داشته باشد! وقتی صحبت از عناصر سازه‌ای مانند نمای ساختمان و دیوارهای پرده‌ای به میان می‌آید، مصالح باید وزن لعاب را تحمل کند و در برابر نیروی باد مقاومت کند. این باعث می شود که انتخاب متریال تعادلی بین خواسته های ساختاری و طراحی هنری ایجاد کند.

معماران آلومینیوم را برای آسمان خراش هایی با پانل های شیشه ای ترجیح می دهند. نمی توان مزیت قیمت و انعطاف پذیری طراحی را شکست داد – تا زمانی که ابعاد محدودی داشته باشد. کاهش وزن این ماده کمک می کند تا هزینه های ساختار کلی ساختمان را در بر بگیرد. برای داشتن سطحی براق و جذاب می‌توانیم آلومینیوم را برس بزنیم یا جلا دهیم. این ماده همچنین رسانای گرمایی بسیار خوبی است، بنابراین سازندگان اغلب از آن برای دفع گرما مانند رادیاتورهای خودرو و واحدهای تهویه مطبوع استفاده می کنند. اما استفاده از قاب برای پانل های شیشه ای نیاز به اتصالات انبساط دارد که انبساط حرارتی قابل توجه ناشی از گرمای خورشید را جبران می کند. این ماده همچنین دارای یک عنصر مقاومت در برابر خوردگی است مگر اینکه محیط بسیار اسیدی باشد. سپس می تواند با سرعتی بالقوه فاجعه بار خورده شود. به همه این دلایل، آلومینیوم برای اندازه های محدود قاب مانند ارتفاع طبقات ساختمان انتخاب خوبی است.

 

فولاد برای بخش های بزرگ تر نمای ساختمان

طراحان و سازندگان معمولاً از دیوارهای بزرگ فولادی استفاده می کنند، ورودی اصلی که در آن نور زیادی وارد می شود. عملکرد مکانیکی این ماده امکان طراحی بخش های لعاب قابل توجه با دهانه های وسیع و ارتفاع تا بیش از ۱۵ متر را فراهم می کند. انعطاف پذیری این طرح نسبت به بخش های آلومینیومی بسیار کمتر است که می توانیم تقریباً به هر شکلی اکسترود کنیم. با فولاد، ما باید اشکال پیچیده را ماشین کنیم. یکی از نکات منفی فولاد این است که سطح باید در برابر خوردگی مانند پوشش روی یا رنگ آمیزی شود. خراش های احتمالی ممکن است بر روی محافظت از سطح تأثیر بگذارد و در صورت عدم تعمیر، مناطق زنگ زده ایجاد شود. فولاد ماده ای بسیار انعطاف پذیر است و جوشکاری فرآیندی آسان و متداول است که می توان آن را در محل انجام داد.

فولاد ضد زنگ تقریباً دارای مزایای مشابه فولاد است. ضد زنگی فولاد ضد زنگ در مقایسه با فولاد معمولی استحکام تسلیم اندکی کاهش یافته است، اما به هر حال تقریباً سه برابر مقادیر آلومینیوم است. این اجازه می دهد تا دهانه های گسترده و دیوارهای پرده ای بلند، حداکثر ورودی نور ممکن را فراهم کند. همچنین فولاد ضد زنگ در برابر خوردگی مقاوم است. این ذوب آهن، کروم، نیکل و سایر فلزات گرانبها مانند مولیبدن است. علاوه بر این، فولاد ضد زنگ دارای خواص خود ترمیم شوندگی ملایمی است، که آن را به اولین مورد توجه در مواردی که خوردگی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در ساختمان شود، تبدیل می کند.

مانند آلومینیوم، فولاد ضد زنگ با سطوح مختلف در دسترس است. برای سازه های ترانسوم و مولیون یک روکش استاندارد وجود دارد که با استفاده از سنگ ریزه شات بلاست انجام می شود. با این حال، پروژه های معتبر نیاز به پوشش های سطحی معتبر دارند. آنها از پرداخت قلم مو گرفته تا پرداخت ساتن و در نهایت به لاک آینه ای سطح بالا ختم می شوند. در مورد مقاطع فولادی، آن ها به ندرت در پشتیبانی لعاب بخش های کوتاه ساختمان ها کاربرد پیدا می کنند. فقط در جایی که خواص ساختاری آلومینیوم با آن مطابقت ندارد. البته دلیلی وجود ندارد که نتوان از این دو ماده در کنار یکدیگر استفاده کرد. به خصوص در مواردی که استحکام یک قاب فولادی در کنار سبکی روکش آلومینیومی بهترین و مقرون به صرفه ترین راه حل سازه ای را برای پیمانکار اصلی و کارفرما فراهم می کند، استفاده از آنها با هم منطقی است.

هر دو آلومینیوم و فولاد ضد زنگ دارای مزایای نسبی هستند که به استفاده شما بستگی دارد. معمار شما تعیین می کند که برای نمای مدرن خود از کدام استفاده کنید تا بهترین کیفیت را با بهترین قیمت ممکن به دست آورید!

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]