۲۳
بهمن

طراحی نمای ساختمان مسکونی

تمایل برای طراحی نمای ساختمان مسکونی ، دیر یا زود در هر صاحب خانه ظاهر می شود. انجام این کار دشوار نیست – دامنه مواد تکمیل شده ارائه شده در بازار ساخت و ساز کاملا گسترده است. با این حال ، این تنوع مواد به یک مشکل تبدیل شده است – انتخاب آنقدر زیاد است که پرداختن به یکی از آنها کاملاً مشکل ساز است.

 

طراحی نمای ساختمان مسکونی

 

پیشنهاد نویسنده برای طراحی نمای ساختمان مسکونی: طراحی دکوراسیون داخلی مجتمع تجاری، طراحی نمای اداری

 

این چیست؟

مفهوم “نما” از واژه ایتالیایی “faccia” گرفته شده است که به معنای “صورت” است. نمای خانه دیوارهای خارجی آن است که با عناصر تزئینی تزئین شده و با روکش شیک تزیین شده است. اصطلاح بیرونی مترادف این اصطلاح است. اولین سازه های ساخته شده توسط بشر با بی احتیاطی با پوست بزرگی از حیوانات وحشی پوشانده شد – “ماده نما” مشابه آن در دوران پارینه سنگی ظاهر شد. با این حال ، پس از مدتی – در دوره میان سنگی ، خانه ها با خاک رس پوشانده شدند.

ظهور جدی ایده معماری در روزهای باستان رخ می دهد ، سپس ساختمان ها شفاف تر می شوند و معماری آن از نظم و نظم بیشتری برخوردار می شود. تمام تکنیک های سبک شناسی که در آن دوره به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت ، بعداً در معماری باروک ، روکوکو و کلاسیسیسم اولیه تجسم یافت.

پس از آن بود که ستون هایی با سرستون های تصفیه شده ، نقش برجسته های پیچیده گچ بری ، انواع گریز از مناظر و پرچم های ظریف که اکنون توسط معماران با استفاده از مواد پیچیده تر به طور جهانی تکرار می شود ، اختراع شد.

بزرگترین تزئین جلوی چلپ چلوپ در دوران باروک به دست آمد. نمای بیرونی پس از آن پیچیده و پیچیده بود ، هر مانعی دارای جزئیات بسیار کوچک بود و ساختمانها خود دارای اشکال گرد بودند. گوتیک قرون وسطایی راه حل های معماری بسیار جالبی به ارمغان آورد – دکور بسیار پیچیده ، اما طاقت فرسا بود ، و ساختمان ها خود را هجوم می آوردند تا ذلت انسان عادی را در برابر پروردگار نشان دهند.

در آغاز قرن نوزدهم ، باستان با تصمیمات در مدرنیته جایگزین شد. نماها بسیار ساده تر شده اند ، اما با این وجود ، آنها با عناصر اصلی طراحی تزئین شده اند – نقوش گل ، پنجره های رنگی چند رنگ و تنظیمات پیچیده.

تمام نواحی معماری اخیر تمایل بیشتری به اختصار نما و خویشتنداری دارند.

ساختمانهای مدرن بیشتر و بیشتر در یک دکور مینیمالیستی (با تکنولوژی بالا یا سقف) به پایان می رسند ، آنها بر روی یک سطح صاف صاف و بدون هیچ گونه عناصر تزئینی تأکید می شوند. در طراحی مدرن ، هندسه روشنی حاکم است و از مواد ساده ای استفاده می شود – سایدینگ ، پانل های کامپوزیت و بسته های کم مصرف به اندازه یک دیوار کامل.

 

طراحی نمای ساختمان مسکونی

ویژگی های خاص

نمای خارجی ساختمان تعدادی از کارها را حل می کند:

– اجازه می دهد تا هوا آزادانه گردش کند ، به طوری که ساختمان “نفس می کشد” ، از داخل تمام رطوبت اضافی برداشته می شود.
– از ساختمان در برابر نفوذ باران و برف به داخل کشور محافظت می کند.
– عایق حرارتی و صوتی خوبی را فراهم می کند.
– به شکل گیری یک آب و هوای سالم در خانه کمک می کند ، در زمستان اتاق را گرم نگه می دارد ، و در تابستان – خنک ؛

لازم است درک کنیم که هر نما بار عملیاتی زیادی را تحمل می کند. بنابراین ، کار بر روی توسعه مجدد آن باید با دقت زیادی انجام شود ، به طوری که به هیچ وجه قدرت و یکپارچگی سقفها را مختل نمی کند و احتمال شرایط اضطراری را کاهش نمی دهد.

هنگام رو به دیوارهای ساختمان ، رعایت تمام ویژگی های فنی و مهندسی بسیار مهم است ، زیرا هرگونه ، حتی یک خطای جزئی ، توزیع مجدد فشار ناهموار را در پی دارد و می تواند منجر به تغییر شکل ساختار و تخریب بیشتر آن شود. ویژگی دیگر نماها این است که ابدی نیستند ، هرچند که ما انسان ها به خاطر تنوع طلب بودنمان این ویژگی را خیلی دوست داریم.

با خرید یک خانه قدیمی که سن آن بیش از ۲۰ سال است ، باید شرایط خارجی را بررسی کنید. به عنوان یک قاعده ، هر ساختمانی برای ۳۰ سال استفاده طراحی شده است ، اما از آنجا که تقاضا برای املاک و مستغلات بسیار سریعتر از ساخت آن در حال رشد است ، ساختمانها مدت زمان بیشتری کار می کنند.

هر خانه خصوصی نمی تواند نیم قرن بهره برداری را تحمل کند. بدون تعصب به شکل ظاهری و عملکرد عناصر فردی. به همین دلیل است که نما باید به صورت دوره ای تعمیر شود ، حتی اگر از مواد گران قیمت و با کیفیت ساخته شده باشد. از این مسئله غافل نشوید ، زیرا نه تنها ظاهر خانه ، بلکه قدرت سایر عناصر آن نیز به یکپارچگی نمای بیرونی بستگی دارد.

بسته به مکان ، نمای انواع زیر مشخص می شود:

اصلی؛
سمت؛
عقب
خیابان؛
حیاط

بیشترین توجه به نمای خارجی آن صورت می گیرد ، زیرا این قسمت از خانه است که مهمانان ابتدا می بینند و این برای او است که از بسیاری جهات تصور صاحبان خانه را ایجاد می کند.

 

طراحی نمای ساختمان مسکونی

 

 

بسته به ویژگی های طراحی نمای ساختمان مسکونی، نماها نیز می توانند ویژگی های فنی خود را داشته باشند:

– آن ها می توانند با سنگ یا آجرکاری باشند.
– اساس بتن یا یکپارچه است.
– نما هایی با پایه شفاف وجود دارد.

گزینه های لولا و تهویه می توانند طیف گسترده ای از پایان را داشته باشند. در بیشتر موارد ، استفاده از سایدینگ ، و همچنین انواع دیگر پانل ها ، سیمان الیاف ، پرسلان یا بتونه نیز مورد تقاضا است.

شیک ترین و تکنولوژیکی ترین نمای بیرونی نمای رسانه است. این طراحی ترکیبی از تعداد زیادی صفحه نمایش است ، به طوری که کل ساختمان مانند یک صفحه بزرگ به نظر می رسد. بسیار زیبا ، شیک و فوق مدرن است. به طور جداگانه ارزش ماندن در نمایهای تهویه و غیر تهویه را دارد.

 

اولین مورد شامل تشکیل یک شکاف تهویه کوچک بین دیوار و مواد روبرو است. بلافاصله در بالای مانع بخار تنظیم می شود. این گزینه به شما امکان می دهد از خانه در برابر تخریب زودرس محافظت کنید ، زیرا گردش هوا به شما امکان می دهد رطوبت و رطوبت بیش از حد را که در نتیجه فرآیندهای چگالش ظاهر می شود ، بیرون بیاورید. در همان زمان ، پوشش زیبایی زیبایی خانه را تزئین می کند و از دیوارها در برابر اثرات سو، عوامل جوی خارجی محافظت می کند.

سیستم های بدون تهویه هنگامی استفاده می شوند که سیستم گرمایشی لازم وجود نداشته باشد. اغلب در این مورد ، از آجر کلینکر استفاده کنید. این گزینه برای خانه های ساخته شده از چوب قابل قبول نیست ، زیرا چوب ماده ای قابل تنفس است و روکش آن باید مناسب باشد.

اگر نما را بدون شکاف برای تهویه رایگان نصب کنید ، پس از مدت زمان کوتاهی ، دیوارها شروع به پوسیدگی و ریزش می کنند.

در معماری ، چیزی به عنوان “نمای مرطوب” نیز وجود دارد – این نوعی نمای بیرونی است که برای ایجاد آن از مخلوط های ساختمانی استفاده می شود ، بنابراین آنها کاشی کاری ، گچ بری یا سنگ اندود شده اند. اما “نمای خشک” چیدمان را با استفاده از سیستم نصب و اتصال دهنده های نوع قاب پیشنهاد می دهد. اینها شامل اتمام های مختلف با پانل های سیمان الیاف و PVC و همچنین سایدینگ ، تخته سنگ و خانه بلوک است.

 

پیشنهاد نویسنده برای طراحی نمای ساختمان مسکونی: طراحی داخلی خانه، طراحی باغ فرانسوی

 

 

طراحی نمای ساختمان مسکونی

 

مواد تکمیل

هنگام انتخاب یک ماده برای پوشش نما با معیارهای اساسی ، آن را عملی ، قابل اعتماد ، از لحاظ ظاهری جذاب و مقرون به صرفه می دانند.

در ارزان ترین گزینه متوقف نشوید – اغلب چنین پس اندازهایی به قیمت کیفیت مواد انجام می شود. مهم است که به یاد داشته باشید که هر پوشش فقط زیبایی و سبک نیست ، بلکه قبل از هر چیز محافظت از دیوارها است. به همین دلیل مواد مورد استفاده برای اتمام باید در برابر رطوبت ، درجه حرارت شدید ، یخ زدگی و گرما ، محلول های اسید باز و تابش مستقیم اشعه ماورا بنفش مقاوم باشد. هر روکش نمی تواند درجه حرارت بیش از حد بالا یا برعکس ، پایین تر مناطق مختلف را تحمل کند. بنابراین ، اولین قدم انتخاب ماده ای است که در یک منطقه خاص آب و هوایی مقاوم و با دوام باشد.

نمای کاملاً مقرون به صرفه ای ایجاد نخواهد شد ، اما کاملاً واقع گرایانه است که بهترین گزینه پوشش را با پارامترهای فیزیکی و فنی مناسب انتخاب کنید تا قیمت نسبتاً کمی داشته باشد. انتخاب پارامترهایی که می توان به آنها تکیه کرد ، نه تنها می تواند به کاهش هزینه خرید مواد کمک کند ، بلکه همچنین مزایا و معایب تکمیل های ذاتی انواع مختلف را به وضوح مشخص می کند.

کارشناسان توصیه می کنند یک تور پیاده روی کوچک در خیابان های همسایه انجام دهند و به وضعیت نمای خانه هایی که حداقل ۲-۳ سال “زمستان گذرانی” می کنند توجه کنند. احتمالاً این دقیقاً همان چیزی است که به شما کمک می کند تا سرانجام در مورد گزینه اتمام تصمیم بگیرید ، یا بالعکس ، کاملاً از استفاده از گزینه های خاص خودداری کنید. همیشه بهتر است از اشتباهات دیگران درس بگیریم!

اولین چیزی که مردم هنگام انتخاب ماده به آن توجه می کنند ، اثر خارجی است. در اینجا هر صاحب خانه فقط به سلیقه خود متکی است ، اما باید بیشتر به نیازهای اصلی عملیاتی توجه شود.

کلیدهای خارجی در طراحی نمای ساختمان مسکونی عبارتند از:

مقاومت در برابر سوزش
مقاومت و استحکام پوشش؛
تمایل به محو شدن
توانایی مقاومت در برابر دمای بالا و پایین ؛
قابلیت نصب ، در دسترس بودن اجزای سازنده ؛
هزینه مواد

نوارهای جلویی

مواد مدرن و کاربردی که برای چیدمان نماهای تهویه دار استفاده می شود ، با فولاد گالوانیزه با یک پوشش پلیمری با دوام به پایان می رسد. تولید کنندگان کاست ها را در طیف گسترده ای از رنگ ها تولید می کنند. این یک ماده کاربردی و بادوام با تکنیک نصب ساده و واضح است.

گچ

یک نوع پایان بسیار محبوب ، زیرا گچ نه تنها تزئین می کند ، بلکه ساختمان را گرم می کند و همچنین به شما امکان می دهد سطوح با بافت را ایجاد کنید. اساس مواجهه با این نوع انواع آهک ، گچ و مخلوط سیمان شن و ماسه است. از مزایای این پوشش می توان به مقاومت در برابر رطوبت ، ویژگی های خوب عایق صوتی و حرارتی و همچنین قیمت پایین اشاره کرد. از منفی ها می توان احتمال ترک خوردگی تحت تأثیر دمای بالا را مشاهده کرد.

سایدینگ

یکی دیگر از گزینه های پرکاربرد برای اتمام دیوارهای خانه ها. این پوشش امکان تحقق تصمیمات معماری را فراهم می کند و همچنین از دیوارها در برابر تأثیرات نامساعد جوی محافظت می کند.
از مزایای سایدینگ مقاومت در برابر خرابی های عوامل خارجی ، عملکرد آسان و همچنین هزینه کم است. در صورت استفاده به دلایلی در حین استفاده ، این ماده قابل شستشو است. در میان کاستی ها ، تعیین پیچیدگی نصب امکان پذیر است ، باید شکاف هایی بین پانل های جداگانه باقی بماند ، که به “ته نشینی” داخل نمای حشرات کمک می کند. خوب ، علاوه بر این که سایدینگ کاملا شکننده است ، در برابر آسیب مکانیکی مقاوم نیست.

یک صخره

سنگ اغلب برای روکش های خارجی استفاده می شود. این ماده با دوام و بسیار جذاب است. به عنوان یک قاعده ، مواجهه به طور کامل یا انتخابی انجام می شود. در هر صورت ، بسیار پر زحمت و هزینه بر است ، اما نتیجه فراتر از همه انتظارات است!
از مزایای سنگهای طبیعی یا مصنوعی عایق حرارتی بالا ، محافظت موثر از دیوارها در برابر عوامل طبیعی مخرب و اثرات مکانیکی ، دوام و طراحی شیک است. تنها عیب این است که قیمت بسیار بالای خود مواد و کار در نصب آن است.

ظروف سنگی چینی

در سالهای اخیر ، ظروف سنگی چینی به یک ماده تکمیل کننده بسیار محبوب تبدیل شده است ، که به لطف آن خانه در مقابل چشمان ما تغییر شکل داده است. ظاهر کلی نما بعد از آستر نجیب و گران می شود و وجود چارچوب قاب مانع از تغییر شکل در اثر جمع شدن خانه می شود.

ساندویچ پانل

یکی دیگر از مواد مدرن و کاربردی که عایق حرارتی خوبی در ساختمان ایجاد می کند. از نظر فنی ، این ماده از ۲ ورق فلز تشکیل شده است که با استفاده از یک لایه عایق به یکدیگر متصل می شوند. مقاومت پوشش به دلیل فشار دادن است ، در حالی که طرف خارجی پانل می تواند تزئینی یا صاف باشد.

آجر

بلافاصله رزرو کنید که آجر استفاده شده در تزئینات و آجر ساختمان – این همان چیز نیست. مواد روبرو تحت فشار زیاد تولید می شوند ، این امر در گردش هوا اختلال ایجاد نمی کند ، مقاومت در برابر آتش نشان می دهد و به طور قابل اعتماد گرما را نگه می دارد. خانه با آجر برش نیازی به تعمیر و نگهداری اضافی ندارد و ظاهر عمومی ساختمان بسیار جذاب است. با این حال ، فقط یک منفی وجود دارد – هزینه بالای مواد و کار بر روی نصب آن.
اگر هیچ یک از گزینه ها پیش نیامد ، می توانید از تابلوی دیواری یا خانه مسکونی استفاده کنید. این پوشش های طبیعی ظاهری شاد ، اما در عین حال پیشرفته به خانه ها می دهند ، نقص دیوارها را به خوبی پنهان می کنند و اگر از چنین پوشش هایی به درستی مراقبت کنید ، می توانند سالها دوام داشته باشند.

 

طراحی نمای ساختمان مسکونی

 

 

پیشنهاد نویسنده برای طراحی نمای ساختمان مسکونی: ۷ اصل در طراحی داخلی و معماری ارگونومیک

 

 

پروژه های مرتبط با طراحی نمای ساختمان مسکونی که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با طراحی نمای ساختمان مسکونی

چرا طراحی نما اهمیت زیادی داره ؟

چون تاثیر مستقیم در فضای شهری داره ، با ساختمان معنا میده و از همه مهمتر اولین قسمت در ساختمانه که مخاطب با اون روبرو میشه و میتونه نظر مخاطبو به خودش جلب کنه

قبل از طراحی نما باید به چه نکته ای توجه کنیم ؟

قبل از شروع طراحی نما باید به کاربری ساختمان توجه کنیم که بتونیم طرحی مناسبو انجام بدیم

در طراحی نمای ساختمان باید به چه مواردی توجه کنیم ؟

طرح و مدل ورودی و بازشو ها استفاده از مصالح مناسب و با کیفیت در طراحی و اجرا بهره گیری از نمای ترکیبی و اینکه بتونیم تلفیقی زیبا با متریال های مختلف داشته باشیم

نمای خوب باید چه ویژگی داشته باشه ؟

نمای خوب باید نمایی باشه که هزینه تامین و نگهداری پایینی داشته باشه و بشه به راحتی اونو شست

برای داشتن نمای ساختمانی زیبا باید چکار کرد ؟

برای داشتن نمای زیبا و کاربردی باید با شرکت هایی که در این زمینه تخصص بالایی دارند مشورت کرد و در طراحی و اجرا از اونها بهره بگیریم

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۹۹۱۹۱۷۴۱ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]