طراحی نمای ساختمان مسکونی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089
23
بهمن

طراحی نمای ساختمان مسکونی

طراحی نمای ساختمان مسکونی

یکی از کارهایی که امروزه در میان افرادی با توان مالی بالاتر بسیار باب شده است، حرکت به سمت ساخت و ساز به ویژه ساخت ساختمان های مسکونی می باشد. اگر بخواهیم از مزایای این کار برای شما بگوییم مطمئنا خسته خواهید شد، چرا که علاوه بر داشتن مزایای مالی و اقتصادی بسیار عالی، دارای مزایای دیگری از جمله اعتبارتی می باشد که بسیاری از ما به دنبال آن هستیم.

اما در این میان ساختمان سازی به عنوان کاری بسیار پر درآمد و لذت بخش، مراحل بسیار زیادی دارد که برای طی کردن درست این مراحل باید خود را برای دوندگی های مالی و اداری آماده کنید. همچنین می بایست علاقه و وقت مورد نیاز این کار را داشته باشید. یکی از مشکلاتی که بسیاری از ساختمان های امروزی با آن مواجه هستند، کم کیفیت بودن یا در بیشتر مواقع بی کیفیت بودن آن هاست. چرا که معماران و سازندگان آن ساختمان ها وقت و توجه کافی برای پروژه های خود خرج نمی کنند و به همین سبب ساختمانی که مصالحی با کیفیت پایین و نمایی نامطلوب دارد  را به مشتری خود تحویل می دهند.

گفتیم نما! شاید تا به حال از دید یک معمار به نمای ساختمان خود یا حتی اطرافیانتان توجه نکرده باشید. در حالی که یکی از مهم ترین موضوعات در معماری های مسکونی، توجه و اهمیت دادن به نما می باشد.

اولین موضوعی که بهتر است به آن توجه کنید انتخاب مصالح و همچنین رنگ مناسب برای نماست. چرا که هر طرح و هر نمایی جلوه‌ی متفاوتی به ساختمان شما می بخشد. در واقع هر جسمی روح دارد و شما با این کار روح به ساختمان خود می بخشید.

اگر می خواهید نمای خوبی را برای ساختمان خود انتخاب کنید خودتان را جای بینندگان بگذارید و از چشم آن ها به ساختمان خود نگاه کنید. آیا در حال حاضر از نمای ساختمان خود لذت می برید؟ با خود می گویید “چه معمار و کارفرمای باسلیقه ای.

 

طراحی نمای ساختمان مسکونی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

 

ویدیو + صوت طراحی نمای ساختمان مسکونی

نسخه ویدیویی

 

 

نسخه ی صوتی

 

 

 

 

 

طراحی نمای ساختمان مسکونی
طراحی نمای ساختمان مسکونی

شما می توانید برای طراحی نمای ساختمان خود از مصالح مختلفی از جمله سنگ، چوب، سیمان، آجر و غیره استفاده کنید که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.

وقتی فردی از کنار ساختمان شما رد می شود، نمی تواند داخل آن را ببیند. هر چقدر هم که شما داخل ساختمان و خانه‌ی خود را زیبا و باسلیقه چیده باشید و برای آن زمان و هزینه‌ی زیاد صرف کرده باشید، بینندگان خارح از خانه، تنها نمای ساختمان مسکونی شما را می بینند. به همین دلیل معماران و سازندگان یک ساختمان، زمان و وسواس زیادی را صرف نمای خانه می کنند تا بتوانند زیبایی و هماهنگی مناسبی را میان اجزای ساختمان شما ایجاد کنند. البته این زیبایی و هماهنگی فقط مربوط به ساختمان شما نیست. بلکه باید هماهنگی در بین تمام ساختمان های یک محل نیز وجود داشته باشد.

تا به حال به خانه‌های کشورهای خارجی در فیلم ها توجه کرده اید؟ همه‌ی خانه‌ها در یک رده‌ی ظاهری قرار دارند. چیزی که در کشور ما کمتر به آن توجه می شود. چرا که در این جا همه‌ی سازندگان و مالکان می خواهند ساختمان خود را طوری بسازند که زودتر به فروش برسد و توجهی به هماهنگی میان ساختمان های محل نمی کنند.

پیشنهاد نویسنده برای طراحی نمای ساختمان مسکونی: طراحی دکوراسیون داخلی مجتمع تجاری، طراحی نمای اداری

 

 

طراحی نمای ساختمان مسکونی

نما چیست؟

مفهوم و کلمه‌ی “نما” از واژه ایتالیایی “faccia” گرفته شده است که به معنای “صورت یک چیز” است. نمای خانه به دیوارهای خارجی آن گفته می شود که عناصر تزئینی زیبا و مناسبی در آن استفاده شده تا چشم مخاطب را به خود جلب کند. اصطلاح دیوار بیرونی مترادف کلمه‌ی نما است.

نمی توان گفت از همان ابتدایی که معماری به طور جدی توسط بشر، مورد بررسی قرار گرفته شد، نما عنصر مهم آن بوده، بلکه بعدها و در زمان معماری باروک و روکوکو، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا کرده و در میان محافل معماری مورد بحث قرار گرفته است.

پس از آن دوره بود که ستون هایی با سرستون های مجلل ، نقش‌برجسته های پیچیده گچ بری شده و طرح های ظریف که اکنون توسط معماران با استفاده از مواد پیچیده تر به طور جهانی مورد استفاده قرار می گیرد، کشف شد. در آغاز قرن نوزدهم ، معماران تصمیم گرفتند تا طراحی های مدرن و سبک مدرنیته را جایگزین سبک های مجلل و باستانی کنند.

ویژگی های خاص نما

شاید بعد از تمام این بحث های تاریخی، برایتان سوال باشد که نمای ساختمان چه فایده ای دارد؟ چرا باید نمای ساختمان خود را با دقت انتخاب کنیم؟ استفاده از مصالح مختلف در نمای ساختمان چه تاثیری دارد؟

 • نما به ساختمان این اجازه را می دهد تا هوا آزادانه در گردش باشد ، به طوری که اصطلاحا ساختمان “نفس می کشد”. با نفس کشیدن ساختمان و با داشتن نمای مناسب، رطوبت موجود در بافت ساختمان شما، در سطح مناسبی قرار می گیرد.
 • داشتن نما بر روی ساختمان باعث می شود ساختمان شما از عوامل خارجی مانند برف و باران محافظت شود و این عوامل خارجی به داخل آن نفود نکند.
 • می تواند به خوبی از ورود گرما و همچنین صدا به داخل خانه جلوگیری کند.

البته تمام این مزایا در صورتی برای ساختمان شما امکان پذیر است که از مصالح مناسبی برای ساختمان خود استفاده کنید.

هنگامی که می خواهید برای نمای ساختمان خود تصمیم بگیرید ، رعایت و توجه به تمام ویژگی های فنی و مهندسی بسیار مهم است ، زیرا هرگونه کوتاهی، حتی یک خطای جزئی ، مشکلات زیادی را با خود به همراه دارد و می تواند منجر به تغییر شکل ساختار و تخریب آن شود.

ویژگی دیگر نماها این است که همیشگی نیستند ، هرچند که ما انسان ها به خاطر تنوع طلب بودنمان این ویژگی را خیلی دوست داریم! همیشگی نبودن نما به این معنا نیست که بعد از مدت کوتاهی شما مجبور به صرف زمان و هزینه‌ای دوباره برای نمای ساختمان خود می شوید. این را همیشه در نظر داشته باشید که هر چیزی بعد از مدتی تخریب می شود و این موضوع به شرایط محیط و همچنین نحوه ی استفاده از آن نیز بستگی دارد.

با خرید یک خانه قدیمی که سن آن بیش از ۲۰ سال است ، باید در اولین مرحله شرایط خارجی را بررسی کنید. طبق یک قاعده ی کلی ، هر ساختمان به طور متوسط برای ۳۰ سال استفاده طراحی شده است ، اما از آنجا که تقاضا برای املاک و مستغلات بسیار سریعتر از ساخت آن در حال رشد است، ساختمان ها مجبور هستند مدت زمان بیشتری کار کنند.

هر خانه مسکونی نمی تواند بیشتر از نیم قرن معادل ۵۰ سال استفاده را تحمل کند. به همین دلیل است که شما باید خانه ی خود را بعد از مدتی بازسازی کرده و نمای آن را از نو انتخاب کنید و بسازید.

بسته به مکان قرار گرفتن ساختمان ، نما در انواع زیر مشخص می شود:

 • نمای اصلی؛
 • نمای جانبی یا نمای هر سمت؛
 • نمای پشت یا عقب
 • نمای رو به خیابان؛
 • حیاط

بیشترین توجه به نمای اصلی خانه می شود ، زیرا این قسمت از خانه ابتدایی ترین مکانی است که مهمانان با آن مواجه میشوند. به همین خاطر اهمیت بیشتری دارند و بیشتر مورد توجه قرار می گیرند.

نمای ساختمان
نمای ساختمان

 

 

با توجه به ویژگی های طراحی نمای مسکونی یک خانه، هر طراحی نما می تواند ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فرد به خود را داشته باشد. مانند:

 • آن ها می توانند با سنگ یا آجرکاری طراحی شده باشند.
 • مصالح اصلی آن ها می تواند متفاوت باشد.

گزینه های لولا و تهویه می توانند طیف گسترده ای از پایان را داشته باشند. در بیشتر موارد ، استفاده از سایدینگ ، و همچنین انواع دیگر پانل ها ، سیمان الیاف ، پرسلان یا بتونه نیز مورد تقاضا است.

طراحی نمای ساختمان های مسکونی از اهمیت بیشتری نسبت به سایرین برخوردار است. چرا که افراد خارج از ساختمان های مسکونی در اولین نگاه به نمای آن نگاه می کنند. اما در ساختمان های اداری و تجاری (هرچند آن ها نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند) افراد خارج از ساختمان، تنها به داخل آن مکان توجه می کنند.

 

پیشنهاد نویسنده برای طراحی نمای ساختمان مسکونی: طراحی داخلی خانه، طراحی باغ فرانسوی

 

 

مواد تکمیل کننده و سازنده نمای ساختمان

زمانی که می خواهید مصالح و مواد مورد استفاده برای نمای خود را انتخاب کنید، قبل از هر چیزی درباره‌ی مزایا و معایب هر نما مطالعه کنید. به عنوان مثال نمای سنگی با اینکه بسیار لوکس و زیبا هستند و همچنین شست و شوی بسیار آسانی دارند، اما از لحاظ قیمت، بسیار گران قیمت می باشند.

یکی از مهم ترین نکاتی که در انتخاب مواد و مصالح باید به آن توجه کنید این است که هر ارزان بودنی بی حکمت نیست. گاهی اوقات پیش می آید که برخی شرکت های معماری به شما مصالح نمای ارزانی را پیشنهاد می کنند. شاید در ابتدا تصور کنید چقدر نکته‌ی مثبتی‌ست. اما به این موضوع توجه کنید که اگر مصالح با جنس مناسب ۲۰ تا ۳۰ سال برای ساختمان شما عمر کند، مصالح ساختمان با جنس و قیمت بسیار پایین، تنها ۱۰ سال برای ساختمان شما ماندگار هستند.

علاوه بر آن هر گران بودنی نیز، به معنای کیفیت بالا نیست. به همین خاطر است که می گوییم قبل از انتخاب مصالح، درباره‌ی آن ها مطالعه کنید.

پیش تر گفتیم توجه کردن به هماهنگی در نمای ساختمان، از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین گفتیم هماهنگی تنها مربوط به اجزای یک ساختمان خاص نمی شود. بلکه نمای ساختمان شما باید با نمای ساختمان های اطراف خودش نیز هماهنگی داشته باشد.

یک محله را تصور کنید که ساختمان ها و خانه های زیادی دارد. بعضی از آن ها نمای باستانی و قدیمی داشته و برخی دیگر نمای مدرن و ساده ای دارند. به نظر شما این محله با چنین ویژگی هایی بهتر است یا محله ای که همه‌ی ساختمان های آن، یک هماهنگی نسبی و مناسب برای خود دارند.

اولین چیزی که بیشتر مردم برای انتخاب مصالح خود به آن توجه می کنند، ظاهر کار است. در حالی که برای طراحی و ساخت نما باید به نکاتی مانند اقلیم، آب و هوا و نحوه‌ی استفاده ساختمان توجه کرد.

هنگامی که می خواهید نمایی را برای خانه خود انتخاب کنید، باید به برخی نکات مهم توجه کنید. به عنوان مثال:

 • مقاومت در برابر عوامل خارجی مانند گرد و غبار، باد و باران، برف و غیره
 • مقاومت و استحکام پوشش؛
 • توانایی مقاومت در برابر دمای بالا و پایین و همچنین مقاومت در برابر انبساط و انقباض ؛
 • قابلیت نصب و در دسترس بودن اجزای سازنده ؛
 • و هزینه مواد
 • نوارهای مورد استفاده در قسمت جلویی ساختمان
 • مواد مدرن و کاربردی که برای نماها استفاده می شود ، با فولاد گالوانیزه با یک پوشش پلیمری با دوام ساخته می شود.

گچ در نما

یکی از نماهای بسیار کاربردی و زیبا برای نمای ساختمان های مختلف، که علاوه بر زیبایی و جلوه‌ای جذاب، قیمت مناسبی نیز دارد، نمای گچی است. این نما نه تنها قیمت و ظاهر مناسبی دارد، بلکه ساختمان را زیباتر از آن چه هست نشان می دهد و همچنین به شما امکان می دهد در سطوح ساختمان خود بافت هایی را ایجاد کنید. اساس این نوع ماده آهک ، گچ و مخلوط سیمان، شن و ماسه است. از مزایای این پوشش می توان به مقاومت در برابر رطوبت ، توانایی و مقاومت خوب به عنوان عایق صوتی و حرارتی و همچنین قیمت پایین اشاره کرد. همچنین از موارد منفی آن نیز می توان ترک برداشتن نما را نام برد.

سایدینگ

شاید با خود بگویید نمای سایدینگ به چه نمایی گفته می شود؟

در واقع نمای سایدینگ به دیوار های خارجی گفته می شود که در اطراف یک ساختمان قرار دارد. یکی از مهم ترین مزایای این نما که می توان گفت از وظایف آن نیز محسوب می شود، محافظت از ساختمان در برابر عوامل خارجی از جمله آب باران است.

در واقع از این نما برای هدایت آب باران به زمین استفاده می شود. چرا که باقی ماندن آب بر روی نما یا بام خانه، در طولانی مدت باعث بروز مشکلات متعددی می شود.

از مزایای سایدینگ مقاومت در برابر عوامل خارجی ، عملکرد آسان و همچنین هزینه کم است. همچنین این ماده قابل شستشو است پس نگران کثیفی آن نباشید. یکی از مشکلاتی که در ارتباط با این نما وجود دارد، سختی نصب آن است. برای نصب این نوع نما ها به هیچ عنوان به تنهایی اقدام نکنید. در ابتدا متخصصان ماهری را انتخاب کرده و بعد از مشاوره از آن ها بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهند.

 

نمای ساخته شده از سنگ

سنگ اغلب برای روکش های خارجی یک نما استفاده می شود و با دوام و بسیار جذاب است.

از جمله مزایایی که می توان برای نماهای سنگی مثال زد می توان به عایق بودن آن در بابر حرارت اشاره کرد که باعث خنک ماندن داخل ساختمان در تابستان می شود. تنها عیب این نوع از نما این است که قیمت بسیار بالایی داشته و استفاده از آن پر هزینه است.

از آن جایی که این نما طرفداران بسیار زیادی دارد، ما می خواهیم بیشتر به این نما بپردازیم. در ابتدا می خواهیم مزایا این نوع از نما را با هم بررسی کنیم.

زیبایی: یکی از چیزهایی که برای کارفرمایان بسیار اهمیت دارد زیبایی است که سنگ های نما این موضوع را در خود جای می دهند.

 • مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی مختلف
 • چسبندگی این ماده برای استفاده از آن در نما
 • نگهداری و شست و شوی آسان

 

استفاده از ساندویچ پانل یا پنل

یکی دیگر از مواد مدرن و کاربردی که عایق حرارتی خوبی در ساختمان ایجاد می کند، پنل می باشد. از نظر فنی ، این ماده از ۲ ورق فلز تشکیل شده است که با استفاده از یک لایه عایق به یکدیگر متصل می شوند.

 

آجر در نما

یکی از کاربردی ترین و متداول ترین موادی که برای نمایهای ساختمان استفاده می شود، آجر می باشد. احتمالا شما با ماهیت آن آشنا هستید. آجرها انواع مختلفی دارند.

 • اجرنمای شاموتی که بیشتر در رنگ های مایل به زرد و قهوه ای در بازار موچود است.
 • آجرنمای پلاک که با نام آجرنمای قزاقی نیز وجود دارد.
 • آجرنمای رستیک که یک آجر نسوز محسوب می شود
 • آجرنمای کرکره‌ای
 • آجرنمای حصیری که به عنوان یکی از زیباترین آجرنماها شناخته می شود.
 • آجرنمای لعابی
 • آجرنمای نسوز

علاوه بر توضیحاتی که برای شما داده شد، شما می توانید برای انتخاب نمای مسکونی مناسب برای خانه خود با متخصصین گروه دکوطرح تماس گرفته و در مشاوره‌ای رایگان، سوالات خود را از آن‌ها بپرسید.

 

 

پیشنهاد نویسنده برای طراحی نمای ساختمان مسکونی: ۷ اصل در طراحی داخلی و معماری ارگونومیک

 

 

پروژه های مرتبط با طراحی نمای ساختمان مسکونی که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با طراحی نمای ساختمان مسکونی

چرا طراحی نما اهمیت زیادی داره ؟

چون تاثیر مستقیم در فضای شهری داره ، با ساختمان معنا میده و از همه مهمتر اولین قسمت در ساختمانه که مخاطب با اون روبرو میشه و میتونه نظر مخاطبو به خودش جلب کنه

قبل از طراحی نما باید به چه نکته ای توجه کنیم ؟

قبل از شروع طراحی نما باید به کاربری ساختمان توجه کنیم که بتونیم طرحی مناسبو انجام بدیم

در طراحی نمای ساختمان باید به چه مواردی توجه کنیم ؟

طرح و مدل ورودی و بازشو ها استفاده از مصالح مناسب و با کیفیت در طراحی و اجرا بهره گیری از نمای ترکیبی و اینکه بتونیم تلفیقی زیبا با متریال های مختلف داشته باشیم

نمای خوب باید چه ویژگی داشته باشه ؟

نمای خوب باید نمایی باشه که هزینه تامین و نگهداری پایینی داشته باشه و بشه به راحتی اونو شست

برای داشتن نمای ساختمانی زیبا باید چکار کرد ؟

برای داشتن نمای زیبا و کاربردی باید با شرکت هایی که در این زمینه تخصص بالایی دارند مشورت کرد و در طراحی و اجرا از اونها بهره بگیریم

 

گالری تصاویر طراحی نمای ساختمان مسکونی

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۷ میانگین: ۵]