تزئینات داخلی عید 1401
15
دی

تزئینات داخلی عید ۱۴۰۳

تزئینات داخلی عید ۱۴۰۳

روش های ایده آل طراحی دکوراسیون نوروزی

عید باستانی نوروز را با رسم و رسوماتی مثل خانه تکانی، دید و بازدید، سبزی پلو با ماهی، تخم مرغ رنگی، پوشیدن لباس های نو، چیدن سفره هفت سین و … می شناسیم. بیشترین تعطیلات همگانی را ما در نوروز می توانیم، ببینیم و نوروز همه ایرانیان را با مذهب، پیشینه، اعتقادات وگرایش های سیاسی مختلف می تواند با هم متحد کند. این جشن و سنت دیرینه از زمان زرتشت و در طول هزاران سال پابرجا بوده و تلنگری از زمین و جهان هستی برای یک شروع دوباره است. در این تعطیلات پر هیاهو قطعا کارهایی هم لازم است تا شما انجام دهید و شاید نیاز به یک راهنما داشته باشید، راهنمایی که مرحله به مرحله همراهتان باشد و به ویژه در بخش دکوراسیون عید نوروز ایده های جدیدی را به شما معرفی کند. به همین دلیل راهنمای ویژه عید ۱۴۰۳ را برای شما علاقه مندان به طراحی داخلی نوشتیم تا از آن نهایت استفاده را ببرید!

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

 

تزئینات داخلی عید ۱۴۰۳

تاریخچه نوروز

اول فروردین یعنی اولین روز بهار و شروع رسمی سال در برخی از کشورها و البته در تقویم ایرانی. اسم این روز نوروز است و از زمان های کهن در میان ایرانیان جایگاه خاصی دارد. ریشه نوروز به زمان باستان برمی گردد و واژه ای اوستایی است. از دیرباز نوروز را به دو دسته عام و خاص تقسیم کرده اند؛ روز عام اولین روز فروردین و روز خاص ششمین روز فروردین که با عنوان «روز خرداد» هم از آن یاد می شود. حکایت های زیادی از نحوه پیدایش این روز فرخنده وجود دارد که موثق ترین آن برمی گردد به جمشید پادشاه چهارم پیشدادی ایران که به دستور اهورا مزدا شروع به مقابله با اهریمن کرد و این روایت در کتاب اوستا تایید شده است.

 

تغییر دکوراسیون تا قبل از عید نوروز

اسفند ماه که از راه میرسد خانم ها به فکر خانه تکانی و ایجاد تغییراتی در دکوراسیون داخلی منزل شان می افتند و دوست دارند تا فرا رسیدن عید نوروز خانه ای تمیز و شیک داشته باشند، اگر شما هم میخواهید در سال نو دکوراسیونی نو داشته باشید برایتان بهترین ایده های تغییر دکوراسیون را آورده ایم. خانه تکانی یکی از آیین های عید نوروز است که به واسطه آن وسایل قدیمی و اضافه دور ریخته میشوند، بخش های مختلف خانه تمیز میشوند و تغییراتی در دکوراسیون شکل میگیرد. با آمدن فصل بهار و عید نوروز نمیتوان با همان دکوراسیون قدیمی به استقبال سال نو رفت، اما شاید با خودتان بگویید تغییر دادن دکوراسیون کلی هزینه میخواهد اما بهتر است بدانید گاهی با یک سری جا به جایی ها بین وسایل منزل، رنگ کردن دیوارها و اضافه کردن چند گل و گلدان میتوانید دکوراسیونی جدید خلق کنید کافیست دست به کار شوید و با ایده ها و اصول عنوان شده بسیار ساده در این بخش از دنیای مد نمناک ظاهر جدیدی به منزل تان ببخشید.

 

دکوری های ریز و اضافه را جمع کنید

اولین کاری که انجام میدهید این است که اگر خانه تان پر از تزیینات ریز و درشت است آن ها را حذف کنید، تزیینات زیاد خانه را شلوغ به هم ریخته نشان میدهد. فضای خانه را از هرگونه وسایل دکوری ریز خلوت کنید و بدانید برای اتاق پذیرایی یک تابلو و یک گلدان کافی است.

 

نور پردازی کنید

یکی از کم هزینه ترین ایده هایی که برای داشتن یک دکور بهاری، نورپردازی طبیعی در محیط منزل است. برای این کار لازم است پرده ها را کنار بزنید تا نور به درون خانه شما راه یابد و بتوانید از زیبایی های فصل بهار لذت ببرید.

 

پرده ها را تعویض کنید

معمولا در زمستان بسیاری از افراد از پرده های ضخیم استفاده می کنند. با فرا رسیدن بهار وقت آن رسیده است که پرده های ضخیم خود را تعویض کنید و به جای آن از پرده های نازک و توری استفاده کنید . پرده های جدید را با رنگ دیوارها و مبل ها هماهنگ کنید.

 

دیوار ها را رنگ کنید

برای بهاری ساختن حال و احوال خانه دیوارها را با رنگهای بهاری رنگ آمیزی کنید اما تنها راه بهاری شدن خانه، رنگ کردن دیوارها نیست. رنگ آمیزی میتواند از طریق پرده، کوسن، گلدان، قاب و حتی ظروف مورد مصرف در خانه هم انجام شود.

 

استفاده از گل ها فراموش نشود!

شما برای داشتن یک دکوراسیون بهاری نیازی به تغییر تمامی وسایل خود ندارید ، بلکه تنها کافی است از گلدان های گل طبیعی در فضا برای رسیدن به یک چیدمان بهاری بهره بگیریدو دسته گل زیبایی با رنگ های شاد روی میز قرار دهید. با آوردن گل های تازه به داخل خانه عطر گل های لوندر، پونه و گل رز را نفس بکشید. همچنین شما می توانید گل های رونده و گل های آپارتمانی را گوشه منزل خود بگذارید و حس و حال بهار را وارد خانه نمایید . استفاده از گل های گلخانه ای در تراس یا رسیدگی به باغچه حیاط نیز سبب می شود شما به راحتی بدون صرف هیچ گونه هزینه ای به این دکوراسیون زیبا برسید.

 

با فرش های رنگی خانه را بهاری کنید

اگر در زمستان تمام خانه را با فرش و موکت پوشانده اید ، اکنون وقت آن رسیده که تنها قسمتی از خانه را فرش بیاندازید و باقی فرش ها را جمع کنید . شما می توانید با استفاده از فرش های سنتی با رنگ روشن فضای خانه تان را بهاری کنید.

 

از قاب های رنگی مخصوص بهار استفاده کنید

قاب های رنگی زیبا شما را به یک دکوراسیون بهاری نزدیک می کند. بنابراین بهتر است تابلوهایی از طبیعت زیبا و گل های رنگارنگ بهاری را به دیوار خود نصب کنید و از حال و هوای بهاری خانه خود لذت ببرید.

 

آشپزخانه را بهاری کنید

اگر می خواهید با هزینه کم تغییر اساسی در آشپزخانه به وجود آورید از کاشی ها و دیوارپوش های بین کابینتی استفاده کنید. این کاشی ها و دیوار پوش ها در رنگ ها و طرح های متنوعی وجود دارند. از رنگ های کابینت برای انتخاب طرح ایده بگیرید و نقوش رنگارنگ و شادتر را به کار ببرید. اگر می خواهید با هزینه کم آشپزخانه تان تغییر کند و نمی توانید کابینت خود را عوض کنید، می توانید از استیکرها و برچسب های کابینت استفاده کنید و از دو رنگ مکمل استفاده کنید و از استیکرهای طرح دار و ساده در کنار هم استفاده کنید.

 

سرویس بهداشتی را تزئین کنید

برای شیک تر و خاص تر شدن سرویس بهداشتی را تزیین کنید . شمع های تزیینی، گلدان های کوچک گل و چند وسیله بهداشتی را درون سینی متناسب با رنگ بندی و سایر وسایل گذاشته و آن را در گوشه ای از سرویس بهداشتی خود قرار دهید. همچنین شما می توانید گیاهانی که به نور طبیعی کمی نیاز داشته و در مکان های مرطوب مقاوم هستند را تهیه کرده و درون سرویس بهداشتی خود بگذارید. از قفسه ها، شلف ها و جا حوله ای های متفاوت و جدید در سرویس بهداشتی استفاده نمایید.

 

از میزهای شفاف و شیشه ایی استفاده کنید

برای بزرگ تر نشان دادن فضاهای کوچک خانه ی خود از میزهای شفاف و شیشه ایی استفاده نمایید و اشیاء را گروهی روی تاقچه یا فضاهای روی شومینه قرار دهید.

 

یک آباژور زیبا بخرید

با خرید یک آباژور زیبا به استقبال عید نوروز ۱۴۰۳ بروید! برای تغییر ترکیب رنگ و تغییر دکوراسیون منزل یک آباژور شیک و هماهنگ با رنگ دکوراسیون انتخاب کنید مثلا آباژوری انتخاب نمایید که کلاهک آن رنگ دکوراسیون و پایه آن نیز با سلیقه شما هماهنگ باشد.

 

از آیینه استفاده نمایید

برای تغییر در دکوراسیون منزلتان از یک آینه بزرگ قدی یا آینه کنسول استفاده کنید. اگر هم می خواهید خیلی ارزان آینه منزل تان که قدیمی شده را تغییر دهید فریم آینه را رنگ کنید و آن را نو کنید.

 

قفسه کتابخانه را رنگ کنید

کتابخانه نیز می تواند کانون توجه مهمانان علاقمند به کتاب باشد پس برای ایجاد تغییر قفسه کتابخانه را دو یا سه رنگ کنید و یک تضاد رنگی چشم نواز ایجاد کنید تا لوازم دکوری و کتاب ها در آن بیشتر به چشم بیایند.

 

از مجسمه ها و تابلوهای نقاشی استفاده کنید

یک ایده عالی برای تغییر ارازن دکوراسیون منزل به خصوص اتاق پذیرایی استفاده از یک تابلوی نقاشی یا تابلو فرش رنگی بزرگ است.

 

از شمع استفاده کنید

شمع ازجمله وسایلی است که با تمام سبک های دکوراسیون هماهنگ است وخیلی راحت با دکوراسیون شما هماهنگ می شود پس از شمع های زیبا در دکوراسیون خانه استفاده نمایید و حال و هوای خانه را عوض کنید.

 

نکاتی سریع و ارزان برای طراحی داخلی نوروزی!

 • کلیه وسایل اتاق به جز مبلمان و قالیچه های بزرگ را از اتاق بیرون ببرید.کلیه آثار هنری، لوازم فرعی، کتاب ها، چراغ ها و قطعات کوچک مبلمان را از اتاق خارج کنید و اتاقرا از لوازم اضافی کاملا خالی کنید.
 • محل قطعات بزرگ مبلمان را تغییر دهید. با قرار دادن آن ها در قسمت های دیگر اتاق می توان از فضای آن استفاده بهینه کرد یا بهلحاظ زیبایی شناسی اتاق دلپذیر تری خلق کرد، آیا مبلمان دیگری برای جایگزین کردن دارید تا چشم انداز بهتری به اتاق بدهد یا این که باید مبلمان را به اتاق دیگری منتقل کنید؟ از تغییر چیدمان مبلمان به سبک مدرن تر هراسی به خود راه ندهید.مثلا کاناپه خود را به شکل ضربدری بچینید.هرگز یک اتاق کوچک را با مبلمان بزرگ و زیاد اشغال نکنید.
 • بعد از چیدن مبلمان در جای مناسب می توانید وسایل متوسط از جمله آثار هنری، قطعات کوچک مبلمان و لوستر های بزرگ را بچینید.در نظر داشته باشید که چینش وسایل منزل در یک وضعیت جدید می تواند استفاده بهینه از اتاق را برای شما امکان پذیر کند.آیا وسایل این اتاق در اتاقی دیگر جلوه ی بیشتری نخواهد داشت؟ اتاق شما یک انباری نیست که همه یلوازم خود را در آن جای دهید.تغییر دکوراسیون به معنای قرار دادن لوازم غیر ضروری در اتاق نیست .این مرحله نیز هزینه ای به شما تحمیل نخواهد کرد.
 • اکنون زمان چیدن وسایل کوچک تر فرا رسیده است. به خاطر داشته باشید که لازم نیست تمام سطح اتاق پوشیده از وسایل شود مجددا درباره جابجایی وسایل از این اتاق به اتاق دیگر بیاندیشید.مهمتر این که از وسایلی که به کارتان نمی آید یا آن را دوست ندارید استفاده نکنید. اگر یک سری وسیله دارید آن ها را کنار هم بچینید و هرگز در سرتاسر اتاق پخش نکنید.
 • سرویس بهداشتی را فراموش نکنید، با تعویض عناصر کوچک مانند حوله ها، صابون، پرده و … با رنگ های تاثیر گذار می توانید تم این فضا را به راحتی و ارزان تغییر دهید.
 • دیوار یک اتاق را با رنگی برجسته رنگ آمیزی کنید.رنگ کردن مقرون به صرفه ترین راه برای تغییر دکوراسیون است. دیوار اصلی فضا را با رنگی مکمل یا متضاد مبلمان رنگ آمیزی کنید.
 • به جای خرید قطعه ی جدیدی از مبلمان، کوسن یا فرش و پتوی داخل فضا را با انواع جدید
 • نور های موضعی مثل نور چراغ های هالوژن و نور های جهت دار مثل آباژور ها و چراغ های تزیینی پایه دار را فراموش نکنید.با استفاده از این نورپردازی می توانید مانع از کسالت آور شدن فضا شوید.برای خلق جلوه ای جذاب برای یک فضا به دنبال یک عنصر جانبی گران قیمت نباشید می توانید با نورپردازی فکر شده از یک عنصر ارزان قیمت، شاهکاری هنری بسازید.
 • به جای تغییر کلی رویه ی کابینت ها در آشپزخانه فقط سینک ظرفشویی قدیمی را با انواع جدید و مدرن عوض کنید از دیدن نتیجه این کار شگفت زده می شوید.
 • اگر پنجره شما قدیمی و فرسوده شده است ولی امکان تعویض آن را ندارید می توانید از جادوی پرده کمک بگیرید که می تواند با قیمتی کمتر نمای پنجره ی شما را زیبا کند.
 • مواد طبیعی و خوردنی نیز می تواند برای این کار به کمک شما بیاید. با اضافه کردن ظرفی از میوه های فصل به راحتی تغییری جذاب در دکوراسیون خود ایجاد کنید. گیاهان سبز نیز می توانند کارساز باشند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]