تاثیر گرمای زمین در صنعت ساختمان
01
آذر

تاثیر گرمای زمین در صنعت ساختمان

تاثیر گرمای زمین در صنعت ساختمان

گرمای زمین چه تاثیری روی ساختمان سازی دارد؟

همانطور که اثرات تغییرات آب و هوایی به طور فزاینده ای قابل مشاهده است، با دمای گرم تر و تغییرات شدیدتر و تغییرات آب و هوایی شدید، ساختمان ها باید برای سازگاری با محیط خود سازگار شوند. در اینجا ما برخی از چالش‌های مهم زیست‌محیطی را که انتظار می‌رود تغییرات آب و هوایی در سرتاسر جهان ایجاد کند – و اینکه چگونه می‌توانیم از طریق شیوه‌های ساختمانی هوشمندانه‌تر برای آن‌ها آماده شویم، برجسته می‌کنیم. در حالی که برنامه ریزی شهری و زیست محیطی آینده باید پیش بینی های تغییرات آب و هوایی را در نظر بگیرد، ما نمی توانیم نقش خود را در به حداقل رساندن سهم خود در فشار محیطی فراموش کنیم. مهمترین گام در آماده سازی برای تغییرات آب و هوایی، کاهش تأثیری است که در وهله اول ایجاد می کنیم. در سطح فردی و در مقیاس جهانی. انتخاب مصالح ساختمانی تولید شده پایدار اولین قدم عالی است.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

تاثیر گرمای زمین در صنعت ساختمان

تاثیرات گرمایش زمین بیش از چیزی‌ست که تصور می کنید!

تغییرات آب و هوایی تأثیر قابل توجهی بر مشاغل، جامعه و افراد دارد. به طور فزاینده ای درک می شود که تغییر به سمت اقتصاد کم کربن مورد نیاز است. بخش ساختمان و ساخت و ساز در این تغییر نقش اساسی دارد. انتشار گازهای گلخانه ای (GHG) این بخش تقریباً ۴۰ درصد از انتشار گازهای گلخانه ای جهانی را تشکیل می دهد (WBCSD 2018). عوامل اصلی این انتشارات مواد مورد استفاده و همچنین گرمایش، سرمایش و روشنایی ساختمان ها و زیرساخت ها هستند. آغاز دهه گذشته تا حدی صرف بحث در مورد دارایی های سرگردان، یعنی خطر کاهش ارزش دارایی ها در صنعت نفت و گاز به دلیل مقررات و تغییرات بازار شد. اکنون به طور فزاینده ای آشکار می شود که، به دلیل انتشار کربن مستقیم و غیرمستقیم، دارایی های املاک و مستغلات و پروژه های ساختمانی ممکن است سرگردان نشوند، اما نیاز به تزریق سرمایه اضافی برای نوسازی دارند، و بنابراین ممکن است نیاز به تعدیل حاشیه ها باشد. این می تواند منجر به کاهش ارزش عظیم شود. از آنجایی که برای بسیاری از صنایع از اهمیت اساسی برخوردار است، بخش ساختمانی با کربن فشرده به طور فزاینده ای در کانون توجه بحث تغییرات آب و هوا قرار می گیرد.

 

تغییرات آب و هوا و بخش ساخت و ساز

بخش مصالح ساختمانی و ساخت و ساز با دو چالش عمده مواجه است که ذینفعان بخش در امتداد زنجیره ارزش ساخت و ساز را از دو جهت در معرض خطرات تغییرات آب و هوایی قرار می دهد. از یک طرف، این بخش از طریق انتشار گازهای گلخانه ای (GHG) به تغییرات آب و هوایی کمک می کند و سپس در معرض مالیات کربن در تولید مصالح ساختمانی و همچنین از تامین برق و گرما در فاز استفاده از ساختمان ها قرار می گیرد. علاوه بر این، این بخش باید به اهداف زیرساختی و کربن زدایی بخش (ریسک های انتقال) بپردازد. از سوی دیگر، ذینفعان در معرض خطرات ناشی از تغییرات فیزیکی در محیط ناشی از تغییرات آب و هوایی، مانند شرایط آب و هوایی شدیدتر در سایت‌های ساخت‌وساز، کمبود آب، و سایر شرایط بدتر محیطی مانند افزایش دما و سیل (خطرات فیزیکی) هستند.

 

اقداماتی برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی در بخش ساخت و ساز

حوزه های مختلفی برای اقدام اقلیمی وجود دارد که بخش ساخت و ساز باید به آن ها اهمیت دهد. در ادامه به چند مورد از آن ها خواهیم پرداخت.

 

کاهش انتشار کربن و خطرات انتقال آن

شرکت ها مسئول کاهش انتشار کربن خود برای رسیدن به انتشار خالص صفر تا سال ۲۰۵۰ هستند و بنابراین، هدف توافق پاریس برای کاهش گرمایش زمین به زیر ۲ درجه سانتیگراد است. از این رو، مسئولیت آن‌ها باید هدایت کربن زدایی در کل زنجیره ارزش باشد. مهمترین اقدامات باید برای تأثیرگذاری انجام شود:

  • کاهش شدت کربن مصالح ساختمانی در فرآیند تولید بالادستی مصالح
  • اجرای اقلیمی هوشمند، مصرف انرژی کم و پاک در فاز استفاده از املاک و زیرساخت ها
  • طراحی مواد قابل بازیافت بیشتر و جریان مواد بسته در مراحل نوسازی و تخریب (دایره بودن مصالح ساختمانی)

 

ایجاد انعطاف پذیری در برابر پیامدهای زیست محیطی تغییرات آب و هوایی

خطرات فیزیکی مانند رویدادهای شدید آب و هوایی و سیل ممکن است در آینده میان مدت آشکار شوند و نیاز به تحلیل آینده‌نگر خطرات فیزیکی دارند. اقدامات مقدماتی برای مقابله با اثرات منفی این رویدادها در مرحله استفاده از ساختمان ها و زیرساخت ها ضروری است. گسترش ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها همچنین بر انعطاف‌پذیری محیط طبیعی در برابر تأثیرات منفی تغییرات آب و هوایی بر محیط‌زیست به دلیل افزایش بارندگی و توانایی جذب کربن در محیط طبیعی تأثیر می‌گذارد. این شامل فعالیت هایی با هدف:

  • افزایش دوام مصالح در برابر شرایط آب و هوایی شدید
  • تعمیرات اساسی گرمایش/سرمایش و مفاهیم عایق
  • بازنگری مدیریت آب به سمت سیستم های مدیریت آب هوشمندتر آب و هوایی در طول مراحل ساخت و ساز و استفاده از ساختمان ها
  • کاهش اثرات منفی بالقوه بخش ساخت و ساز بر محیط زیست ناشی از آب بندی خاک (تغییر جریان آب در اثر باران شدید) یا تغییر کاربری زمین (تصوب کربن)

از بخش ساخت‌وساز خواسته می‌شود تا برای مدیریت چالش‌های تغییرات آب و هوایی فعالانه اقدام کند و مسئولیت انتشار مستقیم یا القایی کربن آن را بر عهده بگیرد. همچنین باید برای محیطی در حال تغییر آماده شود و در برابر تأثیرات منفی تغییرات آب و هوایی، انعطاف‌پذیری ایجاد کند.  آب و هوا ممکن است بر بهره وری ساخت و ساز تأثیر منفی بگذارد و باعث تأخیر قابل توجهی در پروژه شود. تأثیر آب و هوای نامطلوب یکی از دلایل متداول تأخیر، دعاوی حقوقی و زیان های اقتصادی در پروژه های ساختمانی است. اخیراً تحقیقاتی با هدف گنجاندن تأثیر آب و هوا در برنامه ریزی پروژه انجام شده است. اما این مطالعات بر روی مجموعه محدودی از متغیرهای آب و هوا، یا محدوده بسیار محدودی از فعالیت‌ها یا پروژه‌های ساختمانی متمرکز شده‌اند. یافته های این مطالعه نشان می دهد که آب و هوای انگلستان مدت زمان پروژه ساخت و ساز را به طور متوسط ​​۲۱ درصد افزایش می دهد. با این حال، با استفاده از داده‌های اقلیم‌شناسی به‌دست‌آمده از مشاهدات آب‌وهوا، زمانی که برنامه‌ریزی می‌تواند منجر به کاهش متوسط ​​در مدت زمان پروژه ۱۶٪ با کاهش متناسب در هزینه‌های غیرمستقیم و سربار شود.

 

 

برای مشاوره‌ی رایگان می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]