نکات مهم در طراحی کافی شاپ
22
شهریور

نکات مهم در طراحی کافی شاپ

نکات مهم در طراحی کافی شاپ

امروزه تعداد کافی شاپ ها در شهر به قدری زیاد شده است که شما در هر خیابان حداقل دو کافی شاپ می بینید اما چه عاملی باعث جذب مشتری می شود؟ آیا تنها سرویس دهی خوب و کیفیت بالا می تواند کافی شاپ شما را به یک پاتوق همیشگی تبدیل کند.

بله کیفیت حرف اول را در جذب مشتری می زند و اگر کیفیت سرویس دهی شما خوب نباشد مشتری برای بار دیگر اشتیاقی به آمدن به کافی شاپ شما را نخواهد داشت. اما این امر به تنهایی کافی نیست. دیزاین و طراحی داخلی و خارجی یک کافی شاپ بسیار مهم است و باید طبق اصول و قوانین و قواعد طراحی و اجرا شود تا اشخاص با آمدن به کافه ی شما مجذوب فضا شوند. علاوه بر زیبایی کافی شاپ، اشخاص باید از ابتدا تا انتهای زمانی را که در کافی شاپ هستند، حس راحتی در فضا داشته باشند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

نکات مهم در طراحی کافی شاپ

طراحی کافی شاپ طبق استاندارد های نویفرت

یکی از منابع معتبر در معماری، کتاب جامع نویفرت است که در هر قسمت استاندارد های یک فضا را بیان کرده است. در بخش کافی شاپ چندین مدل کافی شاپ را مشخص کرده است و ابعاد و اندازه های استاندارد به صورت کاملا واضح بر روی تصویر و نقشه نشان داده شده است. شما تمام فضا های یک کافی شاپ اعم از آشپزخانه، سالن نشیمن، صندوق و سرویس های بهداشتی را باید با توجه به استاندارد ها طراحی کنید و هیچ فضایی را نباید قربانی فضای دیگر کرد برای مثال از تعداد سرویس ها کم کنید تا انبار بزرگ تری داشته باشید.

یکی دیگر از استاندارد هایی که باید به آن توجه کنید فاصله بین میز ها و صندلی هاست. معمولا افراد از کافه هایی که صندلی ها تو در تو دارند و یل فاصله ی مناسب بین میز ها رعایت نشده باشد، خیلی خوششان نمی آید.

 

طراحی نمای کافی شاپ

پس از نهایی شدن طراحی دو بعدی کافی شاپ فاز طراحی سه بعدی شروع می شود در این مرحله بهتر است از نمای کافی شاپ شروع کنید زیرا نمای هر ساختمان اولین قسمت از فضا ست که بیننده را مجذوب خود می کند. خودتان را جای مشتری بگذارید زمانی که قصد رفتن به یک کافی شاپ را دارید ولی از قبل برنامه ریزی نکردید که کجا بروید و در خیابان در حال گشتن به دنبال یک کافی شاپ هستید اولین چیزی که شما را جذب می کند چیست؟

بله شما مجذوب جذاب ترین نمای کافی شاپ می شوید و انتخاب می کنید که برای سپری کردن چندین ساعت به آن کافی شاپ بروید. از این مثال نتیجه می گیریم نمای یک کافی شاپ در جذب مشتری بی تاثیر نیست.

 

اتنخاب سبک معماری مناسب

برای طراحی اصولی باید پیش از طراحی سبک معماری مناسب را انتخاب کنید معمولا کافی شاپ ها به صورت مدرن طراحی میشود اما به سبک سنتی و کلاسیک هم می توان کافی شاپ طراحی کرد اما نباید یک سری اصول را نادیده گرفت.

به این نکته توجه کنید که مانند تمام ساختمان های دیگر باید سبک نمای ساختمان با طراحی داخلی آن یکی باشد و تضاد نداشته باشد.

 

انتخاب تم رنگی مناسب در تزئینات داخلی کافی شاپ

بعد از طراحی نمای کافی شاپ نوبت به داخل آن می رسد در وهله ی اول تصمیم بگیرید که کافی شاپی که قصد طراحی آن را دارید رنگ روشن خواهد بود یا رنگ های تیره با نورپردازی خاص.

از رنگ هایی که اشتها را زیاد می کنند مثل رنگ قرمز، زرد و نارنجی استفاده کنید اما نه در قسمت های بزرگ، المان های کوچکی مثل دستمال های روی میز و یا گل های قرمز و نارنجی رنگ کمک به سزایی خواهند کرد.

و برعکس از رنگ آبی و سبز در طراحی رستوران استفاده نکنید زیرا به شدت اشتها را کاهش می دهد.

 

خلاقیت در طراحی داخلی کافی شاپ

متاسفانه خلاقیت در معماری به شدت کاهش یافته است و تمام طراحان از طرح های یک دیگر و یا نمونه های موجود در اینترنت ایده برداری می کنند و کم تر کسی زمانی را برای خلق ایده ی طراحی صرف می کند و یا بر روی کاغذ چندین اسکیس می زند که کدام طرح خاص تر و متفاوت تر خواهد بود.

اما طراحی یک کافی شاپ می تواند خلاقیت شما را شکوفا کند به شرط آن که به جای سرچ کردن از خودتان ایده بدهید. البته دیدن نمونه های طراحی در باز شدن ذهن شما کمک میکند.

 

نورپردازی کافی شاپ

امضای کار شما نور پردازی زیبا و اصولی خواهد بود که جذابیت فضا را چندین برابر خواهد کرد.

برای مثال نور پردازی خطی فضای کافی شاپ را خاص تر می کند.

 

طراحی آشپزخانه در مقابل دید مشتری

یکی دیگر از ترفند های جذب مشتری آشپزخانه ی در معرض دید مشتری می باشد شما با این کار اعتماد مشتری را جلب خواهید کرد که فضای آشپزخانه ی تمیزی دارید. اما به این نکته توجه کنید که طراحی آشپزخانه باید به گونه ای باشد که با تولید سر و صدا، مزاحمتی برای مشتری ایجاد نکنید برای این کار بهتر است آشپزخانه را به دو بخش تقسیم کنید و کار های پر سر و صدا را در داخل و کارهای کم درد سر تر را مقابل دیدگان مشتری انجام دهید.

 

استفاده از گیاهان در دکوراسیون کافی شاپ

گیاهان سرشار از انرژی مثبت هستند و باعث جذابیت فضای کافی شاپ شما می شوند. در طراحی خود حتما قسمت هایی را برای قرار دادن گلدان تعبیه کنید حتی می توانید یک دیوار را به صورت green wall یا همان دیوار سبز طراحی کنید. برای طراحی دیوار سبز از گیاهان طبیعی استفاده کنید زیرا گیاهان مصنوعی انرژی مثبت ندارند و فقط جنبه ی تزئینی دارند.

شما برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه ی طراحی کافی شاپ با شماره های درج شده بر روی سایت تماس حاصل فرمایید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]