نکات مهم برای استفاده از اکسنت وال در طراحی داخلی
15
شهریور

نکات مهم برای استفاده از اکسنت وال در طراحی داخلی

اکسنت وال چیست؟ نکات مهم برای استفاده از اکسنت وال در طراحی داخلی

اگر اکسنت وال را انتخاب می کنید، نباید از استفاده از رنگ های برجسته یا آنهایی که خیلی جلب توجه می کنند بترسید. تنها نکته این است که رنگ مورداستفاده شما باید در هماهنگی کامل با رنگ و دکوراسیون سایر دیوارها و قسمت های اتاق باشد. تا زمانی که این قاعده را رعایت کنید، از هر رنگی می توانید استفاده کنید.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

نکات مهم برای استفاده از اکسنت وال در طراحی داخلی

باید گاهی به تفکر خارج از چارچوب و روش های نو و مبتکرانه روی بیاورید تا نتیجه کارتان به آنچه می خواهید نزدیک تر شود و واقعا دیوار شاخص به چشم بیاید و به زیبایی بصری دکوراسیون داخلی بیفزاید. به عنوان مثال، هنگام انتخاب رنگ و طرح مناسب برای اکسنت وال، بد نیست اگر روش ها و رنگ های رایج و پراستفاده را کنار بگذارید و ذهنیت تان را به سمت طرح هایی ببرید که کمتر به کار گرفته می شوند؛ مثلا راه راه کردن دیوار شاخص برای طراحی داخلی اتاق شما، شاید ایده بدی نباشد یا مثلا رنگ کردن برخی قسمت های دیوار با رنگ های متالیک. چنین کارهای خلاقانه ای اگر با سلیقه صورت بگیرند، نقش مؤثری در کسب نتیجه دلخواه خواهند داشت.

 

برجسته کردن دیوار شاخص

به یاد داشته باشید که برجسته کردن دیوار شاخص، صرفا با رنگ آمیزی آن صورت نمی گیرد؛ مثلا می توانید به جای رنگ آمیزی، دیوار را کاشی یا سنگ کاری کنید. استفاده از قفسه ها با طرح ها و رنگ های متنوع بر روی دیوار می تواند راهکار دیگری برای تبدیل کردن آن به اکسنت وال باشد.

راهکار دیگر این است که به جای رنگ آمیزی، با نصب تابلوهای نقاشی یا تابلوهای عکس، دیوار را از سایر قسمت ها و دیوارهای اتاق متفاوت کنید. یادتان باشد که برای طراحی دیوار شاخص، دست تان کاملا باز است و با سلیقه و کمی ابتکارعمل، می توانید هرطور که بخواهید، آن را از سایر قسمت ها متمایز کنید.

 

استفاده از اکسنت وال به رنگ های خنثی

باید همچنان بر تصمیم تان مبنی بر استفاده از اکسنت وال پایبند باشید، حتی اگر اتاقتان را با رنگ های خنثی رنگ آمیزی کرده اید. دیوارهای شاخص حتی در چنین اتاق هایی هم کاربرد دارند و قابل اجرا هستند. در طراحی داخلی، معمولا وقتی صحبت از اکسنت وال می شود، رنگ هایی مثل قرمز یا آبی روشن در ذهنمان تداعی می شوند؛ اما وقتی رنگ آمیزی اتاق به رنگ های خنثی باشد، رنگی مثل قهوه ای تیره هم می تواند انتخابی ایدئال برای دیوار شاخص باشد.

 

تعیین دیوار یکپارچه برای اکسنت وال

نباید دیواری را به عنوان اکسنت وال انتخاب کنید که در یا پنجره دارد. اگر دیوار موردنظرتان در یا پنجره داشته باشد، نه تنها با جلوه ای زیبا از سایر قسمت های اتاق متمایز نمی شود، بلکه طراحی داخلی اتاق شما فضایی گنگ و مبهم پیدا می کند. علت های مختلفی باعث این مسئله می شوند؛ مثلا نور واردشده از پنجره ها باعث می شود رنگ دیوار شاخص تیره تر جلوه کند و طراحی داخلی، حداقل در بخشی از روز، متفاوت از آن چیزی باشد که در ابتدا در ذهن داشته اید.

 

نقاط و قسمت های مرکزی و کانونی در اتاق

باید گاهی تمرکزتان را روی نقاط یا قسمت هایی از اتاق بگذارید که بیشتر به چشم می آیند و جلوه می کنند. می توانید از همین ویژگیِ این قسمت ها برای درست کردن اکسنت وال بهره بگیرید؛ مثلا اگر در اتاقتان روی یکی از دیوارها شومینه دیواری نصب شده است، دیگر برای انتخاب دیوار مناسب گیج نمی شوید و مدام انتخاب های مختلف تان را بررسی نمی کنید. شما می توانید همین دیواری را که شومینه دارد و بیشتر به چشم می آید، به طور متفاوتی از سایر قسمت ها رنگ آمیزی کنید و آن را به اکسنت وال تبدیل کنید.

 

رنگ آمیزی دیوار شاخص

بهتر است این نکات را هنگام رنگ آمیزی اکسنت وال در ذهن داشته باشید و به آنها توجه کنید:

  • انتخاب رنگی تیره برای دیوار شاخص: بهترین نتیجه زمانی به دست می آید که برای دیوار شاخص، از رنگی تیره تر (در مقایسه با رنگ سایر دیوارها) استفاده کنید. البته برعکس این ترکیب هم امکان پذیر است: سایر دیوارها تیره تر باشند و دیوار شاخص روشن تر؛ اما این کار کمی دشوارتر است و معمولا فقط طراحان داخلی باتجربه و متخصص از پس انجام آن برمی آیند. رنگی که برای اکسنت وال انتخاب می کنید، باید با رنگ سایر دیوارها تناسب داشته باشد. اگر مطمئن نیستید از چه رنگی باید استفاده کنید، همان رنگ سایر دیوارها را مبنای کارتان قرار بدهید؛ فقط دو درجه تیره تر آن رنگ را برای اکسنت وال استفاده کنید؛ مثلا اگر رنگ سایر دیوارها سبز است، اکسنت وال را با سبز تیره، رنگ بزنید.
  • حفظ هماهنگی رنگ اکسنت وال با سایر قسمت ها: بهترین کاری که می توانید برای حفظ این هماهنگی انجام دهید، آن است که رنگ یکی از وسایل تزیینی یا چیز دیگری در اتاق (مثلا بالش های کوچک روی تخت) را برای اکسنت وال انتخاب کنید؛ اما از انتخاب رنگ قسمت های غالب (مثلا پرده ها یا اثاثیه بزرگ و جاگیر) برای اکسنت وال خودداری کنید؛ چون با این کار تمایز و تفاوت موردنظر حاصل نمی شود و فضای داخلی اتاق، بیش از حد یک دست می شود.
  • حفظ هماهنگی رنگ اکسنت وال با وسایل تزیینی و تابلوهای نصب شده بر آن: اگر رنگ آنچه روی دیوار شاخص نصب می کنید، خیلی شبیه به رنگ خود دیوار باشد، فضای داخلی جلوه چندان جالبی پیدا نخواهد کرد. رنگ وسایل و تابلوهای وصل شده بر روی دیوار شاخص باید در تضاد با رنگ دیوار باشند تا به چشم بیایند. تنها نکته این است که این تضاد را باید با سلیقه و خلاقیت به وجود بیاورید.

این نکته را هم فراموش نکنید که صرفا نباید خودتان را به رنگ آمیزی دیوار محدود کنید. برای متمایزکردن دیوار از سایر قسمت ها، از کاغذدیواری ها هم می توانید استفاده کنید؛ به ویژه اگر اجاره نشین باشید، استفاده از کاغذدیواری راهکاری موقت و بسیار خوب برای شما خواهد بود.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]