معماری داخلی کشور ایران
04
آذر

معماری داخلی کشور ایران

معماری داخلی کشور ایران

ایران دارای تاریخچه ای طولانی از هنر و صنایع دستی است و ایرانیان طرفدار تزئین خانه های خود با این موارد هستند. بعضی از این صنایع قدیمی حالت و نشانه های سبک مدرن را دارند، در حالی که بعضی از آنها با قطعات معاصر مخلوط شده اند تا یک ترکیب منحصر به فرد جدید و قدیمی ایجاد کنند. دکوراسیون خانه های ایرانی شامل اجزای اصلی و جدایی ناپذیر مثل فرش های ایرانی و قالی های دستباف است. این عناصر از نشانه های هنر و فرهنگ ایرانی محسوب می شوند. علاوه بر دکوراسیون در خانه ای ایرانی، مشخصات خاص معماری ایرانی نیز، به دو بخش اندرونی و بیرونی تقسیم می شود که به عقاید ایران باز می گردد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

معماری داخلی کشور ایران

معماری بیرونی خانه های ایرانی

در معماری خارجی ایرانی حیاط، رابط بین قسمت داخلی و خارجی خانه ایران عمل می کند. معمولا، هر حیاط دارای استخر و باغ است که بسته به شرایط محلی مانند شرایط آب و هوایی و فرهنگی شکل های مختلفی دارد. معماری داخلی خانه های ایرانی نیز شامل سالن، اتاق نشیمن، آشپزخانه و حمام است که با جزئیات و ساختار ایرانی هماهنگ هستند. این معماری ویژگی هایی دارد که در سایر سبک های دکوراسیون کمتر دیده می شود. معماری داخلی ایرانی بیشتر براساس سبک کلاسیک و سنتی شکل گرفته است. در این مطلب ما برخی از این ویژگی های معماری و دکوراسیون خانه های ایرانی را بررسی کرده ایم.

 

معماری خانه های سنتی ایرانی

خانه ها سنتی ایرانی با ویژگی های خاص خود از قسمت هایی همچون سکو، ورودی، هشتی، دالان، ایوان، حیاط و اتاقهای اطراف آن، آشپزخانه ، سرویس ها و… تشکیل شده اند. تالار یا سالن که از اتاق های معمولی بزرگتر است، از دیگر فضاهای معماری سنتی ایرانی است. این تالارها اغلب با جزئیات هنری ایرانی، مانند آینه کاری، مقرنس و با رنگ آمیزی ها و… تزئین می شده اند. در اطراف حیاط اتاق هایی برای زمانی که خانه ها دستگاه های گرمایش و سرمایش نداشتند، قرار داشت. این اتاق ها در فصل های مختلف به عنوان تابستان نشین و زمستان نشین مورد استفاده قرار می گرفتند.

دکوراسیون خانه های ایرانی
بسیاری از خانه های سنتی ایرانی حمام نداشتند و اعضای خانواده از حمام عمومی در شهر استفاده می کردند که در واقع محل سرگرمی برای مردم بود. بام یا مهتابی بخشی از خانه ایرانی بود که بعضی اوقات در تابستان به عنوان حیاط خواب شناخته می شد. در اتاق ها پنجره های شیشه ای رنگارنگ، هارمونی زیبایی ایجاد میکنند. رنگ های مورد استفاده در دکوراسیون خانه های ایرانی تحت تاثیر ویژگی های آب و هوایی هر منطقه بود. شما در این معماری بخش های مختلفی را مانند بادگیر، گودال باغچه، شاه نشین و … خواهید دید که همه آنها با توجه به شرایط اقلیمی و سطح اجتماعی در خانه متفاوت بود.

خانه های هر کشور نماینده فرهنگ واقعی آن کشور است. اگر شما می خواهید دکوراسیون منزل خود به سبک ایرانی انجام دهید باید با فرهنگ ایرانی آشنا باشید. برای این منظور می توانید از خانه های سنتی ایران، آداب و رسوم، فرهنگ، هنر و معماری ایران الهام بگیرید. در معماری و ساختار این خانه ها شما با جزئیات زیادی در داخل و خارج خانه مواجه خواهید شد.

 

معماری منازل به سبک ایرانی

پنجره های شیشه ای رنگی معمولا “قرمز، زرد، آبی و سبز” که در طول روز با تابش نور خورشید زیبایی و روحیه شادی ایجاد می کنند. یک حیاط با یک حوض ماهی، درختان و گل ها و محلی با قرار دادن یک تخت چوبی برای نشستن خانواده و دوستان در بعد از ظهر وجود دارد. ایوان ها نیزبه عنوان فضاهای نیمه باز جلوی اتاق ها بخشی جدا نشدنی از معماری این فضاها هستند که در ایجاد تعادل اقلیمی خانه های ایرانی نقش بسزایی دارند.

 

قالی ایرانی در دکوراسیون خانه های ایرانی

شما نمی توانید بدون فرش و قالیچه ایرانی به دکوراسیون خانه های ایرانی دست یابید. استفاده از قالی ایران که جلوه ای از هنر و صنعت این سرزمین است، به عنوان یکی از نقاط مرکزی در دکوراسیون خانه های ایرانی، محبوب است. به عبارت دیگر این قالیچه ها روح دکوراسیون سنتی ایرانی هستند. اما شاید نام قالیچه های قدیمی و آنتیک، دکوراسیون قدیمی را به شما یادآور شود.

در حالی که برای دکوراسیون ایرانی به سبک امروزی نیز کاملا مناسب هستند. بافت ابریشم فرش ها بیشتر تزئینی است و نباید بیش از بکار برود، در حالی که ترکیب پشم و ابریشم دوام بیشتری دارد. قبایل عشایر قشقایی و بختیاری نیز طرح های منحصر به فرد خود را ارائه می دهند. در کنار فرش و قالی ها، مبلمان ایرانی زیبا نیز در دکوراسیون منزل شما نقش خواهند داشت. مبلمانی که پارچه هایی به رنگ های فرش ها و قالی ها دارند، انتخاب کنید. این کار در دکوراسیون، هماهنگی و هارمونی زیبا و شیک بوجود می آورد.

 

ظروف مس در دکوراسیون خانه های ایرانی

مس در ایران بسیار پر کاربرد است و بازارهایی در یزد و کرمان به طور خاص برای بخش مس خود شناخته شده اند. در گذشته، مس برای تولید گرما و برق مورد استفاده قرار می گرفته است. در ایران، این فلز مقرون به صرفه می تواند برای ظروف آشپزخانه و یا فقط در دکوراسیون استفاده میشود. مس با درخشش زیبایی که دارد می‌تواند در هر مکانی زیبایی خود را به نمایش بگذارد. میتوان این عنصر را با دیگر فلزاتی مانند نقره و برنج ترکیب کرد، البته خود مس می‌تواند به‌تنهایی هم میتواند در دکوراسیون خانه های ایرانی استفاده شود. فلز مس همچنین به دلیل خاصیت شکل‌پذیری آن به‌وفور در ساخت اشیای تزئینی، مجسمه ها و گلدان های مسی دیده می‌شد. ظاهر پرزرق‌وبرق و متالیک مس با سایه‌هایی قوی از رنگ‌های نارنجی و قرمز و بژ، به زیبایی فضای شما می افزاید.

 

سبدهای حصیری در دکوراسیون خانه های ایرانی

سبد حصیری برای ذخیره سازی یا دکوراسیون انتخابی عالی هستند. در ایران این صنایع دست ساز تخصص خاصی از صنایع استان خوزستان هستند. از بافتن رشته های نازک، برگ های درخت نخل، این لوازم بدست می آیند. رنگ متنوع و طراحی به شکل های گوناگون آنها سبب ایجاد بافت و رنگ دادن به فضای خانه می شود. معمولا سبدهای حصیری به عنوان ذخیره سازی ظروف کوچک یا هر چیز دیگری که می توانید فکر کنید، استفاده می شوند. آنها کاملا با دوام هستند و لمس کامل طبیعت را به یک خانه اضافه می کنند. سبد حصیری یکی از صنعت های هنری در جهان است که با انواع بافت های آفریقایی و مکزیکی و آسیایی برای تزئین استفاده می شود. شما می توانید از سبد حصیری برای خلق یک اثر هنری استفاده کنید. بدید ترتیب به دکوراسیون منزل خود جلوه ای ایرانی دهید.

 

پارچه های دستباف در دکوراسیون خانه های ایرانی

منسوجات می توانند هم ارزش واقعی و هم نمادین داشته باشند، به همین علت از دیرباز مورد توجه عامه مردم بودند. انواع پارچه های دست ساز را می توان در سراسر کشور پیدا کرد. کرمان مرکز تولید پارچه پنبه ای است که یک پارچه تزئینی دست بافته شده است. این پارچه به طور طبیعی رنگ شده و از پشم ساخته شده است. اصفهان نیز یکی از مراکز عمده مخمل بافی است، پارچه ای که با مهر و موم های چوبی چاپ شده است. یزد نیز مرکز ترمه دوزی، یک پارچه ابریشمی لوکس است که اغلب حاوی رشته های طلایی است. اندازه های مختلف و اشکال این پارچه های سنتی برای استفاده درسراسر خانه، مناسب است. این پارچه ها را میتوانید به صورت دکوراسیون دیوار، سفره یا رومیزی به کار ببرید.

 

سرامیک و سفال در دکوراسیون خانه های ایرانی

هنر سرامیکی با استفاده از مواد سرامیکی می‌ تواند شکل‌های مختلفی از جمله سفال، کاشی، مجسمه یا … را به خود بگیرد. این هنر در ظروف سفال همدان و یا یزد با سبک سنتی دیده میشود. سفال در ایران از زمان قبل از امپراطوری ایران کاربرد داشته است. در گذشته، کوزه های سفالی کوچک و بزرگ برای حفظ آب سرد استفاده می شد. این روزها در شهرهای مانند لالجین، یزد و نطنز این سنت قدیمی را ادامه می دهند که با سرامیک کاری های خود شناخته شده اند. از سفال و سرامیک برای ظروف دکوری و یا ظروف سفالی آشپزخانه، برای نگه داری نوشیدنی های سرد و… استفاده می شود. با ظروف سفالی یا سرامیکی می توانید یک سبک مدرن، معاصر و ایرانی به دکوراسیون خانه تان اضافه کنید.

 

پشتی ها و تشکچه ها در دکوراسیون خانه های ایرانی

در گذشته نشستن بر روی زمین در ایران معمول بوده است و پشتی ها و تشکچه هایی برای راحتی درهنگام تکیه به دیوارها مورد استفاده بود. این پشتی های زیبا و پر نقش و نگار با الگو های سنتی قرمز، کاملا محکم هستند و از پشت سرهم محافظت می کنند. در دکوراسیون خانه های ایرانی که حس صمیمیت در آن ها بیشتر بود، تنها همین پشتی و تشک ها به جای مبلمان مدرن امروزی وجود داشت. امروزه بسیاری از خانه ها پشتی ندارند، اگر چه هنوز هم در خانه های سنتی یافت می شوند. اگر شما دوست دارید سبکی سنتی در خانه خود به وجود آورید، میتوانید بخشی از اتاق نشیمن خود را با پشتی و سایل سنتی تزیین کنید. این کار باعث ترکیب سبک مدرن و سنتی در خانه شما می شود و فضایی راحت و دلنشین به وجود می آورد.

 

گل در دکوراسیون خانه های ایرانی

چه کسی دوست ندارد خانه اش را با گل های خوش بو و زیبا پر کند. ادر فرهنگ ایرانی مردم علاقه زیادی به گل در دکوراسیون منزلشان دارند. با آمدن بهار خانه های ما ایرانی‌ها سرشار از حس شادی می‌شود. اگر میخواهید نشانه‌هایی از زیبایی این فصل را به فضای داخلی خانه بیاورید از گل‌های بهاری رنگارنگ برای آراستن خانه تان استفاده کنید. لطافت و طراوت این گل‌های طبیعی خانه شما را از حس تازگی لبریز میکند. از جمله گیاهان های خانگی مورد استفاده ایرانیان عبارتند از سبزه که بخشی از سفره هفت سین نوروز است، گل سنبل، گل مریم و دیگر گل ها. علاوه بر زیبایی ساده آنها، این گلها بوی و رایحه های خوشایندی در شب تشدید می شوند. گل ها را میتوانید در ورودی خانه برای خوشامدگویی به میهمانان ویا در وسط میز اتاق پذیرایی بکار ببرید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]