طراحی و ساخت باغ ژاپنی
10
اسفند

طراحی و ساخت باغ ژاپنی

ساخت باغ ژاپنی چگونه است؟

یکی از زیباترین پارک‌‌‌های ظریف و تماشایی دنیا باغ ژاپنی است که اکنون در اکثر کشورها نمونه‌‌‌‌ای از آن را‌‌ می‌سازند. باغ‌‌‌های ژاپنی باغ‌‌‌های سنتی هستند که بیش از دو هزار و پانصد سال قدمت داشته و جهت ایجاد منظر طبیعی بسیار زیبا، به مرور زمان حالتی انتزاعی پیدا کرده‌اند. در این باغ طبیعت و معماری در برابر هم قرار گرفته نگرفته‌‌‌‌اند بلکه در کنار یکدیگر و مکمل هم پیش رفته‌اند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد طراحی و ساخت باغ ژاپنی، این نوشته‌ها را حتما بخوانید!

 

 

طراحی باغ ژاپنی

در طراحی باغ ژاپنی به جای آن که از تعداد زیادی گل و گیاه استفاده شود سعی بر این است بین عوامل طبیعی که نقش سمبلیک دارند، ارتباط عاطفی برقرار شود و هر قسمتی از باغ نمایانگر گوشه‌ای از طبیعت باشد.

طراحی و ساخت باغ ژاپنی

موادی که در باغ‌های ژاپنی بیشتر مورد توجه هستند، اشکال مختلف سنگ‌ها و طرز قرار گرفتنشان، آب، گیاهان زینتی و ایجاد رابطه بین آن‌هاست. همانطور که در بالا اشاره شد در باغ‌‌‌های ژاپنی سنگ‌ها نقش عمده‌‌‌‌ای بر عهده دارند. در طبیعت باغ‌های ژاپنی، یک سنگ منظم و کاملاٌ صاف به کار نمی‌رود، بلکه اشکال نامنظم و سطوح مختلف سنگ‌ها است که زیبایی‌هایی را ایجاد می‌کند.

طراحی و ساخت باغ ژاپنی

به طور کلی ژاپنی‌ها هر سنگی را که در باغ به کار می‌برند، معنای به خصوصی برایش در نظر می‌گیرند. شاید به نظر آن‌‌‌ها سنگ‌ها ابدی هستند و معنای سمبلیک خود را حفظ می‌کنند. هر سنگی در طراحی محوطه این نوع سبک به تنهایی رسالت و واقعیتی مجزا از دیگر حقایق هستی است و فلسفه تجرید خود به شکلی در هر کدام از سمبل‌ها بیانگر می‌باشد. به طور کلی در خاور دور مانند دیگر نقاط دنیا باغ‌ها از دو دیدگاه مورد توجه بوده‌اند یکی به صورت پارک‌‌‌ها و باغ‌های عمومی، دیگری باغچه‌‌‌های کوچک برای منازل.

 

مشخصات مهم در طراحی و ساخت باغ ژاپنی

 • هر گوشه از باغ نشانگر سمبلیک قسمتی از طبیعت است.
 • روش سنگ چینی مخصوص و بر اساس اعتقادات مذهبی و سمبلیک‌‌ می‌باشد.
 •  عنصر اصلی این باغ سنگ است.
 • استفاده از سنگ‌‌‌های قلوه‌‌‌‌ای و چند ضلعی و نامنظم که شکل آن‌‌‌ها گاهی دارای معنا و مفهوم خاصی باشد.
 • جریان آب و جوی و پل‌‌‌های قوس دار ظریف در طراحی باغ ملل و باغ ژاپنی دیده‌‌ می‌شود.
 • ابعاد اکثر گیاهان نسبت به باغ‌‌‌های دیگر کوچک‌‌‌‌‌‌تر است.
 • فواصل سنگ‌‌‌ها و باغچه‌‌‌ها و درختان بر اساس معیارهای مذهبی و فرهنگی آن‌‌‌ها استوار است.

 

انواع روش برای طراحی و ساخت باغ ژاپنی

 • باغ بونسای: باغ‌‌‌های بونسای از چین آغاز شده و توسط ژاپنی‌‌‌ها بومی شده و توسعه پیدا کرده است. در شکل دادن این نوع باغ‌‌‌ها عنصر زیباشناختی نقش محوری دارد. انتخاب شرایط محیطی مناسب از نظر رویشی و دید خیلی مهم‌‌ می‌باشد. معنی بونسای در زبان ژاپنی درخت گلدانی مینیاتوری است. در طراحی فضای سبز این نوع باغ‌‌‌ها در محیط خانه، قسمتی از حیاط که از درون خانه به راحتی قابل دیدن‌‌ می‌باشد انتخاب‌‌ می‌شود. با توجه به کوتوله بودن درختان و درختچه‌‌‌های بونسای، گلدان‌‌‌های آنها را یا بر روی یک میز چوبی قرار‌‌ می‌دهند و یا آنها را بر روی یک تپه خاکی که اندازه و ارتفاع آن به نسبت وسعت حیاط خانه متغیر‌‌ می‌باشد مستمر‌‌ می‌کنند. اندازه و رنگ گلدان‌‌‌ها باید با اندازه و رنگ گیاه تناسب و همخوانی داشته باشد.
 • باغ هارمونی و تعادل: این سبک باغ سازی در ژاپن منشاء در تفکر نظم پذیر چین باستان دارد و سعی‌‌ می‌شود به صورت نمادین و تکیه بر روش القاء، احساس تعادل و هارمونی در انسان در ارتباط با خود و طبیعیت ایجاد شود. کیفیت جریان حیات از نظر تنوع، رنگ و ساختار در محیط را به عنوان جریان انرژی محسوب‌‌ می‌کند. باغ‌‌‌ها به صورت هشت وجهی و براساس جهت‌‌‌های جغرافیایی تقسیم بندی‌‌ می‌شوند. در هر قسمت بر اساس رنگ و عنصر تعریف شده این سبک به عوامل طراحی که به این عنصر نزدیک هستند اختصاص داده‌‌ می‌شود. قسمت شمال اختصاص به رنگ تیره و عنصر آب و قسمت جنوب رنگ قرمز و عنصر آتش اختصاص دارد. بنابراین با تکیه بر این بینش، در قسمت شمالی باغ، کاشت درختان، درختچه و گیاهان زینتی صورت گرفته و همچنین آب منظرها در این قطعه از باغ تأسیس‌‌ می‌شوند. فضای جنوبی اختصاص به اجاق یا فضای تفریحی دارد. قسمت غرب اختصاص به عنصر فلز و رنگ سفید دارد، در این قسمت مبلمان اصلى باغ قرار داشته و به محل بازی بچه‌‌‌ها اختصاص داده شده است. قسمت شرق مربوط به رنگ آبی و عنصر چوب است که به معنای حیات، زندگی و سلامتی است، در این قسمت درختان میوه، سبزیجات و گیاهان دارویی کاشته‌‌ می‌شوند. جدا از مفاهیم نمادین این تقسیم بندی‌ها، اختصاص نقاط مختلف پارک به صورت موضوعی عملاً مدیریت کلی فضا را آسان‌‌‌‌‌‌تر می‌کند و از تمرکز بیشتر مردم در یک نقطه جلوگیری‌‌ می‌نماید.
 • باغ چای ژاپنی: چای به عنوان یک نوشیدنی از چین به ژاپن معرفی شده است. هدف از ایجاد باغ چای، ایجاد فضایی برای کاهش استرس و افزایش آرامش، تمرکز و تفکر است. این باغ به سه دسته تقسیم‌‌ می‌شو که فضای بیرونی، فضای داخلی باغ و محل چایخانه است. باغ در یک محیط محصور قرار دارد و ورود از یک قسمت به قسمت دیگر از طریق عبور از یک دروازه خاص انجام‌‌ می‌شود.
 • باغ صخره‌‌‌‌ای ژاپنی: عناصر اصلی این باغ‌ها، سنگ صخره‌‌‌‌ای با شن و تعدادی گونه گیاهی‌‌ می‌باشد که در نمونه‌‌‌های دیگر طراحی باغ از جمله باغ فرانسوی و باغ ایتالیایی و… کمتر به چشم‌‌ می‌خورد. سنگ نقش جزیره و شن حالت دریا را دارد. مکانیسم کار به این صورت است که در یک سطح مسطح تعدادی سنگ با شکل‌‌‌های نامنظم و اندازه‌‌‌های مختلف در نقاط مختلف زمین مستقر‌‌ می‌شوند. با توجه به شرایط مطلوب ژاپن بعضاً اطراف سنگ را به صورت محدود خز‌‌ می‌پوشاند. در بقیه زمین شن با یک روش خاص پهن و شن کش‌‌ می‌شود، به طوری که سنگ‌‌‌ها مثل جزیره در لا به لای فضای شن ریزه شده قرار‌‌ می‌گیرند. عمل شن کشی به صورتی است که سطح آن حالت موج دار نشان‌‌ می‌دهد که نماد امواج دریاست. با ورود باغ‌‌‌های ژاپنی به غرب در این سبک نیز تغییراتی ایجاد شد، به عنوان نمونه از این طرح در گوشه‌‌‌‌ای از یک منظر و در کنار سایر عناصر پیدا‌‌ می‌شوند، درحالی که در ژاپن، باغ صخره‌‌‌‌ای در یک محیط محصور ایجاد‌‌ می‌شود.

 

 

برای مشاوره‌‌‌‌‌ی رایگان‌‌ می‌توانید با شماره‌‌‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]