روش های کاشت سبزی در آپارتمان
16
آذر

روش های کاشت سبزی در آپارتمان

روش های کاشت سبزی در آپارتمان

شاید شما هم دوست داشته باشید که با وجود زندگی در آپارتمان، سبزی و گل و گیاه بکارید و از باغبانی لذت ببرید. امروزه با آپارتمان نشینی، همه ما از نعمت داشتن حیاط و باغ در خانه هایمان و درپی آن از لذت سبزی کاری در منزل محروم شده ایم اما تنها سبزی کاری مختص باغ و باغچه نیست و می توان در گلدان های بزرگ در آپارتمان مان نیز سبزی بکاریم و هر روز با دیدن رشد چند میلی متری جوانه ها، ذوق زده شویم. فصل بهار بهترین فرصت برای کاشتن سبزیجات است. سبزی کاری در آپارتمان بسیار کم هزینه است و موجب می شود در همه روزهای سال سبزی خوردن های تازه داشته باشد و از خوردن سبزی کاملا سالم، بهداشتی و ارگانیک لذت ببرید. در این نوشته از دکوطرح می خواهیم به شما کمک کنیم باغچه کوچک خودتان را داشته باشید!

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

روش های کاشت سبزی در آپارتمان

آموزش سبزی کاری در آپارتمان

در فصل بهار می توان انواع سبزی ها را کاشت اما نحوه نگهداری سبزی های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. مثلا گوجه فرنگی به مواد غذایی بیشتری نسبت به خیار نیاز دارد مثلا باید به گوجه هفته ای دو بار کود بدهیم اما کود دهی به خیار هر دو هفته یک بار لازم است. هنگامی که گوجه ها تبدیل به نشاء شدند و چهار تا پنج سانتی متر رشد کردند چون ریشه آن ها قوی تر شده باید به گلدان بزرگتر انتقال یابد در اینصورت بهتر میوه می دهد. در مورد فلفل هم دقیقا همین طور است.

 

تنها ابزارهای کاشت سبزی در آپارتمان

 • بذر
 • خاک استاندارد
 • گلدان مناسب
 • دستکش
 • آبپاش کوچک
 • بیلچه
 • الک
 • خاک مناسب برای کاشت سبزی

در هر زمان و هر فصلی می توان در آپارتمان بذر انوع سبزی مانند تره، شاهی، شنبلیله، ریحان، جعفری، گوجه فرنگی، فلفل رنگی، حتی کدو و بادمجان را در بسترهای خاکی یا غیرخاکی بکارید. مثلا برای کاشت سبزیجات می توان از پرلیت که یک بستر غیرخاکی است، استفاده کرد اما رشد رشد سبزیجات در آن به کود مخصوصی نیاز دارد که قابل دسترس در بازار نیست. برای انتخاب خاک مناسب از فروشندگان محصولات کشاورزی کمک بگیرید تا به تدریج بتوانید قدرت تشخیص و انتخاب خاک مناسب را به دست آورید. خاک باغچه مخلوط با خاکبرگ بهترین خاک برای کاشت سبزی خوردن است.

 

انتخاب بذر مناسب برای کاشت سبزی خوردن

برای کاشت سبزی شما می توانید با توجه به نوع سبزی از نشاء و یا بذر آن سبزی استفاده کنید، برای کاشت برخی از سبزیجات فقط باید بذرشان روی خاک پاشیده شود، اما برخی نیاز به نشاء دارند که می توانید نشاء آماده آن‌ها را بخرید. برای حرید بذر دقت کنید که بذر تولید همان سال را از گلخانه های گل و گیاه بخرید. در مورد نشاء هم نشاهایی را خریداری کنید که ضخیم بوده و دارای قامتی راست هستند و برگ زرد و یا سوراخی ندارند.

 

چگونه در آپارتمان سبزی خوردن بکاریم؟

 • پس از تهیه گلدان بزرگ برای کاشت سبزی، خاک مناسبی را انتخاب و الک کنید و گلدان را پر کنید تا خاک گلدان به ارتفاع حداقل ۱۵ سانتی متر خاک بریزید و سطح آن را مرطوب کنید. در هر گلدان ۱۰ عدد بذر سبزی مثل بذر ریحان، شاهی، نعنا، تربچه و جعفری می کاریم اما روز قبل از کاشت بذرها را درون آب ولرم ۸ ساعت تا سه روز خیس می دهیم سپس برای کاشت بذرها آن‌ها را از آب خارج نموده و برای گرفتن نمشان روی یک پارچه یا روزنامه قدیمی قرار می دهیم.
 • قبل از هر چیز خاک را با بیلچه یا هر چیزی که در دست دارید زیر و رو کنید.بهتراست که خاک کمی نم داشته باشد ولی خیس نباشد که کار را برایتان سخت کند. سپس بذرها را در سطح رویی خاک می کاریم. روی دانه ها یک لایه نازک از خاک یعنی دو برابر اندازه خودشان خاک می ریزیم و در صورتی که بیشتر از اندازه خاک بریزید بذرها خفه می شوند و نمی توانند رشد کنند.
 • در ابتدای رشد برای آبیاری، یک روزنامه یا گونی روی گلدان پهن کنید، طوری که روی سطح خاک را بگیرد بعد با آبپاش شروع به آبیاری کنید تا زمانیکه بذرها جوانه بزنند. برای رشد دو تا سه میلی متری سبزی ها بهتر است گلدان آماده شده را دور از نور و در جای تاریک نگهدارید تا روزنامه آرام آرام بالا بیاید. سپس روزنامه را بر داشته و به صورت مستقیم به گیاه آب می دهیم و گلدان را در معرض نور می گذاریم. سبزی ها با نور بیشتر بهتر رشد می کنند اما اگر نور آپارتمان ما کافی نبود از لامپ های فلورسنت استفاده می کنیم.
 • هر وقت که خاک گلدان خشک شد دوباره با آبپاش آب بدهید اما دقت کنید وقتی خاک خیس باشد اگر دوباره آب بدهید ریشه جوانه ها نمی توانند اکسیژن لازم را گرفته و از بین میروند. دو هفته بعد کود دهی را آغاز می کنیم و برای اینکار از کود طبیعی استفاده می کنیم. در صورت در دسترس نبودن کود طبیعی، کودهای شیمیایی استاندارد را تهیه و با توجه به نوشته های روی بسته دوز مورد نیازاز این کود را به گیاه می دهیم.
 • در صورتی که شما در کاشت سبزیجات خطایی نداشته باشید بعد از گذشت حدود دو هفته سبزی ها آماده خوردن می شوند.
 • پس از رشد جوانه ها و پس از اینکه ۸ تا برگ دادن دو تا برگ تازه گیاهانی مانند ریحان و جعفری و گشنیز و… را که در سر ساقه قرار دارد را بکنید تا از پائین ،ساقه فرعی شروع به رشد کند و محصول چندین برابر شود.

 

جلوگیری از آفت زدن سبزی ها در آپارتمان

برای جلوگیری از آفت زدن گیاهان مقداری آب را با الکل مخلوط نمایید ودر برخی مواقع به جای سم، روی سبزی ها بپاشید تا در صورت حمله شته ها به سبزی ها، آن‌ها از بین بروند. درطی مراحل رشد سبزی چون از هیچ گونه سمی استفاده نمی کنیم، سبزیجات کاملا ارگانیک (طبیعی) هستند. برای پیشگیری از آفت زدگی گیاهان راه های زیادی وجود دارد؛ مثلا نگه داشتن یک گلدان گیاه جعفری یا همیشه بهار درکنار گلدان سبزیجات باعث می شود تا ۶۰ درصد از بیمار شدن گیاه و حمله شته ها کاهش یابد. موزیک نیز بر سلامت گیاهان و جلوگیری از برخی آفت ها موثر است.

 

 

برای مشاوره‌ی رایگان می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]