طراحی و دکوراسیون داخلی مدرن مطب مامایی
12
بهمن

طراحی و دکوراسیون داخلی مدرن مطب مامایی

طراحی و دکوراسیون داخلی مدرن مطب مامایی

طراحی و دکوراسیون داخلی مراکز درمانی و کلینیک ها می تواند در برقرار ارتباط بیماران با آن مرکز نقشی مهم و اساسی داشته باشد. این موضوع می تواند در برخی از کلینیک ها و مطب ها مانند مطب های اطفال و زنان و زایمان که مراجعه کنندگان آن ها در وضعیتی حساس تر از سایرین هستند بیش تر حس شود. بنابراین همواره توصیه بر این است که فضایی متعادل، زیبا و آرامش بخش برای کلینیک ها و مطب های زنان و زایمان طراحی شود. زیرا مراجعه کنندگان به این مطب ها معمولا زنان بارداری هستند که دارای استرس و هیجان های مربوط به این دوران می باشند. طراحی و چیدمان مطب مامایی می تواند این احساس شدید را تحت کنترل قرار داده و باعث شود تا میان بیمار و مطب ارتباطی عمیق ایجاد شده و در نتیجه از میزان استرس و هیجان آن ها بکاهد. اصول و نکات مرتبط با طراحی و دکوراسیون داخلی کلینیک زنان و زایمان گسترده می باشد. طراحان می بایستی در طراحی این گونه مراکز به نکاتی مانند تقسیم بندی فضایی، تهویه مناسب، نور ، رنگ و راحتی مبلمان و بسیاری از موارد دیگر توجه داشته باشند که شرح تمامی آن ها به طور جامع در این مقاله نمی گنجد. اگر قصد مطالعه و آگاهی از نکات مرتبط با طراحی کلینیک و مط زنان و زایمان را دارید می توانید به مقاله زیر که به طور کامل و جامع نکات ریز و درشت طراحی شرح داده شده است رجوع نمایید.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

 

طراحی و دکوراسیون داخلی مدرن مطب مامایی

دکوراسیون داخلی مطب زنان و زایمان

به توصیه کارشناسان و طراحان داخلی استفاده از گیاهان طبیعی در طراحی و دکوراسیون داخلی کلینیک ها و مطب ها  می تواند نقشی مهم در تسکین و آرامش روحی مراجعه کنندگان داشته باشد. با قرار دادن گیاهان طبیعی در فضاهای داخلی درمانی می توان حضور طبیعت را تداعی کرد. ارتباط افراد با طبیعت نیز موجب آرامش یافتن روح و روان افراد می شود. در طراحی این پروژه نیز طراحان از گیاهان طبیعی در بخش های مختلف آن استفاده نموده اند و فضایی دلچسب و دوست داشتنی در کنار سطوح چوبی ایجاد کرده اند. به طور خلاصه می توان گفت که فضای روشن و ساده ی این مطب مامایی تجربه ای متفاوت و دلنشینی را برای مادرانی که در انتظار فرزند خود هستند ایجاد کرده است.

 

نورپردازی در مطب مامایی

در دکوراسیون مطب مامایی توصیه می شود به نورپردازی اهمیت داده شود، زیرا پزشکان در این بخش اکثرا با مادران باردار در ارتباط هستند و لازم است تا آن ها را با دقت مورد معاینه قرار دهند و هر اشتباه کوچکی ممکن است جان مادر و بچه را به خطر بیندازد. استفاده از نورهای خطی و اسپات و تلفیق آن ها می توانند زیبایی مطب شما را چندین برابر کنند. همچنین بهتر است از نورهای آفتابی و مهتابی به طور همزمان استفاده شوند.

 

متریال در طراحی داخلی مطب مامایی

متریال مورد استفاده در تمام مراکز بهداشتی بایر به گونه ای باشند تا باعث جلوگیری از پخش میکروب ها در فضا شوند.بهتر است برای طراحی مراکز درمانی و بهداشتی خود،آن را به یک تیم متخصص بسپارید تا بعدا دچار مشکل نشوید. در طراحی مطب بهتر است از رنگ هایی استفاده کنید تا حس آرامش را به فرد مراجعه کننده بدهند.

 

دکوراسیون مطب سونوگرافی

با توجه به این که در اتاق سونوگرافی دستگاه ها و تجهیزاتی وجود دارد، بنابراین مهم ترین نکته در طراحی دکوراسیون فضای داخلی این اتاق دسترسی آسان به تجهیزات و وسایل آن در کنار رعایت موارد ایمنی و بهداشتی می باشد. از آن جایی که این تجهیزات و وسایل حساس هستند باید نحوه چیدمان به گونه ای باشد که حتی الامکان فقط اپراتور و یا دکتر به آن ها دسترسی داشته باشند. به دلیل شرایط خاص معاینه در این اتاق، اختصاص فضایی به عنوان رختکن الزامی می باشد. جهت ایجاد چنین فضایی می توان از پارتیشن اداری چوبی و یا ورقه های AGT استفاده کرد. برای انتقال نور مناسب نیز می توان بخش هایی از این پارتیشن ها را به صورت کرکره ولومی طراحی کرد. برای اینکه فضای کمتری نیز اشغال شود می توانیم از درب های کشویی استفاده کنیم. بخش مهم دیگری که در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق سونوگرافی باید به آن پرداخت، طراحی کمد اداری ، میز اداری مورد نیاز مانند جانمای پرینتر و جانمای دستگاه DVR است. کمد اداری برای این فضا نیز بهتر است به شکل کشویی طراحی شود. در طراحی میز ها نیز باید یک کنسول جهت نگه داری فایل در نظر گرفته شود. آخرین نکته در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق سونوگرافی انتخاب رنگ ها می باشد. انتخاب رنگ ها در چنین فضاهایی باید بگونه ای باشد که در عین زیبایی، هم با فضای درمانی تناسب داشته باشد و هم القا کننده آرامش باشد. هم چنین باید دقت کنیم که از یک رنگ در تمام طراحی استفاده نکنیم؛ چرا که باعث خستگی و یکنواختی می شود. معمولا برای چنین فضاهایی تنالیته رنگی شامل رنگ های خنثی مناسب است. یکی از این ترکیبات کنار هم قرار دادن رنگ سفید و رنگ خاکستری می باشد که تمام ویژگی های ذکر شده را دارد. البته در قسمت هایی هم می توانیم از رنگ های تیز تری استفاده کنیم.

 

دکوراسیون مطب زنان و زایمان

می توان گفت فاکتور های طراحی برای دکوراسیون داخلی مطب های مختلف در بسیار ی از آن ها مشترک هستند اما برخی ویژگی های مختص به خود را دارند. یکی از آن ها مطب زنان و زایمان است. دلیل آن هم کاملا روشن است. هم پزشک و هم مراجعه کنندگان همگی بانوان هستند. پس باید در طراحی دکوراسیون این فضا این فاکتور مهم را در نظر داشته باشیم. نکته مهم بعدی در طراحی دکوراسیون و مبلمان اداری این فضا، نداشتن دید از خارج اتاق می باشد. نور مناسب فاکتور مهمی در طراحی تمامی فضاها می باشد ولی در برخی طراحی ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. مطب زنان و زایمان نیز از این دست است. پس در طراحی باید به گونه ای عمل کنیم که بتوانیم بیشترین استفاده را از نور طبیعی ببریم و در نورپردازی داخلی دقت بیشتری به خرج دهیم. در اجرای دکوراسیون مطب زنان و زایمان باید به بعد روان شناسی طراحی توجه بیشتری شود که در ادامه به دلیل این امر می پردازیم. اغلب زنانی که به این مراکز مراجعه می کنند مضطرب، نگران و پر تتنش هستند؛ بنابراین می توانیم با انتخاب رنگ بندی مناسب از این میزان استرس کاست و حس امنیت و آرامش را القا کرد. در این گونه موارد استفاده از کاغذ دیواری به این دلیل که همراه خود طرح های زیبایی را دارد می تواند انتخاب مناسبی باشد. استفاده از تابلوهای مناسب نیز به برقراری ارتباط هر چه بهتر بین پزشک و بیمار کمک می کند. ترکیبات رنگ های چوبی به همراه رنگ سبز اثر آرامش بخشی دارند که می توان در این فضا استفاده کرد. حتی می توانیم بجای به کار بردن رنگ سبز از گیاهان مختلف در طراحی خود استفاده کنیم.

 

آخرین و مهم ترین نکته طراحی داخلی مطب مامایی

طیف وسیع دیگری از مراجعه کنندگان به مطب زنان و زایمان مادران باردار هستند که در طراحی باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم. برای اینکه حس بهره وری و زندگی را در بین این دسته از مراجعه کنندگان ایجاد کنیم استفاده از رنگ زرد در طراحی دکوراسیون بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]