همه چیز درمورد سبک دکوراسیون مونوکروم | شرکت معماری دکوطرح 09122460089
26
آذر

همه چیز درمورد سبک دکوراسیون مونوکروم

همه چیز درمورد سبک دکوراسیون مونوکروم

سبک دکوراسیون مونوکروم (Monochromatic) یا مونوکروماتیک یکی از متفاوت ترین سبک های مدرن می باشد که می تواند فضایی کاملا متفاوت را در منزل یا دفتر کار بوجود آورد. اصلی ترین ویژگی این سبک استفاده از تک رنگ به عنوان رنگ غالب می باشد و البته در کنار آن می تواند از تعداد کم رنگ های متضای یا مکمل به شیوه ای کاملا جسورانه استفاده نمود. یک اتاق به سبک دکوراسیون مونوکروم یا به بیان درست تر مونوکروماتیک (Monochromatic) یا تک رنگ جسورانه، چشم نواز و مخصوص افراد اهل ریسک است و برای کسانی که می خواهند «فقط کمی» از مسیر «چند رنگی در دکوراسیون» فاصله بگیرند، یک اتاق کاملا یک رنگ می تواند ترسناک هم باشد. اما مونوکروم چیست؟ دکوراسیون مونوکروم را از کجا باید شروع کرد؟ چه میزان از یک رنگ زیادی است؟ چه کار باید بکنیم تا یک پالت مونوکروم یکنواخت و راکد به نظر نرسد و ترسناک هم نباشد؟

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

همه چیز درمورد سبک دکوراسیون مونوکروم

سبک دکوراسیون مونوکروم چیست؟

استایل به کار رفته برای خانه ها یا محیط های کاری تا حد زیادی به سلیقه و روحیات و فرهنگ افراد بستگی داشته و به همین دلیل است که تنوع در سبک های طراحی دکوراسیون بسیار زیاد نمی باشد. اگر از آن دسته افرادی هستید که به دنبال محیط هایی با استایل های کاملا جسورانه می باشند، دکوراسیون و دیزاین تک رنگ یا مونوکروم یکی از بهترین گزینه ها خواهد بود.

همه چیز درمورد سبک دکوراسیون مونوکروم | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

در این سبک هدف استفاده از یک رنگ اصلی در تمام بخش ها در کنار تعداد بسیار کم از رنگ های مکمل و متضاد می باشد. به همین دلیل است که به دیزاین مونوکروم اغلب طراحان طراحی تک رنگ میگویند، این در حالیست که ممکن است از چند رنگ در آن استفاده شود.

 

رنگ های سبک دکوراسیون مونوکروماتیک

همان طور که اشاره شد، در استایل مونوکروم از تک رنگ استفاده می شود. به عبارت دیگر، در این سبک ترکیبی از تنالیته های تیره و روشن از یک رنگ کروماتیک استفاده میشود.

سبک دکوراسیون مونوکروماتیک
سبک دکوراسیون مونوکروماتیک

به عبارت دیگر، اگر رنگ اصلی را سبز در نظر می گیرد، کافیست بر روی جدول رنگ ها تنالیته روشن و تیره آن را انتخاب و به مقدار کم در کنار رنگ اصلی استفاده کنید. اما سوال این است که در سبک دکوراسیون مونوکروم چه رنگ هایی بیشترین کاربرد را دارند؟ لازم به ذکر است که در این سبک محدودیتی در نوع رنگ ها وجود نداشته و می توان متناسب با شرایط محیط و میزان بزرگی فضا از رنگ های خنثی، روشن و تیره استفاده نمود.

 

دکوراسیون مونوکروم

از کوچک شروع کنید

برای کسانی که تازه با مونوکروم آشنا شده اند، مکان های کوچکی مانند سرویس بهداشتی می تواند شروع خوبی باشد. مونوکروم کردن سرویس بهداشتی به خاطر ابعاد کوچکش کمتر از اتاق نشیمن یا ناهارخوری ترسناک است. استفاده از یک رنگ در سرویس بهداشتی می تواند از آشفتگی های بصری در آن بکاهد و به آن استایل خاصی ببخشد. از آن جایی که استفاده از رنگ های مختلف اتاق را شلوغ نشان می دهد. استفاده از یک رنگ برای سرویس بهداشتی فضا را بازتر هم می کند.

 

الگوها و طرح ها را ده برابر بیشتر کنید

یکی از مهمترین نکته ها برای اینکه اتاق با استایل مونوکروم راکد به نظر نرسد استفاده از طرح و الگوهای بی شمار است. همچنین استفاده از رنگ هایی جسورانه مانند آبی هم به این امر کمک می کند. مطمئن باشید طرح ها صدمه ای به مونوکروم بودن نمی زنند. حتی گاهی اوقات هرچه رنگ غنی و عمیق تر باشد آرامش بخش تر است.

 

جزئیات را مدنظر داشته باشید

شاید فکر کنید سفید راحتترین رنگ برای یک اتاق مونوکروم است اما طراحان داخلی نه تنها مخالفند بلکه آن را چالش برانگیز هم می دانند.

همه چیز درمورد سبک دکوراسیون مونوکروم | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

با انتخاب رنگ سفید شما علاوه بر رنگ همه خطوط و الگو ها را نیز از اتاق حذف کرده اید و باید به دنبال راهی جدید برای شخصیت دادن به این فضا باشید. در اینجا باید به جزئیات توجه کنید. اگر می خواهید سفید را انتخاب کنید اما در عین حال دوست ندارید فضا سردی داشته باشید سفید عاجی بهترین گزینه است.

 

یک رنگ متضاد بیافزایید

آیا هنوز آماده نیستید اتاق را کاملا آبی یا نارنجی کنید؟ اصلا نگران نباشید. اضافه کردن یک رنگ متضاد هم جذابیت بصری ایجاد می کند هم به عنصر سوپرایز اتاق تبدیل می شود. یک رنگ متضاد می تواند فضا را زنده کند. این تکنیک فرمول و قانون مونوکروم را کمی دور می زند اما هنوز جذاب است. به هر حال اتاق عالی و بی نقص وجود ندارد!

 

با رنگ های خنثی دوست شوید

با این که انتخاب رنگ مشکی برای اتاق خواب می تواند کمی خطرناک باشد اما در عین حال فضایی آرامش بخش ایجاد می کند. البته مرز باریکی در تبدیل شدن اتاقتان به غار بتمن وجود دارد که باید مواظبش باشید! اما چگونه این مرز را رد نکنیم؟ مونوکروم به این معنا نیست که حتما باید به یک رنگ بچسبید.

طراحی دکوراسیون مونوکروم
طراحی دکوراسیون مونوکروم

می توان از طیف های مختلف یک رنگ استفاده کرد یا با افزودن رنگ های خنثی مانند سفید فضا را تکمیل کرد. در اتاق خواب بالا با اضافه شدن رنگ هایی مانند سفید، کرم و بژ فضا تیره اتاق روشن تر شده است. با گذاشتن گیاهان هم رنگ سبز و تازگی در اتاق دیده می شود.

 

به سراغ شکل ها بروید

اگر از رنگ های ساده تری مانند خاکستری یا بژ استفاده می کنید، استفاده از شکل ها و متریال مختلف ضروری است. در شهرهای شلوغ که خانه به یک مامن برای دوری از شلوغی بیرون تبدیل می شوند، بسیاری به سراغ رنگ های خنثی می روند اما از آن جایی که این رنگ ها فضایی بی روح ایجاد می کنند، نباید فرم را از یاد برد. جزئیات این چنینی اتاق را پویا کرده و آن را از یکنواختی در می آورند.

 

کمرنگ را انتخاب کنید

اگر هنوز هم در انتخاب مونوکروم شک دارید، کمرنگترین طیف رنگ مورد علاقه تان را انتخاب کنید. در بعضی موارد این رنگ تقریبا می شود سفید اما هنوز هم ته مایه رنگ مورد علاقه تان را دارد. به عنوان آخرین راه هم مثل همیشه توصیه ما این است که از طبیعت الهام بگیرید.

اجرای دکوراسیون مونوکروم
اجرای دکوراسیون مونوکروم

در نهایت این را بدانید که استایل مونوکروم سبک محبوب این روزها در دنیای مد و فشن است و همین موضوع سبب شده طراحان داخلی هم توجه دوباره ای به آن داشته باشند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]