سبک معماری داخلی کشور نروژ
09
آذر

سبک معماری داخلی کشور نروژ

سبک معماری داخلی کشور نروژ

نروژدر سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری در زمینه‌ی معماری داشته و پروژه‌های خلاقانه و جالبی در سراسر این کشور انجام شده است. برای مثال افتتاح اپرا هاوس در اسلو یا همان خانه اپرای اسلو در سال ۲۰۰۸، از آغاز عصری جدید در معماری کشور نروژ خبر می ‌داد. دوره های معماری نروژ نیز به موازات تغییرات سیاسی و اجتماعی در نروژ در طول قرن ها دیده می شود. قبل از دوران وایکینگ ها، سازه های چوبی به یک پیشه هنری پیچیده تبدیل شدند که تاثیراتش در ساخت زیبا و مؤثر کشتی های بلند وایکینگ ها مشهود است. به دنبال آن، ورود مسیحیت، معماری رومی را در نیایشگاه ها و کلیساها معرفی کرد که دارای طاق هایی با نوک تیز مشخص، طاق های قوسی، پایه های صلیبی شکل پشتی طاق ها و طاق های تاژی شکل بودند که تا حد زیادی تحت تأثیر در نتیجه نفوذ مذهب از انگلستان است.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

سبک معماری داخلی کشور نروژ

معماری نروژ در طول تاریخ

در طول قرون وسطی، جغرافیا اقتصاد و جمعیت پراکنده را دیکته می کرد. در نتیجه، فرهنگ سنتی مزرعه داری نروژی قوی باقی ماند و نروژ با اکثر کشورهای اروپایی در پذیرش ارباب رعیتی تفاوت داشت. این امر، همراه با در دسترس بودن چوب به عنوان مصالح ساختمانی، تضمین می کرد که نمونه های نسبتاً کمی از سبک های معماری باروک، رنسانس و روکوکو که اغلب توسط طبقات حاکم در سایر نقاط اروپا ساخته می شوند، در نروژ ساخته می شوند.

در عوض، این عوامل منجر به سنت های متمایز در معماری بومی نروژ شد که در مزارع موجود در بسیاری از موزه های روباز نروژی که ساختمان هایی از قرون وسطی تا سده نوزدهم را به نمایش می گذارند، حفظ شده اند. نمونه های برجسته عبارتند از موزه مردمی نورسک در اسلو و مایهاوگن در لیلهامر، و همچنین ساختمان های موجود که هنوز در مزارع مانند مزارع دره هیدال در حال استفاده شدن هستند.

 

ویژگی های عمومی معماری داخلی در نروژ

ساخت و ساز در نروژ همیشه با نیاز به پناه دادن به مردم، حیوانات و اموال در برابر آب و هوای سخت، از جمله زمستان های سرد و یخبندان قابل پیش بینی، بارش های شدید در مناطق خاص، باد و طوفان مشخص شده است و موجب شده است که از منابع کمیاب ساختمان نهایت استفاده را ببرد. تا زمان مدرن، زیرساخت های حمل و نقل نیز ابتدایی بود و سازندگان تا حد زیادی مجبور بودند به مواد در دسترس محلی تکیه کنند.

 

هدال استاوکرک، نوتودن، بزرگترین کلیسای نروژ

به لطف روش های حفاری جدید مانند کاوش در خاک سطحی، باستان شناسان توانسته اند بقایای یا پایه های ۴۰۰ خانه ماقبل تاریخ را که پیش تر در زیر زمین پنهان شده بودند، کشف کنند. قبل از این فقط ۲۰۰ مکان بلافاصله از لایه سطحی قابل مشاهده بود. در طول سده بیستم، باستان شناسان اسکاندیناویایی نیز در تلاش برای بازسازی خانه های ماقبل تاریخ بوده اند. بزرگترین پروژه بازسازی در نروژ، سکونتگاه عصر برنز در فورسند در ریفیلکه و مزرعه عصر آهن مزرعه عصر آهن در اولاندهاگ نزدیک به استاوانگر است. همچنین بازسازی خانه بزرگ بزرگ از عصر وایکینگ ها در بورگ در لوفوتن وجود دارد.

 

معماری نئو کلاسیک نروژی

با آغاز سده نوزدهم، کمتر از تعداد انگشت شماری از معماران آموزش دیده آکادمیک در نروژ فعال بودند که اکثر آنها افسران نظامی بودند که در رشته مهندسی عمران تحصیل کرده بودند. بازار معماران در کشوری کم سکنه بدون پایتخت، بدون دادگاه و هیچ نهاد مهم دولتی محدود بود. معماری عمدتاً مورد توجه گروه محدودی از بازرگانان و مالکان ثروتمند بود. ثروت های بزرگی توسط عده ای به دست آمد که سپس به دنبال احاطه کردن خود با ساختمان ها و باغ های متناسب با موقعیت اجتماعی خود بودند. این افراد که به خوبی در سطح بین المللی ارتباط داشتند، با آخرین روندهای معماری آشنا بودند و سازه های نئوکلاسیک بسیار مورد تقاضا بودند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]