نکات بهینه طراحی آشپزخانه
21
تیر

نکات بهینه طراحی آشپزخانه

نکات بهینه طراحی آشپزخانه

آشپزخانه جزو اساسی ترین بخش های خانه است باید به کاربردی بودن فضا، داشتن آرامش و استفاده حداکثری از فضا و همچنین راحت بودن کار در در آن توجه کرد. علاوه بر آن با توجه به اپن بودن آشپزخانه های امروزی که آشپزخانه ها دیدکامل از پذیرایی و ناهارخوری دارند باید به زیبایی و ظرافت آنها نیز توجه کرد. می توان با یک طراحی اصولی و ایده های صحیح چیدمان فضای آشپزخانه خود را به بهترین شکل طراحی نمود تا بتوان استفاده کرد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

نکات بهینه طراحی آشپزخانه

شیشه در طراحی کابینت ها

استفاده از دربهای شیشه ای برای برخی از کابینت ها در آشپزخانه کوچک یکی از راه حل های تاثیر گذار برای غلبه بر فضای کوچک آشپزخانه است استفاده شیشه در درب کابینت ها که بیشتر در کابینت های هوایی توصیه می شود به صورت قاب و شیشه های شفاف ساخته شده تا با انعکاس نور فضای آشپزخانه دلباز تر نشان داده و باعث خسته نشدن چشم افراد خانواده شود ولی به هیچ عنوان توصیه نمی شود از شیشه های یا تیره استفاده کنید زیرا بر عکس عمل کرده و فضای آشپزخانه را دلگیر می کند.

 

استفاده درست از نور

در طراحی داخلی فضا از اهمیت نور و رنگ غافل نشوید. استفاده صحیح از نور و رنگ به ما کمک می کند تا فضا را بزرگتر از آنچه که هست نمایش دهیم. در انتخاب رنگ برای آشپزخانه یا فضاهای کوچک بهتر است از رنگ های روشن و شفاف و براق استفاده کنیم. همچنین در انتخاب کابینت ها توصیه می شود از کابینت هایی که خاصیت انعکاس دادن نور را دارند مانند کابینت های هایگلاس استفاده کنید تا فضا را بزرگتر از آنچه که هست نشان دهند.

 

بهره برداری از نور طبیعی

استفاده حداکثری از نور طبیعی یک ایده بسیار کاربردی و بدون هزینه است در طراحی داخلی سعی کنید حتماً از پنجره در فضا استفاده کنید زیر نور طبیعی علاوه بر روشن کردن محیط سبب بزرگتر دیده شدن آن شده و به زیباتر جلوه کردن فضای آشپزخانه کمک می کند و به این نکته توجه داشته باشید که چیدمان آشپزخانه و کابینت ها به گونه ای نباشد که جلوی نور طبیعی را بگیرد.

 

استفاده از نور مصنوعی

در نورپردازی فضاها دقت کنید اگر از نور طبیعی به اندازه کافی در فضا بهره مند نیستیم از نورپردازی مصنوعی در زوایای مناسب و به اندازه کافی استفاده کنیم و فضاهایی مانند سطح روی کابینت یا حتی لبه پایینی کابینت های زمینی را با استفاده از نورپردازی روشن کنیم این عمل باعث می شود به هیچ وجه احساس نکنید که در یک فضای بسته و محدود قرار داریم.

 

جزیره و اپن آشپزخانه بهینه

در فضاهای کوچک توصیه می شود که بیشتر از آشپزخانه های به شکل اپن یا جزیره استفاده کنید و با اختصاص دادن بخش کوچکی از ناهار خوری یا پذیرایی به جزیره یا اپن به اندازه آشپزخانه افزوده و آشپزخانه را حدالامکان به کابینت ها اختصاص داد.

 

روانشناسی رنگ آشپزخانه

هماهنگی رنگ کفپوش های آشپزخانه با سایر نقاط خانه یکی از نکات مهم برای آشپزخانه های کوچک می باشد در این فضاها سعی می شود که کفپوش آشپزخانه با سایر بخش های خانه مانند پذیرایی و ناهارخوری یکی باشد تا زاویه دید محدود نشود.

 

استفاده بهینه از تمامی فضای موجود

در طراحی کابینت آشپزخانه های کوچک سعی کنید از تمام دیوار و کنج ها بهترین استفاده را کنیم، در کنج ها و محل اتصال دو ضلع کابینت می توان از کابینت های ذوزنقه ای یا قفسه های مورب و دایره ای شکل در داخل آن ها استفاده کنید تا فضای پرت به حداقل برسد.

 

طراحی کابینت های قدی

استفاده از کابینت های قدی ایده ای بسیار عالی برای استفاده حداکثری از تمام فضای دیوار است و می توان با قفسه بندی های منظم و مرتب بخش زیادی از وسایل آشپزخانه و مواد غذایی را در آن جای داد همچنین اگر فضای آشپزخانه کوچک است می توانید کابینتهای هوایی را تا سقف ادامه دهید.

 

طراحی ساده همیشه جواب است

توصیه می شود بیشتر از طرح های مینیمال و مدرن استفاده شود و از عناصر بیهوده و از متعلقات اضافی بپرهیزید سبک های کلاسیک و نئوکلاسیک به دلیل ابزار و یراق آلات اضافی که دارند باعث شلوغ به چشمان و فضای آشپزخانه و محدودتر شدن کارایی آن می شود. سعی کنید تا حد ممکن از کشوها در فضای آشپزخانه استفاده کنید و به جای تعبیه کشوهایی با ارتفاع بلند از کشورهای با ارتفاع متوسط یا کوتاه استفاده کرده تا وسایل آشپزخانه یا مواد غذایی خود را منظم تر در آن جای داده برای انجام بهتر این کار می توانید از نظم دهنده های کشو و یا جدا کننده ها نیز استفاده کرده تا از سانت به سانت آن بهترین استفاده را ببرید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]