نکات بهینه طراحی پذیرایی
21
شهریور

نکات بهینه طراحی پذیرایی

نکات بهینه طراحی پذیرایی

همچون طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک، برای طراحی دکوراسیون پذیرایی نیز ایده های جذاب بسیاری وجود دارد. تغییر گاه به گاه دکوراسیون خانه ایده ی بدی نیست به ویژه اگر احساس می کنید دکوراسیون فعلی به اندازه ی کافی راحت و دنج نیست. اتاق پذیرایی در بسیاری از خانه ها همان اتاق نشیمن است که آدم ها بیشترین زمان را در آن سپری می کنند. بنابراین باید هر از گاهی آن را با توجه به شرایط و روحیه تان ریزبینانه تغییر بدهید.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

نکات بهینه طراحی پذیرایی

پذیرایی را شلوغ نکنید

شکوه در سادگی است. البته سادگی به این معنی نیست که در هر اتاق فقط یک صندلی یا یک میز بگذارید، بلکه باید طراحی دکوراسیون پذیرایی به خوبی تحلیل شده باشد تا کمترین به هم ریختگی را ایجاد کند. سادگی نه تنها برای محیط خوب است بلکه تأثیر خوبی بر حال تان دارد و در کاهش اضطراب هم مؤثر است.

 

استفاده از رنگ های خنثی

هرچند سادگی مبنای کار است اما نباید از رنگ ها غافل شد. اصل مهم این است که رنگ های خنثی بر پایه ی سیاه، سفید و در نهایت بژ را به کار بگیریم. این اصل در مورد دیوارها و مبلمان هم صادق است و نقش مهمی در جلب توجه آدم ها دارد.

 

سادگی کف پذیرایی اصل است

زمین و کف ساختمان هم نقش مهمی در زیبایی محیط دارد. مانند دیوارها، کف هم باید ساده و خنثی باشد؛ این گونه عناصر مهم دیگر مانند مبلمان، کارهای هنری و مانند آن بیشتر به چشم می آیند.

 

استفاده از اشکال هندسی در پذیرایی

در طراحی داخلی مدرن بُرایی اهمیت زیادی دارد. بنابراین کاربرد خطوط زاویه دار و مربع های نوک تیز و حتی دایره بسیار رایج است. به عبارتی مهم ترین مسئله نمایش صریح و روراست است. این اصل به ویژه در چیدمان مبلمان نقش مهمی دارد. طرفداران پروپاقرص طراحی مدرن، چیدمان کم جا مانند چینش خطی مبل یا میز غذاخوری را ترجیح می دهند. دو اصل رایج کمینه گرایی و انعطاف ناپذیری است، البته تا جایی که راحتی تان را قربانی نکند. راز موفقیت در ترکیب مناسب قرینه های همیشگی با برخی نامتقارن های مقطعی است؛ کاری که به سادگی با چند کار هنری ساختارشکن و حتی چند بالشتک پف دار ممکن می شود.

 

استفاده از متریال های مختلف در پذیرایی

طراحی داخلی مدرن در این زمینه اولویت را به چوب، پلاستیک و همچنین ابزار با نمای چوب می دهد. استفاده از فلزات براق هم تاحدودی رایج است به شرطی که با اشیائی که کمتر جلب توجه می کنند، ترکیب شوند. مثلا می توانید آنها را با طرح هایی از چوب صنعتی، شیشه یا تزئینات چشمگیر ترکیب کنید.

 

نورپردازی مناسب در طراحی بهینه پذیرایی

نورپردازی درست منشأ احساسات مثبت است. پس علاوه بر زیبایی باید با نورپردازی فضایی راحت و آرامش بخش خلق کنید. می توانید دیوارها را رنگ کنید، مبلمان را تغییر دهید یا خیلی ساده لامپ ها را عوض کنید. هم نور طبیعی و هم نور مصنوعی باعث می شوند فضا وسیع و آرامش بخش به نظر برسد؛ و این برای فضایی که زمان زیادی را در آن می گذرانید عالی است. روشن کردن فضا و تاباندن نور به تنهایی کافی نیست، باید به منبع نور توجه و آنها را دسته بندی کنید تا نور به مکان هایی که لازم است تابیده شود. این کار وقت و هزینه ی زیادی لازم ندارد؛ گاهی کافی است ۳ لامپ مختلف را با یک لامپ پرقدرت جایگزین کنید. این روزها لامپ های هوشمند که امکان تغییر شدت نور آن ها متناسب با شرایط وجود دارد، گزینه ای مناسب هستند.

امتیاز دیگر این تغییر ساده این است که لامپ ها و چراغ ها به سادگی در هر رنگ و شکلی یافت می شوند. اما این چراغ ها هرقدر هم که چشمگیر و جذاب باشند، هیچ وقت جایگزین نور طبیعی که از پنجره ها به رویتان می تابد، نمی شوند. بنابراین اگر امکانات و بودجه ی کافی دارید، قسمت های نورگیر خانه را زیاد کنید. نور حس وحال آدم ها را تغییر می دهد. نور است که حس راحتی و گرما را منتقل می کند یا گاهی باعث می شود حتی با وجود وسایل گرمایشی احساس سرما کنید. همچنین روش توزیع نور، تعیین کننده ی میزان اهمیت اجسام است. نور در خلق محیطی که می خواهید برای مهمان تان فراهم کنید مؤثر است.

 

نقطه متمرکز در طراحی پذیرایی

در هر محیطی باید نقطه ی تمرکز مشخص باشد تا شما بر اساس آن جای عناصر دیگر را مشخص کنید. آنچه در نقطه ی تمرکز قرار می دهید باید عنصری باشد که جلب توجه کند و پیش از هر چیز دیگری تأثیرش را بر مهمان بگذارد. پس هوشمندانه انتخاب کنید، میز غذاخوری منبت کاری شده، تلویزیون مدرن چشمگیر یا آینه ای بزرگ گزینه های خوبی هستند. اما هیچ چیز بهتر از یک اثر هنری باارزش (اگر بودجه اش را دارید) نیست.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]