نکات بهینه طراحی ویلا
09
مرداد

نکات بهینه طراحی ویلا

نکات بهینه طراحی ویلا

تفاوت عمده ای بین طراحی ویلا با طراحی یک منزل مسکونی متعارف وجود دارد و آن وجود فضاهای باز و آزاد در پیرامون بنای ساختمان است. این آزادی فضایی، امکان خلق طرح های خلاقانه و ابتکاری، نورگیری مناسبو همچنین طراحی نمای چهار طرف را به وجود می آورد. در این راستا طرح ها و سبک های متنوعی می توانند در این حوزه اجرا شوند. می توان به یک سبک ساده و معمول منازل مسکونی بسنده کرد و یا با بررسی سبک های رایج ویلاسازی، با توجه به سلیقه و خواست خود، فرآیند طراحی و ساخت ویلا را بر طبق آنها پیش برد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

نکات بهینه طراحی ویلا

طراحی بهینه ویلای کلاسیک

بعضی افراد به دنبال فضاهای لوکس و مجلل هستند، در این صورت طراحی ویلای کلاسیک مناسب آنها خواهد بود. المان های سنتی برگرفته از معماری رم و یونان قدیم، مانند ستون ها، سر ستون و پایه ستون های عملکردی و تزئیناتی، با ابزار کاری ها، همچنین فرم های الهام گرفته از طاق و قوس و سنتوری ها در نمای این ویلاها به چشم می خورد. ارتفاع زیاد سقف ها و استفاده وسیع از سنگ ها به ویژه سنگ مرمر، حس ایستایی، شکوه و عظمت را القا می کند.

 

طراحی بهینه ویلای مدرن

در مقابل ویلاهای کلاسیک، رویکرد جهانی و ساده مدرن وجود دارد. اگر فضاهای باز، روشن و سبک، شما را جذب می کند، به طراحی ویلای مدرن بیاندیشید. نمای ویلای مدرن با تنوع ترکیب بندی احجام ساده شکل می گیرد و هیچ نشانه ای از نماد یا سمبل سنتی یا کلاسیک در آن وجود ندارد. به واسطه سطوح وسیعی از شیشه بندی ها، فضاهای داخلی، پر نور و سیال هستند.

 

طراحی بهینه ویلا روستایی

شاید برای ارتباط بیشتر ویلای خود با عناصر طبیعی و بکر، حالت روستاگونه را بیشتر دوست داشته باشید. چند سالی است که سبک روستیک با الهام از المان ها و ویژگی های زندگی روستایی، سعی در خلق حس نوستالژیک در ویلاها دارد. نمای ویلای روستیک از حجم یا ترکیب احجام بسیار ساده تشکیل می شود همراه با متریال چوب، آجر و سنگ های خام و طبیعی بدون هیچ پرداختی.

 

طراحی بالکن ویلا

وجود بالکن و تراس همواره باعث افزایش کیفیات مطلوب فضایی کالبدی در بنا می شود. این فضاهای واسط ارتباط فضاهای داخلی بنا را با فضای خارجی بیشتر می کنند و باعث ایجاد فضاهای جذابی برای استراحت و بهره بردن از مناظر بیرونی می شوند. پتانسیل فضاهای باز اطراف ساختمان ویلا در این زمینه قابل توجه است. در درجه اول در ویلاها، دیگر مسئله محدودیت های فضایی و دید های مزاحم بناهای همجوار وجود ندارد و در وهله دوم فضاهای نیمه محصور می توانند باعث گسترش فضاهای عملکردی شوند و نقش مکمل برای فضاهای داخلی داشته باشند. انجام فعالیت های دورهمی، تفریحی و صرف غذا در یک تراس زیبا تجربه لذت بخشی است.

 

محوطه سازی بهینه ویلا

محوطه سازی ویلا مقوله مهم دیگری است که نباید از نظر دور نگه داشته شود چرا که فضای باز و طبیعی ویلا باید دارای طراحی مناسب و بهینه ای باشد. ساخت استخر روباز که از جذابیت های ویلاسازی است، در این فضا صورت می گیرد. علاوه بر آن ساختارهای عملکردی و تزئینی دیگری وجود دارند که به زیبایی و جذابیت محوطه ویلای شما می افزاید، از جمله آلاچیق ها، آب نماها، آتشگاه ها و موارد دیگر به سلیقه کارفرما.

با نگاهی به معماری سنتی هر منطقه، تاثیر این شرایط متفاوت آب و هوایی روی بناها به خوبی قابل مشاهده است. به عنوان مثال اگر ویلای شما در نواحی ساحلی شمالی یا جنوبی کشور است باید از فرم های کشیده با ایوان های بلند و کشیده بهره ببرید و بالعکس در نواحی با گرما یا سرمای شدید و خشک، فرم های فشرده با بازشوهای محدود، مطلوب است. جهت گیری مناسب ویلا رو به بهترین دید و منظرهای اطراف و بهره گیری از حداکثر گرما و نور آفتاب در فصول سرد سال نیز در همین راستا صورت می گیرد.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]