سبک معماری داخلی فیلیپین
14
آذر

سبک معماری داخلی فیلیپین

سبک معماری داخلی فیلیپین

معماری داخلی فیلیپین بیانگر سنت های تاریخی و فرهنگی در این کشور است. برجسته ترین بناهای تاریخی در مجمع الجزایر تحت تأثیر معماری های استرونیایی، چینی، اسپانیایی و آمریکایی قرار دارند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

سبک معماری داخلی فیلیپین

تاریخچه معماری فیلیپینی

طی سیصد و سی سال استعمار اسپانیا، تأثیرات اسپانیایی بر معماری فیلیپین حاکم بود. ناوچه های آگوستینی، همراه با سایر دستورات مذهبی، کلیساها و کلیساهای جامع بزرگ بسیاری را در سراسر جزایر فیلیپین ساختند. در این دوره به سبک سنتی فیلیپینی Bahay na bató (فیلیپینی به معنی “خانه سنگی”) برای خانه های بزرگ ظهور کرد. این ها خانه های بزرگی بودند که از سنگ و چوب ساخته شده بودند و عناصر سبک فیلیپینی، اسپانیایی و چینی را ترکیب می کردند.

پس از واگذاری فیلیپین به ایالات متحده در نتیجه جنگ اسپانیا و آمریکا در سال ۱۸۹۸، معماری فیلیپین تحت سلطه زیبایی شناسی آمریکا قرار گرفت. در این دوره، نقشه شهر مدرن مانیل، با بسیاری از ساختمان های معماری نئوکلاسیک و هنر دکو توسط معماران مشهور آمریکایی و فیلیپینی طراحی شد. در طول جنگ جهانی دوم، بخشهای زیادی از Intramuros و مانیل تخریب شد. بسیاری از مناطق میراثی در استان ها قبل از پایان جنگ توسط ژاپنی ها سوزانده شد. در دوره بازسازی پس از جنگ جهانی دوم، بسیاری از ساختمان های تخریب شده بازسازی شدند، با این حال، اکثر بناهای میراثی، به ویژه در استان ها، از بین رفته و هرگز بازسازی نشدند. بیشتر سازه هایی که از بین رفته اند یکی از خصوصیات اصلی شهرهای میراث سابق به حساب می آیند.

در اواخر قرن ۲۰، معماری مدرن با خطوط مستقیم و جنبه های کاربردی، به ویژه در معماری بروتالیستی که ساختارهای دولت ساخته شده در دوره مارکوس را مشخص می کند، معرفی شد. در این دوره بسیاری از سازه های قدیمی به دلیل وضع حکومت نظامی خراب شدند. پس از بازگشت دموکراسی در سال ۱۹۸۶، عصر جدیدی از معماری فیلیپین از طریق مدرنیسم مورد توجه قرار گرفت. در اوایل قرن ۲۱ احترام به عناصر سنتی فیلیپینی در معماری دوباره احیا شد.

 

شهر تاریخی ویگان در فیلیپین

فیلیپین مملوء از جزیره هایی جذاب و بهشتی ست اما می توان در این کشور تاریخ را هم جست و جو کرد. اگر همیشه عاشق سبک معماری شهرهای اروپایی بوده اید به فیلیپین بروید چون یکی از شهرهای این کشور درست مثل شهرهای اسپانیاست! ویگان (Vigan) یکی از بکرترین نمونه های به جای مانده از شهرهای استعماری اسپانیا در آسیاست که در قرن ۱۶ ساخته شده است. معماری این شهر منعکس کننده عناصر فرهنگی فیلیپین، چین، اروپا و مکزیک است، شهری منحصربفرد که نمونه آن در هیچ کجای شرق و جنوب شرقی آسیا پیدا نمی شود. شهری که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و یکی از شگفت انگیزترین شهرهای دنیاست.

ویگان نمونه ای منحصربفرد از شهرهای استعماری اروپایی ست و اگر آن را با نمونه های دیگری در دنیا مقایسه کنید هرگز ناامید نمی شوید. ماجرای ساخت این شهر به دوران استعماری این کشور برمی گردد: قرن ۱۶، یعنی زمانی که اسپانیایی ها به جزایر فیلیپین رسیدند و شروع به استعمار آن کردند. آن ها همان روشی را که در آمریکای جنوبی و مرکزی به کار بستند در فیلیپین هم پیاده کردند: شهرها را به همان سبکی ساختند که عادت داشتند! سبک معماری اروپایی، همان میدان های معروف و بناهای مهم اطرافش. ویگان امروز بعد از ۵۰۰ سال همچنان مثل روز اولش است و وقتی در میان میدان هایش قدم می زنید اصلا احساس نمی کنید که در جنوب شرقی آسیا هستید.

با اینکه اسپانیایی ها این شهر را ساختند اما هیچ وقت در این محل زندگی نکردند، در واقع ساکنان اصلی این شهر در سال های آغازین تاسیسش، چینی ها بودند و می توان تاثیر فرهنگ آن ها را بر روی معماری بناها به خوبی احساس کرد. نمای خانه هایی که هم سطح خیابان هستند اروپایی ست اما وقتی سرتان را بالا می گیرید متوجه می شوید که طبقات بالا متفاوته و در ساخت آن ها فرهنگ چینی هم نقش دارد. این شهر کاملا الگوی سنتی خود را حفظ کرده و تفاوت زیادی با شهرهای استعماری اسپانیایی در آمریکای لاتین دارد چون در اینجا سنت های لاتین از فیلیپین و چین هم تاثیر گرفته است. بیشتر بناهای این شهر برای قرن ۱۶ نیستند و در قرن های ۱۷ و ۱۸ ساخته شده اند و در میان آن ها تعدادی از جذاب ترین معماری ها را پیدا می کنید که ظاهری جذاب به شهر قدیمی داده اند.

 

کلیسای سن آگوستین

این کلیسای زیبا و معروف توسط دولت وقت اسپانیا ساخته شد. این بنا به قدری مستحکم است که در زمان جنگ تنها سقف آن تا حدی تخریب شد. تاریخ ساخت این بنا به حدود چهار صد سال پیش می رسد. سن آگوستین در حال حاضر قدیمی ترین کلیسای سنگی فیلیپین است. به روی در های چوبی ورودی اصلی آن، کنده کاری های نفیس و زیبایی دیده می شود. معماری سالن داخلی، تحت تاثیر معماری مکزیکی است که به شکل یک صلیب لاتین نمایان شده است. سقف کلیسا نیز توسط هنرمندان ایتالیایی نقاشی شده است.

 

کلیسای جامع

کلیسای جامع متروپلین مانیل، کلیسای جامع باسیلیکای کاتولیک رومی مانیل و قلمرو مذهبی اسقف اعظم است. این کلیسای دیدنی در فیلیپین از زمان تاسیس بارها آسیب دیده است و چندین بار نیز تخریب شده است. ششمین ساختار کنونی آن در سال ۱۹۵۸ ساخته شد. این کلیسا در نهایت در سال ۱۹۸۱ به دستور پاپ جان پل دوم به عنوان کلیسای جامع شناخته شد. می گویند این کلیسا هدیه ای به مریم مقدس و پیروان اوست.

 

شهر باگویو

از آنجائیکه این شهر دارای آب وهوایی خنک است، به آن پایتخت تابستانی فیلیپین می گویند. به این شهر، شهر کاج های نیز گفته می شود، چرا که دارای درختان کاج بسیاری است. یکی از ویژگی های باگویو در کنار مناظر طبیعی آن وجود باغ های توت فرنگی، امکان تفریحاتی چون اسب سواری و سه چرخه سواری است. باگیو پارک ها و مناظر طبیعی زیبایی دارد که به خوبی نگه داری شده اند. در ماه فوریه فستیوال گل ها که دیدنی است در این شهر برگزار می شود. پارک دیدنی burnham در اینجا قرار دارد.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]