عنصر گیاه در فضای سبز
24
بهمن

عنصر گیاه در فضای سبز

عنصر گیاه در فضای سبز

میتوان گفت گیاه یک عنصر طبیعی تاثیر گذار است که پرورش و هدایت آن می تواند نقش بسزایی در خلق منظره ای چشم نواز در تمامی فضاهای داخلی و خارجی داشته باشد.حال این گیاهان به دلیل ساختار و بافت ویژه ای که دارند می توانند تاثیرات خود را در محیط های پیرامون خود دو چندان کنند، پس نتیجه میگیریم نوع چیدمان این گیاهان با توجه به بافت و محیط پیرامون نکته کلیدی در طراحی و اجرا می باشد. نکته بعدی اقلیم تاثیر گذار بر گیاهان است که توجه به این نکته معیارهای انتخاب گیاهان و درختان در آن فضا را برای معمار محدود میکند.

از سوی دیگر نیز شهرها به نسبت تراکمی که دارند، به همان اندازه از فضای باز برخوردار می باشند که این تراکم وضعیت فیزیکی آن‌ها را متغییر می کند. از جمله این فضا ها می توان به میادین، خیابان ها، گذرها و فضا های اطراف خانه های مسکونی یا تجاری اشاره کرد که انتخاب درخت و پوشش گیاهی برای هر کدام از این قسمت ها متفاوت می باشد.

در این قسمت معمار منظر شهری وظیفه دارد تا گیاهان و درختان مناسب و سازگار با محیط را با توجه به اقلیم آن منطقه انتخاب کند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه‌‌‌‌‌ می‌‌شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

عنصر گیاه در فضای سبز

دقت در طراحی و انتخاب

درختان با توجه به ابعاد، میزان رشد، بافت، عطر، حجم و ترکیبات رنگی که دارند برای محیط های مختلف انتخاب می شوند، زمان شکل گرفتن و افتادن برگ ها، میزان عمر، نوع سایه و اندازه تاج گیاه نکته اساسی در انتخاب آن‌ها می باشد.

بعد از انتخاب گیاه نکته مهم محل قرار گیری آن ها به لحاظ وضعیت نور، باد، دما، خاک و جهت آن است که در یک فضای کوچک نیز می تواند متغییر باشد. به عنوان مثال در یک فضای کوچک جابجایی یک گلدان از یک اتاق به اتاق دیگر می تواند بر سلامت آن گیاه تاثیر گذار باشد. پس در هنگام انتخاب گیاه و درخت به محل قرار گیری آن توجه داشته باشید.

در بین عوامل اقلیمی، نور خورشید به دلیل تأثیر مستقیم بر رشد درختان، نقش مهمی ‌در انتخاب محل کاشت درختان دارد. درختان هر جا که رشد کنند باید در فصل رویش حداقل ۳ تا ۴ ساعت نور مستقیم خورشد داشته باشند، بنابراین جهت خیابان‌ با توجه به ارتفاع ساختمانها و ساعات تابش نور نقش مهمی ‌در تعیین محل کاشت دارد. حتی درختان باید ۱۰ـ۸ فوت از دیوار ساختمان ها فاصله داشته باشند تا سایه ‌ساختمان ها مانع تابش نور نباشد.

 

نقش فضا در طراحی

فضا ها در اطراف ما متفاوت هستند. در قسمت هایی مانند میادین، پارک های عمومی و زمین های مدرسه می توان به سهولت، فضا برای کاشت درختان و گیاهان پیدا کرد اما در فضاهایی مانند پارکینگ و یا امتداد خیابان ها در صورتی می توان فضای کافی در نظر گرفت که در طول روند طراحی برای آن‌ها فضایی اختصاص داده شده باشد.

فضای کاشت درختان در یک محیط شهری و سنگ فرش باید به صورت پراکنده باشد و به گونه ای طراحی و اجرا شود که وقتی درختان رشد می کنند ضمن زیبایی بتوانند نقش یک سایه بان را در محیط شهری ایفا کنند. حال این سایه بان می تواند برای ماشین های پارک شده باشد و یا برای ساکنین آن منطقه کاشت درختان نابالغ یکی از موثرترین و اقتصادی‌ترین راه‌های تلطیف محیط شهری است، جایگزینی درختان جدید به جای قدیمی، کاشت گیاهان روی پشت بام، دیوارها، پیاده ‌روها، باعث ارتقاء محیط زیست شهری و تلطیف محیط می‌شوند.

یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در هویت بصری شهر اندازه و تعداد درختان است و باید به اندازه ای باشد که جلوه مثبت آن بر سیمای شهر قابل مشاهده باشد.

کاشت درختان نزدیک جداول شکل پیوسته از شاخه‌ها را ایجاد می‌کند که همچون پرده ای سبز و عمودی باعث تقویت فضای پیاده رو می‌شود. از این رو استفاده از درختان کوتاه برای فضای خیابان مناسب به نظر نمی‌رسد چون فضای خیابان را قطعه قطعه کرده و نیازهای توازن برای فضای شهری را رفع نمی‌کند. اگر درختان خیلی دور از هم قرار گیرند، هر درخت یک ساختار متراکم‌تر با شاخه‌های نزدیک به زمین ایجاد می‌کند که این فاصله تضاد نور و سایه را ایجاد کرده و باعث تأکید بر روی درخت منفرد می‌شود.

 

انتخاب گیاه برای فضای سبز

در طراحی فضای سبز و معماری منظر یکی از ارکان اصلی آشنایی با گیاهان متنوع و خصوصیات آن‌ها برای منظورهای خاص می‌باشد. در ایجاد تنوع گیاهی در فضای سبز شهری همواره محدودیت‌های اقلیمی، خشکی باد، تابش بیش از حد خورشید و غیره وجود دارد که همین امر باعث کاهش تنوع می‌گردد.

  1. در انتخاب گونه‌های گیاهی باید موارد ذیل را مد نظرقرار داد.
  2. سازگار بودن گیاه انتخاب شده با اقلیم آب و هوایی منطقه.
  3. زیبایی و آراستگی گیاه با دکوراسیون و فضای پیرامون.
  4. خصوصیات فیزیولوژیک و تاثیرات گیاه بر محیط پیرامون به خصوص ساکنین آن فضا و جلوگیری از تاثیرات منفی آن.
  5. عمر مفید و مقدار احتیاج نور.
  6. مقدار نیاز گیاه به آب با توجه به نحوه سکونت ساکنین.
  7. انتخاب گیاه و یا درخت با سبک و تناسب آن در دکوراسیون.

شما عزیزان می توانید جهت مشاوره با شماره‌های درج شده در وب سایت شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکوطرح تماس گرفته و از خدمات ما بهره ببرید.

 

 

برای مشاوره‌‌ی رایگان‌‌‌‌‌ می‌ توانید با شماره‌‌‌‌‌‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]