هنر دکوراسیون داخلی چیست؟
06
بهمن

هنر دکوراسیون داخلی چیست؟

هنر دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی عبارت است از هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها‌‌‌‌‌‌‌، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه‌‌‌‌‌‌‌. دکوراسیون داخلی مانند هنرهای دیگر‌‌‌‌‌‌‌، دارای سبک و سیاق و اصولی است که براساس سلیقه‌ها و نیازهای هر دوره‌‌‌‌‌‌‌، دستخوش تغییر می‌شوند‌‌‌‌‌‌‌. معماری داخلی در واقع همان خلق فضاست‌‌‌‌‌‌‌، فضایی که در عین زیبایی و اثرگذار بودن کارایی لازم را نیز داشته باشد. طراح با ترکیب اصول و ارکان تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی‌‌‌‌‌‌‌، فضایی را ایجاد می‌کند که معرف هویت، نیاز، درک و خواسته‌های طرف مقابلش است.

 

اگر شما هم دوست دارید از هنر دکوراسیون داخلی بیشتر بدانید، این نوشته‌ها را بخوانید!

 

 

تعریف هنر دکوراسیون داخلی

در حلقه اتصال بین دو علم معماری و طراحی داخلی است‌‌‌‌‌‌‌. این رشته از یک طرف مانند علم معماری با ساختمان و اجزاء و عناصر تشکیل دهنده آن ارتباط دارد و از طرف دیگر همانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تمرکز‌‌‌‌‌ می‌کند‌‌‌‌‌‌‌. علم معماری با مسائلی با مقیاس کلان شهری در ارتباط است‌‌‌‌‌‌‌، اما رشته معماری داخلی در مقیاس‌‌‌‌‌‌های انسانی و در رابطه با فضاهای عمومی و شخصی است و نتیجه آن ارتباط انسان با جهان اطراف خود است‌‌‌‌‌‌‌.

 

معمار داخلی کیست؟

معمار داخلی علاوه بربرخورداری از علم کافی در زمینه معماری به تحلیل و بررسی حس دریافتی از فضاهای معمارانه می‌پردازد به نحوی که حس تعلق و یکپارچگی را در فضا ایجاد‌‌‌‌‌ می‌نماید و به بیان دیگر به معماری فضا از دیدگاه ساکنان یا استفاده کنندگان از آن می‌پردازد‌‌‌‌‌‌‌. در دنیای امروز بخش عمده زندگی افراد در فضاهای بسته و داخلی سپری‌‌‌‌‌ می‌شود.

هنر دکوراسیون داخلی چیست؟ | شرکت معماری و دکوراسیون دکوطرح 09122460089اگر چه همه ما زمان‌هایی را برای تفریح و هواخوری و گریز از محیط‌های بسته در فضای آزاد‌‌‌‌‌ می‌گذرانیم‌‌‌‌‌‌‌، اما همین نشاط ناشی از جدایی از محیط بسته‌‌‌‌‌‌‌، خود نشانگر کثرت اوقاتی است که در اتاق‌ها‌‌‌‌‌ می‌گذرانیم‌‌‌‌‌‌‌. به همین سبب دکوراسیون داخلی با کیفیت مناسب‌‌‌‌‌‌‌، بهترین روش برای بهبود وضعیت حرفه‌‌‌‌‌‌‌ای‌‌‌‌‌‌‌، تحصیلی و زندگی‌مان می‌باشد.

 

هنر دکوراسیون داخلی در اتاق خواب

اتاق خواب مکانی است برای استراحت و کسب آرامش و انرژی دوباره برای روز کاری بعد‌‌‌‌‌‌‌. انتخاب وسایل اتاق خواب و نوع چینش آنها کمک زیادی به کسب این آرامش و استراحت واقعی می‌کند. یکی از اصول اولیه دکوراسیون داخلی اتاق‌ خواب این است که‌‌‌‌‌‌‌، جای تخت باید طوری انتخاب شود که پنجره نورگیر در سمت راست آن قرار گیرد‌‌‌‌‌‌‌. گذاشتن تعدادی کوسن‌ بر روی تختی که لبه بالایی بلندی دارد‌‌‌‌‌‌‌، بر زیبایی تخت می‌افزاید‌‌‌‌‌‌‌. در سبک‌های کلاسیک‌‌‌‌‌‌‌، ترجیحا بهتر است که کوسن‌ها از همان جنس و بافت روتختی باشند‌‌‌‌‌‌‌. بافت‌ روتختی و والان‌های پرده بهتر است از یک نوع‌‌‌‌‌‌‌، یک طرح و یک طیف رنگی انتخاب شود و حتی نوارهای تزیینی قسمت بالایی دیوارها نیز از همان طیف رنگی باشد.

هنر دکوراسیون داخلی چیست؟ | شرکت معماری و دکوراسیون دکوطرح 09122460089

هماهنگی میان بافت‌ها‌‌‌‌‌‌‌، موجب ایجاد سبک کلاسیک در محیط اتاق می‌شود‌‌‌‌‌‌‌. البته اگر در این بین‌‌‌‌‌‌‌، گاهی اوقات یکی از بافت‌ها و رنگ‌ها‌‌‌‌‌‌‌، متضاد و یا مکمل دیگر بافت‌ها ‌باشد‌‌‌‌‌‌‌، موجب ایجاد تنوع در اتاق شده و آن را از یکنواختی در‌ می‌آورد. به عنوان مثال‌‌‌‌‌‌‌، اگر رنگ زمینه اتاق‌‌‌‌‌‌‌، کرم شکلاتی و گلبهی باشد‌‌‌‌‌‌‌. استفاده از دکور چوبی تیره متمایل به زرشکی، مکمل رنگ فضای زمینه است‌‌‌‌‌‌‌. استفاده از روتختی براق‌‌‌‌‌‌‌، نوعی حس تجملاتی را در ببیننده ایجاد می‌کند و قرار گرفتن آن در کنار دکور چوبی تیره‌‌‌‌‌‌‌، باعث می‌شود زیبایی این نوع چیدمان نمودی چند برابر بیابد. اگر رنگ و طرح بافت‌های پارچه‌ای نیز مابین رنگ زمینه اتاق و دکور چوبی آن باشد‌‌‌‌‌‌‌، سبب برقراری تعادل در محیط اتاق‌‌‌‌‌ می‌شود‌‌‌‌‌‌‌.

استفاده از تک‌مبل در یک قسمت از اتاق‌‌‌‌‌‌‌، کمک‌‌‌‌‌ می‌کند تا فضایی صمیمی و دلچسب در آن بخش فراهم‌‌‌‌‌‌‌ کنید‌‌‌‌‌‌‌. برای تفکیک این فضا‌‌‌‌‌‌‌،‌‌‌‌‌ می‌توان در کنار تک‌مبل از نور موضعی (آباژور) استفاده کرد‌‌‌‌‌‌‌. در این حالت بهتر است نور آباژور به سمت پایین باشد‌‌‌‌‌‌‌. به این ترتیب فضایی مناسب برای مطالعه واستراحت در شب پدید می‌آید‌‌‌‌‌‌‌. هر چه تعداد این نورهای موضعی در داخل اتاق بیشتر باشد‌‌‌‌‌‌‌، فضاهای داخلی بیشتر تفکیک‌‌‌‌‌ می‌شود و به نظر می‌رسد که رعایت این نکته برای اتاق خواب‌‌‌‌‌‌‌، مناسب است.

هنر دکوراسیون داخلی چیست؟ | شرکت معماری و دکوراسیون دکوطرح 09122460089

استفاده از آباژورهای کوتاه بر روی پاتختی‌ها‌‌‌‌‌‌‌، ضمن ایجاد امکان مطالعه قبل ازخواب‌‌‌‌‌‌‌، فضایی رومانتیک نیز در اتاق‌ به وجود‌‌‌‌‌ می‌آورد‌‌‌‌‌‌‌. استفاده از گلدان و فلاورباکس و قاب‌عکس‌های شخصی و تابلوهای خط یا نقاشی مورد علاقه‌‌‌‌‌‌‌‌، در اتاق خواب‌‌‌‌‌‌‌، باعث افزایش نشاط و روحیه‌‌‌‌‌ می‌شود‌‌‌‌‌‌‌. اگر دکور اتاق چوبی است‌‌‌‌‌‌‌، بهتر است قاب عکس و تابلو نیز مطابق با آن‌‌‌‌‌‌‌، چوبی انتخاب شود‌‌‌‌‌‌‌. این امر باعث ایجاد هماهنگی بیشتر بین اجزای داخلی اتاق‌‌‌‌‌ می‌شود‌‌‌‌‌‌‌. در مورد اتاق‌هایی که دکور فلزی و فرفورژه دارند‌‌‌‌‌‌‌، استفاده از قاب‌های فلزی متعدد توصیه می‌شود‌‌‌‌‌‌‌.

معمولا برای زیباتر شدن جایگاه تخت‌های دو نفره در اتاق خواب بهتر است از تابلوهای نقاشی بر روی دیوار بالایی تخت استفاده شود. اگر دیوار بالایی تخت را با یک تابلو و یا تنها یک قاب عکس تزیین‌‌‌‌‌ می‌کنید‌‌‌‌‌‌‌، ترجیحا آن تابلو را پهن و به اندازه عرض بالای تخت انتخاب کنید. ولی اگر می‌خواهید از تعداد تابلوهای بیشتری برای تزیین دیوار استفاده کنید‌‌‌‌‌‌‌، مناسب‌تر است که از تابلوهایی با عرض کم و ارتفاع زیاد استفاده کنید. در این حالت بهتر است اندازه ارتفاع تابلوها تقریبا برابر ارتفاع تخت از سطح زمین باشد.

 

هنر دکوراسیون داخلی برای اتاق پذیرایی مدرن

اتاق پذیرایی بیانگر سلیقه و حس هنری صاحب خانه است. در سبک مدرن‌‌‌‌‌ می‌توان برای مبلمان اتاق پذیرایی از کاناپه، مبل و میز جلوی آن‌‌‌‌‌‌‌، میز ناهارخوری و صندلی، دیوارهای رنگی، ست تلویزیون، کتابخانه و سایر تجهیزات دکوری استفاده نمود‌‌‌‌‌‌‌. استفاده از چند شمع به رنگ روشن داخل جاشمعی زیبا برای مدرن جلوه دادن اتاق پذیرایی مفید است.

 

هنر دکوراسیون داخلی برای آشپزخانه مدرن

آشپزخانه مدرن انرژی شما را در انجام کارها افزایش‌‌‌‌‌ می‌دهد. آشپزخانه مدرن دارای فضای منظم بوده و وسایل اضافه در آن دیده‌‌‌‌‌ نمی‌شود. انتخاب رنگ سفید برای کشوها و استفاده از صندلی‌‌‌‌‌‌های بدون دسته در مدرن جلوه دادن ظاهر آشپزخانه مفید است‌‌‌‌‌‌‌. اگر‌‌‌‌‌ می‌خواهید همواره از خوردن غذا با اعضاء خانواده یا دوستان خود لذت ببرید و حس خوبی در خانه داشته باشید‌‌‌‌‌‌‌،از مبلمان مدرن مانند میز ناهارخوری بزرگ با سطح شیشه‌‌‌‌‌‌‌ای همراه با صندلی‌‌‌‌‌‌های شیک در اتاق ناهارخوری استفاده کنید. یک لوستر رنگی مناسب در بالای میز ناهارخوری یا استفاده از چراغ‌‌‌‌‌‌های دکوری‌‌‌‌‌‌‌، زیبایی خاصی به این اتاق‌‌‌‌‌ می‌دهد. آویختن پرده‌‌‌‌‌‌های تزیینی در رنگ‌‌‌‌‌‌های جذاب مانند قرمز شاد، ارغوانی، قهوه‌‌‌‌‌‌‌ای یا سقید را فراموش نکنید.

 

هنر دکوراسیون داخلی برای سرویس بهداشتی مدرن

رنگ‌‌‌‌‌‌های آبی روشن، بنفش، سبز، صورتی و نارنجی موجب آرامش جسم و روح انسان‌‌‌‌‌ می‌شوند‌‌‌‌‌‌‌. نورپردازی ملایم، رنگ‌‌‌‌‌‌های لوکس و آینه‌‌‌‌‌‌های دیواری آرامش بخش بوده و فضا را مدرن‌‌‌‌‌ می‌کنند. مدرن بودن سرویس بهداشتی صرفا به معنی استفاده از رنگ‌‌‌‌‌‌های سرد و سفید نیست. امروزه تنوع رنگ وسایل بهداشتی بسیار گسترده بوده و هر کس به سلیقه خود‌‌‌‌‌ می‌تواند حق انتخاب داشته باشد.

 

 

برای مشاوره‌ی رایگان می توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]