رامکا در ساختمان سازی
10
بهمن

رامکا در ساختمان سازی

کاربرد و مصارف رامکا در ساختمان سازی

رامکا عموما قطعه‌ای میلگرد با سایز ۱۰ یا ۱۲ یا از میلگردهای پرت کارگاه است که بعد از اتمام عملیات آرماتوربندی یک مقطع مانند ستون یا دیوار برشی یا تیرهای پیرامونی سقف یا حتی نوار فونداسیون در محل چاه آسانسور که حفظ ابعاد آن برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است، قبل از قالب‌بندی اجرا می‌شود. طول این میلگرد در ستون‌ها به‌اندازه ابعاد ستون و در دیوارهای برشی در جهت عرض آن به‌اندازه عرض دیوار و در جهت طول آن‌ها به‌اندازه‌ای است که با میلگردهای ریشه درگیر شده و بتوان آن را مهار کرد.

فاصله بین قالب تا میلگرد ستون با استفاده از رامکا در ساختمان سازی مشخص‌‌ می‌شود. رامکا این امکان را فراهم‌‌ می‌کند که ستون‌‌‌ها همگی در یک راستا و خط قرار گیرند. رامکا به دو دسته بتنی و فولادی تقسیم بندی‌‌ می‌شود. استفاده از رامکای فولادی چندان توصیه‌‌ نمی‌شود، چرا که استفاده از آن‌‌ می‌تواند باعث از بین رفتن پوشش بتنی بر روی آرماتور و خاموت‌‌‌ها شود. در ادامه با انواع رامکا در ساختمان سازی و اجرای آن آشنا خواهیم شد، همراه دکوطرح باشید!

 

قبل از خواندن نوشته‌ی رامکا در ساختمان سازی، مقاله‌های زیر را حتما بخوانید!

 

 

رامکا چیست؟

رامکا یا پاشنه بتن بخشی از یک میلگرد فولادی است که طول آن برابر با طول ستون‌‌ می‌باشد. استفاده از رامکا در قالب ستون، ستون بندی را آسان‌‌ می‌کند. آن چه که در اجرای رامکا در ساختمان سازی حائز اهمیت‌‌ می‌باشد، دقت بالا در انجام این کار‌‌ می‌باشد، چرا که در صورتی که در روش اجرایی آن کم‌‌‌‌‌‌ترین خطایی رخ دهد، باعث ایجاد خلل در ستون بندی خواهد شد.

رامکا در ساختمان سازی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089 برای نصب رامکا در ابتدا در فواصل ۱۰ سانتی متری از پایین ستون میلگرد رامکا به اندازه طول ستون نصب و تعبیه‌‌ می‌شود. در مرحله بعد چهار عدد میلگرد به صورت عمودی قرار‌‌ می‌گیرند. برای قراردادن میلگردها‌‌ می‌توان از روش جوشکاری و یا سیم‌‌‌های مخصوص آرماتوربندی استفاده کرد. اما باید به یاد داشت که استفاده از روش جوشکاری محدودیت‌‌‌هایی دارد.

رامکا در ساختمان سازی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

برای مثال جوشکاری بر روی میلگردهای آج دار محدودیت‌‌‌هایی به همراه دارد. به همین خاطر استفاده از این روش چندان توصیه‌‌ نمی‌شود و بهتر است از سیم‌‌‌های مخصوص آرماتوربندی استفاده شود.

 

انواع رامکا در ساختمان سازی

همان گونه که گفتیم، رامکا در ساختمان سازی در دو نوع فولادی و بتنی‌‌ موجود می‌باشد. بهتر است در مکان‌‌‌هایی که نزدیک به آب بوده و یا امکان بارش باران در آن جا زیاد‌‌ می‌باشد، از رامکای فولادی استفاده نشود، چرا که ممکن است باعث ایجاد فرسایش در پایه ستون شود. در چنین مواقعی بهتر است از رامکابتنی استفاده شود. هنگامی که اجرای میلگرد رامکا در ستون بندی به پایان رسید، باید نسبت به جدا نمودن قالب نیز اقدام کرد. در هنگام اجرای این کار مشاهده‌‌ می‌شود که بخش انتهایی مقطع فولادی نمایان است.

رامکا در ساختمان سازی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089به واقع این خود‌‌ می‌تواند زنگ خطری باشد، چرا که در این صورت امکان پوسیدگی در این بخش وجود دارد. پوسیدگی در این بخش نیز‌‌ می‌تواند آرماتوربندی و ستون بندی را تحت الشعاع قرار دهد. حال سوال این جاست که از چه روشی‌‌ می‌توان برای جلوگیری از این مشکل استفاده کرد؟ اسپیسر رامکا وسیله‌‌‌‌ای است که‌‌ می‌توان برای جلوگیری از این مشکل از آن استفاده کرد. استفاده از اسپیسر میلگرد رامکا سبب‌‌ می‌شود انتهای میلگرد مخفی و در بتن باقی بماند.

 

اجرای رامکا بتنی

روش اجرای رامکای بتنی به این گونه است که قبل از بتن ریزی ستون ها، از یک ریسمان در قسمت پایین و در امتداد ستون‌‌‌ها استفاده‌‌ می‌شود. پس از ریسمان کشی از یک تخته در پشت آن استفاده کرده و با استفاده از بلوک یا آجر آن را در جای خود محکم‌‌ می‌کنند. این کار در چهار طرف ستون‌‌‌ها انجام‌‌ می‌شود. پس از انجام این کار بتن ریزی با ارتفاع ۱۰ سانتی متر صورت‌‌ می‌گیرد.

 

اجرای رامکا با استفاده از میلگرد

اجرای رامکا با استفاده از میلگرد در اطراف شبکه میلگرد ستون در پایین‌‌‌‌‌‌ترین قسمت صورت‌‌ می‌گیرد تا با استفاده از آن محل قرارگیری قالب بتن مشخص شود. در نصب و اجرای میلگرد رامکا توجه به نکاتی بسیار حائز اهمیت‌‌ می‌باشد. از آن جایی که رامکا در قسمت پایینی ستون تعبیه‌‌ می‌شود، باید در اجرای آن نهایت دقت را داشته باشید.

رامکا در ساختمان سازی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

به طور کلی‌‌ می‌توان گفت رامکا بخشی از ستون محسوب‌‌ می‌شود. از این رو باید در بتن ریزی و میزان آن دقت کرده تا ستون دچار مشکل نشود. روش اجرای رامکا باید به صورت یکپارچه صورت گیرد و وجود درز در هنگام اجرا مجاز نیست. حی اگر فاصله بین دو درز کم باشد، ایراد دارد. اهمیت این امر در مناطق زلزله خیز بیش‌‌‌‌‌‌تر می‌باشد.

رامکا در ساختمان سازی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

در مناطقی که از آب و هوای مرطوب برخوردار‌‌ می‌باشد و امکان بارش باران در آن‌‌‌ها زیاد‌‌ می‌باشد، نباید از رامکای فولادی استفاده شود، چرا که باعث ایجاد خوردگی‌‌ می‌شود و به ستون آسیب‌‌ می‌رساند. درصورتی که بتن مورد استفاده در ساخت ستون‌‌‌ها به صورت دستی تهیه‌‌ می‌شود، بهتر است از بتن رقیق‌‌‌‌‌‌تر استفاده شود. در این صورت قالب به خوبی پر‌‌ می‌شود. برای تهیه بتن رقیق‌‌‌‌‌‌تر باید از عیار سیمان بیش‌‌‌‌‌‌تری استفاده شود.

 

 

برای مشاوره‌‌‌‌‌ی رایگان‌‌ می‌توانید با شماره‌‌‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]