طراحی دفتر اداری کوچک
12
مرداد

طراحی دفتر اداری کوچک

طراحی دفتر اداری کوچک

همه کسب ‌وکارها و دفاتراداری بسته به نوع فعالیت و نیازهای خود اقدام به تهیه فضایی اداری می کنند و به طور یقین می توان گفت تمامی آنها دارای فضایی بزرگ برای کار نمی باشند. به همین دلیل طراحی دفتر کار کوچک و دکوراسیون داخلی آن به یک مساله ی بزرگ تبدیل میشود.

اما شما می توانید این چالش را با استفاده از یک متخصص به راحتی پشت سر بگذارید. بی‌تردید هر مدیر و کارمندی دوست دارد که در فضایی بزرگ فعالیت خود را انجام دهد اما طراحی و تجهیز دفتر اداری کوچک نمی‌تواند خیلی چالش ‌برانگیز باشد. زمانی هنر طراح و معمار به چشم می آید که توانایی و ایده پردازی در طراحی یک دفتر اداری کوچک را داشته باشد و بتواند این

چالش را با مدیریتی صحیح پشت سر بگذارد.

ما در این مطلب قصد داریم تا اصول طراحی یک دفتر کار کوچک را برای شما سروران عزیز به اشتراک بگذاریم و آنها را بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

طراحی دفتر اداری کوچک

اصول طراحی دفتر کار کوچک

برای اینکه بتوانید طراحی و دکوراسیون دفتر اداری کوچک را به درستی انجام دهید و این چالش را پشت سر بگذارید باید به یک سری اصول پایبند باشید که ما در ابتدا این مطلب این اصول را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

اهمیت طراحی اولیه

طراحی اولیه از موارد مهمی است که در دکوراسیون دفتر کار کوچک از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و برای این کار باید زمان زیادی را به آن اختصاص دهید تا بتوانید به بهترین گزینه دست پیدا کنید.

برای این کار باید آلترناتیوهای مختلف را در کنار هم قرار دهید و با بررسی مزایا و معایب هر کدام به یک جمع بندی واحد دست پیدا کنید و یک طرح جامع و خوب را جمع بندی کنید.
استفاده درست از فضای موجود

در طراحی دفتر کار کوچک به دلیل کمبود در فضا باید همه قسمت ها را در نظر بگیرید و از آنها نهایت استفاده را داشته باشید و تقسیم بندی فضا های شما به گونه ای باشد که ضمن داشتن کمترین پرتی از تمام قسمت ها، بیشترین بهره را ببرید.

گاهی اوقات در طراحی دفتر اداری کوچک باید مرزها برداشته شود و قسمت هایی که از نظر ماهیت کار با هم در ارتباط می باشند را ادغام کرد. به همین جهت هنگامی که طراحی اینگونه فضا ها را انجام می دهید می توانید با توجه به حفظ حریم شخصی افراد بخش های مربوط به کارمندان و مدیران را به صورت یکپارچه در نظر بگیرید.

 

استفاده درست از فضا در دفتر کار کوچک

یکی از راهکار های مفید در طراحی دفتر اداری کوچک استفاده از پارتیشن‌ اداری می باشد که ضمن مفید بودن و تفکیک میان واحد ها این امکان را به شما می دهد تا فضای مربوط به اتاق جلسات یا اتاق مدیریت را جدا کنید.

نکته مثبتی که پارتیشن بندی دارد این است که انعطاف پذیری خوبی به فضا می دهد و دست شما در طراحی دکوراسیون داخلی آن باز می شود.

 

نورپردازی در طراحی دفتر کار کوچک

نورپردازی در دفتر کار بسیار مهم است و باید به درستی انجام شود البته در ابتدا سعی کنید فضا را به صورتی طراحی کنید که افرادی که در حال کار کردن در آن مکان هستند احساس خفگی نداشته باشند. یکی از مواردی که باعث می شود فضا خفه نباشد استفاده از نور طبیعی است که پنجره ها نقش اساسی در تزریق نور طبیعی به داخل دارند.

انرژی خورشید تاثیر به سزایی در عملکرد پرسنل دارد و سبب می شود کارکنان با نشاط تر به کار خود ادامه دهند زیرا اگر فضا تاریک باشد و یا تنها با نور های مصنوعی روشن شده باشد حس خواب آلودگی در کارکنان به وچود می آید.

بنابراین تمام فضا ها باید به صورتی طراحی شوند که تمام پرسنل از نور طبیعی بهره ببرند.

 

رنگ‌های شاد و روشن

علاوه بر نور کافی رنگ ها نیز بر روحیه ی کارکنان بی تاثیر نیستند و استفاده از رنگ های شاد و تنوع رنگی سبب جذاب تر شدن فضا می شود. پس حتما در دکوراسیون داخلی دفتر کوچک از رنگ های شاد تر استفاده کنید.

رنگ های تیره تا حد زیادی عملکرد کارکنان را کاهش می دهد . سبب تجمع انرژی های منفی می شوند.

همچنین به این نکته نیز توجه کنید که رنگ های روشن باعث بزرگ تر دیده شدن فضا می شود و رنگ های تیره فضا را کوچک تر نشان می دهند.

منظور از استفاده از رنگ های روشن رنگ های یکنواخت و سفید و کرمی نیست، باید از یک سری رنگ هایی که به فضا جلوه می دهند برای خارج شدن از یکنواختی استفاده کنید برای مثال می تونین از رنگ های سبز و آبی که رنگ های آرامش بخشی هستند استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقالات مربوط به روانشناسی رنگ را مطالعه بفرمایید.

 

سازمان‌دهی و نظم

در یک فضای اداری سازماندهی و نظم مهم ترین اصولی هستند که باید رعایت شوند تا کارکنان دچار سردرگمی نشوند و به درستی کار خود را انجام دهند بنابرین در طراحی یک دفتر اداری، فضا ها باید به درستی تفکیک شوند این کار را می توانید به وسیله ی پارتیشن ها انجام دهید ولی حتما دقت کنید به صورتی فضا ها را تفکیک کنید که اگر ارباب رجوع مراجعه کرد در فضا سردر گم نشود و به راحتی بتواند مکانی که مد نظر دارد را پیدا کند.

در هنگام مبله کردن فضا نیز باید به این نظم و سازماندهی توجه کرد و برای مبلمان اداری میتوانید از تجهیزات و ارگنایزر های اداری مدرن که چند کاره هستند استفاده کنید.

البته سازمان دهی در یک فضای اداری فقط مربوط به دکوراسیون داخلی آن نمی باشد و باید از نظر ترافیک کاری و رفت و آمد ها نیز سازماندهی و نظم بخشی صورت پذیرد.

 

طراحی مینیمال و ساده

بهترین سبک برای فضا های اداری کوچک سبک مینیمال است که رکن اصلی آن طراحی ساده می باشد. در یک فضای کوچک جایی برای شلوغ کاری و پر کردن فضا نداریم بنابراین باید به ساده ترین شکل فضای اداری را طراحی کنیم. در سبک مینیمال از رنگ های روشن استفاده می شود همان طور که در قسمت رنگ به آن اشاره کردیم، فضا های کوچک باید با رنگ های روشن دیزاین شوند تا فضا بزرگ تر به نظر برسد.

در این سبک از گیاهان برای جلوه دادن به فضا استفاده می شود. رنگ سبز باعث می شود یک نواختی در فضا از بین برود علاوه بر تاثیر رنگی گیاهان بر روی دکوراسیون، گیاهان بر روی روحیه کارمندان تاثیر گذار هستند و مانند نور خورشید که انرژی مثبت دارد گیاهان نیز باعث می شوند انرژی مثبت در فضا پراکنده شود که این انرژی بر عملکرد کارکنان بی تاثیر نخواهد بود.

 

مهم ترین نکته انتخاب درست مبلمان اداری است

مبلمان اداری مهم ترین عنصر در دکوراسیون داخلی اداری هستند. در نتیجه انتخاب صحیح مبلمان سخت ترین کاری است که در طراحی دفتر اداری کوچک با آن مواجه هستید. این مبلمان باید هم به گونه ای استاندارد باشند که کارمندان احساس راحتی کنند و هم متناسب با دکوراسیون و تازئینات داخلی دفتر اداری باشند.

کارمندان ساعت زیادی را در طول روز بر روی صندلی می نشینند و اگر این صندلی ها به صورت استاندارد و راحت نباشد، پرسنل خیلی زود خسته می شوند و کارایی آنها به شدت کاهش پیدا می کند. و در آینده مشکلات جسمانی پیدا میکنند مانند گردن درد، کمر درد و حتی زانو درد.

از میز کار های گروهی نیز می توان استفاده کرد البته یکی از مزایای این میز ها این است که کارمندان با صحبت کردن با هم حواس یکدیگر را پرت می کنند ولی از یک جهت هم این میز کار ها حس انزوا را در افراد از بین می برد و روی روحیه کارمندان تاثیر مثبت می گذارد.

 

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]