معماری داخلی کشور سوئد
27
آبان

معماری داخلی کشور سوئد

معماری داخلی کشور سوئد – سبک معماری داخلی سنتی سوئدی

معماری داخلی به سبک سوئدی یکی از محبوب ترین سبک های طراحی در جهان است. و نزدیک یک قرن در مناطق مختلف بویژه اروپا کانون توجه بوده است.این سبک نخستین بار توسط طراحی به نام کارل لارسون که نقش زیادی در شهرت سبک سوئدی داشت، در قرن نوزدهم میلادی اجرا شد. این سبک الهام گرفته از سبک اسکاندیناوی است و در مناطق سردسیر اروپایی بسیار رواج دارد. مناطقی با زمستان های بلند و خسته کننده و روزهای کوتاه و غروب های زود هنگام و به دلیل نور کم خورشید در این اقلیم، نور و روشنایی در این سبک به فضای داخلی خانه کشیده شده است. رنگ ها به گونه ای انتخاب شده اند که لوازم و اثاث بازتاب کننده نور طبیعی باشند. حتی در تاریک ترین روزهای زمستان هم گرم و روشن اند و احساس شادی را منتقل میکنند. رنگ های روشن، ساده، سفید و آبی از پرکاربرد ترین رنگ های به کار رفته در معماری داخلی سوئدی است.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

معماری داخلی کشور سوئد

معماری و دکوراسیون داخلی به سبک سوئدی

پیدایش هر سبکی وابسته به فلسفه، جهانبینی، اقلیم و … می باشد در مورد سبک سوئدی دلیلی که بیش از همه به چشم می خورد موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی آن می باشد. به همین علت وجود این سبک در درجه ی اول با آب هوای این کشور مرتبط است.

سوئد در شمال اروپا واقع شده و دارای آب و هوای بسیار سردی است. این کشور از نظر طبیعی، از ۴ ناحیه تشکیل شده است. کوه های پوشیده از جنگل در منطقه نورلند در شمال، زمین های مرتفع یونکوپینگ در جنوب، دریاچه دیستریکت در ناحیه مرکزی و جلگه حاصل خیز اسکانیا در منتهی الیه بخش جنوبی کشور. تابستان های کوتاه و گرم و زمستانهای سرد و طولانی از ویژگی های آب و هوای این کشور است.

 

سبک طراحی داخلی سوئدی

سبک طراحی داخلی سوئدی با رنگ های روشن، ساده، سفید و آبی تعریف می شود. سبک سوئدی یکی از سبک های مشهور در دکوراسیون و طراحی داخلی منزل است. سبک سوئدی همچنین از روشنایی و آب و هوای اسکاندیناوی الهام گرفته است.

زمستان های طولانی مدت خسته کننده با غروب های زود هنگام و روز های کوتاه و کمبود نور طبیعی این سبک را ناگزیر ساخته که روشنایی مورد نیاز را به فضای داخلی خانه وارد کند.

وجود المان های کمرنگ، روشن، پر زرق و برق و پر جلوه در دکوری های یک منزل با طراحی داخلی سوئدی معروف است. همین طور که دیوارها، کف زمین و لوازم و اثاث منزل با رنگ های کمرنگ و روشن نور طبیعی را منعکس می کنند، فضاهای داخلی که با این سبک طراحی و بازسازی شده اند حتی در روزهای تاریک زمستان هم شاد، گرم و آرام اند.

 

بازسازی خانه به سبک سوئدی

دیوارها، کف زمین، لوازم و مبلمان منزل در تناژ رنگ های سفید، کرم، زرد کمرنگ، صورتی کمرنگ، سبز ملایم و خاکستری روشن (رو به سفید) نقاشی و نقش بندی شده اند. بعد از رنگ سفید، آبی رنگی است که اکثرا در سبک دکوراسیون داخلی سوئدی مورد استفاده قرار می گیرد. این رنگ حس پاکی و روشنی، یک روز با نشاط را منعکس و ساتع می کند. همچنین به راحتی با دیگر رنگ های مورد استفاده در پالت رنگ سبک سوئدی که ذکر شد، هماهنگ می شود.

در کنار رنگ های سفید، کرم، زرد کمررنگ، صورتی کمررنگ و سبز ملایم و خاکستری روشن به کارگیری رگه های قرمز در کاغذ دیواری یا طرح پارچه مبلمان و کوسن ها بسیار مرسوم است. مبلمان و اثاثیه ی سبک سوئدی صاف و یکراست و گاهی داری کمی انحنا می باشد. پایه ی وسایل باریک و ظریف است.

تخته سری های خوشخواب ها در اتاق خواب های به سبک سوئدی به شکل برآمده و با چوب های با لکه های روشن می باشد. تخت خواب های سایبان دار بسیار استفاده می شوند. همین طور از تخت خواب های دوتایی و تخت خواب های استراحتی اغلب استفاده می شود.

برای اتاق خوابی به سبک سوئدی و با دیوارهای سفید، بهترین ترکیب رنگ برای لحاف روتختی، ترکیب رنگی سفید و قرمز است، در دکوراسیون اتاق خواب می توانید به خوبی از عنصر روتختی و ملحفه ها برای تعیین سبک استفاده کنید و هماهنگی بین رنگ ها را با کمک آنها انجام دهید. نشیمن گاه اضافی با استفاده از نیمکت هایی با طراحی ظریف و ساده در خانه های به سبک سوئدی وجود دارد. اب های چوبی و ظریف و پایه های حکاکی شده در کاناپه های موجود در یک منزل به سبک سوئدی یافت می شوند. بیشتر لوازم و اثاثیه ی چوبی در رنگ های سفید، کرم، خاکستری روشن و رنگهای روشن دیگر است. همین طور استنسیل به رنگ ها اضافه می شود.

وجود شیار، پایه های ظریف، حاشیه های حکاکی شده روی میز و قاب آینه و لبه های منجوق دوزی شده در اسباب و اثاثیه ی منزل بسیار معمول است. استفاده از پارچه های سفید بافت دار و ساده ی کتان و پنبه ای در این سبک معمول است. وجود بافت ها، خطوط و وسایل شطرنجی، رنگ و لعاب بیشتری به این سبک می افزاید.

 

معماری داخلی آشپزخانه های سوئدی

در طراحی و بازسازی آشپزخانه به سبک سوئدی از رنگ روشن برای کابینت آشپزخانه استفاده کنید. طراحی جداره ها، کاشی بین کابینتی به رنگ آبی روشن و یا دیگر رنگهای روشن مرسوم است. استفاده از گل و فضای سبز در دکوراسیون سوئدی می تواند جذابیت آن را دوچندان نماید پنجره ها حتی الامکان با پرده های نازک پوشیده شوند تا مانعی برای ورود نور نباشند.

سبک سوئدی در حقیقت یک دکوراسیون سبک و دلباز برای فضای خانه شماست که سبب می شود فضاها خوش فرم و خوش ترکیب و در عین حال گرم و صمیمی جلوه کنند. این سبک با رنگ سفید و دیگر رنگ های خنثی شروع می شود تا زمینه مساعدی را برای میزبانی از نور طبیعی مهیا سازد. رنگ سفید عاجی و چوب های طبیعی با رنگ ملایم از قبیل چوب درخت زبان گنجشک و چوب راش همیشه در هر اتاق به زیبایی جلوه می کنند و در فضای سوئدی نیز این جلوه چند برابر می شود.

برای رنگ دیوارها می توانید از رنگ های سبز و آبی بسیار ملایم به مقدار کم استفاده کنید. پوشش پنجره ها را نیز بسیار نازک و لطیف در نظر بگیرید تا نور طبیعی بتواند به راحتی به داخل فضا راه یابد.علاوه بر خنثی نگه داشتن دیوارها و سقف فضا، استفاده زیاد از رنگ سفید یکی از اصول مهم این سبک است. برای مثال برای میز و صندلی اتاق غذاخوری و همچنین تخت خواب اتاق خواب توصیه می کنیم از انواع چوب به رنگ سفید استفاده کنید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]