بازارکار معماران تهران
15
مهر

بازارکار معماران تهران

بازارکار معماران تهران

معماری چیست؟

معماری سبک طراحی و شیوه ساخت و ساز ساختمان ها و دیگر سازه های فیزیکی که به نیازهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی اقوام، نگرش ها و جغرافیا است.

معماری، هنر و فناوری طراحی و ساختن بناها، فضاهای شهری و دیگر فضاهای درونی و بیرونی برای پاسخ هماهنگ به نیازهای کارکردی و زیباشناسانه است. خلق فضاهای با خلوص بصری در معماری از عمده فعالیت های معماران است .معماری بر سه قسم است. یکی ساخت بناها و دیگری ساخت ساعت ها و سوم ساخت ماشین آلات. بناها خود بر دو نوع اند: بناهایی که برای استفاده همگان و استحکام بخشیدن به شهرها در مکان های عمومی ساخته می شوند. بناهایی برای استفاده شخصی افراد. هر سه این ها باید با توجه به دوام راحتی استفاده و زیبایی ساخته شوند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

بازارکار معماران تهران

معرفی رشته مهندسی معماری

کمی ذوق هنری، قدرت خلق یک اثر نو، تخیل قوی و روحیه کار گروهی، همه آن چیزی است که شما برای معمار شدن نیاز دارید. اگر به هنر علاقه مندید و قدری با فن مهندسی ساختمان آشنایی دارید معماری رشته ایده آل شماست.  رشته معماری تلفیقی است خارق العاده از فن و هنر و قدمتی بسیار طولانی در تاریخ ایران و جهان دارد .مهندس در لغت به معنای هندسه دان، به شخصی گفته می شود که با هندسه و مباحث هندسی سر و کار دارد و معمار هنرمندی است که به کمک مباحث هندسی بنایی خلق می کند که گاه تا هزاران سال باقی است و هویت یک جامعه به شمار می رود. معماری یکی از هفت هنر اصلی است و معمار هنرمند است و آثار او در زمره آثار هنری بررسی می شود همچنین او باید دارای قدرت تجسم بالا، ذوق هنری و خلاقیت باشد و عناصر زیبایی شناختی بصری را بشناسد.

از قدیم الایام معماری ایران دارای دو نظام کلی آموزش بوده است که یکی از این دو نظام آموزش سنتی معماری است که ریشه در قرون و اعصار دارد و انتقال اطلاعات و مفاهیم در آن به صورت سینه به سینه است. نظام دوم با ظهور مدارس معماری در ایران و تحت عنوان نظام آموزشی آکادمیک و کلاسیک به وجود آمده است البته می توان گفت اهمیت بازشناسی آموزش معماری در کشور آنجا بیشتر جلوه می نماید. این در حالی است که معمار معاصر را محصول آموزش دانشکده های معماری امروزی و معمار گذشته را حاصل آموزش سنتی معماری می پنداریم.

 

تهران، مهد معماری مدرن، پذیرای معماران جوان!

تهران از گذشته مهد بناهای ایرانی معاصر بوده است؛ از برج نمادین آزادی که شاهدی استوار بر تظاهرات مردمی متعدد و جنگ هشت‌ساله بوده تا موزه‌ ی زیبای هنر معاصر و تئاتر شهر در هر گوشه‌ی تهران طرحی از هنر معماران ایرانی به چشم می‌خورد. در چند دهه‌ی منتهی به انقلاب اسلامی معمارانی مانند هوشنگ سیحون، کامران دیبا و حسین امانت مرزهای معماری سنتی را وسیع‌تر کرده و از عناصر سنتی معماری ایرانی در طراحی‌های مدرن بهره بردند؛ برج آزادی اثر امانت نماد مجسمی از این تلاش‌های خلاقانه است.

اگرچه بعد از انقلاب به جلوه‌های معماری پایتخت ایران به‌عنوان کشوری که ناگزیر جنگ و بازسازی‌های پس‌ازآن را تجربه کرد، ضربه‌ای جدی وارد شد اما اخیراً با حضور معماران جوانی با دانش و سلیقه‌ی جهانی و در وضعیت ثبات نسبی کشور در مقایسه‌ با تحولات پس از انقلاب، نسل جدید راه پیشکسوتان این هنر را دنبال می ‌کنند و به‌این‌ترتیب شهر پذیرای سبک معماری برجسته و جدیدی شده است. تهران ساختاری ویژه و بسیار پویاتر از پایتخت‌های اروپایی دارد و  یک شهر معمولی در خاورمیانه نیست. جلوه‌های شهری تهران در نگاه اول بسیار پر هرج‌ و مرج به نظر می‌رسد اما در مقایسه با شهرهایی مانند توکیو تهران قادر است به‌طور مداوم هویت بصری خود را بازسازی کند.

 

ویژگی های اقلیمی و معماری در تهران

در مناطق گرم و خشک باید میزان تهویه طبیعی در روز را به حداقل ممکن رساندچون در اثر ورود هوای گرم خارج به داخل، دمای هوا و سطوح داخلی نیز افزایش می یابد، به خصوص در طولروز که سرعت باد زیاد و در نتیجه میزان تهویه طبیعی نیز زیادتر است، تغییرات دمای هوای داخلی در سطحی نزدیک به دمای خارج تغییر می نماید. سرعت هوا برای ایجاد چنین وضعیتی می تواند ۱۵ سانتی متر در ثانیه باشد و این سرعتی است که درنتیجه اختلاف دمای سطوح و همچنین در نتیجه نفوذ هوای خارج به داخل از طریق درز پنجره ها در هوای اتاق به وجود می آید و بدین ترتیب نیازی به باز بودن پنجره ها نخواهد بود. در عصر و شب به دلیل پایین بودن دمای هوای خارج نسبت به دمای هوا و سطوح داخلی، تهویه طبیعی امکان سزیع خنک شدن هوای داخلی را به وجود می آورد.

 

تابش آفتاب و اثر آن بر معماری در تهران

به طور کلی تابش آفتاب با ساطح شدن پنج نوع پرتو یک ساختمان را تحت تاثیر قرار می دهد. به ترتیب اهمیت عبارتند از:

 • پرتوی مستقیم با طول موج کوتاه
 • پرتوی پراکنده از آسمان با طول موج کوتاه
 • پرتوی باز تابیده از سطوح اطراف با طول موج کوتاه
 • پرتوی ساطع شده از زمین و اجسام گرم شده با طول موج بلند
 • پرتوی ساطع شده از ساختمان به آسمان با طول موج بلند

 

ویژگی های معماری اقلیم تهران

 • ساختمان ها با مصالحی از جمله خشت و گل که ظرفیت حرارتی زیادی دارند بنا شده اند.
 • پلان ساختمان ها تا حد امکان متراکم و فشرده است و تلاش شده سطح خارجی ساختمان نسبت به حجم آن کم باشد. این تراکم میزان تبادل حرارت از طریق جداره های خارجی ساختمان را چه در تابستان و چه در زمستان به حداقل می رساند و در نتیجه، تا حد زیادی از نفوذ حرارت در تابستان و اتلاف آن در زمستان جلوگیری می کند.
 • تلاش شده است بیشترین سایه ممکن بر سطوح خارجی ایجاد شود.
 • معمولاً سطوح خارجی سفید کاری شده است.
 • در این مناطق، تعداد و مساحت پنجره ساختمان ها به حداقل میزان ممکن کاهش یافته و برای جلوگیری از نفوذ پرتو های منعکس شده از سطح زمین اطراف، پنجره ها در قسمت های فوقانی دیوار ها تعبیه شده است.
 • از ایجاد کوران و ورود هوای خارج به داخل ساختمان جلوگیری شود. تدابیر دیگری از جمله ایجاد بادگیر برای خنک سازی هوای داخلی به صورت طبیعی اندیشه شده که بسیار موثر است.
 • استفاده از حیاط های داخلی که شامل درخت، حوض و سطح گیاه کاری شده است، یکی از موثر ترین عوامل ایجاد رطوبت محسوب می شود.
 • جهت قرار گیری ساختمان ها در این مناطق، جنوب تا جنوب شرقی است.

 

فرصت های شغلی فارغ التحصیل معماری در تهران

به عنوان یک فارغ التحصیل معماری در تهران، چه فرصت های شغلی ای برای من هست؟

معمولا بیشتر مهندسان معمار دارای مدرک کارشناسی، می توانند طراح فنی ساختمان ها، ناظر اجرای طرح و سرپرست دفاتر مشاوره شوند. مهندسان معماری که مدارک عالی در مقطع تحصیلات تکمیلی دارند، به دلیل گذراندن دروس هنری معماری بیشتر، علاوه‌ بر طراحی‌ بناها می‌توانند به‌ طراحی‌ و ساخت‌ ماکت‌ و طراحی‌ معماری‌ داخلی‌ بپردازند یا به‌ عنوان‌ ناظر ساخت‌ فعالیت‌ کنند. مهندس معمار می تواند حتی کار و کسب درآمد خود را از زمان تحصیل شروع کرده و به عنوان نقشه کش و کمک طراح وارد بازارکار شود.

 

درآمد مهندس معمار در تهران

درآمد شما به عنوان مهندس معمار در تهران؛ کدام جنسیت معمار در تهران خواهان بیشتری دارد؟

با توجه به وضعیت رو به رشد انواع ساخت و سازهای مسکونی، تجاری، فرهنگی و … و سود آور بودن این عرصه، به نظر می رسد بازارکار نسبتا مناسبی پیش روی مهندسان معماری باشد. لازم به ذکر است که در این شغل معمولا آقایان راحت تر می توانند شغل خود را بیایند و یا برای پروژه های ساخت و ساز قرارداد ببندند. البته موفقیت مهندس معماری در یافتن موقعیت شغلی مناسب، بیشتر به میزان علاقه، مهارت، دانش و تجربه و کارنامه فعالیت او بستگی دارد.

متوسط درآمد مهندس معمار نسبت به بسیاری از مشاغل در سطح قابل قبولی قرار دارد. به عنوان مثال مهندسان معمار که پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی دارند، بابت هر تاییدیه نقشه مبلغ مناسبی دریافت می کنند. مهندس معماری که در بخش دولتی استخدام شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. معمولا در تهران به یک اندازه از معماران زن و مرد استفاده می شود اما این مسئله بیشتر بستگی به پروژه مورد نظر فرد دارد، در مناطق یک تا پنج تهران برای نمای ساختمان، پتینه کاری و جزئیات دکوراسیون داخلی از زنان و برای پروژه هایی نظیر بازسازی و ساخت زمین کلنگی از مهندسین معمار مرد استفاده می شود.

مهندسان معماری که در شرکت های خصوصی فعالیت می کنند، بسته به میزان مهارت، توانمندی، سابقه کار و نوع توافقی که با کارفرما کرده اند، درآمدهای متفاوتی دارند. آن هایی که خود، شرکت شخصی راه اندازی کرده اند، در کنار سختی های زیاد کار، اگر بتوانند به خوبی مشتری جذب کرده و پروژه های زیادی بگیرند، درآمد بسیار خوبی خواهند داشت. در مجموع مهندس معمار هرچه خلاق تر، توانمندتر و کارنامه کاری بهتری داشته باشد، به درآمدهای بالاتری دست می یابد.

 

سازمان نظام مهندسی تهران

سازمان نظام مهندسی ساختمان و پروانه اشتغال برای معماران تهرانی

مهندس معمار برای اینکه بتواند کار نظارت بر ساختمان را انجام دهد، باید از سوی نظام مهندسی ساختمان پروانه اشتغال به کار دریافت کند. در واقع باید صلاحیت نظارت و طراحی او از سوی مراجع ذی صلاح تایید شود. بسیاری از مراجع مانند شهرداری ها و مراکز صدور پروانه ساختمان، برای صدور پروانه ساخت و یا مجوزهای دیگر، نقشه هایی را می پذیرند که توسط مهندسان معمار دارای پروانه اشتغال تهیه شده باشد و برای کنترل و نظارت نیز باید از این افراد استفاده شود.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]