بازارکار معماران یزد
15
مهر

بازارکار معماران یزد

بازارکار معماران یزد

شهرهای بسیار زیادی در ایران وجود دارد که بناهای باستانی ارزشمندی را در خود جای داده اند. اما بدون شک یزد یکی از برجسته ترین شهرهای ایران است که سراسر نشان از معماری باستانی ایرانی دارد. در جای جای این شهر می توان عمارت ها و کاخ های پادشاهان را مشاهده کرد. با توجه به این که بافت تاریخی یزد دست نخورده ترین بافت تاریخی ایران است و معماری منحصر به فرد خانه های یزد از شاخص ترین بناهای تاریخی و فرهنگی برجای مانده از گذشته است؛ بر آن شدیم تا در این مقاله به بررسی ویژگی های معماری خانه های یزد و بازار کار معماران در یزد بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

بازارکار معماران یزد

تاریخچه سبک معماری یزد

استان یزد بخش مهمی از هویت و فرهنگ اصیل ایران باستان است که بعد از شهر ونیز ایتالیا، دومین شهر تاریخی جهان به شمار می رود. یکی از درخشان ترین ویژگی های  این شهر خانه ها و بناهایی است که با گذشت زمان های طولانی هنوز پا بر جای مانده اند. برخی از محققان بناهای تاریخی موجود در این شهر را به دوران اسکندر مقدونی نسبت داده اند. اما آثار به دست آمده از بناهای قدیمی شهر یزد خبر از تمدنی چندین هزار ساله می دهد.

یکی از درخشان‌ترین سبک و سیاق معماری‌ها در طول تاریخ چند هزار ساله‌ی حیات بشر را می توان معماری ایران باستان دانست. به خصوص در این زمینه توجه متخصصان و علاقمندان این رشته، به شهرهای باستانی ایران، شهرهای حاکمان دیرین، پایتخت‌ها و امثال آن متمرکز شده است؛ زیرا در این محل‌ها تجمع بناهای باستانی هم چون عمارت‌ها و کاخ‌های پادشاهان به وضوح به چشم می‌خورد.

بی شک یکی از مهم‌ترین شهرهای مطرح در حوزه‌ی معماری شکوهمند ایران باستان، شهر یزد است. از یزد به عنوان اولین شهر خشتی جهان و دومین شهر باستانی دنیا بعد از ونیز در ایتالیا یاد می‌شود. این خطه‌ی کهن و باستانی، قدمت ویژه‌ای در سبک‌های معماری و بناهای خاص ایرانی دارد که برای علاقمندان به هنر ایرانی بسیار حائز اهمیت است.

برخی بناهای تاریخی این شهر را به اسکندر مقدونی، حضرت ابراهیم (ع) و سلیمان نبی نیز نسبت داده‌اند که نشان از قدمت قابل توجه این سازه‌ها دارد. از جمله آثار بارز تمدن در یزد می‌توان سنگ نگاره‌ها و ابزارهای سنگی بدست آمده از شیرکوه و کوه ارنان، سفال‌های باستانی قلعه‌ی میبد و مانند آن را نام برد که خبر از تمدن‌های چندین هزار سال پیش و معماری خاص دوران خود می‌دهند.

معماری یزد متناسب با اقلیم و فرهنگ جاری در مردمان این دیار بوده است. به نحوی که تمامی اجزای سازه‌ها وطرح کلی خانه‌ها برای زندگی بهتر و آسایش بیشتر ساماندهی شده‌اند. یک معماری ویژه که خاص کویر است و زیستن در آفتاب گرم تابستان و زمستان سرد را برای مردم یزد ممکن می‌سازد. برای مثال می‌توان به طراحی و ساخت بادگیرها در معماری یزد اشاره کرد که برای دریافت جریان باد و خنک کردن فضای درون سازه بهترین راه ممکن در زمان خود بوده است. هم چنین جهت‌گیری خاص خانه‌ها در معماری یزد، از جالب‌ترین عوامل وفق داده شده با اقلیم گرم و خشک یزد است.

 

ویژگی معماری خانه های یزد

مهم ترین ویژگی معماری یزد حفظ حریم داخل ساختمان است. معماران و سازندگان بناها در استان یزد فضاهای اطراف خانه را به طوری طراحی می کردند که داخل ساختمان بدون اجازه صاحب خانه از بیرون قابل رویت نباشد. از دیگر خصوصیات خانه های یزدی مساحت بسیار زیاد آن است که به دو قسمت اندرونی و بیرونی تقسیم می شده اند.

از دیگر ویژگی معماری بناها در یزد می توان به محل استقرار آن ها اشاره کرد، خانه ها در یزد بر اساس نور خورشید و جهت قبله ساخته می شدند. در اغلب خانه های سنتی یزد، محور اصلی بنا برای برخورداری از نور مناسب خورشید محور شمالی جنوبی می باشد. این جهت گیری از نظر اقلیمی باعث می شود تا داخل ساختمان در زمستان از گرمای مطبوع و در تابستان از سایه و خنکی مناسب برخوردار باشد.

 

اجزا سبک معماری یزد

اجزای اصلی خانه های سنتی در یزد کاملا شبیه به یکدیگر است، هر چند ممکن است تفاوت هایی در جزئیات وجود داشته باشد. اما در حالت کلی اصول معماری به کار رفته در خانه های یزدی به شرح زیر است:

  1. بام های طاق و گنبدی: مهم ترین ویژگی معماری یزد، بام های طاق و گنبدی شکل است. طاق ها و سقف های یزدی یکی از شاهکارهای معماری ایرانی هستند که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند. قدمت این سقف ها به دوران ساسانیان برمی گردد و ساخت این سقف ها تا دوره اسلامی نیز ادامه داشته است.سقف هایی که در معماری خانه های یزد به چشم می خورد تا حد زیادی نشان دهنده وضعیت مالی صاحب خانه است، سقف هایی با پرداخت بیشتر و نقش و نگار های زیبا نشان از تمکن مالی ساکنان خانه دارد.
  2. بادگیرها: یکی از عناصر جدایی ناپذیر در خانه های سنتی یزد بادگیر است. بادگیرها جهت تهویه و تعدیل هوا رو به بادهای مطلوب ساخته می شدند. نکته قابل توجه در بادگیرهای طراحی شده در سبک معماری یزد این است که بادگیرها در اشکال متفاوت ساخته می شدند و شما هیچ دو نوع بادگیری پیدا نمی کنید که دقیقا مشابه یکدیگر باشند.
  3. حیاط: حیاط در سبک معماری یزد جایگاه ویژه ای دارد و به عنوان اصلی ترین ویژگی خانه های یزدی به شمار می رود. حیاط ها در قسمت آفتاب گیر ساختمان قرار می گیرند و برای خانواده های یزدی فضای مناسبی برای استراحت کردن، خوابیدن و حتی برگزاری مراسم عروسی و مذهبی به شمار می روند. حیاط در معماری یزدی دارای سه نوع بیرونی، مرکزی و نارنجستان می باشد.
  4. تالار: اغلب خانه های یزدی دارای تالار هستند. تالار در واقع یک فضای تزئینی برای پذیرایی از مهمان و گذراندن ساعات عصر و شب های طولانی تابستان است.
  5. حوض خانه: یکی از اجزا اصلی در سبک معماری یزد حوض خانه و سرداب است. حوض خانه فضایی نیمه باز شبیه به این ایوان است که دارای یک حوض می باشد.
  6. پایاب: پایاب محل دسترسی به آب قنات در حیاط خانه های یزد است که در معماری خانه های امروزی دیگر به چشم نمی خورد. الگوی ساخت پایاب معمولا هشتی است. یکی از مهم ترین ویژگی های پایاب هوای بسیار خنک آن در فصل تابستان است. به همین دلیل پایاب در گذشته به عنوان یخچال برای نگهداری مواد غذایی مورد استفاده قرار می گرفت.
  7. بهار خواب: بهارخواب فضای بدون سقف است که در معماری خانه های یزد و اغلب شهرهای کویری دیده می شود. بهارخواب در طبقات بالاتر ساخته می شود و بیشتر به عنوان محل خواب در فصول گرم تابستان مورد استفاده قرار می گیرد. تزئینات به کار رفته در بهار خواب از جنس تزئیناتی است که در نمای رو به حیاط به کار می رود.

 

فرصت های شغلی معماری در یزد

به عنوان یک فارغ التحصیل معماری، چه فرصت های شغلی ای برای من هست؟

معمولا بیشتر مهندسان معمار دارای مدرک کارشناسی، می توانند طراح فنی ساختمان ها، ناظر اجرای طرح و سرپرست دفاتر مشاوره شوند. مهندسان معماری که مدارک عالی در مقطع تحصیلات تکمیلی دارند، به دلیل گذراندن دروس هنری معماری بیشتر، علاوه‌ بر طراحی‌ بناها می‌توانند به‌ طراحی‌ و ساخت‌ ماکت‌ و طراحی‌ معماری‌ داخلی‌ بپردازند یا به‌ عنوان‌ ناظر ساخت‌ فعالیت‌ کنند. مهندس معمار می تواند حتی کار و کسب درآمد خود را از زمان تحصیل شروع کرده و به عنوان نقشه کش و کمک طراح وارد بازارکار شود.

 

 

سازمان نظام مهندسی ساختمان و پروانه اشتغال برای معماران یزدی

مهندس معمار برای اینکه بتواند کار نظارت بر ساختمان را انجام دهد، باید از سوی نظام مهندسی ساختمان پروانه اشتغال به کار دریافت کند. در واقع باید صلاحیت نظارت و طراحی او از سوی مراجع ذی صلاح تایید شود. بسیاری از مراجع مانند شهرداری ها و مراکز صدور پروانه ساختمان، برای صدور پروانه ساخت و یا مجوزهای دیگر، نقشه هایی را می پذیرند که توسط مهندسان معمار دارای پروانه اشتغال تهیه شده باشد و برای کنترل و نظارت نیز باید از این افراد استفاده شود.

 

جنسیت معمار در یزد

با توجه به وضعیت رو به رشد انواع ساخت و سازهای مسکونی، تجاری، فرهنگی و … و سود آور بودن این عرصه، به نظر می رسد بازارکار نسبتا مناسبی پیش روی مهندسان معماری باشد. لازم به ذکر است که در این شغل معمولا آقایان راحت تر می توانند شغل خود را بیایند و یا برای پروژه های ساخت و ساز قرارداد ببندند. البته موفقیت مهندس معماری در یافتن موقعیت شغلی مناسب، بیشتر به میزان علاقه، مهارت، دانش و تجربه و کارنامه فعالیت او بستگی دارد.

آیا جنسیت معمار در پروژه های ساختمانی تاثیر دارد؟

 

درآمد شما به عنوان مهندس معمار در یزد

متوسط درآمد مهندس معمار نسبت به بسیاری از مشاغل در سطح قابل قبولی قرار دارد. به عنوان مثال مهندسان معمار که پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی دارند، بابت هر تاییدیه نقشه مبلغ مناسبی دریافت می کنند. مهندس معماری که در بخش دولتی استخدام شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند.

مهندسان معماری که در شرکت های خصوصی فعالیت می کنند، بسته به میزان مهارت، توانمندی، سابقه کار و نوع توافقی که با کارفرما کرده اند، درآمدهای متفاوتی دارند. آن هایی که خود، شرکت شخصی راه اندازی کرده اند، در کنار سختی های زیاد کار، اگر بتوانند به خوبی مشتری جذب کرده و پروژه های زیادی بگیرند، درآمد بسیار خوبی خواهند داشت. در مجموع مهندس معمار هرچه خلاق تر، توانمندتر و کارنامه کاری بهتری داشته باشد، به درآمدهای بالاتری دست می یابد.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]