بازارکار معماران مشهد
15
مهر

بازارکار معماران مشهد

بازارکار معماران مشهد

برای صحبت درمورد بازارکار معماران در مشهد خوب است اول کمی با معماری در مشهد و ویژگی های لازم برای ساخت و معماری یک ساختمان در مشهد آشنا شویم. جهت استقرار ساختمان در مشهد باید همواره با توجه به تابش آفتاب و جهت وزش بادهای سرد زمستانی تعیین شود. در رابطه با تابش آفتاب مناسب ترین جهت ساختمانی جهتی ست که حداکثر انرژی خورشیدی را در مواقع گرم کسب نماید. در رابطه با بادهای سرد زمستانی، جهت باد نسبت به ساختمان ممکن است در یکی از محدوده های موثر، نیمه موثر یا بی اثر قرار گیرد . بدیهی ست جهت ساختمان را باید در این رابطه به نحوی پیشنهاد نمود که بادهای زمستانی در محدوده بی اثر قرار گیرند. هر چه زاویه بین امتداد جهت باد و نمای مورد نظر کمتر باشد، تاثیر باد مفروض بر آن نما کمتر خواهد بود . در جهت ۳۰ درجه، مقدار انرژی خورشیدی تابیده شده بر سطح عمودی درمواقع سرد سال به حداکثر خود می رسد .

حداکثر این مقدار انرژی در مواقع گرم سال نیز در جهت غرب واقع می شود. برای تعیین مناسب ترین جهت در رابطه با وزش بادهای سرد، با توجه به اینکه بادهای زمستانی از جنوب شرقی و شمال غربی و باد های پاییزی از جنوب می وزند، در صورتی که ساختمان به طرف غرب بچرخد بادهای زمستانی در محدوده بی اثر وبادهای پاییزی از جنوب می وزند.

به طور کلی می توان جهت های جنوب تا ۳۰ درجه غربی را به عنوان جهت مطلوب برای استقرار ساختمان در نظر داشت. البته این نکته قابل  ذکر است که برای ساختمان های کم ارتفاع ۱تا ۲ طبقه تاثیر بهترین جهت در رابطه با تابش آفتاب و ساختمان های مرتفع ۴ طبقه به بالا تاثیر بهترین جهت را در رابطه با وزش باد از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

شهر مشهد به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص دارای آب و هوا وخصوصیات ویژه اقلیمی است و قسمت اعظم دشت مشهد – نیشابور، جزو اقلیم سرد و خشک و قسمتی از دشت مشهد– قوچان، نیم خشک وسرد وبخش کوچکی ازبلندترین ارتفاعات رشته کوه های بینالود وهزارمسجد جزءاقلیم مرطوب سرد می باشد. در مجموع شهر مشهد دارای آب وهوای متغیر، اما معتدل و متمایل به سرد و خشک است و از تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و مرطوب برخوردار است.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

بازارکار معماران مشهد

میزان تابش آفتاب در شهر مشهد

میانگین مجموعه سالانه ساعات آفتابی مشهد، ۲۵۰۰ ساعت است و بیانگر اهمیت سرمایه گذاری در این زمینه برای کسب انرژی است. همچنین توان بالقوه آفتاب برای تبخیر و تعرق را نشان می دهد . کمترین ساعات آفتابی در بهمن ماه و بیشترین آن در تیر ماه است. انرژی خورشیدی تابیده شده بر سطوح قائم در طول سال بر ضلع جنوبی و جنوب غربی و جنوب شرقی بیشترین درصد است. پس از آن در ضلع غربی و شرقی انرژی بالایی را دریافت می کنندو کمترین انرژی بر ضلع شمالی است. در ماههای گرمضلع غربی انرژی بالاتری را نسبت به ضلع جنوبی دریافت می کند.

 

ماهیت رشته مهندسی معماری

مهندسی معماری حرفه ای با مجوز نسبتاً جدیدی است که در قرن بیستم به دلیل پیشرفت سریع فناوری انقلاب صنعتی ظهور کرد. مهندسان معماری مهندسانی هستند که در ساخت ساختمان تخصص دارند. این حرفه امروزه خیلی مهم است. مهندسین معماری با ایجاد میراث هزاران ساله نوآوری تدریجی در فناوری ساخت و ساز و پیشرفت علمی جدیدترین دانش و فناوری های علمی را در طراحی ساختمان ها به کار می گیرند.

یکی از جذاب ترین رشته ها در بین گروه ریاضی رشته مهندسی معماری است. البته با کمی دقت در دروس این رشته متوجه می شویم که معماری یک رشته میان رشته و ترکیبی از هنر و فن است. فردی که وارد رشته مهندسی معماری می شود نباید تنها به فکر گذراندن یک سری دروس باشد بلکه باید به جاهای مختلف سفر کند تا با فرهنگ و هنر دیگر اقلیم ها آشنا شود و متناسب با آن فرهنگ نسبت به طراحی آن بنا اقدام کند.

دروس هنری در مهندسی معماری اهمیت بیشتری دارد که دروس فنی و تئوری نقش در موازات این درس ها هستند. به عنوان مثال یک معمار علاوه بر طراحی بنای ظاهری یک ساختمان باید این موضوع را در نظر بگیرد که طراحی داخلی هم بر اساس اصول زیباشناسی باشد و محیط آرامش بخشی را برای افراد خانه فراهم کند.

 

معرفی رشته مهندسی معماری

قسمت هنری این رشته مربوط به مباحثی مثل پلان ها، طراحی، زیبا شناسی و نحوه زیبا کردن حجم ها است. اما قسمت فنی مهندسی معماری مربوط به ایستایی، تاسیسات مکانیکی، مقاوت مصالح و تاسیسات الکتریکی می شود. امروزه با گسترش ساختمان سازی ما فردی را مهندس معمار می نامی که توانایی طراحی و ساخت ساختمان و بناهای مختلف را داشته باشد و در برخی مواقع قدرت ایده پردازی برای بازسازی ساختمان های قدیمی یا نحوه محافظت از آن هم داشته باشد.

یک مهندس معمار در هنگام طراحی باید به فضای اطراف بین ساختمان ها و نحوه قرارگیری ساختمان کنار هم دقت کند. همچنین ناظر و هماهنگ کننده همه نقشه های بنا، نقشه های تاسیساتی و نقشه های محاسبات سازه ای، مهندس معمار است.

 

توانایی های مورد نیاز برای ورود به رشته مهندسی معماری در شهر مشهد

خیلی از داوطلبان کنکور هنگام انتخاب رشته علاوه بر رتبه و بقیه موارد، به این موضوع فکر میکنند که برای موفق شدن در این رشته باید چه تیپ شخصیتی داشته باشیم. برای موفق شدن در رشته معماری باید مهارت های عمومی مثل قدرت تجسم و خلاقیت، علاقه به انجام کار تیمی، مهارت های ارتباطی و مذاکره ای قوی، توانایی تحمل فشار کاری، توانایی سازماندهی، توانایی حل مسئله، دارا بودن از روحیه تحلیل و منطقی، قابلیت درک ریاضیات پیچیده به ویژه هندسه را داشته باشید.

اما فقط مهارت های عمومی کافی نیست و باید یکسری مهارت های تخصصی هم داشته باشید. دارا بودن از مهارت های تخصصی مثل طراحی و نقشه کشی با استفاده از نرم افزارهای جدید، آشنایی با تاریخ معماری ایران و جهان، آشنایی با اقلیم شناسی، آشنایی با جغرافیا، آشنایی با اقتصاد، داشتن آگاهی خوبی از اثرات اجتماعی و زیست محیطی پروژه ها، داشتن استعداد و ذوق هنری سبب می شود تا بعد از فارغ التحصیلی شغل مناسبی پیدا کنید و روز به روز با ارتقا شغلی مسئولیت های بیشتر و بزرگ تری را قبول کنید.

 

فرصت های شغلی معماری در مشهد

به عنوان یک فارغ التحصیل معماری در مشهد، چه فرصت های شغلی ای برای من هست؟

معمولا بیشتر مهندسان معمار دارای مدرک کارشناسی، می توانند طراح فنی ساختمان ها، ناظر اجرای طرح و سرپرست دفاتر مشاوره شوند. مهندسان معماری که مدارک عالی در مقطع تحصیلات تکمیلی دارند، به دلیل گذراندن دروس هنری معماری بیشتر، علاوه‌ بر طراحی‌ بناها می‌توانند به‌ طراحی‌ و ساخت‌ ماکت‌ و طراحی‌ معماری‌ داخلی‌ بپردازند یا به‌ عنوان‌ ناظر ساخت‌ فعالیت‌ کنند. مهندس معمار می تواند حتی کار و کسب درآمد خود را از زمان تحصیل شروع کرده و به عنوان نقشه کش و کمک طراح وارد بازارکار شود.

 

سازمان نظام مهندسی ساختمان و پروانه اشتغال برای معماران مشهدی

مهندس معمار برای اینکه بتواند کار نظارت بر ساختمان را انجام دهد، باید از سوی نظام مهندسی ساختمان پروانه اشتغال به کار دریافت کند. در واقع باید صلاحیت نظارت و طراحی او از سوی مراجع ذی صلاح تایید شود. بسیاری از مراجع مانند شهرداری ها و مراکز صدور پروانه ساختمان، برای صدور پروانه ساخت و یا مجوزهای دیگر، نقشه هایی را می پذیرند که توسط مهندسان معمار دارای پروانه اشتغال تهیه شده باشد و برای کنترل و نظارت نیز باید از این افراد استفاده شود.

 

جنسیت معمار در مشهد

با توجه به وضعیت رو به رشد انواع ساخت و سازهای مسکونی، تجاری، فرهنگی و … و سود آور بودن این عرصه، به نظر می رسد بازارکار نسبتا مناسبی پیش روی مهندسان معماری باشد. لازم به ذکر است که در این شغل معمولا آقایان راحت تر می توانند شغل خود را بیایند و یا برای پروژه های ساخت و ساز قرارداد ببندند. البته موفقیت مهندس معماری در یافتن موقعیت شغلی مناسب، بیشتر به میزان علاقه، مهارت، دانش و تجربه و کارنامه فعالیت او بستگی دارد. از طرفی به دلیل مذهبی بودن شهر مشهد این شهر معمولا فرصت های شغلی بهتری برای معماران مرد دارد.

آیا جنسیت معمار در پروژه های ساختمانی تاثیر دارد؟

 

درآمد شما به عنوان مهندس معمار در مشهد

متوسط درآمد مهندس معمار نسبت به بسیاری از مشاغل در سطح قابل قبولی قرار دارد. به عنوان مثال مهندسان معمار که پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی دارند، بابت هر تاییدیه نقشه مبلغ مناسبی دریافت می کنند. مهندس معماری که در بخش دولتی استخدام شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند.

مهندسان معماری که در شرکت های خصوصی فعالیت می کنند، بسته به میزان مهارت، توانمندی، سابقه کار و نوع توافقی که با کارفرما کرده اند، درآمدهای متفاوتی دارند. آن هایی که خود، شرکت شخصی راه اندازی کرده اند، در کنار سختی های زیاد کار، اگر بتوانند به خوبی مشتری جذب کرده و پروژه های زیادی بگیرند، درآمد بسیار خوبی خواهند داشت. در مجموع مهندس معمار هرچه خلاق تر، توانمندتر و کارنامه کاری بهتری داشته باشد، به درآمدهای بالاتری دست می یابد.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]