معماری های چین
09
خرداد

۲۵ مورد از بهترین ساختمان های چین – بخش سوم

ساختمان های چین؛ تاریخ ثبت شده چین بیش از ۴۰۰۰ سال پیش باز می گردد. این ۲۵ ساختمان فقط باعث معرفی بخشی از میراث غنی معماری کشور می شوند.

پیشنهاد نویسنده: ۲۵ مورد از بهترین معماری های چین – بخش اول

۱۳. خانه اپرای گوانگژو

ساختمان های چین | منطقه تجاری مرکزی گوانگژو – شهری جدید ۱۴ میلیون نفری – یک مروارید با فرهنگ سازی دقیق ساخته شده در گردنبند روابط عمومی بین المللی چین است. با تماشای رودخانه مروارید ، خانه اپرای “تخته سنگ” زاها حدید به سنگ های رودخانه اشاره می کند. یک “غار” یا “غار” ضد دکارتی ، نامتقارن ، آتاویستی درون یک پوسته اسکلتی فولادی رسوب از چند لایه گرانیتی چند وجهی که توسط منشورهای شیشه قطع شده است ، سالن اصلی اجرای ۱۸۰۰ نفری بتن مستقل خانه اپرا با یک منظوره ۴۰۰ منظوره جداگانه فضای عملکرد سرسراهای “ناخوشایند گرانش” دارای خطوط مستقیم کمی هستند. رویکرد غیرخطی مخاطبان را برای تخیل عملکرد آماده می کند. صورت فلکی از نورافکن ها روشن می شود. آکوستیک حرف اول را می زند. اکثر خانه های اپرا متقارن هستند ، اما آکوستیک کار بر روی این سازه می گوید که شکل سالن حدید متناسب با اصوات متفاوت اپرای غربی و چینی است. سالن اپرای گوانگژو در سال ۲۰۱۰ افتتاح شد و یک نقطه عطف بلامنازع است ، و به همین ترتیب همان چیزی که در نظر گرفته شده بود باقی می ماند – مقصد.

۱۴. مقر بانک هنگ کنگ و شانگهای

ساختمان های چین | دفتر مرکزی هنگ کنگ و بانک شانگهای (HSBC) توسط نورمن فاستر اعتماد و انرژی هنگ کنگ در دهه ۱۹۸۰ را به طرز چشمگیری نشان می دهد. این یک ارتباط سبک و سبک نزدیک با ساختمان لویدز ریچارد راجر در لندن دارد ، با بیان صریح خدمات در نمای خارجی ساختمان ، و راجرز و پیانو در اوایل مرکز پمپیدو در پاریس.

ساخت آن در یک سایت محدود به پیش ساخته دقیق خارج از سایت نیاز داشت و اجزای سازنده آن از سراسر دنیا وارد می شدند. طراحی قابل توجه است زیرا هیچ ساختار پشتیبانی داخلی وجود ندارد. هشت گروه از چهار دکل نردبان عمودی ، با مهاربندهایی با ستون ، طبقه ها را با پنج سطح خرپای تعلیق نگه داشته و درون دکل ها قفل می کنند. آسانسور ، پله و سایر خدمات در انتهای شرقی و غربی قرار دارند. پله برقی اصلی ترین چرخنده ها هستند ، از جمله ورودی دراماتیک ، که کف دهلیز لعاب دار را سوراخ می کند. دهلیز ۱۱ فوت با ارتفاع ۱۷۰ فوت (۵۲ متر) ، یک فضای هیجان انگیز و سبک است. با تابش نور روز توسط آینه های غول پیکر کنترل شده توسط کامپیوتر روشن می شود.

ساختمان های چین | این بانک ۴۷ طبقه یکی از گرانترین ساختمانهای جهان بود که در سال ۱۹۸۵ افتتاح شد. طرح این بانک با استفاده از اصول فنگ شویی چینی اطلاع داده می شود: آن رو به آب است (نمای بندر مسدود نیست) و دو مجسمه برنز ، ” استفان “و” استیت “که به عنوان مدیران کل سابق نامگذاری شده اند ، از ساختمان محافظت می کنند. در مقابل ، گفته می شود بانک همسایه I.M. Pei همسایه چین به دلیل لبه های تیز زیاد ، فنگ شویی بدی دارد. میدان مجسمه ، مقابل دفتر مرکزی HSBC ، یک فضای عمومی محبوب در هنگ کنگ است.

۱۵. برج بانک چین

ساختمان های چین | هنگ کنگ به خاطر ساختمانهای بلندش مشهور است ، در فضای افق شلوغ شهر با یکدیگر می جنگند. یکی از برازنده ترین و متمایزترین آنها برج Bank of China توسط I.M. Pei است.

این ساختمان اداری تجاری بلافاصله چشمگیر است ، به لطف بیانگرهای متقاطع و ساختاری تکراری مانند اوریگامی در نمای خارجی آن. فرم – چهار عنصر عمودی نامتقارن که تا بلندترین منشور مثلثی منفرد از بین می روند – گفته می شود که شاخه های بامبو را تقلید می کند ، که نماد معیشت و شکوفایی است. این آسمان خراش عملی و همچنین از نظر زیبایی نیز خوشایند است. عقب رفتن از برج ۷۲ طبقه با ارتفاع ۱۲۱۰ فوت (۳۶۹ متر) و ۷۲ طبقه به خنثی کردن بادهای شدید ناشی از توفان کمک می کند. در گوشه ها پنج ستون فولادی وجود دارد که وزن از طریق چارچوب های مثلثی به آنها منتقل می شود. در داخل آن یک سالن بانکی تحمیل شده و ۱.۴ میلیون فوت مربع (۱۳۰،۰۰۰ متر مربع) فضای اداری قرار دارد.

 

پیشنهاد نویسنده: اجرای دکوراسیون داخلی مسکونی

 

بانک چین زمانی بلندترین ساختمان در خارج از آمریکا بود. باید از آن بازدید کرد نه تنها برای استفاده از دیدگاه هایش در مورد شهر بلکه برای دیدن یک بیان جسورانه و با شخصیت از رونق ، بسیار بزرگ ، با روایت و درام.

۱۶. ساختمان HSBC

ساختمان های چین | به عنوان آخرین ساختمانی که توسط شرکت Palmer & Turner مستقر در هنگ کنگ به سبک کلاسیک کامل طراحی شده است ، ساختمان HSBC به عنوان یک بنای یادبود افتخارآمیز برای گذشته انحطاطی شانگهای ایستاده است. خلاصه ساده معمار ارشد جورج ویلسون این بود که “بدون صرف هزینه ، اما بر گروه Bund تسلط پیدا کنید” ، هدفی که با پیروزی پیروزمندانه به آن رسید. حتی امروز با وجود آسمان خراش های سر به فلک کشیده که رو به روی ساختمان HSBC در آن سوی رودخانه Huangpu قرار دارند ، برجستگی خود را حفظ کرده است.

نمای بنای یادبود به صورت عمودی به سه قسمت اصلی تقسیم می شود که قسمت مرکزی آن شامل دروازه ای است که با تحمیل ستون های یونی در بالای آن قرار دارد. اینها به طبقه چهارم می رسند ، در واقع نما را می شکند و از قرنیز سنگینی پشتیبانی می کنند ، که بالای آن گنبد بتونی دیدنی و جذاب قرار دارد و به ۱۸۰ فوت (۵۵ متر) بالاتر از سطح خیابان می رسد. دو شیر برنز که مطابق با قوانین هندسی چینی فنگ شویی قرار گرفته اند ، ورودی را می کشند و بازدیدکنندگان را به داخل فضای مجلل راهنمایی می کنند. در اینجا ، برای اولین بار در شانگهای ، تکنیک های تزئینی چینی در یک ساختمان به سبک غربی استفاده شد.

ساختمان های چین | با این وجود اعتماد آشکار HSBC به شکوفایی طولانی مدت خود بی جا بود. این بانک در طی جنگ جهانی دوم توسط ژاپنی ها اشغال شد و بعداً توسط دولت جدید کمونیست تصرف شد. امروزه این ساختمان هیچ ارتباطی با HSBC ندارد. ساختمان HSBC علیرغم تاریخ آشفته خود ، همچنان شاهد مخلوط متنوعی از تأثیرات بین المللی است که در اوج تجارت خود در شانگهای وجود داشته است. به عنوان یکی از بهترین نمونه های نئوکلاسیسیسم در آسیا باقی مانده است.

 

پیشنهاد نویسنده: ۱۲ نمونه زیبا از معماری اسپانیا

۱۷. خانه سفارشی

ساختمان های چین | خانه معماری که توسط برجسته ترین شرکت معماری در نیمه اول قرن ۲۰ در شانگهای توسط Palmer & Turner Architects and Surveyors طراحی شده است ، تا به امروز عملکرد خود را در منطقه تاریخی بوند حفظ کرده است.

واقع در کنار ساختمان مسلط HSBC ، همچنین یک طرح پالمر و ترنر ، خانه سفارشی ، مانند بانک ، نئوکلاسیک است اما شکل آن ساده تر و خطی تر است ، و نشان دهنده تأثیرات مدرنیستی است که پالمر و ترنر شروع به پذیرش آن کرده اند. خانه سفارشی که با استفاده از بتن آرمه ساخته شده است ، در ابتدا بلندترین ساختمان در شهر بود که برای کوتوله سازی ساختمان HSBC طراحی شده است. ارتفاع اضافی از اضافه شدن یک برج ساعت به ۹۰۵ متر (۲۹۵ فوت) افزایش یافت.

۱۰ طبقه و ارتفاع شرقی ساختمان مشرف به Bund است و با گرانیت تا حد زیادی بدون مواد روبرو است. در پایه این نما چهار ستون عظیم دوریک قرار دارد که ورودی را تشکیل می دهد. ستون ها از قرنیز کم عمق ساده پشتیبانی می کنند ، در بالای آن پنجره های نوار عمودی که از ارتفاع پنج طبقه بالا می روند ، شروع می شوند. آنها برای تقویت ارتفاع سفارشی و هدایت چشم به سمت قله برج ساعت هستند.

۱۸. هتل پارک

ساختمان های چین | هتل پارک در دسامبر سال ۱۹۳۴ افتتاح شد و می توان گفت اوج موفقیت معماری در شانگهای قبل از جنگ جهانی دوم و در حرفه معمار Lassló Hudec مستقر در شانگهای و مجارستانی است. هودک در سال ۱۹۱۸ به شانگهای رسیده بود ، جایی که از پرکارترین سالهای زندگی حرفه ای خود لذت برد ، مشخص شده با گذار از سبک های سنتی اروپایی به یک طرفدار مدرنیسم. تأثیرات کلیدی هودک ، از جمله اکسپرسیونیسم و ​​آزمایشات ایالات متحده با آسمان خراش ، در طراحی این هتل نمونه برداری شده است.

هتل پارک در ابتدا به عنوان ساختمان جامعه پس انداز مشترک شناخته می شد و تا دهه ۱۹۸۰ بلندترین ساختمان شانگهای بود. سازه سر به فلک کشیده شامل دو عنصر است: یک برج ۲۱ طبقه در جلو و یک قسمت پایین تر در عقب. یک قاب فولادی کششی به طول ۳۰۰ فوت (۹۲ متر) بر روی ۴۰۰ شمع چوبی ، هر کدام به طول ۱۵۰ فوت (۴۶ متر) و یک قایق بتونی مسلح به عمق ۲۴ فوت (۷.۳ متر) پشتیبانی می شود که از فرو رفتن در بدنام شانگهای جلوگیری می کند خاک باتلاقی

ساختمان های چین | هودک با کوچک کردن رئوس برج ، با استفاده از پنجره های باریک و جدا شده از نوارهای عمودی آجری از طبقه چهارم تا بالای ساختمان ، عمودی بودن ساختمان را برجسته کرد. وی همچنین از پشتوانه سنگین بالای طبقه سیزدهم استفاده کرد که خطوط آن تا طبقه دوم حفظ می شود و این از طریق جزئیات آجر است. بالای طبقه سوم ، ساختمان با آجرهای مشبک و کاشی هایی با رنگهای متضاد به رنگ قهوه ای به پایان رسیده است. سه طبقه اول ساختمان ، که با گرانیت سیاه روبرو هستند ، پایه سنگینی برای برج ایجاد می کنند و با فرم افقی آنها ، که توسط نوارهای موازی گرانیت که ساختمان را پوشانده است ، مورد تأکید قرار می گیرند. اگرچه این ساختمان برخی از جذابیت های دنیای قدیم خود را از دست داده است ، اما همچنان برجسته معماری شانگهای قدیمی است.

۱۹. برج جین مائو

ساختمان های چین | در سال ۱۹۹۰ دنگ شیائوپینگ از شانگهای بازدید کرد و از دولت شهری خواست تا با توسعه پودونگ ، حیاط خانه ای که قبلاً مورد غفلت از شانگهای واقع شده بود ، پیش برود. در عرض چند ماه ، پودونگ تسطیح شد و ابرساختارهای عظیم آسمان خراش های نوپا شروع به ظهور کردند. برجسته ترین برج این برج برج جین مائو بود. هنگامی که در سال ۱۹۹۹ افتتاح شد ، در ارتفاع ۱۳۸۰ فوت (۴۲۱ متر) بلندترین ساختمان در چین بود ، همسایگان خود را در پودونگ کوتوله کرد. ساختار مخروطی ظریف و محصور در یک قاب مشبک آلومینیومی و پرده شیشه ای ، معیار طراحی معماری را بالا برد.

ساختمان های چین | طراحی برج جین مائو متکی به یک ساختار منحصر به فرد است که شامل یک هسته بتونی هشت ضلعی و در مجموع فقط ۱۶ ستون خارجی است که به هر طبقه اجازه می دهد بسیار باز باشد. یکی از برجسته ترین خصوصیات نمای خارجی برج جین مائو نمای پلکانی تدریجی است که به برج حالت عالی می بخشد و احساس ارتفاعی بالاتر از جمعیت رو به رشد آسمان خراش ها در پودونگ را نشان می دهد. نتیجه اتفاقی این طرح پی در پی ، شباهت آشکار به آسمان خراش اصلی چین – بتکده است. ویژگی های چینی در طراحی بسیار زیاد است ، به ویژه با ارتباط تکراری با شماره هشت خوش شانس. این ساختمان ۸۸ طبقه ارتفاع دارد. هر بخش یک هشتم کوچکتر از بخش قبلی است. هسته داخلی هشت ضلعی است. و مسابقه طراحی که برنده شد ، در سن ۸۸ سالگی دنگ شیائوپینگ برگزار شد.

بازدید از این ساختمان برای دیدن مناظر شانگهای و دهلیز ۳۳ طبقه سرهم بندی شده هتل که از هسته ساختمان سوراخ می کند ضروری است.

 

پیشنهاد نویسنده: طراحی دکوراسیون داخلی مجتمع تجاری

 

پروژه هایی که توسط شرکت دکوطرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط معماری های مشهور چین برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]