بهترین معماری های چین
09
خرداد

۲۵ مورد از بهترین ساختمان های چین – بخش چهارم

بهترین ساختمان های چین؛ تاریخ ثبت شده چین بیش از ۴۰۰۰ سال پیش باز می گردد. این ۲۵ ساختمان فقط باعث معرفی بخشی از میراث غنی معماری کشور می شوند.

پیشنهاد نویسنده: ۲۵ مورد از بهترین معماری های چین – بخش اول

۲۰. مرکز هنرهای شرقی شانگهای

بهترین ساختمان های چین | در میان محوطه سازی گسترده منطقه Pudong New Area ، شکل ارگانیک مرکز هنرهای شرقی شانگهای ، که توسط Paul Andreu طراحی شده است ، ایستاده است. چشم انداز یک پرنده نشان می دهد که این ساختمان شبیه یک گل پنج گلبرگ است ، با پنج لوب لعاب دار با اندازه های مختلف از یک هسته مرکزی بیرون می زند. هر پنج بخش عملکرد خاصی را برآورده می کنند. بازدیدکنندگان از طریق اولین زیر مجموعه ، که به عنوان سالن ورودی عمل می کند ، به مرکز دسترسی پیدا می کنند. از اینجا می توان به سالن اجرای فیلارمونیک ، سالن کنسرت ، سالن نمایشگاه یا سالن اپرا ، واقع در چهار زیر مجموعه دیگر ، دسترسی پیدا کرد. منابع ارگانیک با طرح مرکز متوقف نمی شوند ، زیرا کل فضای داخلی ساختمان برای ایجاد طبیعت در نظر گرفته شده است. به همین منظور تمام دیوارها با کاشی های چینی بزرگ ، گرد و لعابدار شبیه سنگریزه های بزرگ پوشانده شده اند. این ها از سیم های متصل به سقف آویزان هستند و گرمای زیادی به فضای داخلی می رسانند. آن‌ها همچنین ساختمان را با انسجام فراهم می کنند و باعث می شوند تا در مقیاس انسانی تر به نظر برسد. کاشی و سرامیک از مجرای وسیعی که به نوبت به دور هر گلبرگ می پیچد ، ادامه می یابد. مرکز هنرهای شرقی شانگهای که واحه ای آرام در شلوغی شهرهای اطراف است ، انواع مختلفی از اجرای رقص و موسیقی را میزبانی می کند و می توان شب هنگام بهترین استقبال را داشت. پس از آن است که چراغ های سقوط داخلی ، طراحی شده برای شباهت به ستاره ها از فاصله دور ، مرکز را بسیار روشن می کنند و ساختمان را واقعاً متحرک می کنند.

۲۱. ترمینال فرودگاه شنژن

بهترین ساختمان های چین | وقتی کسی به یک ترمینال جدید در یک فرودگاه فکر می کند ، معمولاً تصور می کند که ظرفیت آن شاید یک سوم یا یک چهارم افزایش یابد. اما ترمینال ۳ در شنژن Bao’an در واقع یک فرودگاه جدید است که ۵۸ درصد ظرفیت را افزایش می دهد و به فرودگاه اجازه می دهد سالانه بیش از ۴۵ میلیون مسافر را جابجا کند. پس از یک فرآیند بسیار سریع طراحی و ساخت ، فقط در مدت سه سال تکمیل شد.

این ساختمان گرچه بدون ابهام مدرن است ، اما با شکلی نمایشی و استفاده تخیلی از مصالح ، به دورانی پرواز می کند که هیجان انگیز قلمداد می شده است. نقشه آن – و برخلاف اکثر انواع ساختمان ها ، ترمینال های فرودگاه اغلب از بالا دیده می شوند – ظاهراً از پرتوی زیبا و قدرتمند مانتا الهام گرفته شده است. ترمینال در سه سطح است و از نور طبیعی حداکثر استفاده را می کند. روکش فلزی سقف ، که به شکل گرد نیز شکل می گیرد و دیواره ها را تشکیل می دهد ، با سوراخ های شش ضلعی عسل است که به فیلتر اجازه می دهد تا نور عبور کند. علاوه بر این نورگیرهای بزرگی وجود دارد و دهانه های داخل طبقات به نور اجازه می دهد تا سطح زمین نفوذ کند.

بهترین ساختمان های چین | جنبه قابل توجه دیگر ساختمان رنگ است – یا بهتر است بگوییم کمبود آن. این یک ساختمان سفید است ، چه در بیرون و چه در داخل ، با ستونهای سفید مخروطی و “درختان” سفید مشخص که تهویه مطبوع را نگه داشته اند. سقف های فلزی سوراخ دار ، کف های سنگی و سایر اجزای آن به همان اندازه کم رنگ هستند و رنگ آن‌ها فقط از فضای خرده فروشی ها و البته مسافران است.

پیشنهاد نویسنده: اجرای دکوراسیون داخلی مسکونی

۲۲. تالار دعای خیر برداشت

بهترین ساختمان های چین | پارک معبد بهشت ​​(تیانتان) در حدود ۳ مایل (۴.۸ کیلومتری) جنوب شهر ممنوعه پکن است. این پارک یک مجموعه با وقار از معابد تائوئیستی است که در باغها قرار دارد ، جایی که امپراطوران مینگ و چینگ مراسم فصلی را برگزار می کنند ، برای خوش آب و هوا و برداشت محصول دعا می کنند. طرح معبد ، و ساختمانهای منفرد ، نمادی از رابطه زمین و بهشت ​​- ابعاد روزمره و معنوی زندگی – در قلب جهان شناسی سنتی چین است. شاهنشاهان نقش ویژه ای در میانجیگری بین جهان طبیعی و معنوی داشتند. دعای آن‌ها برای رفاه امپراتوری ضروری تلقی می شد.

بزرگترین ساختمان معبد بهشت ​​، تالار نماز خوب برداشت است. این تالار یک سازه چوبی مدور است ، قطر آن ۱۲۵ فوت (۳۸ متر) و ۹۸ فوت (۳۰ متر) است. این یک سقف مخروطی سه گانه ، پوشیده شده از کاشی های لعاب دار آبی عمیق که نمایانگر بهشت ​​است و روی آن یک گلدان طلایی پیازدار قرار دارد. ساخت سالن کاملاً از چوب است ، بدون میخ آهنی و سیمان. کل ساختار توسط ۲۸ ستون بزرگ پشتیبانی می شود. اینها در نانامی با لاک قرمز (یک چوب سخت خوب) هستند و نماد ۲۸ صورت فلکی هستند. چهار ستون مرکزی طبق یک تقویم نمادین سنتی مرتب شده اند. سقف قهوه ای با اژدها و ققنوس حک شده است. در وسط کف سنگ ماسه سنگی ، یک تخته سنگ مرمر با رگه هایی وجود دارد که نشان دهنده یک اژدها و ققنوس است. کل فضای داخلی به زیبایی با رنگ های طلایی و سنتی چینی تزئین شده است.

بهترین ساختمان های چین | این سالن بر روی یک کیگوتان قرار دارد ، یک تراس دایره ای سه سطح که از آن یک شاهراه ، مطابق با هندسه تائوئیستی برنامه ریزی شده ، به محراب کوه زمینی منتهی می شود. سالن در سال ۱۸۸۹ توسط صاعقه تخریب شد اما یک سال بعد مورد مرمت قرار گرفت. در سال ۱۹۹۸ به عنوان میراث جهانی شناخته شد.

پیشنهاد نویسنده: ۱۲ نمونه زیبا از معماری اسپانیا

۲۳. سالن عالی هماهنگی

بهترین ساختمان های چین | شهر ممنوعه مجموعه ساختمان هایی است که بین سالهای ۱۴۰۶ و ۱۴۲۰ توسط یونگل امپراتور مینگ هنگام انتقال پایتخت از نانجینگ به پکن ساخته شده است. مجموعه کاخ وسیع توسط دیواری به ارتفاع ۳۳ فوت (۱۰ متر) و خندقی به عرض ۱۷۰ فوت (۵۲ متر) احاطه شده است. در داخل دیوارها ، مجموعه به دادگاه داخلی و دادگاه بیرونی تقسیم شده است که در امتداد یک محور شمالی جنوبی قرار گرفته اند.

Tai He Dian در بین مردم Jin Luan Dian (تالار عالی هماهنگی) نامیده می شود و امپراتور از آن برای پذیرش مقامات استفاده می کرد. این در محور مرکزی در دادگاه بیرونی واقع شده است. مشکلات مختلف ، از جمله آتش سوزی های مختلف ، تجسم های مختلفی را از سال ۱۴۲۰ تضمین کرده است. ساختار موجود در زمان امپراتور کانگشی در سال ۱۶۹۵ ساخته شده است. ارتفاع بیش از ۱۱۴ فوت (۳۵ متر) با مساحت ۲۵،۵۷۵ فوت مربع (۲،۳۷۷ متر مربع) ، تالار عالی هماهنگی بزرگترین تالارهای شهر ممنوعه است و به عنوان بزرگترین سازه چوبی موجود در چین ، نمونه ای عالی از معماری سنتی چین است.

بهترین ساختمان های چین | از خارج ، ساختمان به دلیل موقعیت غالب خود در بالای تراس مرمر سفید ، و سقف دو لبه دار آن از کاشی های زرد قابل پشتیبانی از ۷۲ ستون چوبی است که ۱۲ ستون آن ستونی را در جلوی ساختمان در سطح زمین تشکیل می دهد. در داخل فضای داخلی طلای مجلل ، ساختار فوق العاده پیچیده تیرهای سقف و لبه های بام و رنگ پیچیده به سادگی نفس گیر است. در تمام ساختمان از نماد استفاده می شود و اژدها – نشانه امپراطور – در همه جا وجود دارند: در وسط سقف اژدهای مجسمه ای قرار دارد که مروارید را بین دندانهایش نگه داشته است. اژدها به شش ستون چوبی تراشیده شده که تخت شاهنشاه را محاصره می کنند ، که خود تزئین شده با اژدها است ، مانند هر تیرآهن سقف و تیر عرضی.

۲۴. بتکده تایگر هیل

بهترین ساختمان های چین | در زمان سلطنت سونگ (۹۶۰–۱۲۷۹) ساخته شد ، بتکده آجر Tiger Hill – که به اصطلاح Cloud Rock Pagoda نیز معروف است – ساخته شد تا در طراحی خود یک ساختار قبلی چوبی سلسله تانگ را جایگزین و تقلید کند. به همین دلیل ، یک منبع ارزشمند برای اطلاعات در مورد طراحی بتکده چوبی چینی است.

بتکده تایگر هیل که در ۱.۸ مایل (۳ کیلومتری) شمال غربی سوژو ساخته شده است ، به عنوان بخشی از معبد یونیان که در قله تایگر هیل تاسیس شده ، قدیمی ترین ساختمان از این نوع در منطقه است. از نظر پلان هشت ضلعی است و از هفت داستان تشکیل شده است که ارتفاع آن‌ها به ۴۸۸ متر می رسد. آنچه جالب توجه است ، این واقعیت است که بتکده ۶۰۰ تنی بیش از ۴۰۰ سال کج شده است و امروز به شمال غربی متمایل است ، در فاصله ۲ فوت ۲.۵ متری از مرکز.

بهترین ساختمان های چین | علی رغم این شیب ، انحنای ملایم و متعاقب آن انحنای برازنده دیوارهای خارجی بتکده ، آن را به زیبایی زیبا می کند. بر روی سطح سازه ، با آجرکاری ظریف ساخته شده ، براکت های مشخصی وجود دارد که به نظر می رسد از برجستگی های برجسته پشتیبانی می کند ، که در اطراف هر داستان می پیچد. در واقع ، اینها هیچ هدف ساختاری ندارند و مانند لنگه بالای بسیاری از درها ، به دلایل کاملا تزئینی اضافه شده اند. بقایای رنگ قرمز را که در ابتدا لنگه ها را تزئین کرده بود ، هنوز می توان در اطراف درهای متعدد نوک تیز را مشاهده کرد ، لبه های پوسته پوسته آن در طراحی بتکده چینی نسبتاً غیر معمول است.

وسعت دکوراسیون نشان دهنده تزئینات روز افزون بتکده های بودایی چینی است ، اما ساختار ساده امروز هیچ یک از جذابیت های خود را از دست نداده است. در واقع ، کل بتکده ، در حالت قدیمی خود ، به بخشی ذاتی از تپه تبدیل شده است که بر روی آن قرار دارد و به عنوان نمادی برای شهر باستانی سوژو عمل می کند. همانطور که سو شی ، شاعر سلسله سونگ اعلام کرد ، “حیف است که مادام العمر ملاقات کنید اگر از سوژو بازدید کرده باشید و از تپه تایگر بازدید نکرده باشید.”

۲۵. قهوه خانه ، پارک معماری Jinhua

بهترین ساختمان های چین | در سال ۲۰۰۲ ، دولت شهرداری جین هوآ یک منطقه شهری جدید – منطقه جدید جیندونگ – در منطقه ای که قبلاً یک منطقه کشاورزی بود ، ایجاد کرد. هنرمند متولد پکن Ai Weiwei ، فرزند شاعر مشهور Jinhua Ai Qin ، برای کمک به طرح های مفهومی برای توسعه جدید و بعداً برای توسعه یک پارک در یک سایت باریک و طولانی به ابعاد ۲۶۲ در ۷۲۱۸ فوت (۸۰ ۲ ۲۲۰۰ متر) انتخاب شد. ) Ai تصمیم به توسعه یک پروژه جمعی ، دعوت از پنج معمار و طراح چینی و ۱۱ بین المللی برای کمک به این پارک گرفت. ساخت ۱۷ غرفه عمومی در این پارک نشان دهنده یک موزه جزئی معماری بین المللی در چین در آغاز قرن ۲۱ است.

بهترین ساختمان های چین | مهمترین مورد در میان این مجموعه احمقان با بودجه کم ، قهوه خانه Wang Shu’s است. بر اساس مفهوم سنگ جوهر چینی (که برای خرد کردن میله های جوهر برای ساخت جوهر مایع استفاده می شود) ، خلوص شکل این ساختمان – یک مکعب ساده که فقط توسط یک سری سوراخ های مربع کوچک ایجاد شده است که یک طرف ساختمان را سوراخ می کند – در تضاد با سطح کاملاً دقیق آن از کاشی های کوچک لعاب دار در رنگ های مختلف. کنار هم قرار گرفتن سادگی فرم و پیچیدگی سطح یک تلاش عمدی معمار برای جلب توجه به ماهیت معماری در مورد سطح است به همان اندازه که در مورد فضا است.

پیشنهاد نویسنده: طراحی دکوراسیون داخلی مجتمع تجاری

پروژه هایی که توسط شرکت دکوطرح انجام شده است:

برای مشاوره‌ی رایگان می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط بهترین ساختمان های چین برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]