تاثیر آب و هوای ترکیه در صنعت ساختمان
15
آبان

تاثیر آب و هوای ترکیه در صنعت ساختمان

تاثیر آب و هوای ترکیه در صنعت ساختمان

کشور ترکیه به علت وسعت زیاد آن دارای آب و هوای نسبتا مختلفی می باشد. همانطور که می دانید این کشور به دو بخش اروپایی و بخش آسیایی نیز تقسیم می شود. کشور ترکیه در قسمت دریا اژه و مدیترانه در فصل زمستان دارای آب و هوای سرد بوده و در فصل تابستان نیز دارای آب و هوای گرم خشک است. بیایید نیم نگاهی به وضعیت آب و هوایی ترکیه و تاثیر آن بر صنعت ساختمانی داشته باشیم.

 

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

تاثیر آب و هوای ترکیه در صنعت ساختمان

مقدار بارش در کشور ترکیه

این منطقه به علت نزدیکی به دریای اژه و مدیترانه سالانه دارای میزان بارش ۵۸۰ تا ۱۳۰۰ میلی متر می باشد. هرچه به سمت شرق ترکیه حرکت کنیم، میزان بارش در آن مناطق نسبت به مناطق غربی کم خواهد شد. مناطق شرقی کشور ترکیه به علت قرار گیری در ناحیه خشک و همچنین دوری از دریا های اژه و مدیترانه دارای آب و هوای گرم و خشک می باشند. بیشتر مقدار بارش در کشور ترکیه مربوط به منطقه ساحلی دریای سیاه می باشد. مناطق ساحلی دریای سیاه به طور همیشگی دارای بارش های فراوانی است. به طور کلی مناطق مرکزی کشور ترکیه دارای آب و هوای مختلفی هستند. دلیل تنوع این آب و هوا در مرکز کشور ترکیه وجود رشته کوه هایی می باشد که در نزدیکی سواحل دریایی این کشور قرار دارد.

این رشته کوه ها باعث می شوند که هوای مناطق مرکزی این کشور نسبت به دیگر مناطق کشور ترکیه متنوع تر باشد. یکی از مناطقی که در کشور ترکیه ثبات دمایی ندارد، منطقه فلات آناتولیا است. نوسانات دمایی این منطقه حتی از مناطق ساحلی بیشتر بوده. از همین رو ساختمان سازی در آن جا بسیار دشوار می باشد. چرا که با توجه بر اختلاف دما اکثر ساختمان ها دچار عیب های ساختاری می شوند. بیشتر خانه ها در این منطقه دارای ترک های سطحی بر روی دیوار خود می باشند. منطقه فلات آناتولیا برای کسانی که دارای روماتسیم هستند بسیار نامناسب می باشد.

 

تاثیرات آب و هوا در کشور ترکیه

همانطور که می دانید بیماری رماتیسم به اختلاف دمای محیط بسیار حساس می باشد. یکی از مناطق بد آب و هوای کشور ترکیه، منطقه ی کوهستانی آنتوریس است. این منطقه به علت تابستان های بسیار گرم و خشک و زمستان های بسیار سرد، دارای بد ترین شرایط جوی در بین مناطق دیگر کشور ترکیه است. اکثر بارش های زمستانی این منطقه باعث ایجاد سیلاب های شدیدی می شود که هرساله خسارت های جانی و مالی در پی دارد. اکثر روستا های این منطقه در فصل زمستان راه های ارتباطی خود را از دست می دهند و از همین بابت دولت کشور ترکیه با استفاده از هلیکوپتر برای مردمان این منطقه کمک های اولیه ارسال می کند. در این مناطق تنها خانه های گلی دوام بسیار بالایی دارند چرا که با توجه به تغییر دما بسیار زیاد در فصل های تابستان و زمستان، ساختمان های اجری دوام نسبتا کمی را دارا هستند و در مقابل خانه گلی دارای دوام بالایی می باشند.

 

بررسی نوع آب و هوای شهر های کشور ترکیه

به طور کلی در رابطه با هوای کشور ترکیه نمی توان یک نظر واحد را بیان کرد. همانطور که گفته شد کشور ترکیه دارای وسعت زیادی می باشد و با توجه به قرار گیری رشته کوه های موجود در این کشور آب و هوای هر منطقه از این کشور با منطقه دیگر به طور کامل دارای تفاوت می باشد. به طور مثال در آناتولیای غربی آب و هوا در آن بسیار معتدل می باشد. ولی در فلات اناتولیا آب و هوا دارای اختلافات بسیار زیادی می باشد.

برای مهاجرت به کشور ترکیه و اقامت در آن کشور باید در نظر داشته باشید که با کدام یک از آب و هوا می توانید زندگی کنید. به طور مثال افرادی که در قسمت جنوبی کشور ایران زندگی می کنند در شرایط آب و هوایی سرد به سختی می توانند زندگی کنند. و بلعکس کسانی که در مناطق سرد مانند اردبیل زندگی می کنند که شرایط آب و هوایی در آن جا بسیار سرد می باشد، به سختی می توانند در شهر های جنوبی مانند خرمشهر و یا کیش زندگی کنند. لازم است قبل از مهاجرت به این کشور آب و هوایی که به آن عادت دارید را مشخص کنید و بعد شهر مورد نظر خود را در کشور ترکیه را انتخاب کنید.

 

ساخت و ساز در ترکیه

یکی از برجسته ترین و در عین حال قابل بحث ترین بخش های اقتصاد ترکیه، بخش ساخت و ساز است. این کشور نه تنها به موتور رشد اقتصادی و اشتغال در ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته تبدیل شده است، بلکه پس از چین به یک رهبر جهانی تبدیل شده است. چه آسمان‌خراش‌های استانبول یا تونل اوراسیا که اروپا و آسیا را در زیر آب به هم متصل می‌کند، تحول زیرساختی بی‌سابقه‌ای رخ داده است. با این حال، فعالان محیط‌زیست و سازمان‌های غیردولتی مدت‌هاست که نگران تأثیرات زیست‌محیطی تأکید بیش از حد بر ساخت‌وساز بوده‌اند. از سوی دیگر، اقتصاددانان نگران هزینه فرصت شهرنشینی سریع و نقش غالب ساخت و ساز در مدل رشد ترکیه هستند. مشکلات اقتصادی سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به طور چشمگیری به بخش ساخت و ساز ضربه زده است، اما ممکن است فرصتی برای آغاز یک تحول مورد نیاز در این بخش باشد.

مشاهده یک روند سریع شهرنشینی در همه اقتصادهای نوظهور که معمولاً توسط جرثقیل هایی که به آسمان شهرها می رسند به تصویر کشیده شده است. ترکیه قطعاً یکی از آن کشورهایی است که جمعیت آن از ۵۴ میلیون به ۸۲ میلیون نفر افزایش یافته و تولید ناخالص داخلی آن از ۱۵۰ میلیارد دلار به ۸۵۱ میلیارد دلار در ۳۰ سال گذشته افزایش یافته است. تعداد فرودگاه ها از ۲۴ فرودگاه در سال ۲۰۰۰ به ۵۶ فرودگاه در سال ۲۰۱۹ رسید و مجموع جاده های تقسیم شده از سال ۲۰۰۳ بیش از سه برابر افزایش یافت.

 

بهترین فرصت برای ساخت و ساز در ترکیه

ترکیه می‌خواهد در چند سال آینده به یکی از ده اقتصاد بزرگ تبدیل شود، بنابراین سرمایه‌گذاری زیادی در بهبود زیرساخت‌ها، صنعت، صادرات و بخش‌های خدمات خود انجام داده است. دولت حزب عدالت و توسعه، که از سال ۲۰۰۳ در قدرت است، بخش قابل توجهی از موفقیت خود را مدیون اصلاحات اقتصادی، به ویژه در سال های اولیه خود، و سرمایه گذاری های عظیم زیرساختی است.

اگرچه خود بخش ساخت و ساز تنها ۸ تا ۹ درصد از تولید ناخالص داخلی ترکیه را تشکیل می دهد، اما با زیربخش ها و صنایع مرتبط با آن، برابر با یک سوم تولید ناخالص داخلی است. این بخش حدود ۲ میلیون نفر را استخدام می کند و با در نظر گرفتن اشتغال غیرمستقیم این تعداد بسیار بیشتر است. پیمانکاران ترکیه نیز به طور فعال در بسیاری از پروژه ها در خارج از کشور مشارکت دارند. فهرست «۲۵۰ پیمانکار بین‌المللی برتر جهان در سال ۲۰۱۶» که توسط مجله صنعتی بین‌المللی Engineering News Record یا همان  ENR منتشر شده است، ۴۶ شرکت ترکیه‌ای را فهرست می‌کند که پس از ۶۵ شرکت چینی در رتبه دوم قرار دارند. ایالات متحده با ۴۳ شرکت در رتبه سوم قرار دارد. در بازه زمانی ۱۹۷۲ تا ۲۰۱۷ مارس، پیمانکاران ترکیه ۹۰۰۰ پروژه را در ۱۱۵ کشور به ارزش کل ۳۵۰ میلیارد دلار انجام داده اند. ترکیه همچنین یکی از تولیدکنندگان پیشرو مصالح ساختمانی در جهان است.

پیمانکاران ترکیه ای در دهه ۱۹۷۰ شروع به دنبال فرصت های تجاری در بازارهای خارجی کردند. لیبی اولین کشوری بود که خدمات پیمانکاری ترکیه را در سال ۱۹۷۲ صادر کرد، در حالی که آنها در دهه ۱۹۸۰ فعالیت های خود را به کشورهای خاورمیانه گسترش دادند و بیشتر در زمینه مسکن، کارخانه های صنعتی، جاده ها، پل ها، تونل ها و زیرساخت های شهری مشغول بودند. در دهه ۱۹۹۰، به دلیل رکود اقتصادی و عدم اطمینان سیاسی در خاورمیانه، پیمانکاران ترکیه چشم خود را به کشورهای اوراسیا، بالکان و آسیا معطوف کردند. پروژه های تکمیل شده در فدراسیون روسیه و سایر کشورهای اوراسیا تقریباً ۶۰ درصد از کل تجارت بین المللی پیمانکاران را در دهه ۱۹۹۰ تشکیل می دادند. در آن دوره، ایالات متحده نیز سهم کوچک اما قابل توجه ۲.۵ درصدی داشت. تا پایان سال ۲۰۰۰، شرکت های پیمانکاری ترکیه ۱۸۹۷ پروژه را به ارزش کل ۴۲ میلیارد دلار انجام دادند. از آن زمان، رشد این بخش با چالش‌های داخلی، منطقه‌ای، جهانی و دیپلماتیک نوسان داشته است. حجم سالانه تجارت خارج از کشور به شدت از ۴.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۲ به نزدیک به ۲۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۷ افزایش یافت. اما تحت تأثیرات بحران جهانی، این رقم در سال ۲۰۰۹ به ۲۰ میلیارد دلار کاهش یافت. حجم تجارت در لیبی، روسیه و عراق کاهش یافت. به دلیل تشدید نگرانی های امنیتی، بحران جت و مشکلات بودجه ای و نفتی در دهه گذشته. حجم سالانه تجارت بین‌المللی انجام شده توسط پیمانکاران ترکیه به اوج خود (۳۰.۳ میلیارد دلار) در دوره ۲۰۱۰-۲۰۱۳ رسید، قبل از اینکه دوباره به طور قابل توجهی به ۱۴ میلیارد دلار در سال‌های ۲۰۱۶-۲۰۱۷ کاهش یابد. سال گذشته با حجم تجارت ۱۹ میلیارد دلاری به خوبی پیش رفت.

علاوه بر روسیه و سایر بازارهای سنتی، پیمانکاران ترکیه اکنون سعی می کنند از فرصت ها در بازارهای کمتر سنتی مانند آمریکای لاتین و آسیای جنوب شرقی استفاده کنند. آن ها از نزدیک عراق، الجزایر و عربستان سعودی را دنبال می کنند که فرصت های قابل توجهی را برای ترکیه فراهم می کنند، مگر اینکه تحولات سیاسی یا قیمت نفت چشم انداز را تضعیف کند. هدف این بخش رسیدن به ۵۰ میلیارد دلار در سال تا سال ۲۰۳۰ است.

 

بد نیست نگاهی به بازارکار ترکیه برای معماران هم بیاندازیم!

برای پیمانکاران، بازار داخلی نیز بسیار مهم است که بتوان آن را نادیده گرفت. ترکیه بزرگراه‌ها، فرودگاه‌ها، راه‌آهن‌ها، بیمارستان‌ها، تأسیسات انرژی و بنادر را از طریق مدل PPP ساخته است که در آن این پروژه توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های بخش خصوصی انجام می‌شود. فرودگاه استانبول توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت های ساختمانی پیشرو ترکیه ساخته شده است که هر ساله حدود ۲۲ میلیارد یورو به دولت برای بهره برداری از این فرودگاه طی ۲۵ سال پروژه پرداخت می کند. این فرودگاه به زودی به بهره برداری می رسد و در نهایت قادر به جابه جایی ۱۵۰ میلیون مسافر در سال خواهد بود که می تواند آن را به بزرگترین فرودگاه جهان تبدیل کند. آی تی. دیگر پروژه‌های بزرگ PPP شامل ساخت پردیس‌های بهداشتی/بیمارستان‌های شهری در ۳۰ شهر (۹ شهر تاکنون تکمیل شده است) و تونل اوراسیا (۱۴ کیلومتر) با عبور از زیر تنگه بسفر، اولین جاده دو طبقه زیردریایی جهان، که به روی مسافران باز شد. ترافیک در سال ۲۰۱۶

کانال استانبول که عموماً به عنوان «پروژه دیوانه‌کننده اردوغان» شناخته می‌شود، نیز در خط لوله پروژه دولت قرار دارد. کانال پیشنهادی به طول ۴۵ کیلومتر، غرب استانبول را به یک جزیره تبدیل می کند. هدف آن منحرف کردن تانکرهای نفت از بسفر است، جایی که آنها ترافیک را مسدود کرده و خطرات زیست محیطی ایجاد می کنند. پس از مناقصه کارهای زمین شناسی و مهندسی، مناقصه ساخت و ساز در مدت دو سال برنامه ریزی شده است. کارشناسان محیط زیست نگران هستند که این پروژه، که هزینه تخمینی آن بیش از ۱۳ میلیارد دلار است، به اکوسیستم‌های ظریف آسیب وارد کند و جریان‌ها و دمای دریا را تغییر دهد.

یقیناً تا زمانی که اراده، تأمین مالی و تقاضای کافی وجود داشته باشد، پروژه های بزرگ توسط یک کشور نوظهور پایانی ندارد. ترکیه وارد دوره ای پر از ابهامات جهانی شده است. رشد اقتصادی به این زودی‌ها به رشد بالقوه ۵ درصدی خود نمی‌رسد، در غیاب برخی اقدامات غیرمتعارف مشابه خطوط اعتباری حمایت شده توسط صندوق ضمانت اعتباری در سال ۲۰۱۷ که به ترکیه کمک کرد تا ۷.۴ درصد رشد کند. بسیاری از اقتصاددانان موافق هستند که اتکای بیش از حد به بخش ساخت و ساز با توجه به ارزش افزوده پایین در این بخش و آسیب پذیری در برابر نوسانات ارزی، ضرر بیشتری نسبت به سود دارد. (هزینه های ساخت و ساز در سپتامبر ۲۰۱۸ در مقایسه با ماه مشابه در سال ۲۰۱۷ عمدتاً به دلیل کاهش ارزش لیر حدود ۴۰٪ افزایش یافت).

پیمانکاران ترکیه ای که دارای مزیت رقابتی مهمی در مرحله ساخت و ساز هستند، باید به فازهای با ارزش افزوده بالاتر زنجیره پروژه مانند طراحی روی آورند. همانطور که صندوق بین المللی پول در گزارش ماده ۴ خود هشدار داده است، این کشور باید مدیریت بدهی های احتمالی خود را تقویت کند. تقویت رویه‌های اولویت‌بندی سرمایه‌گذاری و انتخاب پروژه‌هایی که حتی در سناریوهای نامطلوب اقتصاد کلان ارزش پولی را ارائه می‌کنند، قطعاً به نفع کشور خواهد بود. بخش ساخت و ساز می تواند مشکلات امروزی را به فرصت تبدیل کند و خود را با موفقیت متحول کند. یکی از راه های رسیدن به این هدف، همکاری با کشورهای پیشرفته ای مانند ایالات متحده است که دارای طراحی درجه یک و ظرفیت فناوری بالا هستند.

شرکت های ساختمانی ترکیه برای دهه ها جای پای خود را در خارج از مرزهای این کشور افزایش داده اند. لیبی، عربستان سعودی و عراق بازارهای کلیدی بوده اند، که بین آنها حدود ۵۵.۲ درصد از کل تجارت خارج از کشور تا پایان دهه ۱۹۸۰ را تشکیل می دادند. منطقه MENA برای مدت طولانی منطقه ای حیاتی برای ساخت و ساز ترکیه بوده است. اگرچه در سال‌های اخیر، شرکت‌ها یاد گرفته‌اند که این را با فعالیت در کشورهای مستقل مشترک المنافع متعادل کنند، زیرا بی‌ثباتی سیاسی خاورمیانه را تکان داده است. این بخش به ویژه با درگیری های اخیر در عراق، لیبی و سوریه در جایگاه خوبی قرار گرفته است. هنگامی که این درگیری ها نیز به پایان برسد، ترکیه احتمالاً یکی از اولین کمک کنندگان در بازسازی خواهد بود. فرصت های قابل توجهی در خارج از کشور برای پیمانکاران ترک، به ویژه در خاورمیانه، شمال آفریقا و جنوب صحرای آفریقا وجود دارد. کشورهایی مانند عراق، اردن، لیبی، الجزایر و غنا پتانسیل قابل توجهی دارند. آفریقا، به ویژه، در حال تبدیل شدن به اهمیت فزاینده ای است و در پنج سال آینده با ادامه رشد اقتصاد این کشور، اهمیت بیشتری خواهد یافت.

 

جمع بندی صنعت ساختمان ترکیه

در همین حال، کشورهای منطقه خلیج فارس در دهه ۲۰۰۰ شاهد رونق ساخت و ساز بزرگی بودند که افزایش قیمت نفت و گاز به توسعه شهرها به طور خاص در امارات متحده عربی، قطر و عربستان سعودی دامن زد. شرکت‌های ترکیه‌ای موقعیت خوبی داشتند که بخش عمده‌ای از این کار را انجام دهند، از تجربه داخلی خود، هزینه‌های کمتر نسبت به لباس‌های غربی و شهرت کیفیت خوب خود استفاده کنند. نمونه قوی اخیر متروی دوحه در قطر است که پیمانکاران ترکیه ای یاپی مرکزی و STFA در میان کنسرسیوم پیمانکارانی هستند که برنده قرارداد ۴.۴ میلیارد دلاری در آنجا برای تحویل خط طلا شدند. بازسازی در عراق همچنین منجر به قراردادهایی برای ترکیه شده است، در حالی که رشد اقتصادی در شمال عراق، ناشی از درآمدهای نفتی و ثبات نسبی، منبع کار نیز بوده است.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]