آشپزخانه مخفی چیست؟
19
فروردین

آشپزخانه مخفی چیست؟

آشپزخانه مخفی چیست؟

همانطور که از اسمش مشخص است؛ آشپزخانه مخفی دقیقا همانی است که می گوید؛ یعنی امکان مخفی کردن آشپزخانه را برای شما فراهم می کند. ایده آشپزخانه مخفی با پنهان کردن وسایلی مانند ماشین لباسشویی، ظرفشویی و وسایل دیگر در فضاهای مختلف آشپزخانه شروع شد و امروزه انواعی از دیواره ها وجود دارند که کل فضای آشپزخانه را در زمانی که استفاده نمی شوند، مخفی و دور از دید می کنند. این دیواره ها می توانند کشویی و یا جمع شونده به طرفین و یا به سمت بالا باشند. گاهی لازم نیست همه فضای آشپزخانه پوشانده شود و شاید بخواهید یک سمت آن را از دید بپوشانید. این بستگی به سلیقه شما دارد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

آشپزخانه مخفی چیست؟

آشپزخانه پنهان در چه فضایی قابل اجرا است؟

با وجود آشپزخانه بسته و سنتی، نیاز کمتری به وجود آشپزخانه پنهان حس می شود. آشپزخانه پنهان بیشتر برای آشپزخانه های باز قابل اجراست و نیاز به آن حس می شود. اگر خانه کوچکی دارید که فکر می کنید ظاهر آشپزخانه آن را شلوغ کرده است؛ می توانید به اجرای آشپزخانه پنهان فکر کنید. این نوع آشپزخانه ها فضای زیادی هم اشغال نمی کنند. از وقتی که طراحی آشپزخانه‌های باز (اوپن) پایشان به خانه‌ها باز شد، دیگر نه می‌شد ظرف‌های نشسته را از چشم دیگران پنهان کرد، نه ریخت‌وپاش‌های بعد از پخت‌وپز را! اینجا بود که طراحان داخلی تصمیم گرفتند خلاقیت بیشتری به خرج دهند و توانستند با خلق ایده‌ی آشپزخانه مخفی یا آشپزخانه دوقسمتی این مشکل را به بهترین شکل ممکن حل کنند.

 

طراحی آشپزخانه پنهان

در طراحی آشپزخانه پنهان، فضای کاملاً محفوظی برای انجام کارهایی مثل پخت‌وپز، شست‌وشو و انبار کردن خوراکی‌ها در نظر گرفته می‌شود. ناگفته پیداست که تمام شلوغی‌ها و به‌هم‌ریختگی آشپزخانه زیر سر همین کارهاست، برای همین هم عجیب نیست اگر بدانید به این بخش، آشپزخانه کثیف (Scullery) یا مطبخ (محل پخت‌وپز) گفته می‌شود. در خانه‌های با متراژ بیشتر از ۱۵۰ مترمربع، آشپزخانه کثیف با استفاده از کابینت یا یک تیغه‌ی دیوار از آشپزخانه تمیز جدا می‌شود. آشپزخانه تمیز حکم نقابی را دارد که تمام شلوغی‌ها را پشت خودش پنهان می‌کند. معمولاً میز ناهار خوری و همین‌طور وسایلی که شلوغی را کمتر نشان می‌دهد مثل یخچال یا فر را در قسمت آشپزخانه تمیز قرار می‌گیرند.

 

مزایای آشپزخانه مخفی

برخی از مزیت های آشپزخانه مخفی عبارتند از:

  • آشپزخانه مخفی امکان پنهان کردن فضای آشپزخانه؛ زمانی که لازم ندارید را به شما می دهد.
  • نگران کمبود فضا نباشید؛ تعداد زیادی کابینت و کشو در این آشپزخانه قابل طراحی است تا همه وسایل پشت آن جا بگیرد.
  • آشپزخانه مخفی به دیده نشدن شلوغی های فضا و جزئیات کمک می کند.
  • اجرای آشپزخانه پنهان فضای زیادی را نمی گیرد و برای آپارتمان های کوچک ایده خوبی است.
  • وجود آشپزخانه مخفی تنوع رنگ را برای شما ایجاد می کند؛ مثلا یک آشپزخانه با رنگ های گرم با صفحه ای سفید پوشیده می شود؛ در نتیجه شما می توانید دو نوع رنگ را برای دکوراسیون داشته باشید.

 

معایب آشپزخانه مخفی

یکی از مواردی که باید با داشتن آشپزخانه مخفی به آن توجه شود؛ و ممکن است به عنوان معایب برای برخی از افراد به شمار بیاید؛ این است که بعد از هربار کار در آشپزخانه باید همه وسایل در جای خود قرار بگیرد و این موضوع برای افرادی که بین کارهای خود فاصله می اندازند شاید کمی سخت به نظر برسد. و از طرفی هم سطح پوشش آشپزخانه مخفی باید با فاصله کمی تمیز شود چرا که قرار است ظاهر پنهان آن بخشی از دکوراسیون منزل شما را بسازد.

آشپزخانه مخفی یا پنهان را می توان برای یک سمت از آشپزخانه که وسایل بیشتری در کنار هم قرار دارند را بپوشاند. مخصوصا در خانه های کوچک که آشپزخانه در یک سمت از دیوار قرار دارد، مخفی کردن آشپزخانه فضا را بزرگتر جلوه می دهد و در ترکیب با قسمت های دیگر راحت تر جانمایی می شود.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]