آتریوم چیست؟
12
تیر

آتریوم چیست؟

آتریوم چیست؟

معماری مدرن همیشه در تلاش برای بهره وری حداکثری از نور و ویژگی های محیط طبیعی بوده است و یکی از این موارد، تامین روشنایی فضا با بهره وری حداکثری از نور طبیعی بوده است. آتریوم یکی از راه حل های کاربردی در زمینه تامین نور برای فضا های داخل ساختمان است. این فضا تا حدودی ما بین گلخانه و حیاط خانگی است اما از لحاظ موقعیت قرار گیری با این دو فضا تفاوت دارد. گلخانه صرفا در بیرون فضای ساختمان قرار می گیرد و حیاط نیز در فضایی مستقل از ساختمان تعبیه می شود. آتریوم در عین فراهم کردن فضای باز و مشابه با حیاط، فضایی به مراتب خصوصی تر و با حفظ حریم شخصی ارائه می دهد که می تواند شرایط مناسبی برای اجتماعات خانوادگی و دوستان را نیز فراهم کند. این ساختار منحصر به فرد می تواند در مجاورت با هر بخشی از فضا سازی ساختمان تعبیه شود و به نوعی افراد ساکن و موجود در ساختمان را به دل طبیعت ببرد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

آتریوم چیست؟

آتریوم ایده ای بی نظیر در دکوراسیون داخلی

این محیط با مفهوم امروزی به فضایی باز و دارای پوشش گیاهی اطلاق می شود که معمولا دارای حجم قابل توجهی است و در دکوراسیون داخلی ساختمان تعبیه می گردد. سابقه حضور این فضای مجزا مختص به معماری مدرن نیست، اما در معماری مدرن و فرم و ساختار امروزی، با دو کاربرد اساسی یعنی فراهم نمودن نور طبیعی و به کارگیری آن و تهیه کردن تهویه مطبوع برای فضای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. ساختار آتریوم های امروزی علاوه بر این دو کاربرد اساسی، مزیت های دیگری نیز دارند که آن ها را نسبت به نمونه های قدیمی، متمایز می کنند.

در ساختار آتریوم های امروزی علاوه بر دیوار و سقف شیشه ای، از تهویه مکانیکی، سایبان و دریچه های پایینی و بالایی نیز استفاده می شود. هدف از به کارگیری این مجموعه در آتریوم، کمک به ایجاد جریان هوای مناسب، متعادل سازی هوا با توجه به شرایط محیطی و در نهایت ایجاد محیطی قابل کنترل و مناسب برای رشد پوشش گیاهی داخلی آتریوم است. بدون این تجهیزات، میزان اتلاف حرارتی ساختمان از طریق آتریوم بسیار بالا می رود.

 

انواع آتریوم

آتریوم از لحاظ دارا بودن، سقف شیشه ای و یا دریچه و یا رو باز بودن تقسیم بندی می شوند. تقسیم بندی دیگر این فضا بر اساس وجود یا عدم وجود دیوار های شیشه ای جدا کننده است، که از این طریق مرز بندی یا عدم مرز بندی آتریوم با فضای داخلی مشخص می شود.

 

مزایای استفاده از آتریوم در دکوراسیون داخلی

ذخیره انرژی از طریق متعادل نگه داشتن ساختمان

در صورتی که آتریوم دارای ابعاد صحیح، هدایت گرمایی مناسب دیواره ها و پوشش خود باشد و همچنین سایر ویژگی های ساختاری لازم را داشته باشد، می تواند به متعادل سازی هوا و کاهش نیاز به مصرف انرژی در فصول سرد و گرم کند.

آتریوم به علت پدیده گلخانه ای، که از سقف و دیوار های شیشه ای و تابش نور بر آن ها حاصل می شود، در زمستان به گرم شدن فضای داخلی ساختمان کمک می کنند. در فصول گرم و در مورد آتریوم های بدون سقف نیز از طریق پدیده اثر دودکشی، هوای گرم و سبک داخلی را به بیرون هدایت و هوای خنک و تازه خارج از ساختمان از طریق دریچه های پایینی آتریوم وارد محیط می شود. معمولا در آتریوم های امروزی از نمونه های دارای سقف متحرک و سایبان دار استقاده می شود که بتوان از طریق کنترل و تنظیم آن ها، این دو پدیده مناسب فصول سرد و گرم را در زمان مناسب و به وسیله آتریوم فراهم نمود.

 

متناسب با انواع سبک های دکوراسیون داخلی

ساختار آتریوم، نوع و میزان پوش گیاهی مورد استفاده برای آن، این امکان را فراهم می کند که متناسب با نوع دکوراسیون داخلی و تم موجود، آتریومی کاملا متناسب با ساختار چیدمان و طراحی داخلی فضای مورد نظر، از ساده و مینیمال تا کلاسیک و مدرن و سنتی، طراحی کرد. از این رو آتریوم ها محدود به نوع خاصی از دکوراسیون داخلی برای ساختمان ها نیستند. می توان در صورت فراهم بودن شرایط مناسب در ساختمان، از درختان و گیاهانی مرتفع و متناسب با سبک دکوراسیون داخلی برای پوشش گیاهی داخل آتریوم های باغ دار بهره برد.

 

روشن سازی دکوراسیون داخلی ساختمان

یک آتریوم با طراحی اصولی که امکان حداکثر نورگیری را فراهم کند، می تواند حجم نور قابل توجهی را به داخل ساختمان هدایت کند. این ویژگی با به کاربردن دیواره ها و سقف هایی با بازتاب بالا نیز افزایش پیدا می کند. این ویژگی سبب می شود انرژی کمتری برای روشن کردن فضای دکوراسیون داخلی در روز به کار گرفته شود.

 

نمایی منحصر به فرد در دکوراسیون داخلی

نمای زیبای آتریوم های خانگی، مانند اثری هنری عمل می کند که می تواند نقطه محوری دکوراسیون داخلی فضای ساختمان باشد. جلوه آتریوم از پشت دیوار تمام قد شیشه ای منظره ای است که در کمتر فضای داخلی وجود دارد و می تواند نما و تاثیر عناصر طبیعی را در دکوراسیون داخلی شما به خوبی اعمال کند. نور طبیعی وارد شده از سمت آتریوم به نورپردازی طبیعی دکوراسیون داخلی کمک زیادی می کند و نیاز به نورپردازی مصنوعی برای فراهم کردن این سطح از روشنایی در روز را از بین می برد. نکته منحصر به فرد دیگر در مورد آتریوم این است که می توان با توجه به ساختار ساختمان، آن را در مجاورت با فضا های مختلف خانه مسکونی مانند حمام، اتاق خواب یا پذیرایی و هر فضای دیگری تعبیه کرد. تجربه قرار داشتن طبیعت و گیاهان طبیعی در مجاورت این فضا ها، بسیار منحصر به فرد و استثنایی است. در صورتی که از این وسایل و المان ها در یک آتریوم مرکزی استفاده کنید، فضایی مشابه با حیاط های مرکزی در معماری خانه های سنتی ایرانی را فراهم کرده اید.

 

فضایی مناسب برای دورهمی ها

می توان در صورت وجود مساحت مناسب، از کاناپه، میز و صندلی های سبک و موارد مشابه برای ایجاد فضایی مناسب برای گردهمایی های خصوصی و خانوادگی بهره برد. این مکان در عین اینکه حضور در طبیعت را برای افراد فراهم می کند، دارای فضایی خصوصی و محفوظ تر نسبت به حیاط های خانه ها است و از این رو، راحتی و آرامش بیشتری برای ساکنین به همراه دارد. شما می توانید از المان هایی مانند کفپوش ها (کفپوش اپوکسی) یا سنگ فرش های جذاب، آب نما های کوچک و هر عنصری که برای حیاط و باغ قابل استفاده است، در آتریوم خود استفاده کنید و فضای با دکوراسیون داخلی زیبا و منحصر به فردی را ایجاد کنید که از حضور در آن نهایت لذت را ببرید.

 

بهره بردن از طبیعت در دکوراسیون داخلی ساختمان

آتریوم ها توانسته اند به خوبی نزدیک ترین مجاورت ممکن، بین گیاهان طبیعی و درون ساختمان ها را فراهم کنند. ساختار آتریوم به گونه ای می باشد که گویی یک باغ کوچک و یا حیاط را به فضای داخلی ساختمان پیوند داده است. در اکثر مدل های آتریوم، سقف شیشه ای آن امکان بهره بردن از جلوه و زیبایی آسمان وجود دارد و این چشم انداز زیبا را در معرض دید قرار می دهد.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]