نقشه ازبیلت چیست؟
10
شهریور

نقشه ازبیلت چیست؟

نقشه ازبیلت چیست؟

پیمانکارانی که در عرصه ساختمان سازی فعالیت می کنند، نیاز دارند تا بدانند برای بنای ساخته شده از چه متریالی استفاده شده، این بنا نسبت به طرح اولیه اش چه تفاوت هایی داشته و اساسا تمامی عملیات اجرا شده در پروژه را بر روی کاغذ مشاهده کنند. نقشه ازبیلت را عموما پس از اتمام ساخت تهیه می کنند اما ممکن است کارفرمایان برای بعضی از مراحل تولید و یا حتی برای تمام مراحل اجرای پروژه این نقشه را از پیمانکار خود بخواهند.

شاید سوال کنید که این کار چه فایده ای دارد؟ اگر بخواهیم در یک جمله این علت را توضیح دهیم، باید بگوییم که آن ها برای تحلیل این مساله که در ادامه چه کارهایی باید انجام دهند، آن را می خواهند. اما در ادامه اهدافی که پشت این نقشه هستند را بررسی می کنیم.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

نقشه ازبیلت چیست؟

نقشه ازبیلت

در ساختمان سازی دو نوع نقشه کلی وجود دارد: نقشه های اجرایی و نقشه ازبیلت.

در حالیکه نقشه های اجرایی برای مراحل قبل از تولید و حین تولید مورد استفاده قرار می گیرند، نقشه ازبیلت برای مرحله پس از ساخت ساختمان است. نقشه ای که از روی بنای ساخته شده کشیده می شود و کارفرما از پیمانکار خود درخواست آن را می دهد تا بتواند شرایط فعلی و آنچه اجرا شده را بر روی کاغذ داشته باشد. این نوع نقشه به دلایل گوناگونی تهیه می شود و مزیت های خاصی دارد. با کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن عملکرد بسیار بهتری در ساخت و ساز خواهید داشت.

 

چرا از نقشه ازبیلت استفاده می کنند؟

همیشه شرایط هنگام اجرای پروژه، شرایط آنطور که مدنظر ما بوده پیش نمی رود. گاهی شما با این مشکل مواجه می شوید که یک مساله را به گونه ای خاص پیش بینی کرده بودید ولی موقعی که هنگام اجرا به آن برمی خورید متوجه می شوید که واقعیت با تخمین شما متفاوت است. در چنین مواقعی، مشاوران و متخصصین پروژه را براساس شرایط واقعی اصلاح می کنند. بنابراین شما می خواهید بدانید که این پروژه نسبت به آن چیزی که قرار بوده انجام شود چه تغییراتی پیدا کرده است. به دیگر کلام، در این مواقع نقشه پایان کار را نیاز خواهید داشت که نقشه ازبیلت همین نقش را ایفا می کند. این نقشه با ۲ هدف کلی تهیه می شود:

 • اشتباهات و نواقصی که هنگام پیشبرد پروژه به وجود می آیند را بتوان تشخیص داد: در کار ساخت ساختمان حین پیشرفت پروژه ممکن است اشتباهات مختلفی رخ دهد. بعضی از آن ها نتیجه خطاهای انسانی نیروی کار است و برخی دیگر هم به دلایلی خارج از اراده شما رخ می دهند. بنابراین پس از بروز هر یک از این گونه نواقص، می توان از نقشه ازبیلت کمک گرفت تا میزان فاصله بین طرح اولیه و کار انجام شده را تشخیص داد.
 • پی بردن به این مساله که قبل یا هنگام انجام مراحل ساخت، چه تغییراتی نسبت به نقشه های اجرایی به وجود آمده است: همان طور که قبل تر اشاره کردیم هنگامی که هنوز پروژه آغاز نشده است، ما دست به یک سری تخمین زدن ها می زنیم. اما بعضی مواقع این تخمین ها درست از آب درنمی آیند و مجبور خواهیم شد که براساس واقعیت پروژه را اصلاح کنیم. در چنین اوقاتی باز هم نقشه ازبیلت به کمک ما خواهد آمد.

 

 • کاربردهای نقشه ازبیلت چیست؟

 • در پروژه هایی که حساسیت روی آن ها زیاد است و کوچک ترین تغییراتی ممکن است آسیب های فراوانی ایجاد کنند. مثل پروژه های سد سازی. در این نوع پروژه ها از نقشه ازبیلت برای بررسی وضعیت بنا یا سازه از نظر نشست، پیچش و … بهره می برند. همچنین با استفاده از آن می توان برای تقویت مقاومت و ماندگاری بنا هم سود جست.
 • در پروژه هایی که هدف از آن ها ایجاد تغییرات و انجام اصلاحات است. مثلا اگر قصد داشته باشید که نمای ساختمان خود را بازسازی کنید یا نمای فعلی را تخریب نموده و یک نمای جدید جایگزین آن نمایید، ابزار خوبی است که براساس آن میزان تغییرات انجام شده را متوجه شوید.
 • در پروژه هایی که ارزش تاریخی و فرهنگی دارند و در کنار حساسیت های دولتی، اهمیت معنوی بنا نیز موجب شده تا پیمانکار با وسواس زیادی کار را پیش ببرد. در حفرهای باستان شناسی، مرمت بناهای تاریخی، ایجاد حفاظت برای بناهای ملی، احیا و ساماندهی اماکن تاریخی و کهن، این نقشه کارکرد ویژه ای دارد.
 • نقشه ازبیلت یا as built جزو نقشه های سازه ساختمان هاست که جهت اعلام گزارش از وضعیت حال حاضر و اجرا شده سازه برداشت میشود و با سایر نقشه های مراحل اجرایی ساختمان فرق دارد. درواقع نقشه های ازبیلت از وضعیت موجود و اجرا شده بنا در هر چهار گرایش معماری سازه (ازبیلت معماری) و تاسیست برقی و مکانیکی (ازبیلت تاسیسات) تهیه می شود. نقشه ازبیلت به چند منظور تهیه می شود که اصلی ترین آن پیش بینی تعمیرات احتمالی آینده ساختمان توسط مهندس پروژه می باشد، بنابراین با تهیه ازبیلت به راحتی می توان خطاهای به وجود آمده حین اجرای پروژه را تشخیص داد. در شرایطی که امکان نقشه برداری معماری به طور دقیق و مستقیم وجود ندارد و نقشه های معماری موجود با عملیات اجرایی مطابق نیستند، تهیه چون ساخت با استفاده از نرم افزارهای موجود برای نقشه کشی، مثل یک فرشته نجات کمک کننده است، البته این تکنیک زمانی ارزش خود را نشان می دهد، که نقشه ازبیلت توسط مجری ذی صلاح پروژه ساخت و ساز شما تهیه شود.

 

هدف از تهیه نقشه ازبیلت چیست؟

نقشه ازبیلت به چند منظور تهیه می شود که اصلی ترین آن پیش بینی تعمیرات احتمالی آینده سازه توسط مهندس پروژه می باشد، در حقیقت نقشه چون ساخت سازه، نقشه نهایی کار است. برای مثال ممکن است بعد از پایان یک مرحله از عملیات ساخت و ساز متوجه شوید، پروژه آنطور که باید پیش نرفته است در این شرایط برای کسب اطمینان از وضعیت موجود و بررسی مسیری که خطا رفته، نقشه ازبیلت تهیه می شود.

 

دستورالعمل تهیه ازبیلت

تهیه نقشه چون ساخت دارای مراحل و دستورالعمل هایی است که مهندس ناظر پروژه باید تمام آنها را دقیق و مرحله به مرحله انجام دهد تا بتواند نقشه ای دقیق و بی عیب و نقص از تغییرات اعمال شده بدست بیاورد، در ادامه دستورالعمل تهیه نقشه های چون ساخت را برایتان لیست کرده ایم:

 • اندازه گیری و ترسیم پلان ها، نماها مقاطع و پلان موقعیت در مقیاس مناسب و مشخص نمودن مغایرت ها
 • هیه پلان مبلمان فضاها مانند پارکینگ و ترسیم استقرار خودروها و مشخص کردن ابعاد و نوع درب ورودی پارکینگ
 • ترسیم خرپشته به صورت کلی و در صورت احداث انباری محاسبه مساحت آن
 • اعلام مساحت نورگیر، راه پله، آسانسور در هر طبقه و مقایسه آن با توجه به شیوه نامه و دستورالعمل تفکیک آپارتمان ها
 • درج مساحت بنای ساخته شده در هر طبقه بدون در نظر گرفتن درز انقطاع
 • درج مساحت کنسول ها و درز انقطاع در هر طبقه
 • اندازه گیری و ترسیم فضای تجاری و بالکن تجاری با در نظر گرفتن نوع دیوارها اعم از اختصاصی و اشتراکی مطابق با شیوه نامه و دستور العمل تفکیک آپارتمان ها
 • تکمیل جداول و مشخصات و قید مغایرت های مساحی در نقشه چون ساخت با نقشه های مصوب
 • درج مساحت فضای مفید و تعداد واحد های مسکونی و تجاری

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]