سیستم icf چیست؟
19
اسفند

سیستم icf چیست؟

سیستم icf و همه چیز درمورد آن

سیستم آی سی اف (I.C.F) مخفف عبارت Insulating Concrete Formwork است. سیستم icf یک روش برای ساخت ساختمان است که در این روش با استفاده از پنل‌های پلی استایرن (EPS)، پروفیل‌های گالوانیزه و بتن مسلح به ساخت ساختمان می‌توان پرداخت. سیستم آی سی اف حاصل تفکر و ابداع مهندسان آلمانی در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ قرن گذشته است. این نوع سازه به دلیل ویژگی‌هایی که دارد به سرعت در کشورهای آمریکای شمالی و اروپا پیشرفت کرد. پس از ابداع این سیستم ساختمان سازی، شرکت‌های مختلف عمرانی به استفاده و بهبود سیستم icf پرداختند و آن را گسترش دادند که به طور کلی همه روش‌های به وجود آمده از اصول اولیه پیروی می‌کنند.

 

اگر شما هم دوست دارید از سیستم icf و ساخت ساختمان بیشتر بدانید، این نوشته‌ها را بخوانید!

 

 

اجزای سیستم icf چیست؟

سیستم آی سی اف شامل دو لایه پنل پلی استایرن با ضخامت‌های ۶ تا ۲۰ سانتی‌متری، پروفیل‌های گالوانیزه با فرم مشخص که بین دو پنل پلی استایرن محکم می‌شوند. در حین ساخت این سیستم میلگرد و بتن نیز به بخش‌های نام برده اضافه می‌شود تا استحکام آن را افزایش دهد.

 

مراحل ساخت خانه با استفاده از سیستم icf

 • شروع و پی ریزی، ساخت خانه یک طبقه یا ویلایی با استفاده از سیستم icf یا دیگر روش‌ها تفاوت چندانی ندارد. در ابتدا خاکبرداری، گودبرداری، پی ریزی و … انجام می‌شود و یک کف صاف که در واقع سطح مقطع خانه‌ای است که ساخته خواهد شد، ایجاد می‌شود. در هنگام ساخت کف، میلگردهایی در گوشه‌های سطح کار گذاشته خواهد شد تا در ادامه قالب‌ها پلی استایرن در آن جاسازی شوند.
 • پس از ساخت کف سازه اقدام به ساخت گوشه‌های ساختمان با استفاده از بلوک‌های مخصوص با زاولیه ۹۰ درجه است، می‌شود. سپس فضای بین بلوک‌های کنج پر می‌شود و دیوارها ساخته می‌شوند. در حین ساخت دیوارها با استفاده از قالب‌های پلی استایرن جایگاه درها و پنجره‌ها هم مشخص می‌شود.
 • دیوارچینی در روش سیستم آی سی اف معمولا به دو صورت استفاده از بلوک‌هایی در حد و اندازه بلوک‌های سیمانی و یا با استفاده از پنل‌های مرتفع دیواری انجام می‌شود. بلوک‌ها و پنل‌ها با استفاده از چسب مخصوص پلی استایرن در کنار هم و روی هم محکم می‌شوند.
 • سپس از تراز بودن و قائم بودن دیوارها اطمینان حاصل می‌شود و با استفاده از خرپای فلزی دیوارهای تراز شده، در جای خود محکم می‌شوند تا برای مرحله بعد یعنی بتن ریزی مشکلی به وجود نیاید. یک میلگرد سراسری به صورت افقی همه دیوارهای را به هم وصل می‌کند تا از خارج شدن دیوارها از حالت قائم جلوگیری کند.
 • با استفاده از دستگاه بتن ریز، بین دو پنل پلی استایرن با بتن پر می‌شود و سپس با نصب میلگردهایی در فواصل معین، بتن را مسلح می‌کنند. سپس روی سطح بتن را تمیز و مرتب می‌کنند و میلگردهایی با ارتفاع کمتری را برای اجرای سقف در بتن جایگذاری می‌کنند. سپس اجازه می‌دهند تا بتن خودش را بگیرد.
 • دیوارهای داخلی و غیر باربر نیز از دو لایه پنل پلی استایرن و ورق گالوانیزه ساخته شده‌اند که خلاف دیوارهای باربر، توخالی هستند و برای عبور تاسیسات مکانیکی و برقی می‌توان از این فضای بین دو پنل بهره برد.
 • پس از خشک شدن بتن و ساخت دیوارهای غیرباربر داخلی به اجرای سقف به روش‌های مختلف می‌توان اقدام کرد، ولی بهتر است، ساخت سقف نیز به روش سیستم آی سی اف ادامه پیدا کند، همانطور که در ساخت طاق بیشتر ساختمان‌های در حال ساخت در ایران می‌توان آن را مشاهده کرد.

 

اجرای سقف در سیستم icf

پس از تکمیل دیوارها و سقف نوبت به ساخت نما و تاسیسات ساختمان می‌رسد. بلافاصه پس از پنل‌های پلی ارتان، عایق‌های رطوبت چسبانده می‌شوند و سپس روی عایق‌های رطوبتی نما اجرا می‌شود. خوشبختانه در ساختمان‌های ساخته شده با استفاده از سیستم icf قابلیت اجرای نماهای مختلفی مانند نمای فلزی، آجر، سنگ و چوبی وجود دارد.
تاسیسات برقی و مکانیکی هم در فضای بین دو لایه پنل پلی استایرن جاسازی و نصب می‌شوند. نصب کلید و پریزها هم بر روی این پنل‌ها بسیار راحت و سریع صورت می‌گیرد. پس از نصب و اجرای تاسیسات برقی و مکانیکی نوبت به نازک کاری که شامل گچ کاری، کاشی کاری و اجرای کف است، می‌رسد.

 

مزایای سیستم icf

 • خانه‌های ساخته شده با سیستم آی سی اف دارای دیوارهای باربر خارجی پهنی هستند که علاوه بر تحمل بار ساختمان، نقش عایق حرارتی را نیز بازی می‌کنند به طور کلی این روش، شیوه خوبی برای ساخت خانه در مناطق سردسیر است.
 • در ساخت خانه‌های با روش آی سی اف نیاز به ساخت ستون از بین می‌رود و ستونی در نقشه ساختمان دیده نمی‌شود. از این رو دست طراح دکوراسیون داخلی برای طراحی داخلی بازتر است.
 • سیستم آی سی اف روش خوبی برای ساخت خانه‌های دو طبقه است و با اجرای برخی استحکامات می‌توان تعداد طبقات را تا سه طبقه نیز افزایش داد.
 • ساخت ساختمان با استفاده از سیستم آی سی اف، سرعت ساخت و ساز را بالا می‌برد که در این صورت در زمان و هزینه صرفه جویی خواهد شد.
 • صرفه جویی در مصرف مصالح و انرژی (بیش از ۳۰ درصد)، عایق بودن در برابر حرارت، برودت و صوت (کاهش صدا تا ۵۰-۶۰ دسی بل) نیز از مزایای سیستم آی سی اف است.
 • سیستم آی سی اف بسیار انعطاف پذیر است و می‌توان آن را به صورت فرم‌ها و شکل‌های مختلفی درآورد و با سایر مصالح و مواد ساختمانی هم به راحتی تلفیق می‌شود و سازگار است. همچنین روش مناسبی برای ساخت استخر، سونا و جکوزی به شمار می‌رود.

 

 

برای مشاوره‌ی رایگان می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]