خانه چوبی چیست؟
16
بهمن

خانه چوبی چیست؟

صفر تا صد خانه چوبی

خانه چوبی یک سازه متفاوت است که با طراحی خاص، نظر بسیاری از افراد را به خود جلب می‌کند. این نوع خانه‌ها در شمال کشور طرفداران زیادی دارند و شما می‌توانید در دل کوهستان و جنگلی انواع خانه‌های چپوبی زیبا را مشاهده کنید. خانه‌های چوبی مانند بسیاری از سازه‌های دیگر که با مصالح متنوع ساخته شده‌اند دارای مزایای و معایب خاص خود هستند. اما آنچه که در مورد یک سازه چوبی به وضوح مشاهده می‌گردد مقاومت مناسب و زیبایی ظاهری متفاوت است.

 

برای آشنایی با خانه چوبی، این نوشته‌ها را هم بخوانید!

 

 

خانه چوبی چیست و برای کجا مناسب است؟

استحکام بالای این سازه موجب شده که برای مناطق شمالی مناسب باشد. در اجرای خانه‌های چوبی رعایت اصول استاندارد در مراحل ساخت ضرورت دارد تا نتیجه‌ای دلخواه حاصل گردد. تیپ‌های مختلفی از این نوع سازه قابلیت اجرا دارند و امکان ساخت سازه یک یا چند طبقه با استفاده از الوارهای چوبی به عنوان یک مزیت برای این سازه قلمداد می‌گردد.

خانه چوبی چیست؟ | شرکت معماری دکوطرح

ویلای چوبی، قیمت فروش بالایی دارد، زیرا مصالح کاربردی در ساخت آن با هزینه بالایی همراه است. این نوع خانه‌ها به صورت پیش ساخته نیز تولید شده‌اند و قابلیت نصب و کامل کردن آنها در محل مورد نظر وجود دارد. رعایت کردن استانداردهای روز دنیا در طراحی و ساخت ضرورت دارد تا قابلیت سکونت و ایمنی در این ساختمان‌ها به صورت ایده‌آل امکان‌پذیر گردد.

خانه چوبی چیست؟ | شرکت معماری دکوطرح

خانه چوبی سازه‌ای است که برای ساخت آن از مصالح چوبی استفاده شده و به عنوان ساختمان‌هایی محبوب با ویژگی‌های متمایز و خاص طرفداران زیادی دارد. این نوع سازه از امنیت بالایی برخوردار است و برای این که یک بنای مناسب و دلخواه ساخته شود لازم است مصالح مرغوب برای ساخت آن به کار رود.

خانه چوبی چیست؟ | شرکت معماری دکوطرح

زندگی در خانه چوبی دلپذیر است به همین دلیل افراد زیادی علاقمند به خرید چنین خانه‌هایی هستند. حس و حال خوبی که این سازه به افراد می‌دهد و تفاوتی که با انواع سازه‌های دیگر دارد آن را بسیار جذاب کرده است. معماری خاص و طراحی منحصر بفرد در حوزه ساخت خانه‌های چوبی که مطابق با استانداردهای بین‌المللی است موجب شده این سازه از دوام و کیفیت بالایی برخوردار شود.

 

ویژگی‌های خانه چوبی

خانه چوبی اغلب برای افرادی مناسب است که زندگی و تفریح در طبیعت را دوست دارند. افرادی که بافت چوبی را می‌پسندند و به زندگی در این خانه‌ها علاقمند می‌باشند. معمولاً این افراد خانه چوبی را به زندگی و گذراندن اوقات فراغت در آپارتمان‌ها ترجیح می‌دهند. اغلب برای ساخت این نوع خانه‌ها از سبک مدرن استفاده می‌شود و مصالح اصلی برای آن چوب درختانی است که اغلب در مناطق سردسیر رشد می‌کنند.

خانه چوبی چیست؟ | شرکت معماری دکوطرح

از آنجایی که چوب درختان مناطق سردسیر دارای رشد کند هستند و چگالی بالایی نیز دارند بهتر بوده و بافت خوبی دارند از این جهت کیفیت آن‌ها بیشتر و از طول عمر بالاتری نیز برخوردار می‌باشند.

خانه چوبی چیست؟ | شرکت معماری دکوطرح

یکی از ویژگی‌های مهمی که در مورد سازه چوبی مطرح می‌شود استقامت بالای آن در برابر شرایط نامساعد به ویژه در برابر زلزله است که این ویژگی سازه چوبی را مورد توجه قرار داده است. انواع خانه‌های چوبی در مناطق شمالی کشور با رعایت اصول استاندارد و صحیح در این راستا ساخته شده‌اند که از زیبایی و جذابیت بالایی برخوردار هستند.

 

مراحل ساخت خانه چوبی

  • کسب مجوز ساخت: برای این که بتوان کلبه چوبی را مطابق با اصول مناسب ساخت لازم است که مجوزهای لازم در این زمینه کسب شود. دریافت مجوزهای مربوط به آب و برق و گاز و تلفن از دیگر مواردی است که باید مورد توجه باشد.
  • طراحی نقشه: برای این که یک خانه چوبی به بهترین شکل ممکن ساخته شود لازم است مانند انواع دیگر از ساختمان‌ها دارای طراحی اصولی و معماری استاندارد باشد. طراحی و تایید نقشه ساختمان از مهم‌ترین مراحل برای شروع ساخت سازه چوبی است و پس از آن محاسبات سازه انجام می‌شود.
  • استاندارد سازی: پس از این که نقشه مورد تایید قرار گرفت کیفیت مراحل ساخت نیز باید تایید شود. در این مرحله محاسبات انجام شده و تولید آغاز شود.
  • پی سازی: بعد از کسب مجوز و طراحی نقشه لازم است که پی ریزی برای این نوع از ساختمان‌ها مانند ساختمان‌هایی که با مصالح دیگر اجرا می‌شوند صورت بگیرد. در این صورت سازه مقاوم و اصولی بنا می‌شود. با تعیین محل قرارگیری خانه یا کلبه چوبی حفر و پی سازی شروع می‌شود که باید توسط متخصصان این امر انجام گیرد.
  • تعیین چارچوب کلی و پایه‌ها: تعیین چارچوب پایه با استفاده از چوب‌های مخصوص انجام می‌شود و چوب‌های مقاوم دراین مورد دارای مشکلات کمتری هستند و در نهایت سبب عایق بندی بهتر و مقاومت سازه خواهند شد.
  • تولید: از مراحل مهم دیگر در سازه چوبی تولید الوار و تامین الوارهای یا چوب‌هایی است که برای ساخت سازه به کار می‌روند. اگر الوارهای مورد نظر به روش درست فرآوری نشوند در نتیجه فاقد استانداردهای لازم بوده و ایمنی و دوام چوب حفظ نخواهد شد و به هدف ایمنی و استقامت لازم در سازه مورد نظر نخواهیم رسید. برای این که الوارهای به نحو صحیح فرآوری شوند لازم است که برای خشک شدن کامل به کارخانه چوب‌بری منتقل شده و مورد اصلاح حرارتی قرار بگیرند. بدین ترتیب دارای خاصیت آبگریزی شده و در نهایت نسبت به نفوذ آب و مایعات مقاوم خواهند شد. به همین دلیل است که خانه‌های چوبی در شمال کشور دارای استقامت زیادی هستند. بدین ترتیب در برابر رطوبت زیاد و بارندگی‌های شدید آسیب‌پذیر نخواهند بود. در نتیجه این الوارها برای محیط‌های مرطوب مانند سرویس بهداشتی و حمام نیز کاربرد مناسبی دارند. یکی از نکات مهم در خشک کردن چوب‌ها این است که گرما یا بخار موجب نمی‌شود چوب دچار تاب خوردگی و یا تغییرات ظاهری شود. از دیگر موارد مهم در فرآوری چوب این است که شکر طبیعی و مواد مغذی که درون چوب وجود دارد بعد از این فرایند مبدل به منابع غیر شیرین و غیر مغذی می‌شود که این امر موجب می‌گردد وقتی چوب برای ساخت خانه چوبی استفاده می‌شود از گزند حشراتی از جمله موریانه در امان بماند. از دیگر مراحل فرآوری چوب‌ها اشباع کردن الوارهاست که آنها را داخل محفظه ایزوله قرار داده و با خلاء یا مواد شیمیایی خاص که وارد آن می‌شود مقاومت پایدار در چوب ایجاد شده و احتمال حمله حشرات کم می‌شود. در این صورت فعالیت قارچ و پوسیدگی ناشی از آنها نیز کم شده و از بین خواهد رفت.
  • ساخت و نصب: در این مرحله الوارهای آماده مطابق با نقشه مورد نظر همراه با دیگر اجزای مورد استفاده برای ساخت به کار خواهند رفت. طبق نقشه مشخص در ابتدا مصالح مورد نیاز برش داده شده و برای این که به نحو صحیح و استاندارد متصل شوند کدگذاری خواهند شد. بدین ترتیب بخش‌هایی که آماده شده‌اند به سایت پروژه منتقل می‌شوند و در نهایت اقدامات لازم برای نصب آنها صورت خواهد گرفت.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]