دکوطرح
۲۹
تیر

طراحی فضا

طراحی فضا

فضا عنصری است که از قدیم یکی از اصول اصلی در رشته معماری به شمار می آید و کماکان به حیات خود در این رشته گسترده ادامه داده است و میتوان گفت فضا بر پایه ادراک، ذوق و احساس اشخاص بنا شده است که این عوامل از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.

 

طراحی فضا

طراحی فضا

برای طراحی یک فضا یا محیط باید به موارد زیر توجه داشت:

در مرحله اول‌ و گام اول باید نقشه معماری آن فضا یا محیط را تهیه کرد و باید نور پردازی، چیدمان، محل قرار گیری وسایل، ابعاد وسایل و … را با استناد به پلان اولیه مشخص کرد و این در صورتی است که طراح نقشه اولیه را داشته باشد.

اما اکر امکان دسترسی ما به خصوص در ساختمانهای قدیمی که معمولا فاقد پلان و نقشه اولیه هم می باشند، نبود طراح باید از وضع موجود به صورت دستی پلان خود را جهت طرح اولیه تهیه کند که این مساله امروزه بسیار راحت است و با وجود انواع مترها از دستی گرفته تا مترهای لیزری کار را برای برداشت نقشه اولیه آسان کرده است به این صورت که از یک نقطه شروع میکنیم و دور تا دور فضا را اندازه می گیریم.

باید توجه داشت هنگام برداشت جا نمایی درب و پنجره ها، ارتفاع آنها از زمین و فاصله آنها از یکدیگر و برداشت قسمت های پخ و کرو، جانمایی ستون ها، رادیاتورها، جهت بازشوها، شمالی یا جنوبی بودن ساختمان ها، دیوارهای باربر، دیوارهای کاذب، محل رد شدن سیم های برق و عبور لوله های گاز و اندازه گیری دقیق آنها برای مرحله طراحی بسیار حائز اهمیت است.

 

پیشنهاد نویسنده : در ارتباط با تاثیر نرخ دلار بر دکوراسیون داخلی بیشتر بخوانید…

 

بعد از اتمام نقشه های اولیه و برداشت آنها توسط طراح  به صورت دستی، توسط نرم افزار مربوطه نقشه وضع موجود فضا یا محیط را ترسیم کرده و بعد از آن طراح نقشه های پیشنهادی خود را با توجه به اصول معماری و مهندسی تهیه کرده و آن را با توجه به خواسته های کار فرما و نیازهای خانواده یا مجموعه، آماده می کند و سپس چیدمانهای آن را با‌توجه به ابعاد و اندازه وسائل مورد نظر در جای خود قرار می دهد.

به طور معمول تیم طراحی که شامل طراحان متخصص می باشد بعد از تصمیم نهایی در مورد پلان و نقشه های دو بعدی به دست آمده آن را جمع بندی می کنند و در مرحله بعدی به کمک نرم افزارهای سه بعدی مانند تردی مکس، راینو و … مراحل چیدمان مختلف در فضا و استفاده از متریال های مختلف در طرح خود آن را مورد ارزیابی قرار می دهند و پس از ارزیابی دقیق و انتخاب طرح دقیق و نهایی توسط کارفرما، طرح جهت اجرا به مهندسین اجرایی واگذار می شود.

 

مشاوره رایگان دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۹۹۱۹۱۷۴۱ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]