کاربرد ChatGPT در معماری
25
بهمن

کاربرد ChatGPT در معماری

کاربرد ChatGPT در معماری چیست؟

ChatGPT یک «چت‌بات» (Chatbot) مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند هر سوالی را جواب دهد. چت جی پی تی می‌تواند موضوع‌ها و مباحث پیچیده‌ای را در حوزه‌های تخصصی مختلف مثل فیزیک، ریاضی و برنامه نویسی درک کند. ربات پاسخگوی ChatGPT می‌تواند مسائل پیچیده در سطح دانشگاهی را حل کند، همچنین مطالب وبلاگی تولید کند، متن آهنگ بسازد، صفحات HTML ایجاد کند و سایر مواردی از این دست را انجام دهد. معماران از این ابزار برای حل مسائل ساده تا پیچیده‌ی محاسباتی استفاده می‌کنند. این ابزار نوظهور و بسیار جدید است اما در همین مدت کوتاه از ChatGPT در معماری استفاده‌های جالبی شده است!

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه‌‌‌‌‌ می‌‌شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

چطور از ChatGPT در معماری استفاده کنیم؟

دسترسی پیدا کردن به ChatGPT در معماری و استفاده‌های دیگر بسیار ساده است. در حال حاضر ChatGPT به رایگان برای همه از طریق ثبت‌نام در دسترس قرار دارد. اگرچه برای کاربران داخل ایران که شماره تلفن همراه آن‌ها مربوط به کشور ایران است در حال حاضر ظاهراً به دلیل تحریم‌ها امکان ثبت‌نام وجود ندارد، مگر آنکه به نوعی بتوانیم از شماره تلفن دیگری (مثل شماره‌های مجازی) استفاده کنیم. ضمن این که ظاهراً با آی پی ایران، صفحه ChatGPT در وب‌سایت سازنده آن، یعنی OpenAI باز نمی‌شود و لازم است به هر نحوی IP دستگاه تغییر داده شود.

کاربرد ChatGPT در معماری | شرکت معماری دکوطرح

برای شروع به استفاده از Chat GPT باید به وب‌سایت OpenAI و صفحه مربوط به ChatGPT برویم و روی گزینه «Try ChatGPT» کلیک کنیم. اگر پیش از این اکانتی در سایت OpenAI نساخته‌اید، باید در این مرحله ثبت‌نام کنید و اگر قبلاً ثبت‌نام کرده‌اید، لازم است پیش از این که بتوانید از ChatGPT استفاده کنید، وارد حساب کاربری خود در OpenAI شوید.

کاربرد ChatGPT در معماری | شرکت معماری دکوطرح

برای ورود به حساب باید گزینه «Log in» و برای ثبت‌نام هم لازم است دکمه «Sign Up» را بزنید. پس از ثبت‌نام و یا ورود به حساب کاربری می‌توانید به راحتی شروع به استفاده از ChatGPT کنید. برای استفاده از Chat GPT نیازی به هیچ دانش فنی وجود ندارد. در عوض، تمام آنچه باید انجام دهید این است که به گونه‌ای طبیعی و محاوره‌ای شروع به پرسیدن سوال از چت جی پی تی کنید.

کاربرد ChatGPT در معماری | شرکت معماری دکوطرح

گروه OpenAI چت جی پی تی را به صورت عمومی و همگانی در دسترس قرار داده است. بهتر از آن هم این که، ChatGPT رایگان است. البته هیچ کس نمی‌داند آیا بلاخره آن‌ها مثل کاری که با GPT3 یا تصویرساز هوش مصنوعی DALL-E 2 انجام دادند، Chat GPT را هم به ابزاری پولی تبدیل خواهند کرد یا خیر. ابزارهای هوش مصنوعی GPT3 و DALL-E 2 نیز از پرهیاهو‌ترین محصولات OpenAI به حساب می‌آیند که به نوعی به اصطلاحات هوش مصنوعی رایج تبدیل شد‌ه‌اند و بسیار بر سر زبان‌ها افتاده‌اند.

کاربرد ChatGPT در معماری | شرکت معماری دکوطرح

البته باید گفت، به دلیل این که ChatGPT همچنان در مراحل تحقیقاتی اولیه قرار دارد، ممکن است OpenAI برای مدتی آن را از دسترس خارج کند. برای دسترسی مستقیم به چت جی پی تی می‌توان از نشانی «chat.openai.com» استفاده کرد. با وارد کردن این نشانی در مرورگر، محیط گفتگوی ChatGPT باز می‌شود.

 

کاربرد ChatGPT در معماری از زبان خودش!

هنگامی که یکی از کاربران فضای مجازی، از کاربرد ChatGPT در معماری از خود او پرسید، چنین جوابی دریافت کرد:

به عنوان یک مدل زبان، من طوری طراحی شده‌ام که بتوانم اطلاعات عمومی ارائه دهم و به سؤالات در مورد طیف گسترده‌ای از موضوعات پاسخ دهم. در حالی که ممکن است تخصص خاصی در معماری نداشته باشم، ممکن است بتوانم اطلاعات و بینش مفیدی را در مورد موضوعات مختلف ارائه دهم که می تواند به معماران مرتبط باشد.

به عنوان مثال، من می‌توانم اطلاعاتی در مورد موضوعاتی مانند اصول طراحی، مصالح و تکنیک‌های ساخت و ساز، قوانین و مقررات ساختمانی، یا مدیریت کسب و کار برای معماران ارائه دهم. من همچنین می‌توانم به تحقیق در مورد موضوعات خاص کمک کنم یا به توضیح مفاهیمی که در مورد آن‌ها مطمئن نیستید کمک کنم. در نهایت، میزانی که من می‌توانم برای شما مفید باشم به نیازها و اهداف خاص شما بستگی دارد. لطفاً هر سؤالی دارید از من بپرسید و من تمام تلاش خود را برای ارائه اطلاعات مفید و دقیق انجام خواهم داد.

همچنینChatGPT در مورد اطلاعاتش در حیطه‌ی معماری چنین پاسخ داده است:

به عنوان یک مدل زبان، من روی مجموعه داده بزرگی از متن آموزش دیده ام و در مورد طیف گسترده ای از موضوعات، از جمله معماری، یاد گرفته ام. برخی از چیزهای خاصی که در مورد معماری می‌دانم عبارتند از:

  • طراحی و برنامه‌ریزی ساختمان‌ها و سایر سازه‌ها با در نظر گرفتن عواملی مانند عملکرد، زیبایی‌شناسی و رعایت قوانین و مقررات ساختمانی.
  • استفاده از مصالح و تکنیک‌های مختلف ساختمانی در طراحی و ساخت ساختمان
  • تاریخچه و تکامل سبک‌ها و جنبش‌های معماری
  • نقش معماران در فرآیند طراحی و ساخت، از جمله کار با مشتریان، پیمانکاران و سایر متخصصان
  • مسئولیت‌های حرفه‌ای و اخلاقی معماران، مانند لزوم اولویت‌بندی ایمنی و دسترسی در طراحی

اگر سوال خاصی دارید می‌توانم اطلاعات بیشتری در مورد این موضوعات یا موضوعات مرتبط با معماری ارائه دهم.

 

 

برای مشاوره‌‌ی رایگان‌‌‌‌‌ می‌ توانید با شماره‌‌‌‌‌‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۳]