آیا ربات ها در آینده جای معماران را خواهند گرفت؟
26
تیر

آیا ربات ها در آینده جای معماران را خواهند گرفت؟

آیا ربات ها در آینده جای معماران را خواهند گرفت؟

معماری و هوش مصنوعی دو مفهومی هستند که در دوره مدرن طراحی و پیشرفت های تکنولوژیکی دست به دست هم می دهند، آیا این ایده امکان پذیر است یا خیر؟ در یک طرف، کمی ترس وجود دارد که “ربات ها جای طراحان و معماران را بگیرند”، و این حرفه را اتوماتیک وارتر و خلاقیت و میزان نوآوری را کمتر کند. از سوی دیگر، فناوری باعث شده است که معماری از نظر فرایند و هزینه کارآمدتر باشد. فناوری چقدر ما را به پیش می برد و آیا شغل معماری هرگز به خاطر فناوری از بین خواهد رفت؟ پاسخ کوتاه این است، احتمالاً نه. دلیل اینکه معماری خودکار و روباتی نخواهد شد، مهارت های انسانی است که این شغل خاص نیاز دارد، مانند ملاقات با مشتریان، مشاوران، خلاقیت و هم کاری شدیدی که در هر پروژه و هر پروژه وجود دارد. همچنین یک جنبه از احساسات وجود دارد که نمی تواند توسط کامپیوترها ثبت شود.

به عنوان معمار و طراح، مشاهده اینکه مشاغل سایر صنایع به آرامی توسط فناوری حذف می شوند، بسیار ترسناک است. خدمات مالی جای خود را به الگوریتم های هوشمند داده اند، آژانس های مسافرتی مدت هاست که با ظهور وب سایت های مسافرتی ورشکست شده اند و حتی آشپزهای فست فود نیز با جایگزین ربات ها روبرو هستند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

آیا ربات ها در آینده جای معماران را خواهند گرفت؟

هوش مصنوعی و معماری

حتی برخی دانشمندان پیش بینی می کنند که طی پنجاه سال آینده بسیاری از مشاغلی که امروز انجام می دهیم با فناوری و هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد. در حالی که نرم افزارهای مختلف شغل روزمره ما را به عنوان معمار دقیق تر و پویا تر می کند و انواع مختلف ربات ها برای کارآمد ساختن کارهای تکراری در ساخت و ساز بیشتر استفاده می شود، بسیاری از جنبه های غیرقابل اندازه گیری وجود دارد که انسان برای طراحی ایجاد می کند و تقریبا جایگزینی برای آن نیست.

 

داده ها و آمار

داده های اداره آمار آمریکا نشان می دهد که در سه دهه گذشته تعداد افرادی که به عنوان معمار استخدام می شوند، افزایش یافته است و تعداد تهیه کنندگان (مهارتی که شاهد افزایش رقابت بین مدل های BIM و ابزارهای AutoDesk است) نسبتاً راکد مانده است. حتی با وجود فرسودگی و حساسیت اقتصادی که این حرفه تجربه می کند، تقاضا برای مشاغل معماری در حال افزایش است و فناوری هنوز راهی پیدا نکرده است که حتی درصد کمی از طراحان امروزی را جایگزین و یا حذف کند.

دانشگاه آکسفورد همچنین پژوهشی را منتشر کرده که در آن حرفه ها در آینده بیشترین و کمترین احتمال رباتیک شدن و حذف شدن را دارند. بنابراین، در مقایسه با سایر مشاغل مانند بازاریابی صنعت بیمه، که در ۱۰ سال آینده جایگزین فن آوری می شوند، ۹۹ درصد احتمال اتوماتیک و رباتیک شدن در معماری کمتر از ۲ درصد است.

 

افق آینده ربات ها و معماری

دلیل این که معماری به صورت خودکار در نمی آید، به دلیل مهارت های منحصر به فرد انسانی است که شغل معماری و طراحی به آن نیاز دارد، مانند ملاقات با مشتریان، مشاوران و همکاری فشرده ای که برای انجام هر پروژه انجام می شود همچنین جنبه ای از احساسات وجود دارد که توسط رایانه ها قابل ثبت نیست. وقتی مشتری خوشحال است، وقتی پیمانکاری با تصمیمی موافقت نمی کند، یا هنگامی که بر سر پرداخت اختلاف وجود دارد. این همه نیاز به سطح هوش هیجانی و نیاز به فکر و واکنش در زمان واقعی دارد.

در حالی که ابزارهای دیجیتال و نرم افزارها به معماران کمک می کنند، آنها فقط به حل یک بخش کوچک از معما که شامل حرفه طراحی است کمک می کنند. آنچه واقعاً روند را در هنگام بررسی اینکه آیا یک شغل می تواند به صورت اتوماتیک و خودکار درآید، ترسیم می کند به اندازه گیری میزان تکرار و مستقل بودن فرآیند و میزان آن به یک رویکرد پویا و چند رشته ای بستگی دارد. تا زمانی که رایانه ها بتوانند خلاقیت را به طور خودکار انجام دهند و لمس طراح را تکرار کنند، کار یک معمار همچنان ضروری و مهم است.

 

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]