بازسازی مشارکتی در گیلاوند
27
بهمن

چوب مایع متریالی جدید در دکوراسیون

متریال چوب مایع چیست؟

ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف مواد و مصالح که پایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی صنعت ساختمان، معماری و دکوراسیون داخلی را شکل می‌دهند، از طرق مختلف ارتقا یافته است و دست سازندگان و معماران را برای بلندپروازی‌‌‌‌‌‌‌‌های معمارانه باز گذاشته است. یکی دیگر از این مصالح نوین ساختمانی، چوب مایع است که زمان زیادی از ظهور آن نمی‌گذرد. این متریال دارای خواص قابل توجهی است که در عین داشتن ظاهر چوب، کاستی‌‌‌‌‌‌‌‌های چوب را جبران کرده و قابلیت‌‌‌‌‌‌‌‌های فراوانی دارد. چوب مایع نسل جدیدی از مصالح شبه چوب و شبه پلاستیک است که به دلیل اینکه مشابه پلاستیک‌ها، قابل تزریق بوده و می‌تواند خواص ظاهری چوب را داشته باشد، امکان کاربرد گسترده‌ای دارد. نیاز به تولید چنین محصولاتی ناشی از دیدگاه مدرن تولید محصول است که به سبکی وزن، قیمت پایین مصالح خام، هزینه کم فرآوری مصالح، سازگاری با طبیعت در تمام مراحل چرخه زیست و نحوه تجزیه در پایان عمر مفید متریال موردنظر، توجه و تأکید دارد.

 

برای آشنایی با چوب در دکوراسیون این مقاله‌ها را حتما بخوانید!

 

 

مزایای چوب مایع در دکوراسیون و معماری

 • مزیت‌‌‌‌‌‌‌‌های چوب مایع نسبت به پلاستیک و چوب به عنوان دو متریال پرمصرف در صنعت ساختمان عبارت است از:
  خواص مکانیکی بهتر نسبت به پلاستیک
 • مقاومت در برابر آب
 • قابل استفاده مجدد تا ۵ مرتبه
 • قابلیت فرآوری با ماشین‌‌‌‌‌‌‌‌ها و تجهیزات رایج
 • صلبیت بالا
 • سختی زیاد سطح
 • گسترش کم حرارت
 • این ماده دارای سختی زیادی است و برای محصولاتی که کیفیت و استاندارد بالا دارند قابل استفاده است.
 • خواص مکانیکی، حرارتی، اکوستیکی و سایر خصوصیات آن با چوب طبیعی برابری می‌کند.
 • فاقد هرنوع پلاستیک و ماده مصنوعی

دانستیم که ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف مواد و مصالح که پایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی صنعت ساختمان، معماری و دکوراسیون داخلی را شکل می‌دهند، از طرق مختلف ارتقا یافته است. چوب مایع دارای سختی زیادی بوده و قابل استفاده در محصولات با کیفیت و استاندارد بالا است. از آنجا که این متریال شبیه به چوب می‌باشد خواص مکانیکی، حرارتی، اکوستیکی و سایر ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌های آن مانند چوب طبیعی است.

چوب مایع

این متریال می‌تواند به راحتی با دریل و اره برش داده شود. نیروی لازم برای سوراخ کردن آن کمتر از نیروی لازم برای سوراخ کردن یک صفحه MDF و کمی بیشتر از نیروی لازم برای برش نئوپان است.

چوب مایع متریالی جدید در دکوراسیون | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

چوب شکل پذیر نمی‌باشد و امکان ترکیب روکش چوب با هسته پلاستیکی به جهت تفاوت زیاد ضریب انبساط چوب و پلاستیک و ایجاد ترک در سطح رویه و پوسته شدن و جداشدن رویه در دماهای بالا، وجود ندارد.

چوب مایع متریالی جدید در دکوراسیون | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

امکان استفاده از هسته ARBOFORM با روکش چوب به دلیل نزدیکی بسیار زیاد مقادیر ضریب انبساط آنها وجود دارد. سطح چوب مایع از متریال‌‌‌‌‌‌‌‌هایی مانند MDF و FPY صیقلی‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر بوده و می‌تواند بدون روکش چوب استفاده شود. همچنین میزان خزش و تورم این متریال بسیار کمتر از پلاستیک است.

 

محبوبیت چوب مایع در ایران

چوب به تنهایی یکی از محبوب‌ترین مواد اولیه برای تولید مبلمان، وسایل دکوری و کاربردی برای خانه و محل کار است. اما شکل‌پذیری آن محدودیت‌های شدیدی دارد و اصلاً منعطف نیست. سلیقه‌ی امروزه‌ی مردم بیشتر متوجه سبک‌ها و طراحی‌های فانتزی با خطوط منحنی و نرم است؛ در حالی که چوب انعطاف لازم را برای تبدیل شدن به چنین حجم‌هایی ندارد.

چوب مایع متریالی جدید در دکوراسیون | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

چوب مایع در عین حال که قابل تزریق شدن به قالب است و به هر شکل مطلوبی درمی‌آید، ظاهر چوب را هم دارد. از طرف دیگر سطح چوب مایع پس از شکل‌پذیری و اتمام کار از سطح MDF صیقلی‌تر است و نیاز به روکش ندارد. چوب مایع مقاومت بالایی دارد، به همین دلیل برای ساخت و اجرای نمای ساختمان‌های مدرن نیز از آن استفاده می‌کنند. برای دکور فضاهای داخلی، جداسازی فضاها با پارتیشن‌های خاص، مبلمان اداری و خانگی هم به کار برده می‌شود.

چوب مایع متریالی جدید در دکوراسیون | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

از آنجا که چوب مایع هنگامی که به شکل مذاب است می‌تواند داخل هر قالبی تزریق شود، از آن برای ساخت ظروف و وسایل دکوری هم استفاده می‌کنند. سطح صاف و صیقلی این اشیاء و ظاهر چوبی آنها طرفداران بسیاری پیدا کرده است. این ظروف می‌توانند به کوچکی و ظرافت یک جاشمعی یا به بزرگی و صلابت یک مجسمه‌ی قدی باشند.

 

 

برای مشاوره‌ی رایگان می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]