چالش های ساخت ویلای کوهستانی
08
دی

چالش های ساخت ویلای کوهستانی

چالش های ساخت ویلای کوهستانی

معمولا عادت داریم که ویلاها در مناطق جغرافیایی با داشتن طبیعتی زنده تر برپا شده و طراحی ویلای کوهستانی یکی از جذاب ترین مدل های طراحی ویلا محسوب می شود. در حقیقت مناطق کوهستانی دارای جذابیت زیادی هستند و داشتن یک ویلا در چنین مناطقی، باعث می شود که بتواند فرصتی عالی برای گشت و گذار در این مناطق داشته و از آب و هوای عالی این مناطق برخوردار شوید. با ساخت ویلا در مناطق بکر کوهستانی، فرصتی عالی برای نفس کشیدن در فضای آزاد و بدون هیچ گونه آلودگی را خواهید داشت.

کوهپایه ها و مناطق کوهستانی، مکان های جذابی هستند برای ساخت ویلا. این نواحی اغلب بکر، طبیعی و دارای تهدیدها و فرصت های بسیار برای طراحی ویلا هستند. فرآیند طراحی ویلا در این گونه مناطق بسیار تحت تاثیر عوارض طبیعی و توپوگرافی سایت ویلا می باشد. شیب تند یکی از ویژگیهای ذاتی مناطق کوهستانی است، از این رو طراحی ویلا در زمین شیبدار و به تبع، طراحی ویلای پایدار در این حوزه از اهمیت به سزایی برخوردار است. در همین راستا مهمترین چالش طراحی ویلا، تطابق طرح با شیب زمین است چرا که امکان خاکبرداری و خاکریزی در سطوح وسیع وجود ندارد و از طرف دیگر بسترهای صخره ای مانع بزرگی برای تسطیح و هموار سازی سایت ویلا به شمار می آیند. از سوی دیگر با انطباق طرح بر شیب و پستی بلندی ها، امکان خلق فضاهای متنوع با دید و منظرهای متفاوت و متغیر وجود دارد به نحوی که با عبور از فضاهای مختلف در ترازهای ارتفاعی، دیدهای پویایی ایجاد می شود. پتانسیل سایت های کوهستانی به جهت وجود سطوح و المان  های طبیعی زیبا و همچنین چشم اندازهای بی نظیر به طبیعت پیرامونی، قابل توجه می باشد. در عین حال که ماهیت مستقل همراه با امکان ترکیبات حجمی مختلف و همچنین فضاسازی های متنوع، تعریف می شود، لذا ادغام این دو ویژگی در ساخت ویلای کوهستانی، منجر به خلق اقامتگاهی دائمی یا موقت می شود که نیازهای فضایی-کالبدی و روانی ساکنان خود را به خوبی برطرف می نماید.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

چالش های ساخت ویلای کوهستانی

طراحی ویلای کوهستانی چطور انجام می شود؟

یکی از چالش های اصلی که برای طراحی ویلاها در مناطق کوهستانی، تجربه خواهید کرد؛ شیب دار بودن زمین در این مناطق است. در واقع با نزدیک تر شدن به کوهپایه ها، این شیب زمین شکل جدی تری به خود گرفته و حتما باید برای طراحی ویلا، این موضوع را مد نظر قرار دهید. از این روی باید حتما موضوع طراحی ویلا را به دست افراد حرفه ای و متخصص در این حوزه بسپارید تا طراحی ویلا در زمین های شیب دار به درستی انجام گرفته و هیچ گونه مشکلی در این خصوص به وجود نیاید. باید این موضوع را در نظر داشته که خاکبرداری در مناطق کوهستانی به شکلی متفاوت انجام شده و سهولتی که برای انجام این کار در زمین های صاف و معمولی وجود دارد، در چنین مناطقی کاملا متفاوت خواهد بود.

اما با عبور از این مورد که می توان آن را از معایب و چالش های ساخت ویلا در مناطق کوهستانی دانست، باید به مزایای این مدل ویلاسازی نیز اشاره کرد. با داشتن چشم اندازهای بی پایان و بسیار عالی در مناطق کوهستانی، این امکان وجود دارد که به راحتی با ساخت ویلا در این مناطق، چشم اندازهای فوق العاده ای را پیش روی خود داشته و از آن ها لذت ببرید. دریافت نور عالی و آب و هوای بی مانند در این مناطق از جمله مزایایی است که با داشتن یک ویلای کوهستانی، تجربه خواهید کرد.

 

فضاسازی در طراحی ویلای کوهستانی

فضاسازی در این سبک از ویلاسازی به سادگی صورت گرفته و شما می توانید با به کار بردن خلاقیت خود، اقامتگاهی کاملا منحصر به فرد در این مناطق به وجود بیاورید. قطعا ایجاد فضای سبز در مناطق کوهستانی با شرایط متفاوتی روبرو بوده و نمی توانید همان گل و گیاهانی که در مناطق معتدل در یک فضای سبز به کار می برید را در این مناطق داشته باشید. اما با شناخت گیاهان سازگار با آب و هوای کوهستانی و گیاهانی که مقاومت عالی در برابر دمای پایین و برودت هوا دارند، امکان این وجود خواهد داشت که در مناطق کوهستانی نیز ایجاد فضای سبز متناسب را داشته باشید.

تذکر: در طراحی و ساخت یک ویلای کوهستانی، باید حتما به موقعیت زمین دقت کافی داشته باشید که در مسیر ریزش کوه یا هر گونه سیلاب و بهمن قرار نداشته باشد. از این جهت پیش از تصمیم گیری نهایی، لازم است که منطقه به این لحاظ مورد بررسی و شناخت و آنالیز افراد متخصص در این خصوص، قرار بگیرد. پس از آن می توانید به ساخت ویلا در یک منطقه زمین کوهستانی، اطمینان داشته و برای مراحل بعدی وارد فاز طراحی و اجرا شوید.

همین طور لحاظ کردن مسیر بادهای کوهستانی نیز بسیار حائز اهمیت است و مدل ویلاسازی باید به صورت باشد که در معرض پرتاب مستقیم بادها پروزش کوهستانی قرار نداشته و از این جهت در فصول سردتر سال، مشکلی پیش نیاید.

 

سبک طراحی ویلای کوهستانی

معمولا استفاده زیاد از سنگ های طبیعی در ساخت ویلاهای کوهستانی جایگاه قابل توجهی دارد. به طور مثال ساخت ویلای روستیک در این مدل، پرطرفدار بوده و به لحاظ استانداردهای موجود نیز تطابق زیادی با شرایط کوهستانی خواهد داشت. با این همه شما می توانید پس از دریافت مشاوره رایگان با تیم معماری و دکوراسیون داخلی دکوطرح، مدل های دیگر ساخت ویلا را نیز در مناطق کوهستانی تجربه کرده و بهترین نتیجه را دریافت کنید!

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]